۸ تیرماه با حضور حداکثری انتخاباتی دشمن‌شکن خواهد بود

حضرت حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی امام جمعه موقت محترم بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 1 تیر ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در ایام پر برکت و میمون دهه ولایت و امامت هستیم. ایام بسیار مبارک، خود ماه مبارک ذی الحجه، اتفاقاتی که در این ماه مبارک افتاده است، میلاد امام علی النقی (ع) امام هادی، امام بزرگوارمان امام کاظم (ع) و همچنین عید سعید غدیر عید الله الاکبر تبریک و تهنیت عرض می کنم.

دهه ولایت فاصله بین دو امامت است، از یک سو تشرف حضرت ابراهیم (ع) به امامت و عید سعید قربان و سوی دیگر آن اعلام امامت حضرت مولی الموحدین امیر المؤمنین (ع) از طرف خداوند و عید سعید غدیر است. این توجهی بوده است خداوند متعال به دل ها اعلام کرده دهه ولایت یعنی دهه بین دو امامت.

امامت یک منصب الهی است همان طور که نبوت یک رسالت الهی است، یک منصبی است که خداوند متعال تعیین می کند نبی را ، امام جامعه را نیز خداوند متعال تعیین می کند یعنی امامت هم یک جایگاه الهی است، تعیین امام و تشکیل حاکمیت الهی به فرمان خداوند متعال است و این تفضل و لطف خدا به بندگان است. یعنی همان طور که تعیین نبی از الطاف خداوند متعال است تعیین امام یعنی کسی که حاکمیت الهی ، حکمرانی الهی را در زمین برپا بکند و بشود مدیر حکومت اسلامی، بشود حاکم اسلامی، بشود امام تفضل خدا است و لطف و عنایت و نعمت بزرگ خدا برای بندگانش است.

وجود مقدس امام صادق (ع) در منا ایستاد و به چهار طرف و هر طرف سه مرتبه فرمود ای مردم رسول الله امام بود، امیر المؤمنین امام بود، اسم مبارک ائمه اطهار را به زبان جاری کرد و فرمود همه امام بودند و این امامت یک مسأله انتخابی نیست و یک مسأله انتصاب از طرف خداوند متعال است امام مقام امامت به هر کسی نمی رسد و این که می گوییم تفضل خدا است یک طرفش این است که امام کسی است که بعد از تحمل امتحانات سخت و پشت سر گذاشتن اطلاعات سخت امام جامعه می شود   ، خداوند هر کسی را برای حاکمیت خودش، خلیفه الهی انتخاب نمی کند و اطلاعات سختی را کسانی که امام بودند گذراندند. حضرت ابراهیم (ع) باید شجاع باشد، بت شکنی کند تا در مقام اجرای حاکمیت الهی از تشر دشمن نترسد و از صف آرایی دشمنان خوف بر ندارد و امام باید شجاع و بت شکن باشد. حضرت ابراهیم امام شد چون در راه حق باید ثبات قدم داشت و تا آخرین مرحله پای حق ایستاد تا مردم حرفت را باور کنند و اگر قرار باشد امام به خاطر مشکلات کنار بکشد مردم به راه او اعتقاد پیدا نمی کند لذا وجود مقدسش را اگر قرار است در آتش نمرود بسوزد آماده است و خدا تفضل می کند و اگر قرار باشد زن و بچه خود را در این بیابان لم یزرع رها می کند و بر می گردد یعنی در راه حق باید از همه هستی گذشت، این امام است و اگر قرار است بهترین هدیه خداوند متعال که اسماعیل او است او را قربانی بکند حضرت ابراهیم تسلیم است، تسلیم امری که وقتی قرآن ذکر می کند این قصه ذبح اسماعیل را ما از ابراهیم زیاد گفتیم ولی اسماعیل شخصیت بسیار بزرگی است این پیغمبر الهی، ابراهیم تیغ قرار است بکشد بر گلوی او و آن کسی که قرار است زیر تیغ قرار بگیرد اسماعیل است لذا این قدر این صحنه سخت است که قرآن می فرماید:« فَلَمَّآ أَسۡلَمَا وَتَلَّهُۥ لِلۡجَبِینِ» وقتی که تسلیم حق شدند و پیشانی اسماعیل را بر خاک گذاشت قرآن ادامه نمی دهد قصه را و می فرماید ما قربانی ابراهیم را می پذیریم  را می پذیریم این قدر صحنه سخت است. ارباب تفاسیر این طور می گویند وقتی امتحانات را پشت سر گذاشت «وَاِذْ ابتلی اِبراهیمَ ربّه بِکَلمات فأتمهنّ قالَ اِنّی جاعِلُکَ لِلنّاسِ اِماماً » یعنی امامی که قرار است حاکمیت حکمرانی الهی را در زمین اجرا کند باید خصوصیات منحصر به فردی داشته باشد .تمام پیغمبران الهی که امام جامعه شدند این گونه بودند، اطلاعات و امتحانات طاقت فرسایی را پشت سر گذاشتند.

اما یک سوی دیگر دهه ولایت امامت حضرت امیر المؤمنین (ع) است . این مقام هم، این مقام رفیع و بلند هم بعد از امتحانات بسیار متعدد و همچنین سخت و طاقت فرسا و از خود گذشتگی ها این مقام به امیر المؤمنین (ع) اهدا شد.

در مسأله یوم الدار در مسأله ای که وجود مقدس پیغمبر عظیم الشأن دعوت می کند سران را، سران عشیره را دعوت می کند که از او حمایت کنند ، کسی حاضر نیست چون یا اعتقادی ندارند به پیغمبر یا امیدی ندارند کار پیغمبر بگیرد. در آن شرایط سخت مکه کجا پیغمبر می توانست در اذهان موفقیت دست پیدا بکند و کسی حاضر نمی شود از پیغمبر حمایت کند اما امیرالمؤمنین این نوجوان رشید دل به خدا سپرده بلند می شود و اعلام می کند پیغمبر من کنار تو هستم، این یکی از آن ابتلا ها بود.

یکی دیگر لیله المبیت  است که پیغمبر عظیم الشأن می خواهد به سمت مدینه برود و اعلام حاکمیت کند و حکومت اسلامی بر پا بشود و هر کسی شور و شوق دارد که با پیغمبر همراه باشد و با او وارد مدینه شود اما امیرالمؤمنین (ع) زیر برق چهل شمشیر قرار می گیرد و جان خود را فدا می کند برای اینکه پیغمبر شرایط هجرتش فراهم شود«وَمِنَ النَّاسِ مَن یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ» این یکی از ابتلاعات امیرالمؤمنین (ع) است .

در بدر ، در احد، حنین، در خندق نفس ها در سینه حبس شده از نعره های عمرو بن عبدود نفس ها به شماره افتاده و لرزه به جان ها افتاده اما کسی که بلند می شود و سه مرتبه اعلام می کند در مصاف کفر و اسلام امیر المؤمنین (ع) است و ضربت او همانی می شود که پیغمبر عظیم الشأن می فرماید :« ضربه علی یوم الخندق افضل من عباده الثقلین» تا روز قیامت این ضربه امیر المؤمنین از عبادت انس و جن بالاتر است .امیرالمؤمنین چنین امتحان های سختی را پشت سر گذاشته.

در قرائت سوره مبارکه برائت و اتمام حجت با مشرکین امیرالمؤنین است که انتخاب می شود. خانه ای نبود که کینه علی را در دل نداشته باشد اما این بزرگوار تنها حرکت می کند و در جمع مشرکین این سوره ای که اتمام حجت است برای مشرکین هست را قرائت می کند و از این رو است که قرآن می فرماید :« یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ» تبلیغ بکن آن چه را به تو وحی کردیم که اگر تبلیغ نکنی «مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ» رسالت خدا را تمام نکردی و چون رسالت خدا تمام می شود «الْیوْمَ یئِسَ الَّذِینَ کفَرُوا» حالا دشمنان خدا از دین شما معیوث شدند «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ».

علامه طباطبایی ارتباط قشنگی را بین این دو فقره آیه می فرماید اگر کفار ناامید شدند از دین اسلام به خاطر اینکه این دین کامل شد و نعمت تمام شد به ولایت امیرالمؤمنین (ع) همان طور که قرآن می فرماید خدا منت گذاشت بر مؤمنین و نبوت را عنایت کرد امام هادی (ع) می فرماید وجود مقدس اهل بیت عصمت و طهارت منت دیگر و نعمت بزرگ دیگر خداوند متعال است که بر ما ارزانی داشتند.

گرامی بداریم این روز بزرگ را، این دهه را، آداب و سنن در روایات را احیا بکنیم، معارف غدیر را انتشار دهیم و آنچه در یک عید، سبک زندگی یک جامعه در عید چگونه است ، در عید سعید غدیر ان شاءالله داشته باشیم.

 

خطبه دوم

ابتدا امروز را گرامی می داریم روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی است. رسالت بزرگ انبیاءالهی تبلیغ است. امام رضا (ع) می فرماید که اگر مردم محاسن کلام ما را بدانند از ما تبعیت می کنند. یک مبلغ رسالت خود را در این می بیند که محاسن کلام الله را ، محاسن کلام اهل بیت را به مردم برساند، کلام اهل بیت با فطرت انسان ها سرشته و اگر درک بکنند انسان ها محاسن کلام را، ظرافت ها و شگفتی های این کلام را اهل دین می شوند و همیشه هم در تاریخ کسانی بودند که مردم را از مبلغین دین جدا کردند و نگذاشتند مردم ارتباز بگیرند و یا ترور فیزیکی کردند و یا ترور شخصیت کردند. ترور شخصیت از ابتدا بوده است و کسانی اتفاقاً آماج ترور شخصیت ها شدند که انسان های تأثیرگذاری در مسیر خداوند بودند و انسان های تأثیرگذار را همیشه به فرمایش اهل بیت عصمت و طهارت این ها را ترور می کردند. آیات الهی و پیغمبر را چه نسبت هایی را به پیغمبر می دادند، مجنون، ساحر ، کاهن ،این ها برای ترور شخصیت مبلغان دینی بود و امروز هم جامعه تبلیغی ما از این گزند مصون نمانده و چون تأثیر گذار است کلام اهل بیت این همه این بزرگواران را ترور شخصیتی می کنند. باید قدردانی بکنیم از جامعه مبلغین و همه کسانی که در شهرها و روستاها این رسالت الهی را به دست گرفتند و از خود و خانواده هایشان با کمبودهایی که وجود دارد اما این جهاد تبیین و تبلیغی را رسالت خود دانستند و دارند ادامه می دهند. از همه ادارات، سازمان ها، نهادها، گروه های تبلیغی، اصحاب رسانه که در بست و گسترش معارف الهی و اسلامی دارند تلاش می کنند باید سپاسگزاری کنیم.

هفته قوه قضائیه را داریم و یاد و نام شهید بزرگوارمان، شهید مظلوم شهید بهشتی عزیز را گرامی می داریم. قوه قضائیه مظهر عدالت ورزی نظام است ، باید ملجع و پناه باشد ، ذهنیت جامعه نسبت به قوه قضائیه باید همان پناهگاه باشد و مردم احساس بکنند حتی اگر کسی پول و امکاناتی ندارد احقاق حق بکند همچین حسی در او باید که اگر حق او مورد دست اندازی قرار گرفت بداند ملجع و پناه او قوه قضائیه است و با مراجعه به آن می تواند داد و حق خود را بستاند .قدم های بسیار بزرگی برداشته شده، سند تحول باید تشکر کنیم از این عزیزان و امیدواریم ان شاءالله قوه قضائیه در تراز حاکمیت اسلامی و علوی را شاهد باشیم به زودی.

اما مسأله بسیار مهم و پیش روی ما مسأله انتخابات است. کشور مؤلفه های قدرت فراوانی دارد و سرزمین ما یکی از مؤلفه های قدرت ما است ، نقاط راهبردی در کشور مؤلفه قدرت است، اقتدار نظامی ما مؤلفه قدرت ما است اما مهمترین مؤلفه قدرت در نظام اسلامی مردم هستند، مردم هستند که بیشترین اقتدار و قدرت را برای کشور می آفرینند.

قطعاً دشمانان ما الآن چشم دوخته اند چون انتخابات بزرگترین مظهر اقتدار مردم است، اقتدار کشور است و چشم دوخته اند ببینند ما چه می کنیم که انتخابات بعد از تشییع با شکوه شهید مظلوم شهید رئیسی عزیز چه اتفاقی را رقم می زند. دارند برنامه ریزی می کنند و ثانیه ای را از دست نمی دهند و باطل کننده همه این کید ها و مکر های دشمنان حضور مردم پای صندوق های رأی است و چیزی که دشمن را ناامید می کند حضور مردم است که استحکام می بخشد به این کشور.لذا نکته اول همان طور که حضرت آقا فرمودند انتخابات باشکوه و پرشور ، گسترده با حضور حداکثری مردم این ابتدا مسأله ای است که پایه های کشور را محکم می کند.

نکته بعد هم انتخاب اصلح است. حضرت آقا در دیدار مدال آوران المپیادهای علمی چند نکته دقیق را عنایت فرمودند . فرمودند هر کسی که به ملاک های انتخاب نزدیکتر باشد، هر کسی که توان اجرایی بیشتری در تحقق ملاک های انقلاب داشته باشد و در یکی از ملاک های انقلاب روی یک مسأله دست گذاشتند و این مورد نظر حضرت آقا است در این ایام و آن حفظ استقلال سیاسی کشور است. استقلال سیاسی کشور یعنی آبروی نظام ، یعنی احترام نظام و یعنی اراده تعیین کننده نظام در مناسبات جهانی، در اتفاقات بین المللی و این نباید تضعیف شود. هر کسی که قرار است بیاید و سکان ریاست جمهوری را در دست بگیرد این استقلال سیاسی و اراده تعیین کننده کشور در این ایامی که یک پیچ تاریخی است و آقا می فرماید ما به قله نزدیک هستیم باید کسی بیاید که اولاً بشناسد استقلال سیاسی کشور را و بعد بتواند ارتقاء بدهد و این را حفظ بکند.

الآن ما کشوری هستیم، وقتی رهبر معظم انقلاب نامه می زند به دانشجویان این واژه طرف درست تاریخ ، به دانشجویان فرمودند شما در طرف درست تاریخ ایستادید و تاریخ در حال ورق خوردن است، این یک کلید واژه گسترده ای شده است که بازدید های میلیونی و زیادی را در مجامع بین المللی داشته، طرف درست تاریخ، یعنی مردم و دانشجویان دنیا نگاه می کنند ببینند رهبر معظم انقلاب ایران چه می گوید، این یعنی حفظ استقلال سیاسی کشور و لذا کسانی باید بیایند که توجه داشته باشند به این مسأله و حرفی نزنند که دشمن را امیدوار بکنند، که این مناسبات طور دیگری رقم بخورد .

ما کشوری هستیم که آمریکا آمد افغانستان را گرفت ، عراق را گرفته، فتنه داعش در سوریه برای اینکه کل این منطقه را به هم بزند، حمله به یمن برای اینکه همه چیز به هم بریزد اما به کجا رسید؟، این کشور عراقی که قرار بود آمریکایی بشد الآن حشد الشعبی او پهباد هوا می کند و می رود حیفا را می زند، این نباید تغییر بکند، این استقلالی را که کشورها و مردم در این اطرف ما دارند به دست می آورند نباید دستخوش تغییر بشود.

نکته ای هم راجع به تبلیغات انتخابات عرض بکنیم. هم کسانی که نامزد شده اند و هو طرفدارانشان به نفع دشمن صحبت نکنند، تبلیغات اگر امید آفرین نبود، اگر سیاه نمایی بود، بعضی از این تبلیغات ما می بینیم سیاه نمایی است و وقتی خود را می خواهند تعریف کنند کارآمد جلوه می دهند ، وقتی صحبت از نظام می کنند نظام را ناکارآمد جلوه می دهند و این بی اخلاقی است و بزرگترین بی اخلاقی، بی اخلاقی نسبت به نظام اسلامی است و این گونه تبلیغات که بیایید چهره کشور و این همه پیشرفت را ندید ببینید و کشور را عقب افتاده جلوه دهید این قطعاً امید آفرینی برای دشمن است و گناه بزرگی است.

اگر بر اساس ایجاد دو قطبی های کاذب باشد و در جامعه دوقطبی ایجاد کنید برای اینکه رأی بیشتری بیاورید و دوقطبی ولایت و مردم درست کنیم، هیچ وقت این طور نبوده، ولایت با مردم است و مردم با ولایت هستند و این گونه تبلیغات که برخی دارند ، کاری ندارم با نامزد خاصی ، رویکرد را دارم عرض می کنم در ایام انتخابات پیش می آید که برخی شروع می کنند به لجن پراکنی که حضرت آقا نهی کرده اند.

اگر دست بگذارند روی گسل های اجتماعی که برخی تا بخواهند دو قطبی را درست کنند روی گسل اجتماعی که وجود دارد یا می خواهند دامن بزنند یا ایجاد کنند، گسل قومیتی یا مذهبی ، این ها خلاف و بی اخلاقی است، این ها کشور را به سوی تضاد بردن و اختلاف بردن است.مردم ایران نشان دادند با همه قومیت هایشان ، با همه مذاهب و ادیانشان همه یکپارچه هستند.

نکته ای هم در مورد تخریب دولت و شخصیت شهید عزیز و مظلوم شهید رئیسی عرض بکنم. همین سخنرانی ۱۴ خرداد حضرت آقا یک فصلی را راجع به خدمات این دولت و خدمات شهید رئیسی عزیز بر زبان جاری کردند و فرمودند نصاب تازه ای در مدیریت کشور به وجود آمد. ما دهه ۹۰ که یادمان نرفته همین روزها اعلام کردند که رشد اقتصادی ایران دومین رشد اقتصادی در جهان است، چرا این ها را نمی بینید؟، چرا هزاران کارخانه ای که برگشتند کارگرها سر کار و مشغول شدند نمی بینید؟، چرا بیمه های دهک های پایین را نمی بینید؟ف چرا این همه نهضت مسکنی که شروع شده است را نمی بنید؟، این عنایتی که نسبت به حقوق ها شد، حقوق کارگران، معلمین چرا نمی بینید؟. طوری برخی صحبت می کنند انگار تا حالا هرچه بوده سیاه بوده و الآن این ها هستند که باید بیایند و در کشور ایجاد کنند و آن هم با امید به دشمنان ، این ها خلاف حفظ استقلال سیاسی کشور است عنایت داشته باشند و ان شاءالله رئیس جمهور این مردم با رأی بالا و یک مشارکت حداکثری ان شاءالله تعالی این انتخابات در این پرچ تاریخی ، در این نفس های آخر استکبار و رژیم منحوث صهیونیستی انتخاباتی دشمن شکن خواهد بود.

مجدد تبریک و تهنیت عرض می کنم این ایام خجسته و پربرکت را، دهه ولایت و امامت، عید سعید غدیر را و توصیه می کنم احیا بکنیم سنت های این عید بزرگ و بزرگترین عید خداوند متعال را ، امامت و ولایت امیرالمؤمنین (ع) را ، ایام نزول آیه هل اتی و مباهله و همچنین میلاد حضرت امام هادی (ع) . توصیه می کنم که زیارت جامعه کبیره این بزرگوار را بتوانیم نشر دهیم و در شهر و استان پایگاهی باشد که این زیارت مستمر قرائت شود و همچنین میلاد امام کاظم (ع) را.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.