پیگیری و اجرای مصوبات دولت مشکلات بزرگی را برای استان حل می کند

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 18 شهریور ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم و یکی از ویژگی های زندگی به سبک اسلامی ترک گناه است. داشتن روحیه و رویه تقوا است.

یکی از مهمترین وجه های ترک گناه عفاف است، چه عفاف جنسی و چه عفاف اقتصادی و عفاف اقتصادی را بیان کردیم که یعنی ترک گناه اقتصادی.

یکی از گناهان اقتصادی قمار است که در خطبه اول نمازجمعه هفته قبل مقداری پیرامون آن سخن گفتیم.

قمار یعنی بازی با ابزار خاص، با هدف برد و باخت و کسب درآمد از آن چه به شکل حقیقی و حضوری و چه شکل مجازی و اینترنتی. این عمل بسیار مخرب در دوران جاهلی رسم بوده و ادامه پیدا کرد و تمام ادیان الهی آن را تحریم کرده اند به ویژه اسلام که آیاتی در رابطه با حرمت قمار و روایاتی در این رابطه بیان شده.

خداوند در قرآن می فرماید:« انما الخمر و المیسر و الانصاب و الازلام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه» خوردن مشروب، قمار بازی و بت پرستی و تمام اموری که حول اقتصاد بت است و قرعه کشی قماربازانه پلید است از اعمال شیطان است و اجتناب کنید از آن.

باز خداوند خطاب می کند به حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص):« یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ» سؤال می کنند از شما یا رسول الله در رابطه با حکم مشروب و قمار، « قُلْ فیهِما إِثْمٌ کَبیرٌ وَ مَنافِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُما أَکْبَرُ » بگو به همه گناه بزرگی است قمار و منفعتی هم برای برخی دارد، آن هایی که پولی دست می آورند لیکن گناهش بسیار بزرگتر و مشکل دار تر است، عذاب و تخریبی که می کند فراوان است.

در رابطه با آثار شوم قمار مطالب زیاد گفته شده در این خطبه به چند مورد می پردازم. بحران روحی و عصبی، انسان های قمار باز همیشه عصبی هستند و تعادل روحی ندارند، ورشکستگی مالی و نوعاً شکست می خورند و پولی که به دست می آورند در همان مسیر دوباره صرف می کنند و می بازند، گسترش روحیه لاابالی گری اجتماعی و بی دینی در جامعه گسترش می دهند، اعتیاد به قمار که یکی از موارد اعتیاد و وابستگی است، بی غیرتی خانوادگی و گاهی موارد شخص قمارباز بعضی اوقات حاضر است همسر خود را در قمار قرار دهد، بی توجهی به امور زندگی و تا نصفه های شب کارش همین است و وقتی می آید به امور دیگر خانواده نمی پردازد، فساد خانوادگی و شخص قمار باز دچار فساد خانوادگی می شود و پولی که به دست می آورد و می خواهد صرف بکند در زندگی پول حرام است و در حدیث است « إذا وَقَعَتِ اللُّقْمَهُ مِنْ حَرامٍ فى جَوْفِ العَبْدِ لَعَنَهُ کُلُّ مَلَکٍ فِى السَّماواتِ وَفِى الأرْضِ» اگر یک لقمه حرام نهاد یک انسان قرار بگیرد تمام فرشتگان او را لعنت می کنند،آثار بد آن در خانواده ظاهر می شود «لقمه الْحَرامِ یبَینُ فِی الذُّرِّیهِ» لقمه حرام آثارش در بچه ها ظاهر می شود و منحرف می شوند، حرام خواری و آثار مخرب آن، لعن و نفرین مردم و بدنامی و سلب اعتماد اجتماعی است برای فرد قمار باز و سلب اعتماد عمومی برای او ایجاد می شود و آخر عذاب اخروی است.

نکته ای که مهم است و در این خطبه می خواهم عرض بکنم بحث قمار اینترنتی و فضای مجازی است.

یکی از اشکال امروزی قمار، قمار بازی اینترنتی است. ۱۶۰۰۰ سایت قماربازی رسمی الآن وجود دارد که عملاً فضای قمار و قمارخانه اینترنتی هستند، ۴۲۵۰۰ فضا برای این امور است که برخی از این ها کلاه بردارانه می باشد یعنی پول مردم می گیرند و قمار هم صورت نمی گیرد. آمار رسمی که از منابع معتبر ارائه شده ۱۶۰۰۰ مرکز قمار اینترنتی است و نوعاً نگاهشان به جزب نوجوان و جوان است که این ها به این امور ترغیب شوند و مبتلا به فعل حرام و درآمد حرام شوند و پشت صحنه تمامی حوزه قمار اینترنتی صهیونیسم است و به دنبال ورشکستگی اقتصادی جامعه اسلامی و مسلمانان هستند، به دنبال ترویج فعل حرام در جامعه اسلامی هستند و در این اندیشه هستند که بتوانند جوامع اسلامی را دچار بحران اقتصاد کنند و اموال مسلمین را چپاول کنند و جالب اسن است که ۹۸ درصد از عرصه فعل قمار اینترنتی نصیب خود سایت های این چنینی می شود و نوعاً کسانی که مراجعه کنند می بازند و ۹۸ درصد این پول به جیب صاحبان این سایت ها که نوعاً صهیونیست یا وابسته به آن ها هستند می رود.

در رابطه با محکومیت قضایی، هر کس که این فعل را انجام دهد چه حقیقی و چه مجازی ۶ ماه تا ۲ سال محکومیت دارد، ضبط اموالیست که از طریق قمار به دست آورده و جریمه آن یک تا سه برابر مصادره اموالی است که این شخص از طریق قمار به دست آورده یعنی گذشته از اینکه آن اموال گرفته می شود، یک تا سه برابر آن هم به شکل نقدی جریمه می شود.

بنابراین یکی از گناهان اقتصادی این قمار است که خیلی باید در جامعه فرهنگ سازی شود، جوانان و نوجوانان  و تمامی مردم آشنا شوند به فرهنگ اسلامی و بدانند درآمدی که از قمار به دست می آید چون حرام است صرف امور مثبت نخواهد شد و خود آن شخص و خانواده او دچار بحران خواهد شد.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در رابطه با وحدت بنیادین در جامعه اسلامی نکات بسیار مهم راهبردی دارند و یکی از آن نکات وحدت بنیادین اقوام و مذاهب اسلامی و غیراسلامی است. وحدت بین ادیان الهی، مسیحیت و دیگرانی که در جامعه اسلامی زندگی می کنند با مسلمین ، مذاهب اسلامی، اهل سنت، برادرانمان با تشیع. خداوند در قرآن می فرماید:« وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا» می فرماید که ای مسلمان ها با هم متحد باشید و چنگ بزنید به دین خدا و تفرقه نداشته باشید.

بالعکس شیطان و آمریکا و کشورهای استعمارگر همیشه به دنبال تفرقه هستند که بتوانند از آن استفاده کنند و فضای جامعه اسلامی را معارض هم قرار دهند و به جان هم بیاندازند و آن ها بهره برداری کنند و آن گاه که جامعه اسلامی ضعیف شد آن ها سلطه پیدا کنند. بنابراین وحدت اسلامی، حفظ هویت دینی و ملی یک اصل است که مقام معظم رهبری بر آن تأکید بسیار دارد. برادران اهل سنت در کنار شیعه، شیعه در کنار اهل سنت، مذاهبی که در فضای اسلامی زندگی می کنند، این ها باید همه وحدت، در کنار هم با حفظ هویت دینی و ملی باشد.

نکته دیگری که وجود دارد تقاضا می کنم از مسئولان محترم ملی در اعطای اعتبارات لازم برای اجرای مصوبات و از آن طرف از مسئولین استان تقاضا می کنم ضمن تشکر و قدردانی از این بزرگان برای پیگیری تأمین این اعتبارات و اجرایی شدن این مصوبات که اگر این مصوبات اجرایی شود بخش بزرگی از مشکلات استان حل خواهد شد.

پیاده روی اربعین طی طریق ولایت، محبت و وفاداری به مکتب حضرت اباعبدالله الحسین است، نماد جوشش ظلم ستیزی وفاداران و شیعیان حضرت اباعبدالله الحسین با جهان استکبار است. جهان آینده به نام حضرت اباعبدالله الحسین رقم خواهد خورد و این پیاده روی نشان از یک خیزش بزرگ جهانی است از افق حضرت اباعبدالله الحسین برای طلوع خورشید اسلام و عدالت مهدی آل محمد (ص) .

تذکری هم به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به این معنا که تکرار ادعاهای واهی که خود می دانید غلط است و ادعای مالکیت سه جزیره یک حرکت غیرمنطقی و غیر اصولی است و پشت این صحنه قطعاً آمریکا و انگلیس و رژیم اشغالگر قدس است. کشورهای حاشیه خلیج فارس بدانند که برادر و دوست حقیقی ان ها ایران اسلامی است و اقتدار و عزت آن ها همراهی با ایران اسلامی است و این چنین طبل تفرقه کوبیدن چیزی نخواهد داشت جز شکست خود آن ها و از آن طرف ایجاد تفرقه و تخریب وحدت اسلامی. آمریکا و انگلیس و کشورهای استعماری هیچ گاه دوست برای کشورهای اسلامی نبوده اند، تاریخ خود را بخوانید و ایران است که به عنوان یک کشور اسلامی این چنین حمایت می کند از اسلام و مسلمانان، مردم عزیز فلسطین و همیشه در کنار شما بوده و خواهد بود و این شعار اساسی امام راحل و مقام معظم رهبری است. با ریسمان آمریکا و انگلیس و رژیم اشغالگر قدس به چاهی نروید که بازگشتی ندارد.

و در ادامه مرثیه اسارت خاندان پیامبر اسلام (ص) و حضرت زینب (س).

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.