پیوست فرهنگ دینی در سواحل و نقاط گردشگری استان حاکم باشد

حضرت آیت الله صفایی بوشهری در خطبه های نمازجمعه این هفته بوشهر:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

خطبه اول

تبریک عرض می کنم میلاد آسمانی حضرت بقیه الله الاعظم مهدی آل محمد (عج) و امیدوارم در دنیا رهرو آن حضرت و در آخرت مورد شفاعت ایشان و آبا و اجداد گرامش قرار بگیریم.

به همین خاطر در این روز بسیار نورانی و بسیار ارزشمند در عرصه تعالی شخصیت انسان و حاکمیت دین و جوامع بشری روز میلاد آن حضرت مقداری مفصل در خصوص وجود مبارک آن حضرت و ارزش ایشان در نظام تکوین ، آفرینش و نظام تشریع، دین نکاتی عرض می کنم و یکی از ویژگی های یاران ایشان عرض می کنم و یک نکته مهم از بیانات آن حضرت محضر مبارک شما تفسیر می کنم.

حضرت حجت روحی فداء در مذاهب اسلامی در باره شخصیت ایشان که کیست اختلاف وجود دارد و تمام ادیان الهی ، حتی غیر الهی و آن هایی که به دنبال حاکمیت عدالت هستند در جهان بر این اندیشه اتفاق دارند که آخرین مرحله زندگی بشر حکومتی عدالت پایه در بین مذاهب دینی، درمذاهب اسلامی  یکی از فرزندان حضرت زهرا آن حاکمیت عدالت پایه و ظلم ستیز و ستم پایان برقرار خواهد کرد. اما در نظام فکری اسلامی از حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) سؤال شد و سؤال کننده جابر بن عبدالله انصاری است، شخصیتی که هم برادران اهل سنت و هم شیعه اتفاق بر او دارند سؤال کرد یا رسول الله آیه شریفه «أطیعوا اللَّه وأطیعوا الرسول وأولی الأمر منکم» نازل شده ، فرموده خدا را اطاعت کنید، رسول را اطاعت کنید ، این ها را می شناسیم و اما « وأولی الأمر منکم » چه کسانی هستند که خداوند در این آیه عطاعت اینان را در ردیف اطاعت پیامبر خودش قرار داده ، ساحت مقدس رسول الله ( علیه آلاف تحیه و الثناء) فرمود: « هُمْ خُلَفَائِی یا جَابِرُ وَ أَئِمَّهُ الْمُسْلِمِینَ » این ها جانشینان من هستند، ائمه جهان اسلام هستند «  أَوَّلُهُمْ عَلِی بْنُ أَبِی طَالِبٍ علیه السلام ثُمَّ الْحَسَنُ ثُمَّ الْحُسَینُ » و تا آخر شماردند و در پایان گفتند آخرین آن ها «سمیعی و کنیی» هم نام من و هم کنیه من هستند، «حجه الله فی عرضه» حجت خدا هست در زمین خدا  و بعد فرمودند ایشان ابن الحسن العسکری هستند و بعد فرمودند:« الَّذِی یَفْتَحُ اللَّهُ تَعَالَی عَلَی یَدِهِ مَشَارِقَ الْاَرْضِ وَمَغَارِبَهَا » آن شخصیتی است که خداوند تمام جهان، شرق و غرب را فتح خواهد کرد، یعنی به دست حجت خدا مدیریت آن و سلطنت آن قرار خواهد گرفت. بعد فرمودند این شخصیتی است که غیبت خواهد کرد از شیعیانش و دوستدارانش غیبت خواهد کرد و این کلام قریب به ۲۵۰ سال قبل از تولد حضرت پیامبر گرامی اسلام بیان می کرده هیچ کس بر امامت او استوار نخواهد شد الی کسانی که خداوند شخصیت، قلب و باطن آن ها را امتحان کرده باشد در رابطه با ایمان «الی امْتَحَنَ اللَّهُ قَلْبَهُ لِلْإِیمَانِ » مگر کسانی که خداوند شخصیت، باطن و قلب آن ها را در رابطه با ایمان. یعنی کسی که قائل می شود به وجود مبارک حضرت مهدی، آن هم فرزند امام حسن عسکری که پیامبر گرامی اسلام بیان کرده، قلبی خواهد داشت استوار بر ایمان و ایمانی که در تراز اسلام ناب محمدی (ص) است. پس مصداق آن را هم مشخص کردند، أالی الامر ائمه المسلمین هستند و اولین آن ها علی بن ابی طالب و آخرین آن ها مهدی آل محمد (ص) هستند.

جابر بن عبدالله انصاری عرض می کنند یا رسول الله اگر ایشان غیبت می کند، یک غیبت طولانی و حجت خدا هم می باشد آیا اولیائش از وجودش بهره مند می شوند، حضرت فرمود: « إِی وَالَّذِی بَعَثَنِی بِالنُّبُوَّهِ إِنَّهُمْ یَسْتَضِیئُونَ بِنُورِهِ » بله به خداوندی که به رسالت برگزیدم شیعیانش، دوستدارانش در پرتو نور او یک زندگی نورانی خواهند داشت «وَ یَنْتَفِعُونَ بِوَلایَتِهِ » و نفع می برند در زمان غیبت از وجود «وَ یَنْتَفِعُونَ بِوَلایَتِهِ فِی غَیْبَتِهِ کَانْتِفَاعِ النَّاسِ بِالشَّمْسِ وَ إِنْ تَجَلَّلَهَا سَحَاب» چه جور مردم از خورشید استفاده می کنند و شبشان روز می شود ، زندگیشان گرما بخشیده می شود، محیط زندگی برای کسب و کار و رشد فراهم می شود هر چند ابر آن خورشید را پنهان کرده غیبت امام زمان هم مثل خورشید پشت ابر است، شیعیان استفاده می کنند هر چند نمی بینند اما اثر وجودیش که آن نورانیت است ، گرما بخشی است، حیات دهی است هم نظام تکوین بهره مند می شود و هم شیعیان و اولیائش.

به همین خاطر است که وجود مبارک حضرت مهدی هم در عرصه نظام تکوین مهم است به طوری که فرموده اند:« «لولا الحجه لساخت الارض باهلها» اگر حجت خدا نباشد جهان منهدم می شود لذا وجود حضرت مایه بقاء نظام آفرینش است و از آن طرف امام دین است و واسطه فیض و هدایت خداوند در زمین است و اگر نباشد این رابطه قطع می شود و لذا تمام عالم وجود تشریعاً و تکویناً در اختیار و وجود مبارک حضرت مهدی حجت بن الحسن روحی فداء می باشد.

حضرت فرمودند:« إِنَّا غَیْرُ مُهْمِلِینَ‏ لِمُرَاعَاتِکُمْ‏ وَ لَا نَاسِینَ لِذِکْرِکُمْ وَ لَوْ لَا ذَلِکَ لَنَزَلَ بِکُمُ اللَّأْوَاءُ وَ اصْطَلَمَکُمُ الْأَعْدَاء» شیعیانم، مسلمانان فکر نکنید من که در پرده غیبت هستم کاری با شما ندارم، خیر تمام زندگی شما در پرتو ولایت من است و ما هیچ گاه یاد شما فراموش نمی کنیم، زندگی شما، مشکلات شما نه بر ما پوشیده است و نه ما بی تفاوت هستیم و این طور هم نیست ما فراموش کنیم یاد شما را و اگر این طور بود دشمنان چیره بر شما می شدند و دشمنان شما را لگدکوب می کردند. لذا وجود مبارک حضرت ضامن بقاء نظام تکوین، استقرار دین و جفظ و حراست از شیعیاننش، متدینین به اسلام و رهروان واقعی اسلام ناب محمدی (ص) است.

امام صادق بیان کردند که چه کسانی صحابه و یاران حضرت مهدی هستند؟، فرمودند: شک نکنید که یاران حضرت مهدی یک گروه بیشتر نیستند و آن اهل تقوا هستند، یعنی در وجودشان ایمان حاکم است، خود در محضر خدا می بینند و در رفتار دقیقاً مراعات دین می کنند و گناه نمی کنند. اگر کسی این چنین بود الآن از یاوران حضرت است و کسی که اهل گناه است صحابه حضرت و از یاران نمی شود. کسی که اهل تقوا است، زبانش کنترل است، رفتارش مدیریت می کند، راه و رسمش راه و رسم اسلامی است و چه گناه به سمتش بیاید مقاومت می کند و در دلش گناه وسوسه شود و کنترل می کند این شخص که اهل تقوا است ، این شخصیت الآن هم که حضرت مهدی در حال غیبت است از صحابه ایشان هستند.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

تبریک عرض می کنم میلاد گهربار حضرت حجه بن الحسن روحی فداء و امیدوارم در دنیا رهرو آن حضرت و در آخرت مورد شفاعتشان قرار بگیریم.

یک حقی انسان ها به گردن حجت خدا دارند و آن هدایت کردن است که اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در اوج این کار قرار دارند و ما را هدایت کرده اند. همه چیز،  مبانی فکری، اندیشی، رفتاری و اخلاقی بیان کرده اند و یک حقی هم ائمه به گردن ما دارند و آن رهروی است، پیروی کردن است و ما شخصیت خود را در تراز متولی و شیعه آن حضرا قرار دادن است، متولی به ولایتشان و شیعه ی خالص آن حضرات .

حضرات معصومیت حجت تمام کرده اند و هیچ چیزی کم نگذاشتند، نکته مهم این است که باید به خود نگاه کنیم که در چه ترازی از شخصیت دینی هستیم و آیا اندازه آن هستیم که اماممان حضرت حجت باشد؟. رفتارمان، زبانمان، گفتارمان، ایمانمان، شکل آخرتمان، خدمت به مردم و محرومین ، آیا این طور هستیم و ببینیم که آیا دارای شخصیتی در تراز شیعه آن حضرت هستیم یا خیر؟. لذا فکر کنیم، در هر سنی که هستیم و اگر هستیم ارتقاء دهیم و اگر نیستیم تجدید نظر کنیم. هر لحظه ای که بگذرد آن مقداری که گذشت و ما در این اندیشه نبودیم ضرر کردیم و لذا می گویند:« تفکرُ ساعهٍ افضل من عباده سبعین سنهٍ» با خودمان خلوت کنیم و زندگیمان را در تراز شیعه حضرت مهدی (عج) قرار دهیم.

سال ۱۴۰۰ که در آستانه اتمام آن هستیم با تمام فراز و نشیب های آن در حال تمام شدن است، پیروزی های بزرگ در صحنه های بین المللی و داخلی که بر نمی شمارم و مشکلات زیادی هم تحمل کردیم هم در فضای بین المللی و هم در فضا وجغرفیای ملی اما چیزی که الآن بسیار نمود دارد عزت ایران است، اقتدار ایران است و امیدوارم ان شاءالله مسئولان ضعف ها را جبران کنند، قوت ها را تقویت کنند و سال جدید سالی پر از عزت، افتخار، اقتدار برای ایران اسلامی باشد و در عرصه های مختلفی که مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای تذکر داده اند به ویژه حوزه معیشتی و اقتصاد مردم مسئولان ان شاءالله تلاشی داشته باشند و این مشکلات بر طرف شود.

عید نوروز نزدیک است و نکته مهمی که باید مراعات کنیم هر سال جدید شرایط اقتصادی خاص خود را دارد به ویژه برای محرومین، مستضعفان، مستمندان، به طبع وقتی سال جدید می شود خانواده ها، بچه ها به دنبال یک سری نکاتی هستند که پدر خدماتی به آن ها داشته باشد، لباس نو شود، سفره آباد شود و مشکلات کمتر شود و عنایت کنید کمک کنید به محرومین و فقرا به هر شکل ممکن. اول از خویشاوندان خودتان ، دوم همسایگان و بعداً افرادی که در جامعه هستند و نزدیک شما هستند، هر مقدار که توان دارید، دست بگیرید و کمک کنید و نگذارید پدر با آمدن عید شرمنده فرزند و همسرش شود ، بچه ای که در کوچه می آید و لباس نو همسایه می بیند اشکش جاری شود و نسبت به پدرش مقداری گلایه مند، هر مقدار که شما دست مردم بگیرید خداوند دست شما خواهد گرفت  و این قاعده می باشد. «مَن نَفَّسَ کُربَهَ مُومِنً فَرَّجَ اللهُ تَعالی عَنهُ کُرَبَ الدُّنیا وَ الآخِرَهِ» هر کس هر مقدار که از چالش اقتصادی مردم بر طرف کند خداوند نگرانی ها و مشکلات دنیا و آخرتش را بر طرف می کند. لذا ان شاءالله عنایت کنید تا می توانید کمک به دیگران کنید و این کمک ها برای انسان می ماند اما خدماتی که برای خودمان می کنیم برایمان نمی ماند. این نکته بیار مهمی است در آستانه این کار و فضا قرار داریم.

گرانی ها ، تورم ، به ویژه گرانی هایی که کاذب است، تورمی که کاذب است و بر آن نظارتی نیست، پشت صحنه دارد و مدیریت می شود این ها باعث گلایه مندی مردم شده به ویژه در ایام عید که تقاضای مردم زیاد می شود و یکباره جنسی که نه کیفتش تغییر کرده و نه مواد اولیه اش تغییر کرده یکباره قیمتش بالا می برند و نظارتی هم نیست، مردم گلایه مند هستند، مسئولین به فکر مردم و خانواده ها باشید. این باعث می شود قدرت خرید مردم پایین بیاید و تولید فقر و شرمندگی برای پدر و خانواده ها شود، این را عنایت داشته باشید، جلو گیری کنید از گرانی های کاذب، نظارت کنید، با متخلفین ، هر کس، در هر مقام و لباسی که این گرانی های کاذب تولید می کند در تمامی امور برخورد قاطع کنید. مردم هم حمایت می کنند از کسانی که مدیریت می کنند، نظارت می کنند و برخورد قضایی و قانونی صریح با این افراد می کنند و این تقاضای خود مردم است.

نکته آخری که عرض می کنم ، استان های ساحلی مثل بوشهر قطعاً مهمانان و مسافرین بسیاری تشریف می آورند و نیاز است امکانات رفاهی به شکل صحیح در کل استان برای آن ها فراهم شود و اگر فراهم نشود مشکلات زیادی هم برای مسافران و هم برای مردم استان ایجاد می شود. دومین نکته این است که اوضاع فرهنگی، اوضاع اجتماعی جامعه باید در تراز نظام اسلامی و دیانت باشد ، پیوست های فرهنگی کاملاً در سواحل و محیط استان حاکم باشد و طوری نباشد خدایی ناکرده ابتذال و انحطاط و هرج و مرج فرهنگی در این چند روز دیده شود و لذا مسئولان این کار که مشخص است باید، ۳۲ دستگاه هستند باید با بصیرت و مدیریت و اشراف هم خدمات به این عزیزان مسافر و مهمان گرانقدر ارائه کنند و هم مدیریت کنند، کنترل کنند اوضاع فرهنگی که خدایی ناکرده استان دچار مشکلات فرهنگی مثل عفاف و حجاب و ابتذال گرایی نشود.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.