پیام آدینه ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۰

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین»

یکی از عوامل مهم آرامش اجتماعی و رشد و پیشرفت جامعه «عدالت محوری» در تمامی امور خرد و کلان اداری و مدیریتی است. خداوند در قرآن کریم می فرماید:

«اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى» (سوره مائده، آیه: ۸)
« عدالت ورزید که آن به تقوی نزدیکتر است»

«عدالت» به معنای «عمل به حق» و دوری از ظلم و عدم پایمالی حقوق دیگران و پرهیز از نادیده انگاشتن شایستگی هاست. بی‌تردید «عدالت بنیانی» عامل قوام تمام امور در جهان آفرینش است و خلاف آن عمل کردن یعنی مخالفت با دستورات الهی و اساس نظام خلقت جهانی می باشد. امیرمؤمنان امام علی بن ابی طالب علیه السلام فرموده است:

«العَدلُ أساسٌ بِه قِوامُ العالَمِ» (مطالب السؤول : ۶۱)
«عدالت اساس و زیربنایی است که جهان هستی بر آن بنا نهاده شده است.»

در این جمعه به محضر مبارک مردم ولایتمدار استان بوشهر نکاتی متذکر می‌شوم:

۱. معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای «دامت برکاته العالیه» در دیدار با ریاست محترم، معاونان و مسئولان گرامی قوه قضاییه و در حکم انتصاب حضرت حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به ریاست قوه قضائیه مطالب مهم و راهبردی درباره رویکرد و عملکرد آن قوه ایراد فرمودند که ضمن تبریک به ریاست گرامی و جدید قوه قضائیه به آنها اشاره تحلیلی می‌نمایم:
– قوه قضاییه باید اهتمام جدی به گسترش عدالت، احیاء حقوق مردم و تأمین آزادی‌های مشروع، نظارت بر حسن اجرای قوانین، پیشگیری از وقوع جرم و نیز مبارزه قاطع با فساد داشته باشد.
– فناوری های نوین و رایگان به مردم ارائه شود.
– انتصاب نیروهای کارآمد و جهادی و تربیت مدیران شایسته در تمامی سطوح صورت گیرد.
– ضمن ارج نهادن به قضات پاکدامن باید با معدود افراد متخلف برخورد قاطع شود.
– ارتباط وثیق با مردم یک اصل در قوه قضائیه می باشد.
– اجرای سریع سند تحول قوه قضائیه صورت گیرد.

۲. روز قلم را به همه اصحاب قلم تبریک عرض می نمایم و امیدوارم در راستای تحقق پیشرفت و عدالت در عرصه پژوهش و تألیف و ارائه به طور ویژه از آن نخبگان گرامی حمایت بنیادین شود. اصحاب قلم، نخبگان عرصه پیشرفت جامع جوامع انسانی می باشند و لازم است مسئولان محترم در دولت محترم جدید به این عرصه توجه ویژه نمایند.

۳. ساماندهی کالای ملوانی و حمایت منطقی و منطبق با اقتصاد کرانه ای و کرامت انسانی یک ضرورت بنیادین در مناطق ساحلی می باشد. متاسفانه به جهت عدم تدوین یک قانون و آیین نامه اجرایی منطقی، سالهاست که عرصه تجارت دریایی دچار مشکلات شده است و توزیع کالاهای ترخیصی مجاز نیز در یک نابسامانی به سر می‌برد. لازم است مسئولان محترم تدابیری صحیح و مطابق با نیازهای کشور و مناطق کرانه ای داشته باشند و از این فرصت برای نظام اقتصادی کشور مطابق با اقتصاد مقاومتی ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری «دامت برکاته العالیه» استفاده کنند.

۴. وضعیت قرمز و نگران کننده کرونایی استان های جنوبی ایران به ویژه استان بوشهر می‌طلبد که مسئولان محترم وزارت بهداشت و درمان تدابیر جدی و کارآمدی در نظر بگیرند و واکسیناسیون را در این مناطق تسریع کنند و تخت های بیمارستانی را افزون و تجهیز نمایند. ضمن قدردانی از کادر درمان از تمامی مردم عزیز استان بوشهر تقاضا دارم دستورالعمل های بهداشتی را با دقت تمام مراعات کنند تا این شیوع جدید بیماری کرونا در استان برطرف گردد.

خداوند متعال ظهور حضرت بقیه الله الاعظم روحی فداه را تعجیل بفرماید و طول عمر با عزت به مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای دامت برکاته العالیه مرحمت نماید و همه ما را در طریق ایمان، تقوا، اخلاق، مجاهدت، مقاومت و ولایتمداری ثابت قدم بدارد. یاد و خاطره شهدا و امام شهدا را گرامی می داریم.

«والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

صفایی بوشهری
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.