پیام آدینه آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر به تاریخ ۷ آذر ۱۳۹۹

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین»

یکی از مهمترین تکالیف اسلامی «مراعات حقوق دیگران» است. حقوق بر دو قسم است:

۱. حق الله، مانند: نماز روزه و صبر در مصائب.
امیرمومنان امام علی بن ابی طالب علیه السلام در باره «حق الله» فرموده است:

(جَعَلَ {الله} حقَّهُ على العِبادِ أنْ یُطیعوهُ ، و جَعلَ جَزاءهُم علَیهِ مُضاعَفَهَ الثَّوابِ تَفَضُّلاً مِنهُ)
«خداوند حق خود را بر بندگان اینگونه قرار داد که فرمان او ببرند و در مقابل برای آنان پاداش چند برابر قرارداده است.»

۲. حق الناس، مانند: پرداخت حقوق مالی دیگران و عدم پایمالی آن ، حفظ آبرو.
امام صادق علیه السلام درباره «حق مؤمن» چنین فرموده است:

(مَنْ عَظَّمَ دِینَ اللَّهِ عَظَّمَ حَقَّ إِخْوَانِهِ وَ مَنِ اسْتَخَفَّ بِدِینِهِ اسْتَخَفَّ بِإِخْوَانِهِ)
«هر که دین خداوند را اهمیت دهد حق برادران دینی خود را بزرگ می پندارد و حفظ می کند و هر که دین خدا را کوچک بپندارد و اهمیت ندهد حقوق برادران خود را اهمیت نمی دهد و حفظ نمی کند.»

و همچنین آن امام همام(علیه السلام) فرموده است:

(ما عُبِدَ اللهُ بِشیءٍ اَفضلَ مِن اداءِ حَقِّ المُؤمِنِ)
«با هیچ عبادتی همچون ادای حق مؤمن عبادت خداوند نمی شود»

در این جمعه چند موضوع به محضر مبارک مردم عزیز بوشهر تقدیم می دارم:

۱. مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای دامت برکاته العالیه در دیدار با شورای عالی هماهنگی اقتصادی مطالب مهمی ایراد فرمودند که لازم است مسئولان توجه ویژه به آن مطالب راهبردی نمایند. از اهم آن بیانات می توان به امور زیر اشاره کرد:

أ. چشم امید نباید به بیگانگان داشت و نمی شود به آنها اطمینان کرد. ما باید برنامه‌ریزی را طوری کنیم که گویا گشایشی از آنها صورت نمی‌گیرد. باید اتکا به توان داخلی داشت.

ب. آنچه ما کم داریم در عرصه اقتصاد نداشتن برنامه و راهکار نیست بلکه یک همت ، شجاعت و اهتمام جدی و پیگیری است.

۲. هفتم آذر روز نیروی دریایی را گرامی می داریم و به همه آن دریا دلان و خانواده های محترم ایشان تبریک و تهنیت عرض می نمایم. نقش مهم نیروی دریایی بسیار حیاتی است.این نیروی راهبردی با توانمندی در صف و ستاد و خودکفایی در عرصه تولید تجهیزات پیشرفته نظامی و توانمندی علمی و عملیاتی پرسنل آن نیرو و شجاعت میدانی و داشتن ایمان و معنویت و اتکا به خداوند متعال و دارا بودن روحیه و رویه ولایتمداری و مقاومت در مقابل تجاوز بیگانگان مایه عظمت و اقتدار ایران اسلامی در ساختار دفاعی به ویژه دریایی گردیده است.

یاد و خاطره شهدا و امام شهدا به ویژه شهدای نیروی دریایی را گرامی می داریم.

۳. از تمامی مردم عزیز استان بوشهر به ویژه کسانی که کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند و همچنین مدافعان سلامت و کادر درمانی تشکر و قدردانی می نمایم و امیدوارم هر چه زودتر این بیماری ریشه کن شود.

از مسئولان محترم تقاضا می کنم درباره امور مالی تمامی کسانی که در این تعطیلی و قرنطینه شدن متحمل مشکلات مالی می‌شوند تدبیر مساعدت داشته باشند و در امر مالیات و سررسید پرداخت اقساط بانکی و دیگر امور و خدمات دولتی اقدامات لازم را اعمال نمایند.

۴. بار دیگر به مسئولان عرصه مدیریت و نظارت بر امور اقتصاد و معیشت مردم تذکر می دهم که در موضوع گرانی های افسار گسیخته با یک برنامه صحیح و نظارت و مدیریت کارآمد موجب رفع گرانی ها شوند. این حداقل توقع مردم عزیز از مسئولان است.

خداوند متعال ظهور حضرت بقیه الله الاعظم روحی فداه را تعجیل بفرماید و طول عمر با عزت به مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای دامت برکاته العالیه مرحمت نماید و همه ما را در طریق ایمان، تقوا، اخلاق، مجاهدت، مقاومت و ولایتمداری ثابت قدم بدارد. یاد و خاطره شهدا و امام و شهدا را گرامی می داریم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

صفایی بوشهری
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.