پیام آدینه آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر به تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۹

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین»

یکی از احکام و تکالیف مهم اسلامی »حفظ سلامت و مراعات بهداشت شخصی و اجتماعی«است. سلامت یک نعمت الهی است که موجب آسایش ، فعالیت شغلی، عبادت و خدمت می باشد به همین جهت حفظ سلامت در دین مبین اسلام به عنوان یک واجب اهم به شمار آمده است به طوری که اگر کاری موجب به خطر افتادن سلامت شود آن کار حرام می باشد حتی اگر عبادت موجب بیماری و شدت آن شود تکلیف از آن عبادت سلب می شود مانند وجوب روزه.Sokhanrani 16

به همین جهت اسلام و ادیان الهی سلامت محور می باشد. خداوند در قرآن کریم فرموده است:

﴿لا تُلْقُوا بِأَیْدِیکُمْ إِلَى التَّهْلُکَهِ﴾
(با دست خودتان خود را در ورطه هلاکت نیفکنید.)

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند :
«الأمنُ وَ العافِیَهُ نِعمَتانِ مَغبوُنٌ فیها کَثیرٌ مِنَ النّاسِ»
(امنیت و عافیت دو نعمتی هستند که بسیاری از مردم در این باره بی توجه اند و زیان می بینند.)

سپس بیان داشته اند:

«اَعظمُ النِّعمَهِ اَلعافِیه»
(بالاترین نعمت عافیت و سلامت است پس آن را در دنیا و آخرت گرامی بدارید.)

آن پیامبر رحمت صلی الله علیه و آله و سلم خطاب به امیر مومنان امام علی بن ابی طالب علیه السلام فرموده اند:

«یا عَلیُّ بادِر بِاَربَعٍ قَبلَ اَربَعٍ : شَبابِکَ قَبلَ هَرَمِکَ وَ صِحَّتِکَ قَبلَ سُقمِکَ وَ غِناکَ قَبلَ فَقرِکَ، وَ حَیاتِکَ قَبلَ مَوتِک»

(ای علی مراقب باش نسبت به چهار چیز قبل از آنکه چهار چیز دیگری ایجاد شود:

جوانیت قبل از پیری، سلامتت قبل از بیماری، بی نیازی ات قبل از تهیدستی و زندگی ات قبل از مرگ.)

در این شرایط ویژه بیماری کرونا بر همگان لازم است که امور بهداشتی و دستورالعمل های پیشگیرانه و درمانی این بیماری را مراعات بنماید و از جهت شرعی و عقلانی حفظ سلامت خود و دیگران ضروری می باشد.

در این آغازین جمعه ماه ربیع الثانی چندنکته به محضر مبارک مردم عزیز و ولایتمدار بوشهر تقدیم می دارم:

۱. چهارم آذر ماه مطابق با هشتم ربیع الثانی سالروز میلاد حضرت امام حسن عسکری علیه السلام به حضرت بقیه الله الاعظم روحی فداه و مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای دامت برکاته العالیه و همه مردم ایران تبریک عرض می نمایم و امید دارم که در دنیا رهرو آن حضرت و در آخرت مورد شفاعت ایشان قرار بگیریم.

۲. ششم آذر مطابق دهم ربیع الثانی رحلت جانسوز حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها را تسلیت می گوییم. آن حضرت چنان دارای شخصیت والایی است که امام صادق علیه السلام قبل از تولد ایشان فرموده اند که:

«مَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّهُ»
«تُدْخَلُ بِشَفَاعَتِهَا شِیعَتِی الْجَنَّهَ بِأَجْمَعِهِمْ»

۳.هفته گرامیداشت بسیج مستضعفان به همگان به ویژه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای دامت برکاته العالیه و بسیجیان عزیز و پاسداران گرامی و تمامی مردم ارجمند ایران تبریک عرض می نمایم.
بسیج عامل اقتدار همه جانبه ایران و لشکر ولایت در عرصه دفاع و خدمت است. هم اینک نیروهای بسیجی در تمام عرصه های دفاعی و امنیتی، فرهنگی و اقتصادی، عمرانی و علمی، بهداشتی و خدماتی و حراست از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب در خط مقدم تلاش جهادی در این عرصه می باشند.

بی تردید تاریخ اسلام و جهان و ایران هیچ گاه ایثارگری‌های این جوانان عزیز را فراموش نخواهد کرد.یاد و خاطره شهدا و امام شهدا و شهدای بسیجی را گرامی می داریم.

۴. جمعه سی ام  آبان ماه روز کودک را ارج می نهیم و تمامی والدین و مربیان و معلمان محترم را به توجه ویژه به تربیت فرهنگی و دینی بر اساس آموزه های اسلامی توصیه می نمایم. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرموده اند:

«أکرِموا أولادَکمْ وَ أَحْسِنوا آدابَهُمْ یغْفَرْ لَکمْ»
(فرزندان خود را گرامی بدارید و آن را خوب تربیت نمایید تا خداوند شما را ببخشاید و از گناهان شما در گذرد.)

خداوند متعال ظهور حضرت بقیه الله الاعظم روحی فداه را تعجیل بفرماید و طول عمر با عزت به مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای دامت برکاته العالیه مرحمت نماید و همه ما را در طریق ایمان، تقوا، اخلاق، مجاهدت، مقاومت و ولایتمداری ثابت قدم بدارد. یاد و خاطره شهدا و امام و شهدا را گرامی می داریم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

صفایی بوشهری
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.