پیام آدینه آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر- ۱۴ شهریور ۱۳۹۹

پیام آدینه آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر- ۱۴ شهریور ۱۳۹۹

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین

ستایش بیکران خدای را سزاست که با ما توفیق رهروی راه هدایت عطا فرمود و سلام بی پایان و حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی صلی الله علیه و آله که پیامبر آفتاب بیداری و نجات و کمال است و دورد پیوسته بر خاندان طاهرینش علیهم السّلام که الگو و اسوه انسانیت تراز هدایت الهی و کانون عصمت و طهارت می‌باشند و سلام و عرض ادب بر تمامی مؤمنان و اهل عبادت و طاعت که در طریق اسلامیت و مجاهدت کوشا هستند.

در این جمعه پانزدهم محرم الحرام به محضر منوّر مخاطبان گرانقدر چند نکته عرضه دارم:

۱. مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای دامت برکاته العالیه در جلسه غیر حضوری با مسؤولان آموزش و پرورش کشور مطالب بسیار مهمی درباره ساختار آموزش و پرورش بیان فرمودند که اجرای آن موجب رشد و تعالی نظام آموزش و پرورش کشور خواهد شد و بر تمامی مسؤولان ضرورت دارد آن را نصب العین خود قرار دهند. از نکات مهم سخنان رهبر عالی قدر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

الف. منطق ایجاد دستگاه عظیم آموزش و پرورش انسان شایسته سازی است و آن انسان مؤمن، خردمند، اندیشمند، مجاهد و اهل عمل و متخلق به اخلاق اسلامی می باشد.

ب. سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به روزرسانی و کامل گردد و مطابق با زمانبندی خاص اجرا گردد.

ج. توجه ویژه به معلمان شود؛ زیرا آنان افسران سپاه پیشرفت کشور می باشند و سه عنصرِ خود معلم، آموزش و پرورش و نهادهای تبلیغاتی فرهنگ‌ سازی ارجمندی نقش و جایگاه معلم نمایند.

د. عدالت آموزشی به دقت رعایت گردد

هـ. از آفت و زیان‌های احتمالی آموزش مجازی پیشگیری گردد.
و. به فعالیت های پرورشی اهتمام گردد.

ز. مهد کودک ها و پیش دبستانی ها سامان و سازماندهی گردند.

۲. در آستانه بازگشایی مدارس و در شرایط خاص بیماری کرونا با محدودیت های ویژه آن می باشیم؛ به این جهت توجه مسؤولان را به چند موضوع جلب می نمایم:

الف. سلامت دانش آموزان و دانشجویان در اولویت بوده و در تمامی برنامه ها لحاظ اساسی گردد و هر برنامه‌ای که منافات با آن داشته باشد باید تدبیر گردد.

ب. با توجه به رایگانی برنامه آموزش و پرورش طبق قانون اساسی و در شرایط غیر حضوری و نیاز دانش آموزان به دستگاه های دیجیتال بسیاری از دانش‌آموزان توانایی مالی برای خرید آن را ندارند بدین منظور تامین گسترده آن برای دانش آموزان نیازمند توسط نهاد های حمایتی و استفاده از صدا و سیمای ملی و استانی ضروری به نظر می‌رسد.

ج. بی تردید سطح علمی دانش آموزان باید حفظ و ارتقا یافته و امور پرورشی و فرهنگی نیز حتما در برنامه ها مورد توجه اصلی قرار گیرد
_ سیستم مشاوره علمی و پرورشی و ارتباط پیوسته بین امور مشاوره ای علمی و پرورشی با دانش‌آموزان برقرار باشد.
_ همچنین خانواده های محترم همکاری های لازم با نظام آموزش و پرورش داشته باشند.

۳. استان بوشهر در شرایط (هشدار) در موضوع بیماری کرونا قرار دارد و برخی از شهرستان های استان در وضعیت قرمز می باشند، لازم است مسؤولان مختلف به ویژه ستاد مبارزه با بیماری کرونا در آستانه بازگشایی مدارس و مراکز آموزش عالی و آغاز فصل پاییز که خود زمینه بیماری های فصلی را ایجاد می کند به موارد زیر توجه کافی نمایند:

الف. نظارت گسترده تر بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی و برخورد بازدارنده با متخلفان.

ب. توسعه و تجهیز بیمارستان های استان و اختصاص دادن برخی از بیمارستان ها برای درمان و اولویت دادن به موضوع پیشگیری.

ج. وارد کردن واکسن آنفولانزا به استان به مقدار لازم و مورد نیاز و توزیع مناسب و عادلانه آن.

از تمامی مردم عزیز تقاضا دارم امور بهداشتی را با نهایت دقت مراعات نمایند.

۴. توجه همگان به ویژه مسؤولان را به پروژه صیانت و مراقبت از سرمایه‌گذاری مردمی مانند بازار بورس جلب می کنم و از مسؤولان و مردم تقاضا دارم در عرضه بورس که احتمال ریسک بالا دارد مراعات و مواظبت های اقتصادی مناسب داشته باشند و متصدیان امور اقتصادی این سرمایه عظیم مردمی را در مسیر رونق تولید هدایت کرده و به کار ببرند و از ایجاد حباب های اقتصادی و ضرر و زیان های احتمالی جلوگیری نمایند.

خداوند ظهور حضرت بقیه الله الاعظم روحی فداه را تعجیل بفرماید و طول عمر با عزت به مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای دامت برکاته العالیه مرحمت نماید و همه ما را در طریق ایمان و تقوا، اخلاق، بصیرت و مجاهدت ثابت قدم بدارد. یاد و خاطره شهدا و امام و شهدا را گرامی می داریم.

صفایی بوشهری
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.