هشت سال دفاع مقدس سرمایه ای گرانقدر است که باید روی آن سرمایه گذاری شود

حجت الاسلام والمسلمین جمالی امام جمعه موقت بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته :

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

یکی از عبادات مورد تأکید روایات اهل بیت عصمت و طهارت که در مسیر تقوا و عین تقوا است زیارت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می باشد.

روایت نورانی از امام صادق (ع) که حضرت می فرمایند:« مَا مِن أَحَدٍ یَومَ القِیَامَهِ إِلاّ وَ هُوَ یَتَمَنَّى أَنَّهُ مِن زُوَّارِ الحُسَینِ بن علی(ع) لِمَا یَرَى مِمَّا یُصنَعُ بِزُوَّارِ الحُسَینِ مِن کَرَامَتِهِم عَلَى اللَّهِ» امام صادق (ع) در این روایت نورانی می فرماید هر کس در صحرای محشر حضور دارد در روز قیامت آرزو می کند که کاش از زائرین اباعبدالله الحسین (ع) بود. زمانی که کرامت و عزت زائرین امام حسین (ع) را در روز قیامت می بیند. هر کس در صحرای محشر است آرزو می کند کاش از زائرین امام حسین (ع) بود.

یکی از این زیارت ها ، زیارت اربعین است. روایت از امام حسن عسکری (ع) که حضرت فرمودند :« عَلَامَاتُ الْمُؤمِنِ خَمْسٌ» یعنی مؤمن پنج علامت دارد . یکی از این علامت ها همین زیارت اربعین است و آن هم به خاطر محتوای والا و ملکوتی این زیارت است. فرازها بسیار پر مغز و پر معنا است که بنده به یکی از این فرازها اشاره می کنم.

«بَذَلَ مُهجَتَهُ فیکَ لِیَستَنقِذَ عِبادَکَ مِنَ الجَهالَهِ وحَیرَهِ الضَّلالَهِ» یعنی امام حسین (ع) خون دلش را نثار راه خدا کرد. وقتی که ما مراجعه می کنیم به کتب لغت « مُهجَتَهُ » خالص ترین هر چیزی می گویند و تأبیر این است « بَذَلَ مُهجَتَهُ » امام حسین (ع) آن خون خالص قلبش را در راه خداوند متعال داد. « لِیَستَنقِذَ عِبادَکَ » برای آنکه بندگان تو را نجات بدهد از جهالت، جهالت در مقابل تعقل است، در مقابل بصیرت است. لذا امام حسین (ع) فرمودند:«»ارجعو الی عقولکم» یعنی مردم به عقولتان مراجعه کنید، آن چیزی که بسترساز واقعه کربلا شد همین جهالت بود، آن چیزی که باعث شد امام حسین (ع) این گونه مظلومانه به شهادت برسد همین جهالتی بود که در بین عوام و خواص جامعه وجود داشت، نبود بصیرت، قدرت تجزیه و تحلیل و تبیین واقعیت ها، درس نگرفتن از عبرت ها، نشناختن دشمن و در یک کلمه عدم ولایت پذیری مردم.

آن چیزی که باعث واقعه کربلا شد این است و در روز اربعین ما این را فریاد می زنیم، چهل روز بعد از شهادت امام حسین (ع) و جهاد تبیینی که امام سجاد (ع) انجام دادند در مسیر کربلا تا کوفه، تا شام، تا مدینه همه برای تحقق همین موضوع بود.

حضور میلیونی مردم در حماسه بزرگ پیاده روی اربعین تجسم عینی همین بصیرت است، ولایتمداری است و گام های راسخ مردم در تحقق تمدن نوین اسلامی است.

نشان آن چیست؟، نشان آن تمثال سردار دل ها ، شهید بزرگوار، شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس در مسیر راهپیمایی اربعین بود، جای جای این مسیر تمثال این دو شهید عزیز دیده می شد. این یعنی امروز امروز جبهه مقاومت زنده است، امروز دشمن هراسان از تفکر شهید بزرگوار شهید حاج قاسم سلیمانی است و از جبهه مقاومت.

جا دارد از حضور پر رنگ موکب های استان بوشهر هم در نجف، هم در کربلا، در مرز، در مسیر تشکر و قدردانی کنیم. از مدیریت خوب ستاد بازسازی عتبات و عالیات استان و از میزبانی خوب مردم شریف عراق.

 

خطبه دوم

هفته دفاع مقدس را پیش رو داریم. یاد و خاطره امام عزیز و بزرگوار و همه شهدا را گرامی می داریم.

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای فرمودند هشت سال دفاع مقدس ما صرفاً یک امتداد زمانی و یک برهه زمانی نیست، گنجینه عظیمی است که تا مدت های طولانی ملت ما می تواند از آن استفاده کند، آن را استخراج کند و مصرف کند و سرمایه گذاری کند. مقام معظم رهبری می فرمایند هشت سال دفاع مقدس یک مقطع تاریخی نیست که ما فکر کنیم تمام شد و زمان آن سپری شد، نه، ایشان می فرمایند هشت سال دفاع مقدس یک سرمایه است، سرمایه گذاری برای آینده این نظام و انقلاب. ما در هشت سال دفاع مقدس یاد گرفتیم چگونه با اعتماد به وعده های الهی و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت و با فکر و عمل انقلابی و ولایتمداری و میدان دادن به جوانان چگونه بر دشمن خود پیروز شویم.

آیا دشمنی ها تمام شده؟، خیر ، دشمنی ها رنگ عوض می کند اما نه هدف دشمن تغییر می کند که به فکر باطل خود به فکر سرنگونی این نظام و انقلاب هستند و نه دشمنی آن ها تمام می شود. راه آن و مسیر مقابله آن چیست؟، همان که در هشت سال دفاع مقدس یاد گرفتیم و امروز هم همان مسیر است.

جا دارد از تلاش های نمایندگان مردم عزیز در مذاکره هسته ای تشکر و قدردانی کنیم. الحمدلله همان راه و همان مسیر را دارند طی می کنند، همان اعتماد به وعده های الهی، توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و همچنین توجه به منافع مردم و تأکید بر احقاق حقوق مردم که جای تشکر و قدردانی دارد.

اولاً دنیا همین آمریکا و چند کشور اروپایی نیست و دولت هم در همین مدت نشان داده که به کشورهای همسایه توجه می کند و ظرفیت های جدیدی را در این عرصه دارد ایجاد می کند، دوم اینکه همان برجام نیم بندی که به قولی امضا شد همین برجام هم ابزار دست دشمن شد برای اینکه اقتصاد ایران را اقتصاد شرطی کند و هر وقت خواستند بحران و مشکل ایجاد کردند، پس دشمن به همه این ها به عنوان یک ابزار برای رسیدن به اهداف خودش نگاه می کند.

لازمه آن این بود که در بحث اقتصادی، هم در بحث ساختار، هم در بحث روش ها و روند های اقتصادی تحولاتی ایجاد شود که این تحولات آغاز شده البته معیشت مردم هم بایستی در این تحولات مدنظر قرار بگیرد.

یکی از مباحثی که ما در این سال ها یاد گرفتیم و تجربه هم آن را نشان داده این است که آمریکا به هیچ وجه مورد اعتماد نیست. آن ها به فکر انتقام از مردم هستند، به فکر تغییر این نظام و انقلاب هستند که از زبان خود آن ها هم شنیده شد و نکته دیگر این که آمریکای امروز بسیار ضعیف تر از آمریکای هشت سال دفاع مقدس است. لذا می بینیم امروز آن ها به دنبال این مذاکره هستند و رعایت این حقوق قرمز و منافع ملی و مردم حتماً مد نظر قرار می گیرد.

با توجه به شروع سال تحصیلی جدید جهت کمک به دانش آموزان نیازمند ان شاءالله برادران و خواهران مشارکت داشته باشند در طرح شور عاطفه ها که به همت کمیته امداد امام خمینی (ره) دارد صورت می گیرد، عزیزان اگر در این امر خیر سهیم شود ان شاءالله در اجر آن هم سهیم خواهند بود.

در ادامه مرثیه اربعین اباعبدالله الحسین (ع).

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.