نیروهای شرکتی، قراردادی و کارگران ‌تبدیل وضعیت شوند

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 21 مهر ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول  پیرامون یکی از مهمترین آموزه های مدیریت اسلامی سخن می گوییم و آن مردم داری و مردم پایه ای خدمت است.

اساساً تمامی ساختار نظام مدیریتی اسلام و اساس خدمت به مردم در تمامی عرصه های تمدن آفرینی وپیشرفت شخصی و اجتماعی است.

اساساً خداوند دنیا را برای مردم آفریده « خَلَقَ لَکُم ما فِی الأَرضِ جَمیعًا»، پیامبران برای هدایت مردم فرستاده، کتاب آسمانی برای هدایت مردم نازل کرده و تمامی مبشران و منزران الهی، اهل بیت عصمت و طهارت برای نجات و رستگاری مردم به امامت منسوب کرده، زندگی دنیایی در نهایت پیشرفت و از آن طرف نیز اساس زندگی انسان که دارا شدن روح تدین و معنویت است برای زندگی انسان برگزیده شده.

به همین جهت است نظام سیاسی و مدیریتی اسلامی بر اساس سازمان و ساختاری که خداوند و ساحت مقدس رسول خدا محمد مصطفی (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت علیه آلاف تحیه و الثناء است این است که جامعه در یک شرایط پیشرفت، عدالت برای رشد شخصیت معنوی انسان و تمدن آفرینی جامع جامعه باشد و اینکه برخی ادعا می کنند که نظام سیاسی اسلامی، نظام مدیریت اسلامی متکلف نجات انسان از جهنم و هدایت به بهشت نیست اشتباه است.تمام اسلام برای این است از جمله نظام مدیریتی بنا بر این در نظام مدیریتی اسلامی مردمداری، مردم پایگی، خدمت به مردم یک اصل اساسی است.

ساحت مقدس رسول خدا (ص) می فرمایند:«  أیُّما مُسلمٍ خَـدَمَ قَوما مِن المُسلمینَ إلاّ أعْطاهُ اللّه ُ مِثْلَ عَدَدِهِم خُدّاما فی الجَنّهِ» هر مسلمانی خدمت کند به گروهی از مردم مسلمان خداوند به عدد آن افرادی که این شخص به آن ها خدمت کرده در بهشت به او خدمتگزار عطا می کند، یعنی هم اهل بهشت می شود و هم به تعداد کسانی که به آن ها خدمت کرده به او خدمتگزار در بهشت عطا می شود.

باز می فرمایند:« اَعْقَلُ النّاسِ اَشَدُّهُمْ مُداراهً لِلنّاسِ» عاقل ترین مردم کسی است که مدارا با مردم می کند، تحمل می کند، خدمت می کند و دست مردم را می گیرد.

امیر مؤمنان می فرمایند:« اَلتَّوَدُّدُ نِصْفُ اَلْعَقْلِ » مردم دوستی و خدمت به مردم نصف عقلانیت است.

همین حدیث امام کاظم می فرمایند:« اَلتَّوَدُّدُ إِلَى اَلنَّاسِ نِصْفُ اَلْعَقْلِ » دوست داری مردم، خدمت و یاری مردم نصف عقل است.

امام عسکری (ع) می فرماید:« خَصْلَتانِ لَیْسَ فَوْقَهُما شَیءٌ الاْیمانُ بِاللهِ، وَنَفْعُ الاْخْوانِ» دو خصلت است و بالاتر از آن چیزی نیست ، ایمان به خدا و خدمت کردن، سود رساندن و کمک به برادران دیگر.

امام کاظم (ع) می فرماید:« إنَّ لِلّهِ عِبادا فِی الأرضِ یَسعَونَ فی حَوائجِ النّاسِ هُمُ الآمِنونَ یَومَ القِیامَهِ وَمَنْ اَدْخَلَ عَلى مُؤْمِنٍ سُرُورا فَرَّحَ اللّهُ قَلْبَهُ یَوْمَ القیامَهِ» برای خداوند بندگانی است که تلاش می کنند برای اینکه خدمتی به مردم کنند و نیازهای مردم را بر طرف کنند، این ها در روز قیامت امن و امان هستند و اگر انسانی موجب این شود که غمی از کسی برداشته شود خداوند قلب او را پر از مهر و آرامش می کند در روز قیامت.

اینکه می فرمایند « إنَّ لِلّهِ عِبادا فِی الأرضِ یَسعَونَ فی حَوائجِ النّاسِ  » یعنی افرادی که در خدمت مردم هستند این ها متعلق به خدا و منسوب به خدا هستند ، برای خدا بندگانی این چنین است.

به همین جهت است مسئولان، مدیران و هر کسی که می تواند کمک به مردم کند به ویژه کسانی که مسئولیت دارند در نظام اسلامی در هر رده ای باشند هر مقدار می توانند خدمت به مردم کنند، دست مردم را بگیرند و یاری کنند، آن ها در یک ساختاری قرار گرفته اند که نظام اسلامی تمام توجه اش به مردم است ، تمام نگاهش به افرادی است که چشم انتظار خدمت مسئول است، این اساس کار است و هر کس که موفق است خدمت را انجام داده و معجور است ولی کسی که از پست و مقام برای خود استفاده می کند و در خدمت مردم نیست باید پاسخگو در قیامت باشد.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دانشگاه افسری امام علی مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند که به فراز های مهم آن اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند اشتغال در نیروهای مسلح یکی از حیاتی ترین مشاغل در اداره کشور است و این افتخار بزرگی است، خدمت در نیروهای مسلح، چه سپاه، چه ارتش، چه بسیج، چه نیروی انتظامی و دریابانی، هر جا، آن جا که حوزه دفاع و امنیت است فرمودند شغل شغل بزرگ، راهبردی و مایه افتخار نیروهای مسلح است.

فرمودند نیروهای مسلح سپر فولادین در عرصه امنیت ملی به شمار می رود و باعث قدرت و عزت ملی هستند. نیروهای مسلح ما در تمامی ارکان خود باعث عزت و قدرت ملی کشور هستند و اساساً در نظام بین الملل  کشورهایی که دارای نیروهای مسلح قوی در عرصه های صف و ستاد و تجهیزات و قدرت بالای عملیات میدانی، خودکفایی، مرجعیت در عرصه تولید نرم افزار و سخت افزار دفاعی و نظامی هستند در نظام بین الملل جایگاه بالایی دارند و هر کشوری که در این عرصه ضعیف باشد باید خود را به کشور دیگر متصل کند و وابسته آن شود، جایگاهی در نظام بین الملل ندارد ، لیکن ایران اسلامی با این نیروهای مسلح قوی و با عزت الحمدلله دارای جایگاه بسیار بالایی در عرصه بین المللی است.

فرمودند نیروهای مسلح امتحان خوبی در صحنه های سرنوشت ساز چه در داخل و چه خارج از خود نشان دادند، در هشت سال دفاع مقدس، در عرصه مدیریت و دفاع مرزی و حتی عرصه های تهدیدات خارجی کاملاً سر بلند بودند و شهید بزرگوار سلیمانی نماد این اقتدار است.

فرمودند رژیم غاصب صهونیستی شکستی خورده غیر قابل ترمیم و جبران نمی تواند بکند و این شکست آغازی است برای سرنگونی آن.

فرمودند کشورهایی که یا ساکت هستند، یا کمک می کنند، چه کمک های مالی، نظامی و رسانه ای بدانند روی رژیمی سرمایه گذاری می کنند که سقوطش حتمی است و این نکته خیلی مهمی است که شکست و محو رژیم صهیونیستی یک شکست محتوم در نظام بین الملل است.

روز عصای سپید، روز تکریم و تجلیل از روشن دلان عزیز گرامی می داریم. عزیزانی که واقعاً شخصیت های بسیار شریف و بزرگوار و نیازمند حمایت هستند، حمایت در عرصه های اشتغال، ازدواج، مسکن، حمایت از فعالیت های ورزشی، هنری، فرهنگی و آموزش و تربیت فرزندانشان . لازم است مسئولان محترم به این عزیزان توجه ویژه ای کنند.

و من تقاضا دارم از مسئولان چه در فضای ملی و چه در استان به قوانین حمایت از این عزیزان که یکی اشتغال است توجه کنند و متأسفانه این قوانین اجرا نمی شود و این عزیزان دچار مشکل شده اند و از تمامی خیرین تقاضا دارم در عرصه حمایت از این مجموعه شریف عنایت ویژه ای داشته باشند.

روز تربیت بدنی و ورزش هم این هفته است گرامی می داریم. ورزش ایران به ویژه استان بوشهر نیازمند تحول بنیادین و علمی است، احداث زیرساخت های استاندارد، نهادینه کردن فرهنگ ورزش همگانی در تمامی سطوح، برنامه ریزی علمی از کودکی تا قهرمانی ، حمایت اساسی از ورزش قهرمانی و توجه به پیشکسوتان، این ها یک کار ضروری، ورزش یک مقوله راهبردی در جامعه است به ویژه استان هایی  که به ورزش خیلی اهمیت می دهد و سابقه تاریخی دارد مثل استان بوشهر و متأسفانه ورزش در استان بوشهر در شرایط خوبی به سر نمی برد، حال خوبی ندارد به ویژه ورزش قهرمانی و این نیاز دارد به اداره کل ورزش و جوانان توجه بشود، کمک به آن ها شود و آن ها هم همت کنند و ورزش استان را در شرایط عالی قرار بدهند ان شاءالله.

نکته دیگر سالروز تأسیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی می داریم به فرمان حضرت امام و از تمامی روحانیت و بزرگانی که در این عرصه تلاش می کنند صمیمانه تقدیر و تشکر می کنیم، مسئولیت سنگینی به عهده دارند و الحمدلله موفق هستند.

تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی و قراردادی و کارگران بر اساس عدالت کاری باید صورت بگیرد. کارگران عزیز ما باید امنیت شغلی داشته باشند به ویژه مراکز صنعتی مانند صنعت نفت کارگرانی هستند که به خاطر قراردادی بودن و شرایط خاصی که در قرارداد ها می باشد اگر تبدیل وضعیت نشوند امنیت شغلی ندارد، هم حقوق پایین است و هم امنیت شغلی ندارند و به همین خاطر بسیار شرایط سختی برای آن ها است و همیشه اضطراب از بیکاری بعد از دوره اشتغال دارند، حقوق آن ها هم که کافی نیست و به همین خاطر نیاز است مسئولان محترم در رابطه با تبدیل وضعیت کارگران به ویژه صنعت نفت توجه ویژه شود و این عزیزان از این شرایط سخت بیرون بیاورند.

محکوم می کنیم می کنیم جنایت رژیم سفاک، خون آشام، ضد بشری و حیوان صفت صهیونیستی، رژیمی که نامشروع است، رژیمی که بر جهان تحمیل شده، رژیمی که منطقش ظلم و ستم و جنایت است. الآن شما می بینید در تاریخ این رژیم صهیونیستی هر چه نگاه می کنید جنایت است و یک کار حقوق بشری در تاریخ کارنامه شان نمی بینید، همه جنایت، همه فساد، فحشا، همه استسمار، همه جهان خواری، همه سودا گری در عرصه مختلف مالی هر جا که ظلم اقتصادی است پای صهیونیست ها در کار است، هر جایی که بحث ترور است نقش این ها در آن بارز است، هر جا تجاوز به حریم حقوق بشر جهانی است پای صهیونیست ها می باشد و اساساً صهونیست غده سرطانی برای جهان بشریت در زمان معاصر است. ما حمایت می کنیم از برادران عزیز فلسطینیمان که یک کار بزرگ انجام دادند و یک طوفان مبارزه با این رژیم را رقم زدند و ان شاءالله به زودی نابودی رژیم غاصب صهیونیستی را خواهیم دید.

از تمام دولت های اسلامی و مردم مسلمان تقاضا داریم با وحدت کلمه از مبارزه مردم فلسطین حمایت کنند و به کشورهایی که الآن دارند به رژیم صهیونیستی کمک می کنند هشدار می دهیم شما بی آبرو در تاریخ بشریت بودید، آمریکا، انگلیس، کانادا، این ها کشورهایی هستند که وقتی کتاب تاریخشان را ورق می زنیم سراسر خیانت و جنایت است و هشدار می دهیم که شما دیگر حمایت نکنید که اگر حمایت کنید با رژیم صهیونیستی به قعر چاه تاریخ خواهید افتاد و شما نیز نابود خواهید شد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.