smart

نکته مهم در اغتشاشات اخیر تهاجم رسانه ای به تفکر جوان و نوجوان بود

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه معزز بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 29 مهر ماه:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول بنا بر این گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، سبک زندگی اسلامی، شیوه ای که قرآنی است، سرانجامش نجات و رستگاری است و سیره محمد مصطفی (ص) می باشد.

به این خاطر و شرایطی که هم اینک در فضای کشور مشاهده می شود یکی از توطئه های دشمن و یکی از ناهنجاری های اجتماعی که به عنوان یکی از تهدیدهای اجتماعی برای جامعه محسوب می شود نکاتی عرض می کنم و آن شایعه و اهداف آن است.

شایعه یعنی پخش کردن خبر نادرست برای تحت تأثیر قرار دادن جامعه است، یعنی فردی، گروهی خبری نا درست را به جامعه تزریق می کند با اهداف خاص که مخاطب خودش جامعه را تحت تأثیر قرار دهد و به اهداف خود دست پیدا کند.

به همین خاطر از دیرباز در طول تاریخ شایعه سازی و شایعه پراکنی یکی از عملکردهای مخرب اهل توطئه بوده است.

گاهی شایعه در مقیاس کوچکی است، راجب به یک فرد، یک خانواده در محیط محدود، گاهی شایعه جغرافیای جامعه هدفش وسیع تر است، یک شهر، یک استان و گاهی این شایعه جغرافیای هدفش کشور، منطقه بلکه وسعت پیدا می کند و جهانی می شود.

شایعه یک تهدید جدی برای جامعه انسانی است و به اندازه تأثیرگزاری خود قدرت تخریب دارد و به همین خاطر اگر جامعه هدف دارای بصیرت نباشد و توطئه را خوب تشخیص ندهد شایعه اثر می کند و آن جامعه را دچار التهاب و تشویش فکری خواهد کرد و گرفتار تصمیم گیری ها و عملکرد های انحرافی و غلط خواهد نمود.

به همین خاطر است شما می بینید گاهی یک شایعه در مورد یک فرد زندگی آن فرد را دچار چالش و بحران می کند، شخصیت او و آبروی او از بین می رود و خانواده او دچار بحران اجتماعی می شود و ارزش آن شخص در جامعه دچار تردید واقع می شود، چقدر خانواده هایی که از هم گسسته شدند، طلاق گرفتند برای یک حرف غلط، شایعه درست کردن و کانون گرم یک خانواده را دچار بحران کردن است، گاهی در محیط کاری است، اجتماعی است و گاهی در محیط ملی است و این یکی از کارهایی بوده که همیشه دشمن، چه فردی و چه دشمن اجتماعی و چه قومی و چه دشمن ملی و بین المللی این را به کار گرفته است.

از زودباوری مردم و افراد، از حساس بودن در رابطه با یک موضوع، از دارا بودن ارزش شخصیت یک فرد استفاده کردند و با شایعه کاملاً این ماشین تخریب و تضعیف خود را به سمت هدف نشانه گرفتند.

خداوند در قرآن می فرماید:«  إِنْ جاءَکُمْ فاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا » اگر فردی که فاسق است ، یعنی اهل گناه است و خبری آورد بروید تحقیق کنید و زودباور نباشید چون این زودباوری موجب می شود انسان تصمیم گیری غلط کند و به طبع آن عملکرد نا مناسب داشته باشد و آن وقت انسان عمل می کند و بعد متوجه می شود اشتباه کرده « فَتُصْبِحُوا عَلى ما فَعَلْتُمْ نادِمینَ » آن وقت انسان پشیمان می شود که دیگر سودی ندارد و آن کاری که نباید اتفاق بیافتد اتفاق افتاده است.

به همین خاطر تنها راه جلوگیری از شایعه بی تأثیری آن است. دشمنان بدانند که شایعه آن ها مؤثر است این کار می کنند. جامعه را آزمایش می کنند و اگر دیدند مؤثر است این کار می کنند و اگر یک جامعه دارای قوام شخصیت بصیرتی باشد و زودباور نباشد و از آن طرف دارای قدرت تشخیص شایعه از غیر شایعه باشد که میزانش عرض کردم باید نگاه کنیم از دهان چه کسی شایعه خارج می شود، انسان فاسقی است؟، دشمن است؟، معاند است؟، پر واضح است که این کلام شایعه است و از آن طرف مطلبی گفته شد انسان ابتداً قبول نکند مگر اینکه به طور صحیح و قطعی و با دلیل و برهان ثابت شود این مسأله درست است.

شایعه ها در ابتدا توسط افراد پخش می شد، زباناً و بعد از آن توسط جامعه نقل داده می شد و الآن رسانه به ویژه رسانه مجازی به طور وسیع با پوشش بسیار جامعه را هدف گرفته و به دنبال شایعه سازی و اثرگذاری شایعه در بین مردم است و بنا بر این باید خیلی مواظب باشیم که شایعه در جامعه، چه شایعه در مورد یک فرد یا خانواده و چه شایعه در مورد با کشور و نظام تأثیر خود نگذارد و کاملاً جامعه هوشیار باشد، شخص هوشیار باشد که این شایعه ها او را مدیریت نکنند و شایعه برای مدیریت فکر است برای تخریب فرد، کسی، جامعه، کشور و حکومتی که پیرامون آن شایعه درست می کنند.

در حدیث داریم اگر شما چیز بدی دیدید زبان خود را کنترل کنید و بیان نکنید حتی چیزی که واقع است دیدید، گاهی خود انسان ها چیزی که می بینند انتقال می دهند یعنی گاهی شایعه خود ساخته است و گاهی نه انسان مطلبی شنیده است ، مطلبی دیده و توجیح هم نبود و نقل می کند و او نیز ناقل شایعه می شود لذا باید با دقت انسان دارای یک شخصیت قوام یافته ای باشد و نه شایعه بر او تأثیر بگذارد و نه خود ناقل شایعه باشد.

smart

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با نخبگان و استعدادهای برتر تحصیلی نکات بسیار مهمی ایراد فرمودند که به فرازهای مهم آن اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند نخبگان مایه آبروی کشور و مهمترین ثروت منابع انسانی هستند. مایه پیشرفت و یکی از مألفه های قدرت می باشند. به همین خاطر می باشد چون دانشگاه، نخبگان و استعدادهای برتر از مألفه های قدرت، از ارکان پیشرفت می باشند دشمنان این کشور با تهدید و به هر شکل ممکن نمی خواهند در مسیر پیشرفت رشد نخبگانی صورت بگیرد. دانشگاه ها تعطیل شود، کلاس ها تشکیل نشود، استعدادهای برتر جذب کشورهای خارج شوند، بمانند و یا نسبت به نظام و آینده نظام ناامید شوند، این یکی از اهداف جهان استکبار است و به همین خاطر مقام معظم رهبری فرمودند باید دانشگاه های ما پر رونق، کلاس ها عمیق و دانشجویان و نخبگان امیدوار در مسیر پیشرفت کشور تلاشی جهادی داشته باشند.

فرمودند این ظرفیت نخبگانی شخصی باید تبدیل شود به ظرفیت ملی. یعنی این استعدادی که این عزیزان دارند که واقعاً در سطح جهان کم نظیر است باید با ایجاد فضاهای دانش بنیان تبدیل شود به کالاها، محصولات دانش بنیان و مایه قدرت و ثروت ملی شود.

فرمودند که این نکته بسیار مهم است که باید دشمن شناخت، توطئه های دشمن در رابطه با جامعه نخبه تشخیص داد و با او مقابله جدی کرد.

فرمودند مدیران اجرایی کشور باید از جامعه نخبگانی هم حمایت کند، هم به کارگیری کارآمد انجام دهد و به طور کامل این عزیزان در منظومه پیشرفت کشور اثرگزاری ویژه  خود داشته باشند و نقش مهم خود ایفا کنند.

فرمودند که تحلیل جامعه استکباری از اول انقلاب این بوده که این انقلاب در شرایطی است که به زودی دارای مشکلات جدی، چالش های جدی و سقوط آن حتمی است، اعلام می کردند ۶ ماه دیگر، گاهی دو ماه دیگر و گاهی سال دیگر و ۴۳ سال است این حرف را می زنند و این بخاطر تحلیل غلط آن ها می باشد و این انقلاب دارای بنیادهای قوی مردمی است، اساس آن بر حق است و با تشخیص های صحیحی که در عرصه های تصمیم گیری در فضای ملی و بین المللی می دهد به پیش می رود و ان شاءالله به آن تمدن و پیشرفت کامل خواهند رسید و این دشمنان ما می باشند که در این ۴۳ سال مرتب سقوط خود را ملاحظه کرده اند.

در اغتشاشات اخیر نکاتی مشاهده شد که قابل تأمل است. یک نکته ای که از ابتدا روشن بود و الآن کاملاً همه شفاف می دانند این است که مدیریت این اغتشاش از خارج از کشور بوده، برخی از مزدوران خارج نشین با طراحی های جهان استکبار، آمریکا، رژیم اشغالگر قدس، انگلیس به دنبال این هستند که در جامعه ما هرج و مرج و آشوب و اغتشاش صورت بگیرد و جامعه ای که به سمت پیشرفت حرکت می کند متوقف و دارای چالش شود. انتقاد، پیشرفت، پیشنهاد، اتحاد هیچ مشکلی ندارد اما اینکه بیایند اغتشاش کنند، تخریب کنند اموال عمومی، مزاحمت، این نکته ای است که جهان غرب ، جهان استکبار به دنبال این بوده و در اندیشه این است که این انقلاب شکوهمند دچار مشکلات شود.

برخی از افراد خاص که تأثیری در جامعه دارند به خاطر همین تهاجم رسانه ای که یکی از ویژگی های این اغتشاشات بود تحت تأثیر قرار گرفتند و نکاتی گفتند که این نکات صحیح نبود و مشکلاتی ایجاد کرد. باید بصیرت داشت، دقت کرد و انقلاب شکوهمندی که این مردم با خون شهد ا ایجاد کردند و پای انقلاب هستند اینان فریب توطئه های دشمنان نخورند.

نکته دیگری که مهم بود تهاجم رسانه ای به جوان و نوجوان ما بود که در این فکر بودند این قشر عزیز، مهم که ثروت آینده این مملکت هستند دچار بحران فکری کنند و آن ها را به میدان مقابله با نظام و ایران قرار دهند. الآن که ناامید شده اند به دنبال این هستند که امضا جمع کنند و مانع حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی شوند، یعنی هر ترفند و توطئه ای که شما فکر کنید این ها انجام دهند که ایران را ضعیف کنند، به دنبال تضعیف ایران هستند در جامعه بین الملل و نه تنها در ایران و به دنبال تخریب شخصیت ایران هستند، این افراد این گونه فکر می کنند اما جامعه ورزشی ما، جامعه هنری ما دارای افراد بسیار فرهیخته، روشن، با بصیرت و انقلابی است و بار دیگر مشت محکمی به دهان یاوه گویان خواهد زد.

توجه به مقوله ورزش که در هفته تربیت بدنی به سر می بریم، حمایت از ورزش و ورزشکاران، چه ورزش همگانی و چه قهرمانی در همه رده های سنی یک اصل است و مردم به ورزش علاقه دارند و لذا باید ورزش در مسیری قرار داد که هم توسعه ورزش همگانی شود و هم مسیر قهرمانی در تمامی فضای بین المللی برای ورزشکاران فراهم شود در یک بستر اخلاقی و انقلابی، در فضایی پر از نام ایران و ایرانی، در فضایی پر از افتخار برای ایران، برای اسلام و برای مردم عزیز این کشور.

از مسئولان محترم در استان ضمن تشکر و قدردانی از همه تلاش های این عزیزان تقاضا دارم برای ایجاد اشتغال برای جوانان، توسعه تولید و مردمداری تلاشی وافر داشته باشند. جوان تحصیل کرده، دارای مهارت کاری باید مورد حمایت قرار بگیرد و اشتغال او محیا باشد. الآن در مراکز صنعتی ما باید رویکرد بومی گزینی حاکم شود. در این استان جوانان بسیار عزیزی وجود دارند که الآن انتظار اشتغال دارند و مسئولان به طور ویژه عنایت داشته باشند به نیروهای جوان بومی توجه خاص داشته باشند.

در رابطه با تولید، توسعه صنعت، چه خرد و چه درشت کوشش کنند و مردم داری عنایت داشته باشند ، احترام به مردم، خدمت به مردم و رفع مشکل مردم اساس نظام ما می باشد ، عقلانیت مدیریتی یعنی احترام و خدمت به مردم . مسئولان عنایت داشته باشند که این قاعده اصلی نظام به طور ویژه مراعات شود.

در آخر حمایت می کنیم از عملکرد دولت و وزارت امور خارجه که برخی از شخصیت های جنایتکار، منحرف، ضد حقوق بشر انگلیس را تحریم کردند و ما قاطعانه از این کار حمایت می کنیم و می دانیم که این افراد ، افرادی هستند که پشت صحنه جنایت هستند و آشوب و اغتشاش از انگلیس و آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت می گیرد و با قدرت این ها را تحریم کنید و نشان دهید در جهان که این ها هستند که کانون شرارت جهانی هستند و این ها هستند که فضا ها برای جامعه دچار بحران می کنند .

smart

 

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.