smart

نمود واقعی حج هم‌صدایی مسلمانان علیه دشمنان اسلام است

حضرت حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی امام جمعه موقت محترم بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 21 اردیبهشت ماه :

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

روز مبارک میلاد حضرت کریمه اهل بیت، فاطمه معصومه (س) است ، تبریک عرض می کنم این روز را به همه شما بزرگواران و روز دختر را به تمام بانوان و زنان و دختران خوبمان . تبریک عرض می کنم ان شاءالله که مورد عنایات خاصه آن بی بی بزرگوار در این رو قرار بگیریم به ذکر صلوات بر محمد و آل محمد (ص).

وجود نورانی و آسمانی حضرت معصومه (س) یک شخصیت الهی است، یک عارف بالله و سالک الی الله است، یک شخصیت علمی است، یک شخصیت اثر گزار تاریخی و اجتماعی است اما وجود آن بانوی عظیم الشأن غرق در معنویت است و به بالاترین مراتب و مراجع ایمان دست پیدا کرده این وجود بزرگوار . زیارت این بانوی عظیم الشأن هم سنگ زیارت معصومین است و این نکته عظیمی است .

در یک محفلی مقدس رسول الله (ص) فرمودند هر کسی امیرالمؤمنین را، صدیقه طاهره را، حسینین را زیارت کند، هر کسی معصومین را زیارت بکند بهشت و عاقبت بخیری و در جوار رحمت الهی قرار گرفتن برای او است . همین عبارت را ما در مورد حضرت فاطمه معصومه (س) داریم که وجود مقدس ائمه اطهار امام جواد (ع) می فرمایند:« مَنْ زارَ قَبْرَ عَمَّتی بِقُمّ فَلَهُ الجَنَّه» هر کسی عمه ما را در قم زیارت بکند بهشت برای او است یعنی زیارت امیر المؤمنین و زیارت حضرت فاطمه معصومه هم سنگ زیارت معصومین است. سر این چیست؟، وقتی کسی زیارت معصوم را درک می کند و زیارت می کند چرا بهشت برای اوست؟، برای اینکه معصوم تصدیق می کند زائر را و ارادت زائر را قبول می کند و می پذیرد چون ایمان زائر تصدیق می کند و ولایتش را تصدیق می کند «َلَهُ الجَنَّه »، اصلاً کلید بهشت ولایت است، وقتی ولایت شخصی را پذیرفت که به زیارتش آمده بهشت برای او است.

حضرت فاطمه معصومه (س) چرا زیارتش هم سنگ زیارت معصومین است؟، زیرا پذیرش ولایت زائر از طرف حضرت معصومه (س) مثل پذیرش امیرالمؤمنین است و ائمه اطهار و رسول الله (ع) است.

روایت های زیادی که این روایت ها شأن و مقام و مرتبه آن بزرگوار نشان داده می شود.

smart

در زیارتش آخر می گوییم «السَّلامُ عَلَیْکِ عَرَّفَ اللَّهُ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمْ فِی الْجَنَّهِ وَ حَشَرَنَا فِی زُمْرَتِکُمْ وَ أَوْرَدَنَا حَوْضَ نَبِیِّکُمْ وَ سَقَانَا بِکَأْسِ جَدِّکُمْ مِنْ یَدِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ » آن چیزی که باعث شناخت ما و شما در روز قیامت می شود چیست؟، یعنی ما به زیارت شما آمدیم و به شما سلام می کنیم برای اینکه روز قیامت شما ما را بشناسی و انتخاب کنید و در جمله شما اهل بیت قرار دیهید و وارد کنید بر حوض کوثر و از جام بهشتی دست امیرالمؤمنین (ع) سیرآب کنید ، این شخصیتی الهی و آسمانی و معنوی است.

اما این شخصیت یک شخصیت علمی است. این داستان معروف شیعیانی که درب خانه امام کاظم (ع) رفتند آقا را زیارت نکردند اما مسائل را این دختربچه آسمانی نگاه کرد و سؤالات را جواب داد و در راه این طور نقل شده وقتی به امام رسیدند و امام جواب ها را نگاه کرد فرمود :« فَداها أبوها ، فَداها أبوها،فَداها أبوها » این مهر و محبت از یک سو و از یک شأن و مقام این بانوی بزرگوار که امام می فرماید «فَداها أبوها ». این شخصیت علمی که بزرگان ما مسائل پیچیده ی علمی را با توسل به این بزرگوار حل می کردند و از خزانه علم الهی که خداوند در قلب این بانوی بزرگوار قرار داده بود عنایت می کرد به کسانی که برای مشکلات علمی توسل می کردند .

اما این شخصیت یک شخصیت اثر گذار تاریخی و اجتماعی است. وجود مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) کسی است که با این هجرت خود مسیر تاریخ را تعیین کرد. ما در عالم هجرت های تاریخ ساز داریم یعنی یک سری مسافرت ها و هجرت هایی بود که این هجرت ها تاریخ را تغییر داده، مثل هجرت حضرت ابراهیم (ع) از شام به سمت فلسطین مسیر تاریخ عوض می شود و قصه دیگری در حجاز و مکه اتفاق می افتاد و تاریخ جهان طور دیگری رقم می خورد، هجرت پیغمبر عظیم الشأن از مکه به مدینه، هجرت سید الشهدا (ع) به کوفه و هجرت امام رضا (ع) به مرو  و به تبع آن هجرت این بانوی بزرگوار به قم، یک مدرسه بزرگ، یک مکتب عظیم علمی ، یک جایگاه و یک پایگاه بزرگ برای تسیع، اچه را در مورد قم گفتند رسول الله (ص) فرمود، این که امام صادق (ع) فرمود با وجود پر جود و پر ثمر و با برکت حضرت فاطمه معصومه (س) محقق شد و قم یک مکتب علمی از اطراف جهان به سمت این شهر سرازیر شدند و امروز نه تنها قم ، قم است بلکه تمام ایران برای حضرت معصومه (س) است. یعنی اگر آن روز قم را به زبان آوردند قم را به عنوان یک مرکز ، امروز ولایت اهل بیت عصمت و طهارت و محبت این بی بی بزرگوار در قلوب همه مردم ایران جای گرفته و همه خوشحالند و امروز دل ها شاداب است از اینکه به یاد این بی بی بزرگ (س) است و این هجرت تاریخ ساز شد مکتبی که محکم ترین مکتب اهل بیت در جهان شد.

امروز جهان را نگاه می کنید و امروز ایران اسلامی خانه حضرت معصومه است ، ایران اسلامی همه توجهات به ایران اسلامی است و همه تحولات دارد تغییر می کند، مسیر تاریخ دارد تغییر می کند. یکی از برکات این بزرگوار رستاخیز اسلامی بود ، یکی از عنایات آن بزرگوار در حق مردم ایران این بود که این پرچم ظهور ان شاءالله در دست این مردم قرار می گیرد.

 

 

خطبه دوم

در این خطبه چند مطلب را به اختصار تقدیم می کنم.

سخنان ارزشمند مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در باره آیین عبادی و سیاسی حج نکات بسیار مهم و راهبردی بود.

نمود باطنی حج ذکر است، نمادی بیرونی حج هم صدا شدن همه مسلمین با یکدیگر است، نمود بیرونی حج و جلوه ظاهری آن این است که مسلمین از اکناف جهان در یک موقعیتی کنار هم قرار می گیرند و برای امت اسلام تصمیم می گیرند. آن تصمیم امسال چه می تواند باشد و این را حضرت آقا خیلی تأکید کردند و اشاره کردند به حج ابراهیمی و سیره ابراهیم (ع) و فرمودند که ابراهیم این پیغمبر عظیم الشأن با همه لطافت روحی و مهربانی و دل رحمی که نسبت به مردم داشت اما یک جا خط قرمز او بود و آن جایی بود که حضرتش از بعضی از مردم اعلام برائت کرد و آن جایی بود که مردمانی با خدا و دین خدا دشمن باشند و اگر دشمن بودند اعلام برائت به این معنا است که ما هم با شما دشمن هستیم. اینکه برخی تبلیغ می کنند اسلام را به شکلی که اسلام کاری نداشته باشد با دشمن خدا، این اسلام انحرافی است و اسلام اصیل نیست که اسلام اصیل خط قرمزش دشمنی با خدا است ، اسلام اصیل اسلامی است که می فرماید شما نباید راه دوستی را با دشمنان خدا داشته باشید یا اینکه نسبت به دشمنان خدا واکنشی نداشته باشید، نه باید از آن ها اعلام برائت کنید و خدا نهی می کند از اینکه با آن ها دوستی بکنید.

امروز امت های اسلامی باید برای غزه مظلوم و بی دفاع یک صدا بشوند، امروز متأسفانه دولت های اسلامی همه جیره خوار صهیونیست بین الملل است و اگر یک روز یکی از این کشور ها، اردن یا مصر یا عربستان یک روز فقط فرصت بدهد تومار این رژیم منحوس را مسلمانان در هم می پیچیدند اما چه کنیم ننگ دنیا و آخرت را برای خود خریدند و حاضر نیستند مرزی را باز کنند و شرایطی را فراهم کنند که مسلمانان این اسرائیل غاصب و رژیم منحوس صهیونیستی را نابود کنند.

اما حوادث شگفت انگیز، بی سابقه و گسترده ای در جهان در حال رخ دادن است و امروز دانشجویان دانشگاه های غربی همه یک صدا علیه کشتار مردم بی دفاع و مظلوم فلسطین و غزه قیام کردند و این خیزش ها حاصل دو اتفاق است ، اینکه می بینیم دانشجویان به میدان آمده اند و کشورهای غربی مردمش به میدان آمده اند حاصل دو اتفاقی است که در شش، هفت ماه گذشته رقم خورد.

یکی کشتار مردم بود، بر ملا شدن چهره واقعی مکتب غرب بود و چهره ای که خود را مدافع حقوق بشر نشان می داد بیشتر از گذشته بر ملا شد و مردم این را دیدند و اما این همه علت نبود، این را پنج ماه قبل هم دیده بودند، این را ماه های گذشته دیده بودند اما آن عاملی که باعث شد که می دان بیایند و آن یوم الله ۲۶ فروردین و عملیات وعده صادق بود و آشکار شدن ضعف و زبونی این کشورهای غربی و حامیان رژیم صهیونیستی، یکی دروغ و فریب و مکر این مکتب غرب را برای حقوق بشر نشان داد بیش از گذشته و یکی هم قدرت و هیبت پوشالی آن ها را به چالش کشید و آن وعده صادق بود و یکی دل ها را روشن کرد و قلب ها را روشن کرد، به مردم بصیرت داد . اما آن چیزی که جرئت داد به قلب ها عملیات وعده صادق بود.یکی نشان داد تمدن لیبرال دموکراسی غرب تمدن نیست و توحش و درندگی است و وعده صادق نشان داد که اراده یک ملت در شدید ترین تحریم ها که آن تحریم های نظامی است اگر برای خدا و با استقامت باشد بر اراده دنیای تا دندان مسلج پیروز می شود.

این دو اتفاق مردم متوجه شدند که این ها کسی نیستند ، این ها خیلی ضعیف هستند و فقط با صنعت هالیوود چهره خود را قدرتمند نشان می دهند ، چهره خود را مدافع حقوق بشر و حقوق زن و کودک نشان می دهند.

smart

یک پیش بینی دارند حضرت آقا مهر ماه سال نود که خیلی عجیب است. می فرمایند که آن روزی که ملت های اروپا و آمریکا دریابند که بیشترین گرفتاری های اقتصادی و اجتماعی و اخلاقی آنان منشأ گرفته از سلطه اختاپوسی صهیونیست بین الملل بر دولت های آن ها است و دولت مردان آنان به خاطر منافع شخصی و حزبی خود مطیع و تسلیم در برابر زورگویی های کمپانی داران زالو صفت صهیونیست در آمریکا و اروپا هستند آنچنان جهنمی برای آنان به وجود خواهند آورد که هیچ راه فراری برای آنان متصور نیست.

این حرکت ها را ما حرکت هایی می دایم که در ادامه این انقلاب اتفاق افتاده و این ضربه هایی است کاری در این پیچ تاریخی حساس که این رژیم صهیونیستی و دار و دسته و حامیانشان و آمریکای جنایت کار را به دره سقوط نزدیکتر خواهد کرد.

اما یک حرکت بسیار ارزشمند ، یک کار تمیز فرهنگی به دست مردم عزیز بوشهر و گروه های مردمی و مسئولین محترم رقم خورد و آن راهپیمایی با شکوه در حمایت از خانواده و فرهنگ زیبای عفاف و حجاب بود. ابتدا باید از این حضور حماسی و بصیرتی مردم عزیز ، این حضور معنا دار تقدیر بکنیم، کار بسیار فاخری بود.

اما حاوی چند پیام بود این کار خوب و حماسی و مهمترین آن این بود که احکام الهی مدافع دارد، روی زمین نمی ماند و مردم نسبت به احکام خدا غیرت دارند و بالاترین غیرت ها غیرت به خدا و احکام الهی است و این پیام پیام بسیار مهمی بود و یعنی اینکه ما نمی گذاریم کشور را دشمن ضعیف بکند.

گاهی وقت ها ضعف یک کشور به این است که تحریم های اقتصادی است، تحریم های نظامی است اما برخی اوقات یک کشور را نمی توانند از این نظر تضعیف کنند ، کشور را تهاجم فرهنگی می کنند برای اینکه کشور ضعیف کنند و مردم ایستادند و گفتند ما پای کار این نظام هستیم و نمی گذارند کشور دچار استحاله فرهنگی بشود که حضرت آقا و امام بزرگوارمان بارها تذکر دادند اگر دچاره استحاله فرهنگی شدیم بازگشتش به اسن سادگی ها .ما عبور نمی کنیم از احکام الهی و این احکام الهی باید در کشور اجرا شود و این احکام مدافعان محکمی دارد.

الآن ببینید این رسانه هایی که ارتباط را ببینید کدام رسانه ها تبلیغ بی حجابی می کنند، کدام کشورها تبلیغ ولنگاری می کنند برای کشور ما، همان رسانه ها و کشورهایی که در غزه این فجایع را به بار می آورند می گویند ایران نباید حجاب داشته باشد ، همان هایی که در کشور نسبت به غزه سکوت کرده اند و مهر سکوت بر قلب و زبانشان زده اند ، همان ها راجب به بحث حجاب و خانواده مدافع ولنگاری در جامعه هستند خوب چه ارتباطی وجود دارد بین اینکه آنجا سکوت می کنی ، در کشتار زنان و کودکان سکوت می کنی و اینجا ترویج بی حجابی می کنی. من نمی دانم برخی از این روزنامه ها چطور می آیند از بیت المال استفاده می کنند و این گونه به کشور و امنیت ما ضربه می زنند. ارتباطشان واضح است و این است که کشور ایران باید ضعیف شود.

سال ۱۴۰۱ چه کردند؟، خواستند کشور را تکه تکه کنند ، راهبرد اساسی آن ها این است که اگر می خواهید ایران قوی نباشد ، ایران باید قطعه قطعه شود و از هم جدا شود مثل کشور عصمانی که تکه تکه شد و آن امپراطوری به هم ریخت ایران هم باید همین شود. راه برایشان این است که کاری کنند که ایران ضعیف شود و می خواهند از جاذبه زن استفاده کنند برای اینکه کشور اسلامی اجتماعش به هم بریزد و جوان ایرانی دنبال علم و پیشرفت نباشد و دنبال برخی از مسائل دیگر باشد اما به آن ها می گوییم که زنان جامعه ما بارها و بارها برای این کشور عزت، افتخار آفریدند چه در عرصه دفاع مقدس، چه در عرصه های علمی، مدیریت و چه در عرصه های ورزشی زنان کشور ما افتخار آفریدند و نشان دادند تا آخر پای احکام اسلام و احکام خانواده و حجاب و عفاف ایستادند.

تشکر می کنیم از همه بزرگواران و گروه های مردمی و محسئولین محترم، مساجد، هیئات، بسیج ، نهادهای مرتبط با روحانیت ، از قرارگاه عفاف و حجاب، دستگاه های دولتی، مدیریت شهری، صدا و سیما، نیروهای مسلح و نیروی انتظامی تشکر می کنیم.

اما مسئله مهم استانی ما توجه به مسئولیت های اجتماعی شرکت های بزرگ که این روزها سرو صداهایی ایجاد کرده است . استان بوشهر در صدر استان هایی است که برای کشور ثروت تولید می کند و تولید ناخالص داخلی استان در صدر استان ها است و شفاف و مشخص هم می باشد . اما سؤال این است که مسئولیت های اجتماعی که برای این مردم در نظر گرفته اید شفاف است؟، آیا حق آلایندگی ها شفاف است؟، ما نمی گوییم نیست بلکه بیایید پاسخگو باشید ، به مردم پاسخگو باشید. ما زیرساخت های ناقصی داریم، ما وضعیت بهداشتمان نواقصی دارد، زیرساخت های ورزشی و رفاه مردم، آب و فاضلاب مشکلاتی دارد که با مسئولیت های اجتماعی شرکت ها باید صورت بگیرد و این را تقاضا داریم و علم مطالبه گری را اهل رسانه ، اصحاب ریانه بر افراشته نگه دارند و مردم عزیز مطالبه کنند که این مسئولیت ها واضح و مشخص باشد.

مجدد این دهه کرامت را و روز دختر را خدمت همه شما عزیزان و مردم عزیز تبریک عرض می کنم . از عزیزانی که تلاش می کنند برای برنامه های دهه کرامت قدردانی می کنم.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.