نماز جمعه ۱۸ بهمن ماه ۹۸

خطبه اول

نظام آفرینش عزیزان بر پایه حق و حقیقت استوار است. خداوند عالم در سوره حجر می فرماید:« وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِّ» آسمان ها و زمین و هر آنچه بین آسمان ها و زمین است جز بر حق بنا نهاده نشده است، همه بر حق و روی حساب و کتاب است.

دوم اینکه هر سنتی که با میزان حق نباشد و بر مدار حق نباشد، هر روش و ایده و سنتی که بر مدار حقیقت و حق نباشد محکوم به زوال است و توان مقاومت در برابر حق را ندارد و این را تاریخ ثابت کرده و سلاطین و ظالمان و ستمگرانی که بر مدار حق نبودند و نه تنها بر مدار حق نبودند با حق و حقیقت مبارزه کردند دوام نیاوردند و آن چه باقی مانده حق بوده است.

زمین خدا را نگاه کنید و سیر کنید در کشورها و مناطق مختلف، آنچه را که می بینید آثاری از ظالمان و ستمگرانی است که از آن ها جز آثاری از کاخ های آن ها نمانده و خود نابود شدند چون در مقابل حق ایستادند.

سوم این است که سنت لایتغیر پروردگار عالم پیروزی حق بر باطل است و هر جا حق با باطل در مقابل هم قرار گرفتند و باطل خواسته حق را سرنگون کند حق پیروز شده ولو در ظاهر شکست خورده باشد ولی در نهایت این حق است که باقی مانده است.

«فَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَبْدِیلًا وَ لَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْوِیلًا»سنت خدا این است که حق پیروز شود و پیروز می شود .

نکته بعد قیام و انقلاب برای حکومت حق با هیچ باطلی سازش نمی کند. شما انبیاء را نگاه کنید خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) سازشی با باطل نداشته و مسامحه ای در رابطه با حق و احیای و حفظ حق پیغمبر و همه پیغمبران و ائمه معصومین نداشته اند و در حالی که سازشی با باطل نداشته اند انبیاء و اولیاء الهی از آن طرف مجالی هم برای بازگشت باطل نمی گذارند.

«قُلْ جاءَ الْحَقُّ وَ ما یُبْدِئُ الْباطِلُ وَ ما یُعِیدُ» حق که آمد نمی گذارد باطل دوباره برگردد. باطلی که در مصاف حق شکست خورده است دیگر حق مداران اگر توان داشته باشند نمی گذارند باطل دوباره برگردد.

مطلب دیگر در این مسأله جدال حق و باطل و جنگ حق و باطل این است که پیروزی حق بر باطل محقق نمی شود مگر اینکه جامعه حق شناس شود، حق پذیر و حق طلب شود و اگر جامعه حق پذیر شد و بر شناخت حق پایفشاری کرد می تواند این جامعه انقلاب کند و باطل را مضمحل کند و از بین ببرد. این ها اساس قرآنی و آیات قرآنی است که اگر جامعه ای بخواهد با باطل مبارزه کند و حق را احیا کند و حق را نگه دارد، اگر جامعه بخواهد می تواند و باطل را نابود خواهد کرد.

نکته بعد در مصاف حق و باطل این است که هر انقلابی که بر مبنای حق پایه ریزی شد و پایه گذاری شد ارکانی دارد که مهمترین ارکان آن رهبری و پیشوای انقلاب است. اگر انقلاب محمد (ص) که به نوعی انقلاب و نهضتی بود ظهور اسلام و تشکیل حکومت پیامبر ، اگر نبود رهبری پیامبر این انقلاب به سرانجام نمی رسید. یکی رهبری و پیشوای انقلاب و دیگری هسته وفاداران به انقلاب و سوم میزان انقلابی گری انقلابیون. این ها است که می تواند یک انقلاب را حفظ و به ثمر برساند.

اگر این سه رکن بر مبنای حق باشد. یعنی رهبری و پیشوایی آن نهضت، وفاداری انقلابیون به آن انقلاب و آن رهبر، انقلابی ماندن و انقلابی گری واقعی انقلابیون، اگر این سه رکن بر پایه حق باشد این انقلاب می تواند مردم را به میدان بیاورد و می شود انقلاب ۵۷، می شود دهه فجر ۵۷ پیروزی انقلاب اسلامی ما چون بر مدار حق بود، حق باطل را از بین برد و حق احیا شد و روی کار آمد و حکومت انقلاب اسلامی که بر مدار حق بود باقی ماند با تمام آن دشمنی ها.

لذا انقلاب اسلامی ایران که بر مبنای حق بود و پیروز شد و باطل را نابود کرد یک اتفاق عظیمی را در عصر معاصر ایجاد کرد و کار بی سابقه ای را نهضت امام و انقلاب اسلامی به انجام رسانید و به پیروزی رسانید که هیچ کس آن را باور نمی کرد، نه دشمنان و نه برخی از دوستان هم باور نمی کردند که مردم ایران و امام راحل و انقلابیون حقمدار ایران بتوانند رژیم شاهنشاهی را از بین ببرند و حق این طور پیروز شود و احیا شود.

امام فقط و فقط به خدا دل داد و لا غیر، از هیچ کس جز پروردگار عالم نمی ترسید و همین علت پیروزی امام و انقلاب امام و نهضت امام و مردم ایران بود.

لذا امام بدون واهمه و با اعتماد به وعده های الهی و با کمک مردم قیام و نهضت را آغاز کرد و انقلاب را به ثمر رسانید و اکنون هم بعد از گذشت ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز این ندای انقلاب است که ندای اول جهان است و در سراسر عالم صدا کرده و در حا جذب و جلب دل های جهانیان است و امام حاضر یعنی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (حفظه الله) در اقتدا به امام راحل (رض) همان ندا را فریاد می کند و همان ندا را بلند می کند و به گوش جهانیان می رساند و نسل سوم و چهارم ایران اسلامی بعد از انقلاب در رهرویی از نسل اول و دوم همان راهی را می رود که در زمان امام راحل و در اهداف و آرمان های امام و نهضت امام بود و ان شاءالله به پیش می رود.

خداوند عالم این نهضت بر حق را که باطل را نابود کرد و همه باطل های جهان از روز اول پیروزی انقلاب تا کنون در مقابل حق ایستادند و پیروز نشدند ان شاءالله خداوند این نهضت امام را به نهضت جهانی حضرت ولی عصر (عج) متصل بفرماید.

 

 

خطبه دوم

مناسبت هایی که در این هفته خواهیم داشت روز نیروی هوایی است که ۱۹ بهمن ماه یادآور پیمان همافران و عزیزان نیروی مقتدر هوایی با امام راحل (رضوان الله تعالی) و جداکردن راه خوادشان از طاغوت و باطل و به سمت حق آمدند و با امام پیمان بستند و از همان روز تا به امروز و ان شاءالله آینده با همان شور و شعور انقلابی و آن صلابت و اقتداری که از خود نشان دادند در کنار مردم و این نظام و این انقلاب مدافع نظام و انقلاب و مردم و فضای با عظمت ایران اسلامی هستند.

یاد و خاطره همه شهدای گرانقدر نیروی مقتدر هوایی را گرامی می داریم و عرض تقدیر و تشکر داریم از زحمات و تلاش ها و کارهای ارزشمندی که این عزیزان در این عرصه برای حفاظت از حریم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران انجام می دهند.خداوند به ایشان قدرت و عزت و اقتدار و سربلندی بیشتر عنایت کند.

روز وفات حضرت ام البنین را داریم که روز تکریم مادران و همسران شهدای عزیز و گرانقدر است که واقعاً ایشان الگویی است از صبر و ایثار و استقامت و از خود گذشتگی و در عین حال ولایتمداری و عشق و علاقه و محبت به حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) و فرزندان ایشان است و همین ولایتمداری و ایثار و از خودگذشتگی جناب ام البنین بوده که در تاریخ یاد با عظمت این مادر و همسر شهید می درخشد.

یاد و خاطره همه شهدا و مادران ایشان که از دنیا رفتند و پدران شهدا را گرامی می داریم و امیدواریم که خداوند همه ما را رهرو راه شهیدان عزیزمان قرار بدهد.

در آستانه دو آزمون بسیار بزرگ در پیش روی ملت ایران هستیم.

۲۲ بهمن راهپیمایی با شکوه مردم و انتخابات مهم ، حساس و سرنوشت ساز.

در دهه فجر هستیم. گرامی می داریم یاد و خاطره شهدای انقلاب ، کسانی که در غربت انقلاب و در فشارها و سختی ها با تحمل رنج ها و شکنجه های جسمی و روحی انقلاب را به پیروزی رساندند و سید شهیدان انقلاب استان ما شهید حجت الاسلام عاشوری (رض) که مقام معظم رهبری به خوبی از جایگاه شخصیت والای این شهید روحانی معنوی تجلیل کردند.

عزیزان انقلاب اسلامی بر خلاف دیگر انقلاب های بزرگ جهان که در دهه اول و یا دوم خودشان رو به افول و اضمحلال و از هم پاشیدگی نهادند، برعکس این گونه انقلاب ها انقلاب اسلامی ایران در آغاز دهه پنجم خودش همچنان با طراوت و شادابی خودش را دارد و نمونه روشن طراوت و شادابی انقلاب و زنده ماندن انقلاب و انقلابی بودن مردم ما همین حماسه ای بود که در مراسمات شهید سردار سلیمانی (رض) از خود نشان دادند و اکنون هم بعد از ۴۱ سال از ماندگاری انقلاب همان رشد تحولات انسانی بر مبنای اسلام و مکتب عاشورا دارد مسیر خود را ادامه می دهد.

هدف انقلاب همه می دانیم فقط یادآوری این نعمت عظمی است که باید قدرش را بیش از پیش بدانیم. هدف انقلاب ساخت ایرانی آباد، متدین، پیشرو، امن، ثروتمند و مستقل است، این هدف نهایی انقلاب است و در این راستا انقلاب،مسئولین و رهبر حکیم انقلاب و قبل از آن حضرت امام (رض) همین روش را ادامه دادند و هدف همین است که ایران را به اوج قله عزت و اقتدار و امنیت و دین باوری و خدامحوری برسانند.

نکته بعد مروری دارم بر رهنمودهای راهبردی و ارزشمند مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (حفظه الله) که در دیدار اقشار مختلف مردم در این روزهای اخیر داشتند.

چند نکته در فرمایشات حضرت آقا بودند که فهرست وار اشاره می کنم.

اشاره داشتند به دهه فجر و ۲۲ بهمن که فرمودند دهه فجر برای ملت ما بی بدیل و بی نظیر است و با بنا نهادن نظام مردم سالاری دینی دوران بی نظیری در کشور ما و در جهان در واقع رقم خورد و بعد هم فرمودند راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال حال و هوای دیگری دارد. اربعین سردار سلیمانی که آحاد مردم ما با یاد و نام او در راهپیمایی ۲۲ بهمن و در جشن بزرگ انقلاب شرکت می کنند و به یاری خداوند بزرگ راهپیمایی امسال در چهلم سردار شهید سلیمانی ضربه کوبنده ملت انقلابی ایران دوباره بر پیکر دشمن استکباری خواهد بود به فضل خدا.

نکته بعد که مقام معظم رهبری فرمودند اشاره به انتخابات داشتند. انتخابات اساسی ترین مسأله نظام و زیربنای علاج همه مشکلات و زیرساخت همه پیشرفت ها است. زیرا هر پیشرفتی که بخواهد اتفاق بیافتد با قوانین خوب، ساختارهای محکم و عناصر و مدیران متخصص و انقلابی و کارآمد خواهد بود. فرمودند علاج مشکلات اساسی کشور در قوی شدن است و این قوت ملی با انتخابات قوی و تشکیل مجلس قوی شدنی خواهد بود.

نکته بعد اشاره کردند به مشارکت فعال آحاد مردم و اینکه حساب انتخابات از گلایه های به حق مردم باید جدا شود. فرمودند مردم ما گلایه هایی دارند که برخی مربوط به قوانین ضعیف  و برخی مربوط به کم کاری ها و کم تدبیری های  مسئولین است که اکثر این گلایه ها درست و به حق است، مردم مشکل و گرفتاری دارند اما این ربطی به اصل انتخابات و نظام ندارد.

همچنین حضرت آقا اشاره ای داشتند که پرهیز بشود از حاشیه سازی در جریان انتخابات و اصل انتخابات، عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی و تشکیل یک مجلس مقتدر است. لذا این اصل است و باقی حاشیه هایی است که برخی می سازند و لذا فرمودند کسانی که صاحبان قلم و تریبون هستند یا وکیل هستند و یا مسئولیت دولتی و حکومتی دارند نباید سخنانی بگویند یا به قلم بیاورند که به دلسردی مردم بیانجامد.

شگفت اینکه برخی که به این حاشیه سازی ها دامن می زنند و در شرایط کنونی و مسئولیت کنونی آن ها برآیند همین اتخابات است و اگر الآن رئیس ، وزیر و یا وکیل شده با همین سیکل و با همین انتخابات مسئولیت را گرفته، حالا چه مسئولیت بالا و چه مسئولیت های پایین.

لذا چگونه است که وقتی خود پیروز می شود انتخابات سالم است و همه چیز روبه راه است اما وقتی خود را پیروز میدان نمی بینند در صحت و سلامت انتخابات تشکیک می کنند.

همه این روزها سؤال می کنیم که به چه کسی رأی ؟، چه کسی را به مجلس بفرستیم؟. حضرت آقا می فرمایند من نمی گویم به چه کسی رأی بدهید اما شاخص ها را همیشه بیان می کنند. در آینده شاخص های بیشتری را قطعاً حضرت آقا بیان می کنند اما در این جلسه فرمودند باید فردی را برای مجلس انتخاب کرد که مؤمن، انقلابی، شجاع، دارای روحیه جهادی، کارآمد و به معنای واقعی کلمه طرفدار عدالت باشد و این ها به درد مجلس می خورند.

فردی که از سخن گفتن بر ضد فلان قدرت خارجی هراس دارد لایق نمایندگی مردم با عزت و مقتدر و شجاع ایران نیست و نخواهد بود. این ها معیارهایی بود که حضرت آقا بیان داشتند.

اشاره ای هم داشتند ایشان به جریان معامله قرنی که ترامپ با سرو صدای زیاد آن را علنی کرد. فرمودند آمریکایی ها دلشان را خوش کرده اند که با گذاشتن اسم بزرگ بر یک طرح مثل معامله قرن طرحشان علیه ملت فلسطین موفق خواهد شد. آمریکایی ها و صهیونیست ها در باره چیزی معامله کرده اند که متعلق به آن ها نیست .

فلسطین که مال آن ها نیست، فرمودند شما چکاره هستید که در باره زمین و خانه دیگران تصمیم گیری می کنید و نهایت هم اشاره داشتند که این کار و رونمایی از این طرح نشانه خباثت و دغل کاری و بدنهادی شما است و فرمودند این طرح قبل از مردن ترامپ می میرد و به نتیجه نخواهد رسید ان شاءالله.

نکته آخر سفر حضرت آیت الله رئیسی بود به استان ما که ان شاءالله با خیر و برکات و تحولاتی همراه خواهد شد. تشکر می کنم هم از خود حضرت آیت الله رئیسی که زحمت کشیدند و به استان ما تشریف آوردند. شنیدم که پای دردهای مردم و گله های مردم و درخواست های مردم و همچنین در اینجا از سوی این مردم مؤمن و انقلابی استان خواهشی که از ریاست محترم قوه قضائیه که انصافاً تا کنون اقتدار و هوشمندی خود را در مبارزه با فساد و اجرای عدالت اجتماعی و همه عرصه ها از خود نشان دادند و با آمدن آیت الله رئیسی بارقه امیدی در دل های مردم بیشتر ایجاد شد و درخشید.

لذا خواهش ما از ریاست محترم قوه قضائیه این است که پیگیر مسائل و مشکلات و درخواست ها و نامه های مردم باشند که در این روز که از صبح تا غروب با اقشار مختلف مردم و مسئولین مختلف و متعدد سر و کار داشتند، حرف ها و سخنان و نامه های مختلفی را از مردم شنیدند، ان شاءالله پیگیر این مسائل باشند که مشکلات مردم رسیدگی شود که آن چه مردم از این انقلاب و نظام و مسئولین می خواهند اجرای عدالت در همه عرصه ها می باشد.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.