نماز جمعه ۱ شهریور ماه ۹۸

خطبه اول

گرامی می دارم ۲۵ ذی الحجه روز نزول آیه العطا که بعنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان نامگذاری شده.

خطبه اول چند جمله ای را در باره جایگاه مقدس خانواده عرض خواهم کرد.

پیغمبر اسلام حضرت محمد (ص) می فرمایند:« مَا بُنِیَ بِنَاءٌ فِی اَلْإِسْلاَمِ أَحَبُّ إِلَى اَللَّهِ مِنَ اَلتَّزْوِیجِ» هیچ نهادی و هیچ بنیانی مقدس تر و محبوب تر از خانواده نزد خداوند متعال نیست.

ارزش و جایگاه خانواده در اسلام یک جایگاه والا و بالایی است. مقدس و مؤثر ترین و در عین حال حساس ترین و آسیب پذیر ترین کانون در هر جامعه خانواده است.

اما مسئول حفظ قداست خانواده چه کسانی هستند. اسلام خانواده را بعنوان مقدس ترین کانون معرفی کرده است اما چه کسانی مسئول هستند که این قداست حفظ شود.

اولین مسئولیت بر عهده اعضای خانواده است، پدر و مادر، مرد در خانواده مسئول است، باید پاسخگوی وضعیت خانواده باشد، از نظر فرهنگی، مذهبی، جایگاه اجتماعی مرد باید پاسخگو باشد. همسر او هم ، زن هم در خانواده مسئولیت دارد و از او هم سؤال خواهد شد، او هم باید به این مسئولیت خود عمل کند. لذا می بینیم توصیه های زیادس شده نسبت به زن و شوهر در خانواده و مسئولیتی که نسبت به هم  دارند و مسئولیتی که نسبت به فرزندان دارند.

پیامبر اسلام (ص) می فرمایند:« خَیرُکُم خَیرُکُم لأَهلِهِ» بهترین شما کسی است که نسبت به خانواده خود بهترین باشد.

عده ای شاید مسیر و راه را جای دیگری جست و جو کنند، نه پیامبر اسلام می فرمایند از همین خانواده خود شروع کن و اگر می خواهی بهترین باشی از نظر اسلام باید به آن وظیفه و رسالت خود، مسئولیت خود در خانواده عمل کنی.

از ما سؤال خواند کرد در روز قیامت نسبت به تدین خانواده از ما سؤال خواهند کرد، حتی شخصیتی مثل سعد بن معاذ هم که در تشییع جنازه او فرشتگان و پیامبر اسلام حاضر شده، حتی او نیز مصون نیست و اگر در منزل خود بدرفتار باشد او نیز مصون نیست .

لذا می بینیم که فرمودند به فشار قبر مبتلا است. :« خَیرُکُم خَیرُکُم لأَهلِهِ وَ أَنَا خَیْرُکُمْ لِأَهْلِی » من نسبت به خانواده خود از همه شما بهتر هستم.

از آن طرف مسئولیتی که اسلام بر عهده زن و مادر گذاشته است. امام باقر (ع) می فرمایند:« لا شَفیعَ لِلْمَرْأهِ اَنْجَحُ عِنْدَ رَبِّها مِنْ رِضا زَوْجِهَا » آن زنی که به دنبال سعادت دنیا و آخرت خود است امام باقر (ع) می فرمایند هیچ شفاعت کننده ای برای زن نزد پروردگارش نجات بخش تر از رضایت شوهرش نیست.

لذا همه ما مسئول هستیم نسبت به خانواده خود.

دشمنان هم راه مقابله را یاد گرفته اند و فهمیده اند باید به جنگ با خانواده بیایند لذا می بینیم تقدس زدایی از خانواده در دستور دشمنان قرار دارد. امروز می بینیم بعضی اصطلاحات که رایج است در بعضی از جاها مثل ازدواج سفید، مثل زیر سؤال بردن مقام مقدس پدر و مادر، مثل ترویج بد حجابی در جامعه، خوب این ها برنامه های دشمن است و ده ها برنامه دیگر که در دستور کار آن ها قرار دارد برای اینکه این یک جمله را بگویند که چه کسی گفته که خانواده مقدس است؟، چه کسی گفته است که تنها راه خانواده است؟، کی گفته باید حرمت پدر و مادر و قداست جایگاه پدر و مادر حفظ شود، آن ها می خواهند این را بگویند و قطعاً ما هم مسئولیت داریم نسبت به این کانون، این نهاد و این بنیان.

پس اولین مسئولیت متوجه خود اعضای خانواده است .

دوم خیرین و نیکوکارانی که امروز باید بسترساز و زمینه ساز تشکیل خانواده و تحکیم بنیان خانواده باشند. امروز هیچ خدمتی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی بالاتر از خدمت به تحکیم بنیان خانواده نیست.

قطعاً اگر خیر و نیکو کاری امروز بیاید و گام بردارد و هزینه کند، منزلی بسازد، زمینه ساز یک ازدواج شود، قطعاً عمل او مرضی الهی و خدمت به اسلام و خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و خدمت به راه شهدا است.

مسئولیت دیگر متوجه مدیران و مسئولین است که آن ها هم باید به رسالت و وظیفه خودشان عمل کنند.

 

خطبه دوم

دوم شهریور آغاز هفته دولت است. گرامی می دارم یاد و خاطره شهیدان گرانقدر رجائی و باهنر را، شهدایی که امروز هم بعنوان الگو و اسوه دولیت مردان و مسئولین ما هستند. ویژگی این دو شهید بزرگوار یکی سادگی و بی تکلفی و دوری از تشریفات است، زندگی ساده ، ما وقتی نگاه می کنیم به زندگی شهید رجائی و شهید با هنر آن ها را بدور از هر تشریفات می بینیم ، روحیه ولایتمداری و این که شهید رجائی فرمودند که من خودم را مقلد امام می دانم و در عمل هم ثابت کرد که مقلد است. تکیه بر ارزش های انقلابی، توجه به قشر ضعیف جامعه و محرومان و آن ها را در اولویت قرار دادن، همان چیزی که توصیه حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) در نهج البلاغه است که توجه شما نسبت به محرومان و مردم باشد در جامعه ، اخلاص و کار برای خداوند متعال و تقوا که سرلوحه این دو شهید بزرگوار بود.

پذیرش نظرات مخالف و انتقادپذیری . قطعاً دولت و دولتمردان ما باید الگو باشند در تحمل نظرات مخالف. اگر از سر دلسوزی و اخلاص کسی نصیحتی می کند، سؤالی می پرسد، حرفی می زند با سعه صدر باید پاسخ داده بشود و این راهی است که ما از شهیدان رجائی و باهنر سراغ داریم.

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای در دیدار اعضای دولت نکات بسیار مهمی را ایراد فرمودند که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

مقام معظم رهبری بر مسأله اقتصاد و فرهنگ تأکید فرمودند. دو نکته بسیار مهم. امروز خانواده های آسیب پذیری هستند که از نظر اقتصادی وضعیت مناسبی ندارند، امروز خانواده هایی هستند که با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه هستند و یکی از ریشه های این مشکلات بحث اشتغال است که مکرر گفته شده در همین نمازجمعه بحث اشتغال گفته شده و استفاده از ظرفیت های بسیار بالایی که در استان وجود دارد.

خوب باید نسبت به جوانان توجه شود و خیلی از خانواده ها هستند که گرفتار هستند، چندین جوان دارند آماده، متخصص، متعهد اما زمینه و بستر اشتغال برای آن ها فراهم نیست. در استانی مثل بوشهر که پذیرای جمعی از کسانی که می آیند از استان های دیگر می آیند حضور پیدا می کنند و مشغول به کار هستند شاید قابل قبول نباشد که این تعداد جوان جویای کار باشند.

لذا یکی از مباحث مهم در بحث اقتصاد بحث اقتصاد است.

مقام معظم رهبری پیشران های اقتصادی را اعلام فرمودند.

در حوزه مسکن، در حوزه کشاورزی، در حوزه شرکت های دانش بنیان، لوازم خانوادگی، در بحث خودرو که این ها پیشران های اقتصادی هستند و اگر به حرکت در بیایند جامعه اقتصادی را با خود همراه می کنند.

نکته دیگر بحث عدالت اجتماعی و مبارزه با ویژه خواری است. خوب الحمدلله اقدامات خوبی توسط قوه قضائیه انجام شده و جای تشکر و قدردانی دارد که البته این آغاز راه است و قطعاً اینگونه اقدامات روحیه امید را در جامعه تزریق می کند.

نکته دیگر تأکیدی که مقام معظم رهبری داشتند در بحث پرهیز از خام فروشی نفت و اینکه باید فرآورده های نفتی جایگزین شود. خوب استان بوشهر پایتخت انرژی است و این استان می تواند پیشگام باشد در تولیدات فرآورده های نفتی.

مسأله دیگر بحث فرهنگ است که مقام معظم رهبری در جلسات متعدد و مکرر بر بحث فرهنگ تأکید دارند. ایشان فرمودند که دشمن به این نتیجه رسیده که غلبه بر جمهوری اسلامی و غلبه بر حاکمیت اسلام با جنگ نظامی و تحریم اقتصادی موفقیت آمیز نیست و در این چهل سال راه های مختلف را تجربه کرده اند بلکه با کار فرهنگی و نفوذ فرهنگی است که دشمن می تواند به موفقیت برسد.

آن ها امروز راه رسیدن به موفقیت را کار فرهنگی و ضد فرهنگی و نفوذ فرهنگی می دانند و بحمدالله استان بوشهر ظرفیت های عظیم فرهنگی، مذهبی و اجتماعی دارد و لذا مسئولین محترم فرهنگی می بایست منافذ حضور دست های دشمن را ببندند.

دشمن این منافذ و راه های نفوذ را پیدا می کند. دشمن در هر استان و هر شهر به دنبال این است که ببیند از چه راه هایی می تواند صدمه و آسیب بزند به نظام مقدس جمهوری اسلامی.

امروز آن ها راه فرهنگی را پبشه گرفته اند و لذا باید توجه بشود و هم مردم باید بسیار حساس باشند و اگر یک جایی دیدند که ارزش های اسلامی، اصول انقلابی دارد حتی کم رنگ می شود نه اینکه زیر پا گذاشته شود، مردم باید در صحنه بیایند و اعتراض خود را اعلام کنند، رسانه ها و نشریات باید اعلام کنند.

این زندگی و پویایی مردم انقلابی و متعهد است که این راه ها را می بندد، خوب ما امروز با یک سری از مسائل مواجه هستیم مثل منازل مبله که متأسفانه آسیب هایی را دارد وارد می کند و باید ساماندهی شود، وضعیتش باید روشن شود، نمی شود که این بحث را .اگذار کرد با توجه به اهمیتی که دارد و ما می بینیم که بدون رعایت هیچ قانونی و بدون هیچ نظارتی ما می بینیم که منازل مبله در اختیار قرار داده می شود که این باید قطعاً ساماندهی شود.

بحث ساحل که مکرر گفته شده. آیا ساحل بوشهر تنها باید یک پلاژ بانوان داشته باشد؟، آن هم جایی که در دسترس نیست؟، آن هم بعد از گذشت سال ها و ما می بینیم متأسفانه باز هم نسبت به این مسأله اقدام جدسی صورت نمی گیرد. این وضعیت باید روشن شود، اقداماتی صورت بگیرد تا اینکه ان شاءالله مردم هم متنعم شوند.

۱ شهریورماه روز بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک است که به همه پزشکان متعهد و دلسوز هم تبریک عرض می کنم.

۲۴ ذی الحجه روز مباهله را هم گرامی می دارم.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.