نمازجمعه ۹ فروردین ماه ۹۸

خطبه اول

پیشاپیش تبریک عرض می کنم مبعث نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و همچنین تسلیت عرض می کنم شهادت امام موسی کاظم (ع) و وفات حضرت ابوطالب پدر بزرگوار حضرت امیرالمؤمنین.

جان باختن جمعی از هموطنان عزیرمان را بر اثر سیل به خانواده های داغدار ایشان تسلیت عرض می کنم. غفران الهی برای این عزیزان و صبر و اجر برای بازماندگان.

از کمک ها و مساعدت های مردم عزیز استان بوشهر به سیل زدگان نیر تشکر و قدردانی می کنم.

پیامبر اسلام می فرماید:« إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الْأَخْلَاقِ» من مبعوث شده ام تا فضائل اخلاقی را تکمیل کنم. هدف از بعثت پیامبر اسلام اخلاق اسلامی است، عنصر حیات بخش جامعه، آن چه امروز به آن نیازمند هستیم همان حسن خلق و اخلاق اسلامی است.

اینکه پیامبر اسلام می فرمایند من مبعوث شده ام تا فضائل اخلاقی را تکمیل کنم نشان می دهد که عیار مسلمان اخلاق او است و اگر ما می خواهیم یک مسلمان واقعی را ببینیم، باید ببینیم چقدر متخلص است به اخلاق قرآنی، به اخلاق اسلامی و نبوی.

«مَا مِن شَی ءٍ أَثْقَلُ فِی المِیزانِ مِن خُلقِ الحسنِ » پیامبر اسلام می فرمایند آن چه که بیشترین اجر و ثواب را دارد در میزان الهی همان خلق حسن است. اگر جامعه ما متخلق بشود به این اخلاق نبوی ما ثمرات و خیرات و برکات و آرامش را در جامعه خواهیم داشت، اگر کسبه و بازاری ما متخلق به اخلاق اسلامی در اقتصاد باشند، اگر سیاسیون ما در سیاست متخلق باشند، مرد و زن ما در خانه و خانواده، مردم در جامعه همه آیینه نشان دهنده اخلاق قرآنی شوند آن وقت ما آن حیات طیبه را می توانیم شاهد باشیم.

پیامبر اسلام این اخلاق را به ما یاد دادند.

وقتی آن مرد یهودی هر روز بر پیامبر اسلام خاک و خاکستر می ریخت، یک روز پیامبر اسلام دیدند که این شخص  را نمی بینیم، گفتند که او بیمار شده. کسی که خاک و خاکستر بر سر پیامبر اسلام می ریزد، پیامبر برای عیادتش می رود و او اینقدر شرمنده می شود که او روی خود را می پوشاند، این رفتار یعنی رفتار اسلامی.

آن وقت ما شاهد هستیم مسلمان با مسلمان بر سر یک جمله، یک برخورد، یک کلمه سال ها است با یکدیگر ارتباط ندارند، بر سر یک واقعه و یک سوء تفاهم. پیامبر اسلام نسبت به یک یهودی آن هم یهودی که اینگونه جسارت می کند این گونه رفتار می کند، خوب دارد به ما یاد می دهد.

ما چقدر خانواده هایی را داریم که زن و شوهر بر سر مسائل جزئی بین آن ها اختلاف است، پس و بخشش و ایثار مربوط به کجا است ، اگر ما در خانواده اسلامی آن را جست و جو نکنیم باید آن را کجا ببینیم.

برخورد و گذشت حتی نسبت به دشمن. بخشیدن حبشی که قاتل حضرت حمزه است ، قلب پیامبر جریحه دار شده به خاطر شهادت حضرت حمزه و مثله کردن پیکر ایشان اما پیامبر اسلام می بخشد.

این رفتار یعنی رفتار اسلامی.

عزیزان امروز جامعه ما بسیار نیازمند به اخلاق است، خانواده های ما بسیار نیازمند اخلاق است و ما هستیم که باید این لذت اخلاق اسلامی را به مردم بچشانیم و ببینند و آثار آن را ببینند.

پیامبر اسلام در جنگ احد وقتی دندان مبارک می شکند، عده ای انتظار داشتند پیامبر نفرین کند اما پیامبر دست به دعا می گیرد که خدایا زمینه هدایت قوم من را فراهم کن و این ها نمی دانند.

پیامبر اسلام که سلام به کودکان را هیچ گاه ترک نکرد، پیامبری که در سلام کردن همیشه پیشه می گیرد، پیامبر اسلامی که در خانه و خانواده کمک به همسر و انجام کار خانه را صدقه و احسان در راه خدا می داند.

امروز باید این ها گفته شود و جوانان ما مطلع و آگاه باشند از این که پیغمبر ما حضرت محمد (ص) پیغمبر رحمت است.

پیغمبر ما دارای آن اخلاق عظیم است.

 

خطبه دوم

۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی را در پیش داریم که گرامی می داریم این روز را.

به حمد الله ایران اسلامی و انقلاب اسلامی هر روز با عظمت تر و با شکوه تر به حرکت خود ادامه خواهد داد و این وعده الهی محقق خواهد شد که اگر گروهی دین خدا را یاری کند خداوند هم آن ها را یاری خواهد کرد و قدم های آن ها را در این راه استوار خواهد کرد.

آن چه که مهم است که ما بدانیم آن علت موجده ی انقلاب همان علت مبقیه هم می باشد. آن چه که باعث شد انقلاب پیروز شود ، همان هم باید برای استمرار انقلاب مد نظر بگیرد و توکل و تکیه بر خداوند متعال و استمداد طلبیدن از حضرات معصومین (ع)، روحیه ولایتمداری، روحیه جهادی، استکبارستیزی همه و همه امروز هم باید مد نظر قرار بگیرد و البته توجه به نقشه راه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای رهبر عزیز انقلاب ترسیم فرمودند در گام دوم انقلاب می بایست مورد توجه قرار بگیرد.

یقیناً راه ما راه امام عظیم و بزرگوار، راهی است که مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارند و راه شهدا است و ان شاءالله تا روز ظهور حضرت حجت (عج) این راه ادامه دارد.

به رسمیت شناخته شدن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را چند روز قبل داشتیم توسط رئیس جمهور منفور آمریکا که این اقدام کاملاً انتخاباتی است برای جلب حمایت رژیم اشغالگر صورت گرفته و این اقدام را محکوم می کنیم.

یقیناً این اقدام نقض آشکار قوانین حقوق بین الملل است که البته آمریکا نشان داده به هیچ کدام از معاهده ها پایبند نیست و این را دیگر همه دنیا دیده اند، هیچ یک از قوانین برای او اهمیت و ارزش ندارد مگر آنکه منافع آمریکا و ایادی او تأمین شود.

آنچه برای آمریکا ارزش ندارد جان انسان ها، عزت انسان ها و حق حاکمیت کشورها می باشد.آمریکا بداند با این دست و پا

زدن ها نه می تواند خود را نجات دهد و نه اسرائیل را.

سوم اینکه این جسارت ها که ما شاهد آن هستیم توسط آمریکا و اسرائیل و ایادی آن به خاطر انفعال برخی کشور های اسلامی است، برخی از کشورها که تنها نام آن ها اسلامی است، برخی از کشورها که هر چه بتوانند لطمه و خسارت بزنند به جبهه مقاومتی که در برابر اسرائیل، زیاده خواهی ها، استکبار ایستاده، هر آن چه که بتوانند این ها لطمه بزنند متأسفانه دریغ ندارند.

این کشورها که تنها نام اسلام را یدک می کشند با حمایت از آمریکا و اسرائیل بستر ساز این وقایع تلخ هستند در حالی که ما شاهد هستیم مردم مظلوم دنیا به خاطر این سیاست های استکباری آمریکا هر روز به خاک و خون کشیده می شوند و حق آن ها از بین می رود ، هر چه ما می بینیم سکوت است.

در پایان هم تشکر و قدردانی می کنم از تدبیر نماینده محترم ولی فقیه در استان حضرت آیت الله صفایی بوشهری که در شرایطی که خطر سیل جان مسافران نوروزی را در بوشهر تهدید می کرد درب مصلا و مساجد و حسینیه ها بر روی مهمانان نوروزی باز شد .تشکر و قدردانی می کنم از مسئولان محترم، هیئت امنای محترم مساجد و همچنین مردم میهمان نواز استان بوشهر.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.