نمازجمعه ۸ آذر ماه ۹۸

خطبه اول

در خطبه اول پیرامون یکی از موضوعات مهم در زندگی و جامعه سخن می گوییم و یکی از آموزه های مهم سبک زندگی اسلامی و آن حفظ امنیت و صیانت از آرامش در جامعه است.

امنیت یعنی مصونیت فرد و جامعه از آسیب هایی که جامعه را ، زندگی را، روح و روان شخص را دچار آسیب می کند و این قدر مهم است و متأسفانه و نا پیدا که وقتی انسان آن را از دست داد متوجه می شود و به همین خاطر خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) فرمودند:« النعمتان مجهولتان ، الصحه و الامان» دو نعمت است که مجهول و ناپیدا است و انسان قدر آن را نمی داند، یکی سلامت جسم و جان است که تا انسان مریض نشود قدر سلامتی خود را نمی داند و دیگری امنیت که تا انسان آن را از دست ندهد متوجه نیست که این چه نعمتی است، آرامش و آسایش  چه نعمتی است و وقتی که آن را از دست داد متوجه می شود که چه خداوند نعمتی داده بوده و از بین رفت.

شما برخی از کشورها را ملاحظه می کنید که امنیتشان خدشه دار شده است مثل سوریه، عراق، افغانستان ، ببینید چقدر آسیب دیدند و دچار مشکلات جدی شدند. نعمت امنیت و آسایش مایه یک زندگی سالم و فضای مناسب برای پیشرفت است و اگر امنیت نباشد شخص و جامعه دچار بحران می شوند و همه به دنبال اصلی ترین مسأله زندگی خواهند بود و آن امنیت و مصونیت است ، هر کس به دنبال امنیت و مصونیت خود است و کسی به دنبال پیشرفت و کار و پیشه و توسعه و تحصیل نمی تواند باشد.

امنیت دارای اقسامی است. امنیت خانوادگی، امنیت اجتماعی، امنیت دفاعی، امنیت اداری و این در رابطه با اشخاص است. گاهی امنیت، امنیت شخصی است و شخص باید در امنیت باشد که بتواند یک زندگی سالم را طی بکند و اگر مورد تعرض باشد ، شرایط برای یک زندگی سالم فراهم نباشد، او دچار بحران مدیریت زندگی شخصی خود است.

گاهی امنیت، امنیت خانوادگی است و اگر خانواده ای درون خود دارای امنیت نباشد. چه امنیت از ناحیه افراد درون خانواده و چه بیرون از خانواده. این خانواده دچار هرج و مرج، آشوب و مشکلات خواهد بود و نمی توانند به زندگی خود بپردازند.

امنیت اجتماعی. اگر جامعه دچار آشوب و اغتشاش باشد ، هرج و مرج باشد، این جامعه نمی تواند به زندگی خود و حرکت رو به جلو ادامه دهد، هیچ کس نمی تواند خدمات دهد چون دچار بحران شده اند.

امنیت اداری. اگر در یک اداره فضا مناسب نباشد برای خدمت به همین طور.

امنیت دفاعی. اگر مرزها امن نباشد باز همین مشکل خواهیم داشت.

امنیت اقتصادی. اگر اقتصاد یک کشور دچار امنیت نباشد ، هر روز به شکلی فراز و نشیب داشته باشد، تورم داشته باشد انسان نمی تواند یک زندگی از پیش برنامه ریزی شده را ادامه دهد.

لذا امنیت یک مقوله بسیار مهم برای زندگی بشر است.

به همین جهت گفته شده مردم همه مسئولیت دارند در ایجاد امنیت برای دیگران و دیگران نیز مسئول هستند ایجاد امنیت برای آن شخص کنند ، یعنی همه باید در کنار هم یک زندگی پر امنیت برای هم ایجاد کنیم. زبان ما، رفتار ما، کردار ما نباید ایجاد ناامنی برای دیگران بکند.

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرماید:«» کسی که به مؤمنی توهین بکند، با زبانش به یک شخص تهمت بزند، غیبت بکند، توهین بکند مایه فسق آن شخص است و فاسق است ، اگر بیاید در جامعه با انسان مؤمنی، مسلمانی برخورد نظامی بکند، با او سر جنگ داشته باشد می فرماید مایه کفر است. و غیبتش معصیت خدا است، حرمت مالش، احترام به مال و زندگی او مثل حرمت خون او می باشد. لذا این قدر سفارش شده که در یک جامعه اسلامی همه بکوشند در ایجاد امنیت برای دیگران و این طور نباشد که فردی مایه ناامنی برای دیگران باشد.

به همین جهت است که انسان های فرهیخته، با ایمان و بزرگ همیشه در این اندیشه هستند که آزارشان  و اذیتشان به کسی نرسد، محیطی را فراهم بکنند که با وجود او آرامش بر قرار بشود، نه با وجود او و عملکرد او فضا دچار بحران شود و مشکلات ایجاد بکند.

در صدر اسلام ، زمان حکومت امیر مؤمنان علی بن ابی طالب( علیه آلاف تحیه و الثناء) که حکومت او الگوی حکومت عدالت مداران است ، پنج سال و اندکی حضرت حکومت کردند ، افرادی آمدند ایجاد ناامنی کردند و مایه ناراحتی مؤمنان و در فضای تاریک سیاسی حکومت آن یگانه دوران دچار چالش و بحران کردند. کشتار به پا کردند، حمله به قافله ها به پا کردند ، حمله به برخی از مراکز حساس حکومتی کردند، حتی سر فرزندان عبیدالله بن عباس  را جلو مادرشان بریدند و فضا را می خواستند ناامن بکنند.

این از نگاه انسانی و اسلامی و تمامی ادیان محکوم است و همه باید در شرایط پر از امن و امنیت زندگی کنند و این حق مردم و جامعه است و همه هم باید مراعات کنند، در هر مقام و پست و شخصیتی باشند باید محیط پر از امن و امنیت و آرامش برای زندگی باشد.

خداوند ان شاءالله به همه ما توفیق دهد که چنین کنیم و در این مسیر پر تلاش باشیم.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای  در دیدار با فرماندهی و بسیجیان عزیز مطالب بسیار مهم و راهبردی ایراد فرمودند که به فرازهای مهم آن اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند تشکیل بسیج مصداق تام و تمام تبدیل تهدید به فرصت است.

در جامعه انقلابی تهدیدات از جانب دشمنان زیاد خواهد بود چون دشمنان بیکار نمی نشینند و این تهدید ها اگر بتوانیم بر طرف کنیم بسیار هنر شده و هنرمندی این است که ما بتوانیم تهدید را تبدیل به فرصت کنیم. مقام معظم رهبری فرمودند بسیج این کار می کند، تهدید را تبدیل به فرصت می کند، در همه زمینه ها.

تهدید تحریم را تبدیل می کند به فرصت خودکفایی، تهدید توقف پیشرفت را که از ناحیه دشمنان بر ما ایجاد می شود، راه ها، راه آهن ها، سد ها که نمی گذارد این پیشرفت ها را حاصل کنیم، بسیج می آید و این را تبدیل می کند به پیشرفت. در سد سازی، در حمل و نقل ریلی و جاده ای.

در عرصه  تهدیدات امنیتی بسیج تبدیل می کند این تهدید را به اقتدار نظام، این عظمت بسیج است.

فرمودند اسلام پرچمدار عدالت و آزادی است، اسلام عدالت پایه است مدیریت آن و به دنبال آزادی صحیح بشر است و دشمنان به دنبال ظلم و اسارت هستند و بالطبع وقتی اسلام به دنبال عدالت و آزادی است دشمنان ، جبهه استکبار به دنبال سلطه و ظلم هستند و راضی نمی شوند و به هیچ صورت دست بر نمی دارند از کشوری که به دنبال عدالت و آزادی است و با او می جنگند تا دوباره آب به جایی رود که ظلم و اسارت است.

فرمودند مستضعفان، نیرو های قوی بالقوه هستند که متأسفانه توسط جهان استکبار محدود شده اند و این ها با قیام خودشان به شرایطی می رسند که تمامی مردم تحت سلطه را نجات می دهند. لذا مستضعف انسان های بزرگی هستند که بزرگی آن ها مهار شده است و با آزاد شدن راه جلو آن ها مستضعفان جامعه بشری را نجات می دهند و امام مستضعفان مهدی آل محمد (عج) است.

فرمودند بسیج چه در حوزه سخت و کارهای سنگین و چه حوزه نرم و فضاهای فکری باید حضور داشته باشد، چابک، سریع و در میدان و این سفارش مقام معظم رهبری است.

روز نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران ارج می نهیم و یاد و خاطره شهدای این نیرو و امام شهدا را گرامی می داریم. نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران مایه افتخار و اقتدار نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران است. یک نیروی راهبردی قوی در حوزه صف و ستاد که در عرصه های تولید نرم افزارها و سخت افزارهای نظامی پیشرفته به ویژه در حوزه تولیدات تجهیزات الکترونیک و الحمدلله با قدرت بالای عملیات میدانی نشان داده است که یک نیروی دریای راهبردی تراز انقلاب اسلامی است و من صمیمانه از فرماندهی، پرسنل و خانواده های محترم این عزیزان تقدیر و تشکر می کنم.

همچنین تقدیر و تشکر می کنم از کمیته امداد امام، استانداری محترم، سپاه عزیز که برای مستضعفان این استان خانه تهیه کردند. قبلاً ۱۲۰۰ خانه برای مردم غیر برخوردار در روستاها ایجاد کردند، اخیراً ۵۰۰ تای دیگر ارائه کردند و تا آخر سال ۵۰۰ تای دیگر ارائه می کنند و قرارداد ۱۰۰۰ خانه دیگر هم منعقد شده و این کار بسیار بزرگی است. ما باید این کارها را ببینیم، مردم باید بدانند دارد خدمت می شود به این مردم و به همین خاطر تشکر و قدردانی می کنیم از این عزیزان.

محکوم می کنیم حمله مزدوران آمریکا و صهیونیسم بین الملل و گروه های تروریستی به کنسولگری ایران در نجف اشرف که باعث تخریب و آسیب به برخی از فضای این کنسولگری شد و این نشان می دهد که وقتی نتوانستند در ایران کاری کنند در عراق رفتند این کار را بکنند و می خواهند بین ملت ایران و عراق جدایی ایجاد کنند، دو ملت برادر، هم مذهب و هم دین، همسایه که سابقه تاریخی برادری و روابط بسیار وثیق داشته اند.

بدانند که این ها نمی توانند بین ایران و عراق جدایی بیاندازند، صدام نتوانست، شما که دیگر به نحو اولی نمی توانید.

نکته دیگری که در آخر عرض می کنم در رابطه با گرانی است.

شرایط افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی شدن آن شرایط خاصی لاجرم در اقتصاد ایجاد می کند و اگر کسی هم بیاید و بگوید که نمی کند، نه ، کاری است که شده و این گرانی که قبل از این مسأله بود مقداری تشدید خواهد کرد و مهم این است که مسئولان عزیز در رابطه با کنترل گرانی و نرخ تورم به طور ویژه نظارت داشته باشد و تمام افرادی هم که در حوزه تجارت هستند به نحوی ، آن ها هم رعایت کنند و همه دست به دست هم دهند که این گرانی بیش از این نشود.

اما متأسفانه دیده می شود که برخی از اقلام گرانی کاذب پیدا کرده اند، یعنی گرانی واقعی هم نیست و کاذب است، هم در محیط عمومی و هم متأسفانه در خدماتی که بعضاً مرکز آن وابسطه به فضاهای دولتی است و نباید این طور باشد.

مقام معظم رهبری، همه مسئولین روی این معنا تأکید دارند که نباید گرانی کاذب ایجاد شود و گرانی بیش از این شود، باید مواظبت و مراقبت کرد.

این بسته های حمایتی باید بیش از این باشد ولی همین که هست به موقع پرداخت شود.

مردم ایران در تاریخ امتحان داده هستند، مردم ایران بزرگی خود را در تاریخ و این انقلاب به اثبات رسانده اند، ۸ سال در دفاع مقدس جان دادند و به همین خاطر شایسته است که همه مسئولان و کسانی که در حوزه اقتصاد نقش دارند تدبیری اساسی برای آسایش و امنیت اقتصادی و رفع گرانی و تورم کنند و به طوری برنامه ریزی کنند که ان شاءالله زندگی بر مردم سخت نشود.

این است که ان شاءالله با هدایت، با مواظبت و ایجاد اشتغال و تولید، اشتغال برای جوان ها، توجه به جوان ها ، بیک کاری خود سم است، ایجاد اشتغال برای مردم، فضای سرمایه گذاری برای مردم، احترام بگذارید به مردم. مردم ولی نعمت همه مسئولان هستند و این سخن امام و مقام معظم رهبری است.

به ویژه کسانی که دچار مشکلات مالی هستند باید دست این ها را گرفت، مشکل اقتصادی ایجاد نشود بلکه آسایش اقتصادی ایجاد شود.

این است که ان شاءالله مسئولان تلاش کنند، کنترل کنند قیمت ها را که زندگی بیش از این بر مردم سخت نگذرد.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.