نمازجمعه ۷ دی ماه ۹۷

خطبه اول

عرض سلام و اوب و احترام خدمت شما نمازگزاران عزیز، برادران و خواهران ایمانی.

در ابتدای خطبه اول خود و شما عزیزان را به تقوای الهی توصیه می کنم. یگانه راه نجات تقوا است.« یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقاتِهِ وَ لا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ‌» ای کسانی که ایمان آورده اید آن گونه که حق تقوا است تقوا پیشه کنید و از دنیا نروید مگر آن که مسلمان باشید.

امام صادق (ع) در مورد حق تقوا که در این آیه شریفه آمده می فرمایند: حق تقوا این است که خداوند متعال اطاعت شود و کسی گناه انجام ندهد، اطاعت اوامر الهی، آنچه فرموده انجام بده، انجام دهیم، آنچه فرموده ترک کند، ترک کنیم. حق تقوا این است، آنجایی که می بینیم امری واجب شده انجام دهیم و اگر می بینیم از عملی نهی شده آن را ترک کنیم. اینکه انسان خداوند را به یاد داشته باشد، خداوند را فراموش نکند و همان طور که در خوشی ها به یاد خدا است در سختی ها هم به یاد خدا باشد. دوام یاد خداوند متعال و و دوام ذکر خداوند متعال حق تقوا است. اینکه انسان خداوند متعال را فراموش نکند. انسان شکرگزار نعمات خداوند متعال باشد و گناه در زندگی انسان خسارت بار است، هم برای دنیای ما و هم آخرت ما و هر چه می توانیم باید از گناه فاصله بگیریم. اگر خدایی ناکرده گناهی سر زد بلافاصله باید استغفار کرد. گناه حیا را از بین می برد، بستر ساز یک گناه دیگری است. وقتی انسان خدایی ناخواسته حیا را از دست داد، اگر مبتلا به گناهی شد استغفار و توبه نکرد گناه بعدی را انجام خواهد داد، دیگری اینکه چون از کار خیر فاصله می گیرد، خیر خواه دیگران هم نخواهد بود، خیر خواهی برای دیگران را از دست خواهد داد. بالاتر از همه اینکه رحمت خداوند از انسان دور می شود، انسان احساس می کند که در زندگی مشمول رحمت خداوند نیست، گناه موجب ممانعت اجابت دعا است و قساوت قلب را به دنبال دارد.

در این روایت حضرت فرمودند به یاد خدا باشیم.

چرا ما امروز می بینیم بعضی از زندگی ها آرامش ندارند؟، چرا ما امروز می بینیم برخی از زندگی ها، خانواده ها با مشکلات مواجه هستند؟، چون یاد خداوند فراموش شده است.

در این روایت اشاره دیگری است به شکرگزاری نعماتی که خداوند متعال به ما داده است.

یکی از بزرگترین نعمات که خداوند کریم در قرآن به آن اشاره دارد بحث خانواده است ، خانواده یک نعمت است، خانواده و اساس و بنیان خانواده یک نعمت است برای ما است«وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً» خداوند قرار دارد .

هم مسئولین و هم مردم، مرد و زن برای استحکام بنیان خانواده باید تمام همت خود را بگذارند، شکرگزاری نعمت خانواده به این است.

پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) می فرمایند :«  أحسنَ الناس ایماناً احسنهم خُلقًا» بهترین شما چه کسی است؟، بهترین مردم چه کسی است؟، حضرت می فرمایند بهترین مردم کسی است که نسبت به خانواده خود حسن خلق دارد و هر چه این حسن خلق بیشتر ایمان هم بیشتر، این ارتباط بین ایمان و حسن خلق.

کسی که در خانواده خود با همسر و فرزندان خوب بد رفتار است باید در ایمان خود ت تشکیک کند و کجای کار گیر است؟، این را پیامبر اسلام می فرمایند، حضرت تصریح دارند که بهترین شما با اخلاق ترین شما است .

کسی که لطف و محبت بیشتر نسبت به خانواده خود دارد و حضرت می فرمایند من نسبت به خانواده خود لطف بیشتری دارم نسبت به شما ، محبت بیشتری دارم نسبت به شما .

لذا شکر نعمت خانواده، خانواده سالم، فرزندان سالم ، این شکرانه دارد و شکرانه آن این است که هر چه می توانیم محبت و مودت بیشتر و ویژگی  محبت که در این روایت حضرت به آن اشاره دارند اظهار محبت است، اظهار کنیم، محبت را نسبت به خانواده اظهار کنیم، چه زن و چه مرد، دوست داشتن را اظهار کنیم.

امروز که دشمن تمام توان خود را گذاشته برای نابودی بنیان خانواده بزرگترین جهاد همین است که همه سعی کنند که خانواده ای مستحکم تر، با ایمان تر و محب نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت داشته باشد.

 

خطبه دوم

گرامی می داریم حماسه ۹ دی، روز بصیرت و ولایتمداری را. مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله الاعظمی امام خامنه ای فرمودند ریشه ۹ دی و دیگر حضور مردم بصیرت، دشمن شناسی و وقت شناسی بود.

آنچه باعث شد این حماسه و دیگر حماسه های انقلاب اسلامی خلق شود بصیرت، دشمن شناسی و وقت شناسی بود. همین ها عامل انقلاب و از ریشه های انقلاب بود و همین ها هم باید در تداوم هم حفظ شود. ما هر وقت از بصیرت فاصله بگیریم لطمه می خوریم، هر وقت دشمن شناسی ما ضعیف شود لطمه می خوریم ، هر وقت وقت شناس نباشیمن لطمه می خوریم.

جریان فتنه که طراحی خارج از مرزها بود به دنبال براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی بود، آن ها از همان روز اول انقلاب هم و غم خود را گذاشتند برای اینکه این انقلاب و نظام را به نابودی بکشانند. روز ۹ دی مردم با حضور خود نشان دادند که آن ها در محاسبات و اقدامات و برنامه ریزی خودشان اشتباه کرده اند. اما دشمن که از روز اول به دنبال این بود که مردم را از نظام و انقلاب ناامید کند از روز ۹ دی این برنامه خود را تشدید کرد. با تحریم های اقتصادی، حجمه وسیع رسانه ای به دنبال این بود که بین مردم و نظام فاصله بیاندازد . اما بحمدالله ما امروز هم شاهد هستیم که مردم مثل همیشه در کنار نظام مقدس جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری هستند. دوم اینکه دشمنی دشمنان هیچ گاه تمامی ندارد و اینکه ما فکر کنیم دشمن با یک جریانی دشمنی دارد و با جریانی ندارد، با یک فکری دارد و با فکری ندارد، نه ، دشمن به دنبال براندازی اصل نظام است و لذا ما نمی توانیم سرنوشت کشور را گره بزنیم به رضایت کسانی که یک روزی آمدند و فتنه را تأیید کردند، حمایت کردند، ما چطور می توانیم سرنوشت خود را گره بزنیم به رضایت این ها که این ها بیایند به ما کمک کنند.

جریان فتنه نشان داد که آن ها مصمم هستند در مقابله با این نظام مقدس و هیچ گاه هم کوتاه نخواهند آمد.

نکته دیگری که وجود دارد همت همه مسئولین در خدمت به مردم و محرومین است. امروز سنگر مقابله با دشمن خدمت به مردم است و هیچ شکی کسی در این مسأله ندارد . امروز اگر کسی می خواهد در مقابل دشمن بایستد ، اگر می خواهد در سنگر اول مقابله با دشمن قرار بگیرد خدمت به مردم بکند.

سمت و سوی تمام برنامه ها در تمام نهادها و مجموعه ها و سازمان ها سمت و سوی همه باید به سمت خدمت به مردم، مستضعفین و محرومین باشد.

گروه های جهادی که شکل می گیرد برای خدمت به محرومین یکی از مصادیق آن است.

مقام معظم رهبری فرمودند یکی از امتیازات این نظام این است که متعلق به مردم است و مردمی بودن این نظام مقدس است.

نکته دیگر این که فتنه های دشمن تمام شدنی نیست و مردم فتنه گران را نبخشیدند، مردم این آب به آسیاب ریختن برخی در جریان فتنه سال ۸۸ را نبخشیدند. اگر کسانی می خواهند آن را کم رنگ کنند و به دنبال آن هستند که تطهیر کنند این مسأله را بدانند که دارند اشتباه می کنند.

فتنه گری دشمن تمامی ندارد، راه مقابله با آن چیست؟. راه مقابله با فتنه گری دشمن ولایتمداری است ، وجود مبارک امیرالمؤمنین امام علی (ع) در آن روایت فرمودند:« مَن نامَ عَن نُصرَهِ وَلیِّهِ انتَبَهَ بِوَطأَهِ عدُوِّهِ» کسی که هنگام یاری رهبر و ولی خود خواب باشد یا خود را به خواب بزند با لگد دشمن از خواب بیدار خواهد شد. این جمله امیرالمؤمنین امام علی (ع) اهمیت حمایت و اطاعت از ولایت را نشان می دهد.

دوم دشمن شناسی و بصیرت و سوم روحیه شهادت طلبی و مقاومت در مقابل دشمن.

امروز ما می بینیم آمریکا با ذلت ، با خواری از سوریه خارج شد. این نتیجه مقاومت در مقابل دشمن است.

در پایان هم تشکر و قدردانی می کنم از نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه معزز بوشهر حضرت آیت الله صفایی بوشهری به جهت بیان و پیگیری مشکلات مردم به ویژه این مورد اخیر که مربوط به نفت بود، موضع صریحی که ایشان گرفتند که مسئولین هم وعده همکاری ویژه را داده اند و اقداماتی هم صورت گرفته اما هنوز باید کارهای بیشتری انجام شود.ن ها آن ها

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.