نمازجمعه ۷ تیر ماه ۹۸

خطبه اول

در خطبه اول بنابرای گذاشته ایم که از سبک زندگی اسلامی در نحوه اعتقاد ، رفتار و اخلاق سخن بگوییم و در این خطبه اول در باره یکی از آموزه های اخلاقی و عرفانی مطالبی عرض می کنم و آن دارا بودن خوف الهی و خود در محضر خدا دیدن است.

چون در آستانه سالروز شهادت امام صادق (ع) هستیم از بیانات آسمانی آن امام در این باره حدیثی عرض می کنم.

فرموده اند:« خَفِ اللَّهَ کَأَنَّکَ تَرَاهُ وَ إِنْ کُنْتَ لَا تَرَاهُ فَإِنَّهُ یَرَاکَ» از خدا بترسید، چنان از خدا بترسید که گویا شما این گونه فکر می کنید و اعتقاد دارید که خدا دارد شما را می بیند و اگر شما خدا را نمی بینید خداوند قطعاً شما را می بیند، همه عالم وجود در محضر و منظر خدا است.

در قرآن است «ان الله بصیربالعباد» خداوند دقیق تمامی بندگانش را می بیند«ان الله یَعْلَمُ الْجَهْرَ وَ ما یَخْفى‌« خداوند آشکار و نهان را می بیند « إِنْ تُبْدُوا ما فی أَنْفُسِکُمْ أَوْ تُخْفُوهُ یُحاسِبْکُمْ بِهِ اللَّهُ» اگر آنی که در دل داری آشکار کنی و یا در دل نگه بداری خدا می داند و به حساب شما می گذارد.

تمام عالم وجود در محضر خدا است و خداوند به همه امور اشراف دارد، چه آشکار ما و چه پنهان ما.

لذا می فرماید بترسید از خداوند که در محضرش گناه کنید. انسان وقتی در محیطی خانوادگی نشسته گذشته از این که گناه نمی کند ادب را نیز مراعات می کند، بین افراد و جامعه اما خدایی که خالق و حیات بخش ما است، حیات گیرنده ما است، رازق و قاضی ما است، همه چیز خدا است، انسان در محضر خدا به اندازه افراد دیگر نیز مراعات نکند.

انسان وقتی می بیند شخصی دارد او را نگاه می کند مراعات خیلی از امور می کند اما خدا را مراعات نمی کند .

به همین خاطر می فرماید اگر خداوند اعتقاد دارد خدا او را نمی بیند او را کافر است، اگر اعتقاد دارد خدا او را می بیند و بعد گناه بکند ، خدا را از افراد دیگری که اگر او را می دیدند گناه نمی کرد از آن ها کوچک تر دانسته.

به همین خاطر تمامی عرفان و اخلاق این است که انسان خود را در محضر خدا بداند و تمامی اعمالش را بداند که حساب می شود «فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ خَیْراً یَرَهُ ، وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرّاً یَرَهُ» کوچک و درشت حساب می شود و در محضر خدا است.

انسانی که همچنین اعتقادی داشته باشد دیگر گناه نمی کند و حریم را حفظ می کند و تمام این مراحل اخلاق و عرفان الهی در همین واژه و آموزه معنا پیدا می کند که انسان بداند در محضر خدا است.

کلامی می خواهد بیان کند بداند در محضر خدا است، کسی را می خواهد تأیید کند یا تکذیب کند، از کسی بگیرد، قضاوتی بکند، تمام امورش بداند در محضر خدا است. اگر کسی این چنین خود را معماری کرد آن وقت خود را در محضر خداوند می داند و مراعات می کند و خداوند نیز مراعات او می کند.

لذا می گوید کسی که برای خدا زندگی می کند ، خداوند نیز زندگی او را مراعات و مواظبت می کند.

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با مسئولان محترم قوه قضائیه مطالب بسیار مهم و راهبردی هم در رابطه با سیاست نظام و هم در رابطه با نوع عملکرد قوه قضائیه بیان کردند که هر دو موضوع باید سرلوحه مسئولان نظام قرار بگیرد که به فرازهای مهم آن اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند ملت ایران مظلوم است ولی مقتدر. ظلم و ستمی که در طول تاریخ به ملت ایران شده، برخی در درون بود، نظام های شاهنشاهی که چه ظلم هایی کردند و برخی از ظلم ها هم خارجی بود، اشغال های استعمارگر مثل انگلیس، آمریکا. انقلاب اسلامی ایران آمد این ظلم ها را بردارد و به همین خاطر ظالمین، جهان استعمار، جهان استکبار به شدن تهاجم کردند به این مملکت و ظلم های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و حتی در حوزه های علم و فن آوری در فضاهای ملی، منطقه ای و بین المللی به این مردم تحمیل کردند که مردم از این انقلاب که انقلاب خودشان است دست بکشند و تسلیم شوند اما این مردم به رهبری امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری حماسه ای آفریدند از اقتدار و جلو استکبار ایستاده اند و شما الآن می بینید چنان پر عظمت ایران عمل می کند که رئیس جمهور آمریکا که پیام می دهد مقام معظم رهبری که نماد اقتدار و عزت اسلام و ایران است اصلاً محلی به پیام او نمی گذارد.

این عظمت انقلاب است که آمریکا که این گونه می آید به ایران ظلم کند با اقتدار رهبری و این ملت روبرو می شود و تسلیم می شود و در پی آن حمله پهبادی آن ها هم شکست می خورد.

فرمودند ظلم به ما می کنند، حتی ظلم های بهداشتی و دارویی، اقلام دارویی را تحریم می کنند، ظلم به مردم می کنند اما این ملت پای آرمان ها و ارزش های انقلاب خود ایستاده است و ان شاءالله پیروزی نزدیک است.

به مسئولان قوه قضائیه فرمودند قانون مداری و عدالت گستری. گفتند که قوه قضائیه مظهر قانون مداری و عدالت است و باید چنان عمل بکند که مردم نسبت به قوه قضائیه این گونه نگاه داشته باشند که این قوه مظهر قانون مداری و عدالت گستری است، مردم امیدشان به قوه قضائیه باشد در تظلم ها.

فرمودند مبارزه با فساد هم در بیرون از قوه و هم درون قوه باید شدت داشته باشد. گفتند خدایی ناکرده نکند این همه قضات شریف، این همه کارکنان شریف در قوه قضائیه است و به خاطر عملکرد بد کسی این قوه مورد نقد قرار بگیرد و زیر سؤال برود و فرمودند به شدت با متخلفان درون قوه قضائیه برخورد کنید و همچنین فسادگران و مفسدان اقتصادی.

و در آخر فرموند تکریم ارباب رجوع، خوش رفتاری، با حوصله و صبوری.

ضمن تشکر از حضرت آیت الله رئیسی و تحولی که ما مشاهده می کنیم در قوه قضائیه و معاونین محترم ایشان و همچنین در استان، از همه این قوا درخواست می کنیم این مطالبات مقام معظم رهبری هم در فضای ملی و هم در استان ان شاءالله مراعات کنند.

یاد و خاطره شهدای هفتم تیر به ویژه شهید بهشتی و شهیدان شهریاری و حیدری نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی گرامی می داریم و امید داریم ان شاءالله مسیر همه ما مسیر شهدا و آموزه های شهدا باشد.

شهید بهشتی شخصیتی بود که نماد اندیشه اسلامی و مدیریت اسلامی و نظام سازی اسلامی بودند که دشمنان ایشان و هفتاد و دو نفر از یارانش در چنین روزی به شهادت رساندند.

همچنین تروری که نسبت به مقام معظم رهبری داشتند و الحمدلله خداوند این ذخیره الهی را برای ما حفظ کردند و الآن می بینیم وجود مبارک این فرزند عزیز حضرت زهرا (س) این چنین مایه عزت و افتخار است و در دیداری که اخیراً بنده توفیق حضور محضر مبارکشان داشتند و سلام مردم بوشهر را ابلاغ کردم، امر کردندکه بنده هم سلام گرم مقام معظم رهبری خدمت مردم عزیز بوشهر برسانم.

آمریکا و صهیونیسم ها تصمیم گرفته بودند در یک برنامه ریزی فوق العاده پیچیده به نظر خودشان با پرداخت پول سرزمین های مردم فلسطین را در معامله قرندر یکی از کشورهای مزدورشان بحرین کار فلسطینی ها را تمام کنند اما با روشن گری هایی که شد، تحریم هایی که این کنفرانس شد و الحمدلله مردم انقلابی مسلمان در تمام جهان موضع گرفتند بی نتیجه ماند و شکست خورد.

این درس عبرتی بود برای صهیونیست ها و آمریکا که دیگر نمی توانند دست درازی بکنند به سرزمین های اسلامی کنند. چون مردم آگاه شده اند، انقلاب اسلامی ایران آگاهی آفرید و این چنین مقاومت شد.

این کنفرانس که خود آن ها تأبیر می کردند معامله قرن ، تبدیل شد به یک افشاگری در سطح وسیع در جهان و دشمنان واقعی مردم فلسطین مشخص شد، بسیاری از سران مرتجع عرب این ها هم دست بودند حمایت کردند و فلسطینی ها شناختند که این ها چه کسانی هستند.

مردم فلسطین دوستان خود را شناختند که در صدر آن ها ایران است و بیان کردند و دشمنان اصلی خود که برخی آشکار بودند مثل آمریکا و برخی پنهان بودند مثل این کشورهایی که در این کنفرانس شرکت کردند کامل شناختند.

امید داریم ان شاء الله به زودی نابودی رژیم اشغالگر قدس را ببینیم.

تولد حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر گرامی می داریم، بانویی که امام صادق (ع) فرمودند هر کس ایشان را زیارت کند بهشت از آن او خواهد بود. همچنین شخصیتی هستند. بانویی که سزاسز نور و کرامت هستند و احادیث بسیاری در شأن ایشان بیان شده که از ناحیه امام رضا (ع) در زیارت نامه اش است که ای فاطمه ما را شفاعت کن که تو در نزد خدا شأنی غیر قابل توصیف داری و همچنین روز دختر را گرامی می داریم و به همه خانواده ها توصیه می کنیم نسبت به دخترانشان محبت، عنایت و حرمت ویژه داشته باشند که این ها مادران آینده و بزرگان این نظام خواهند شد.

نکته ای که در رابطه با استان تقاضا می شود عدم اصراف در برق است. الآن استان شرایط ویژه ای دارد و مسئولان تذکر داده اند که ما از وضعیت عادی و نارنجی به قرمز رسیدیم در مصرف و احتمال قعطی است ، این است که مردم محبت کنند در سراسر استان این نکاتی که مسئولان در رابطه با صرفه جویی برق بیان می کنند عنایت داشته باشند.

نکته دیگر در رابطه با تصادفات است. مسئولان حوزه راهداری و راهنمایی تذکر داده اند که شرایط در عرصه تصادفات مردم باید بیشتر دقت کنند، بیشتر به قوانین و هشدارهایی که پلیس راهنمایی می کند عنایت داشته باشد.

یک شخصیت که خدایی ناکرده تصادف کند که منجر به کرگ یا جراهت شود تمام مردم استان و خانواده اش ناراحت می شوند لذا عزیزان مراعات این معنا داشته باشند.

تسلیت عرض می کنم شهادت امام صادق (ع)، امامی که احیا کرد اسلام را بعد از این همه مشکلاتی که در طول تاریخ برای ایشان ایجاد شده بود. چنان مهم است که شیعه را به عنوان مذهب جعفری می شناسند، احیا گر است.

هم اهل سنت، علماء آن ها نزد ایشان درس خواندند و هم علماء شیعه و شرایطی ایجاد کردند که تحریف و انحرافی که می خواستند دشمنان در نظام فکری اسلامی ایجاد بکنند ایشان مانع شد.

تسلیت عرض می کنیم محضر حضرت بقیه الله الاعظم و همچنین مقام معظم رهبری و همه شیعیان و حوزه های علمیه و همه مسلمانان.

 

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.