نمازجمعه ۶ دی ماه ۹۸

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راهی که در قرآن به آن وحی شده و سیره رفتاری خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی مهربانی و بخشش در محیط زندگی، چه خانوادگی و چه اجتماعی است. این قدر این رحمت و مهربانی مهم است در زندگی بشری که خداوند در قرآن سرلوحه تمامی سوره های قرآنی بغیر از سوره توبه خود خدا را به رحمت، مهربانی و بخشندگی توصیف کرده، فرموده:« بسم الله الرحمن الرحیم» یعنی با نام خداوندی که سراسر رحمت و مهربانی و بخشندگی است.

و در تبیین جامعه و تمدن اسلامی می فرماید:« مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّه وَالَّذینَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم » می فرماید ساحت مقدس رسول خدا و کسانی که با وی همراهی می کنند و صحابی هستند دو ویژگی دارند: کفر ستیز هستند و از آن طرف در بین خود مهربان و بخشنده هستند. این شاخص انسان مسلمان و جامعه اسلامی است.

اگر مرد، زن، فرزندان در خانه روح مهربانی نداشته باشند، نسبت به هم مهربان نباشند، محبت و مودت نداشته باشند نسبت به یکدیگر، این خانه دچار بحران می شود.

مهربانی باعث می شود دل انسان ها به هم نزدیک شود، اشتباهات بخشیده شود و همه در خدمت هم باشند. این یک خانه پر از نور صمیمیت و به هم پیوستگی خواهد شد اما اگر مهربانی نباشد، دل ها از هم جدا، فاصله و کینه نسبت به هم وجود دارد، این خانه محل آشوب خواهد شد.

جامعه اداری و اجتماعی هم همین طور است و اگر در جامعه رحمت و مهربانی وجود نداشته باشد، نسبت به هم همکار و همیار نباشند، به فکر هم نباشند، در محیط اداری چه مراجعه کنند و چه مسئول نسبت به هم مهربان نباشند، فاصله در قلب و دل و رفتار داشته باشند، جامعه، محیط خدمت، محیط تعاملات اجتماعی به هم خواهد خورد.

لذا می فرمایند:« رُحَماءُ بَینَهُم » مسلمانان نسبت به هم مهربان هستند، دل ها به هم نزدیک است و همه در خدمت هم هستند و به همین خاطر امیر مؤمنان ( علیه آلاف تحیه و الثناء) فرمودند:« إرحَمْ تُرحَمْ » مهربان باشید نسبت به دیگران تا دیگران نیز نسبت به شما مهربانی کنند و بعد فرمودند:به مقدار رحمت و مهربانی که شما می کنید رحمت از جانب خدا برای شما نازل می شود، یعنی هر مقدار که انسان مهربانی بکند در محیط اجتماعی، در محیط خانه، در محیط کاری، در بازار اسلامی  خدا به همان مقدار خدایی به او مهربانی خواهد کرد.

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) فرمودند:« اِرْحَمْ مَنْ فی الأرْضِ » ای مردم به مردمی که روی زمین هستند و دارند زندگی می کنند مهربانی کنید، خدمت کنید، چه خدمات معنوی و چه مادی، دست هم را بگیرید، به هم کمک کنید، کوشش کنید باری از دوش کسی برداری، بال برای کسی باشی و بار نباشی، مهربانی کنید نسبت به هم. « اِرْحَمْ مَنْ فی الأرْضِ یَرْحَمْکَ مَنْ فی السَّماءِ » اگر شما این مهربانی در حق مردم انجام دهید در زمین ، آسمانیان به شما مهربانی می کنند، این کلام پیامبر خدا است. این چنین مهربانی و رحمت و عنایت خداوند به انسان مهربان، انسانی که در خدمت مردم و خانواده است، قلبش پر از مهر و محبت به خانواده ، به مردم، به مراجعه کننده، به تمام افرادی که ملاحظه می کند وجودش پر از مهر و محبت و خدمت است.

نشانه رحمت و محبت یک فرد به دیگران تجلی پیدا می کند در خدمت. رحمت دارای دو ویژگی است. یک، محبت درونی و دیگری خدمت بیرونی. اگر کسی محبت داشت به دیگران اما خدمتی نکرد، باری از دوش دیگری بر نمی داشت، این محبت دارد اما رحمت ندارد ، رحمت یعنی محبت همراه با خدمت، خدمت همراه با محبت.

اگر کسی این چنین بود، در هر مقام و پستی بود، این شخص که دارای روح رحمت و خدمت به دیگران می باشد مورد توجه خدا خواهد بود و خداوند به اندازه رحمت و محبت و خدمتش به او محبت و خدمت خواهد کرد و جامعه سراسر یک دست، یک پارچه کنار هم، در خدمت هم، یک دل و هم زبان در خدمت هم خواهند بود. این می شود جامعه و تمدن اسلامی.

هیچ گاه یک مسلمان به دنبال این نیست که از فردی سوء استفاده بکند، از شخصی سوء استفاده بکند، تجاوز به حریمش به کند، به عرصه سیاسی او، به عرصه اجتماعی او و به دنبال این است که باری بر دوشش نگذارد بر که باری بردارد، بال زندگی او باشد و بار نباشد.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در سخنانی که پیرامون شهدای بزرگ استان هرمزگان ایراد فرمودند نکات بسیار مهمی ایراد فرمودند که به بخشی از سخنان معظم له اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند تجلیل از شهیدان کاری لازم و وظیفه ای بر عهده همه ما است، چرا که سیاست و حرکت خبیثانه ای با هدف به فراموشی سپردن نمادهای انقلاب به ویژه جهاد شهادت در جریان است که باید در مقابل این سیاست ایستاد.

یکی از راهکارها و راهبردهای خائنانه دشمنان اسلام همواره در طول تاریخ این بوده که به دنبال محو نمادها و تمامی الگوها و یادمان های اسلامی است. چرا؟، زیرا آن الگو ها و نماد ها آیینه تمام نمای اسلام است. مثلاً حضرت اباعبدالله الحسین( روحی فداء) نماد اسلام راستین است . لذا اسلام راستین را می توان در قامت خورشید گون حضرت سید الشهدا مشاهده کرد. به همین خاطر دشمنان در طول تاریخ آمده اند نام حسین (ع) را خاموش کنند. چقدر اصرار کردند، کتاب ها نوشتند، سخنرانی کردند، راه کربلا را بستند، بارگاه ایشان را مورد تعرض قرار دادند که نام حسین، یاد حسین، بارگاه حسین فراموش شود، که مردم این کتاب روشن و این قطب نمای اسلام راستین نما را از دست بدهند.

الآن هم دشمنان اسلام به دنبال محو نام شهید، آثار شهید، یادمان شهید، جلسه یادواره شهید هستند که بتوانند این نماد ها،این الگو ها، این اسلام ناب نماها، این نمادهای انقلاب از یادها برود و تاریخ خالی از آن شود. گاهی از کتاب ها برداشته می شود، گاهی کتاب های ان ها مشکل درست می شود، گاهی جلسات این ها، گاهی کارهای این چنین که شما می دانید، جهان استکبار به دنبال این است. به همین خاطر یادواره های شهدا مدرسه تجلیل و تعلیم آموزه های شهدا است، زنده مانی انقلاب است و به همین خاطر باید این مراسم با شکوه، متعدد و پر محتوا برگزار شود.

فرمودند شهدا نمادها و الگوهای بسیار ارزشمند در هر سن و کار و طبقه برای جوان های ماهستند.

روز ۹ دی ، روز بصیرت و میثاق امت با امامت گرامی می داریم، روزی که مردم ولایتمدار ایران با یک حرکت خودجوش انقلابی آمدند و درسی بزرگ به جهان استکبار دادند که به دنبال براندازی بود، به دنبال  براندازی نرم در ایران بود همان طور که در برخی از کشورها این چنین کرده بودند اما با هدایت های مقام معظم رهبری و حضور پر شور و سراسر شعور مردم این توطئه  افشا و از بین رفت.

به همین جهت است، به خاطر هدایت های رهبریت ، ولایت مداری مردم و نیروهای انقلابی دشمنان ایران هر توطئه ای در هر سطحی بخواهند به پا کنند هر روز ایران ۹ دی خواهد بود.به همین جهت باید هر سال روز  ۹ دی را گرامی داشت و این یاد و خاطره حرکت عظیم مردم ایران همواره مانا و ماندگار بماند.

آغاز سال میلادی و تولد حضرت عیسی بن مریم( علی نبینا و علی آله و علیه آلاف تحیه و الثناء) را گرامی می داریم و به جمیع موحدان عالم به ویژه ایران، مسیحیان عزیز تبریک عرض می کنم.

آموزه حضرت مسیح این بود: ایمان، تقوا، اخلاق، احترام به حقوق جامعه جهانی و صلح در تمامی جهان. الآن شما ملاحظه کنید کشورهای اروپایی، اتحادیه اروپا، آمریکا آیا با فرهنگ حضرت مسیح همراه هستند؟، آیا آموزه های حضرت مسیح را مراعات می کنند؟، این ها به اسم حضرت مسیح خیانت می کنند به مسیحیت.

آموزه حضرت مسیح عدالت بود، عدم تجاوز به حقوق دیگران بود، شفای بیماران و خدمت به مردم بود ولی الآن آمریکا و اتحادیه اروپا داروی بیماران کودک را تحریم کرده بر ایران. این آموزه حضرت مسیح است؟، شما به هیچ صورت دارای فرهنگ حضرت مسیح نیستید. شما انحراف پیدا کرده اید و ذات شما این چنین است چون خائن هستید، جنایتکار هستند، آیا خیانت و جنایت با فرهنگ حضرت مسیح همراه بود؟، بد عهدی، پیمان شکنی ، بمباران های اتمی و شیمیایی، دزدی های دریایی، چپاول ثروت کشورها، کودتاها، این ها فرهنگ حضرت مسیح است؟، شما دارید خیانت می کنید به فرهنگ حضرت مسیح.

امیدوارم با ظهور حضرت بقیه الله الاعظم (روحی فداء) و رجعت حضرت مسیح این جنایتکاران و خیانتکاران به حضرت مسیح افشا گردند و نابود شوند.

روز چهارشنبه سالروز تولد حضرت زینب (س) و روز پرستار است. به همگان تبریک عرض می کنم و امید دارم ان شاءالله همه ما رهرو راه حضرت زینب (س) باشیم، راه حضرت زینب (س) مقاومت، صبر و ادامه راه بود. این درسی است برای ما که باید در کنار این انقلاب، مقاومت در برابر استکبار جهانی و مزدوران داخلی بکنیم، همان هایی که به آرمان ها و ارزش های انقلاب خیانت کردند، جنایت می کنند، انحراف دارند ، مقاومت کنیم، صبور باشیم در برابر فرازها و نشیب ها و از آن طرف این انقلاب را ادامه دهیم تا ان شاءالله به سرمنزل مقصود که ظهور مهدی آل محمد (ص) است برسد.

رزمایش مشترک نیروی دریایی راهبردی ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند و دریای عمان نشان از اقتدار خط مقاومت، اقتدار نیروی دریایی ایران و این رزمایش برای حفظ صلح، پیشگیری از تجاوزات جهان استکبار و حفظ حقوق دریایی تمامی کشورها و مبارزه با تروریسم دریایی است. گرامی می داریم و امید داریم ان شاءالله این امور موجب اقتدار جهان ضداستکباری شود.

نکته دیگری که در آخر عرض می کنم به همه مسئولان نظام و همچنین استان. تقاضا دارم که در رابطه با اشتغال بیکاران، نه تنها دیگر جوانان که بیکاری به سن بالا هم رسیده تدبیری اساسی بیاندیشند و از این قوانین دست و پا گیر و این کاغذ بازی های بی مورد صرف نظر کنند و جهادی عمل کنند.

برخی از مسئولان محترم استان به خود بنده مراجعه می کنند و می گویند ما از دست این قوانین شاکی هستیم، دست ما را بسته. محبت کنند عزیزان در عرصه قانون گذاری سرعت در کار، تسهیل در امر فراهم کنند. مسئولان استانی هم تا می توانند عنایت کنند و در رابطه با حمایت از تولید، اشتغال به ویژه برای جوان ها عنایت داشته باشند و نکند خدایی ناکرده شرکتی ، اداره ای ، عوض اینکه به کار بگیرد کارکنانش را تعدیل کند و اخراج کند، کما اینکه دیده شده است. عنایت کنند و خدمت کنند، محبت داشته باشند و با تمام وجود در این عرصه ورود پیدا کنند و خدمت به جوانان کنند. نگاه نکنند که چه چیزی مانع است و آن را جلو بگذارند بلکه نگاه کنند چه راهی برای حل مسأله است.

به جوانان خدمت کنید. این مردم ایران به ویژه مردم عزیز استان در طول تاریخ بی نظیر هستند. هیچ گاه ، هیچ ملتی، هیچ مملکتی این چنین مردم نجیب، بزرگوار، در خدمت به خود ندیده و لذا مسئولان هم در تمامی رده ها، از ریاست جمهور به پایین ده برابر این باید به این مردم خدمت کنند، همه خادم، همه در خدمت، همه دست بر سینه باید باشند برای خدمت به این مردم، خدمتگذار این مردم باید باشند، این مردم ولی نعمت همه شما هستند.

عنایت بکنید و نگاه نکنید که مانع جلو پایشان بگذارید، ببینید چکار می توانید بکنید مانع از جلو پایشان بردارید، خدمتگذار این جوانان تحصیل کرده، نجیب، با ادب از شما هیچ نمب خواهند و فقط یک کار می خواهند.

یک مملکت و یک استان این چنینی، با این همه امکانات باید یک کار جهادی شود برای اینکه اشتغال مولد که تولید ناخالص ملی، ثروت عمومی، اقتدار این کشور را بالا ببرد تأمین شود.

خداوند ان شاءالله به همه توفیق این خدمت عنایت بکند که بزرگترین عبادت بعد از واجبات خدمت به مردم است به ویژه در شرایط کنونی. هر خدمتی که می کنید عبادت است.

به همین خاطر قدر این انقلاب را بدانید و حفظ و ارتقاء این انقلاب با خدمت به مردم ممکن است. مردم داری، خدمت به این مردم، احترام به این مردم، رفع گرفتاری این مردم، دست مردم را گرفتن، مشکل برای مردم درست نکردن بلکه مشکل را حل کردن است.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.