نمازجمعه ۶ اردیبهشت ماه ۹۸

 

خطبه اول

در خطبه اول بنا بر این گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم و سبک زندگی اسلامی.

به مناسبت هفته نکوداشت مساجد در این خطبه پیرامون نقش مساجد در زندگی انسان نکاتی به اختصار عرض می کنم.

مساجد هدیه ای هستند الهی به جامعه اسلامی و ایمانی که مردم با حضور در آن از فضای آسمانی مسجد در عرصه های آموزش مهارت دین، عبادت و خدمت های همه جانبه اسلامی بهرمند شوند.

در جغرافیای زیستی انسان در جامعه اسلامی هیچ مکانی مقدس تر از مسجد نیست. خداوند فرموده:« أَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلّهِ» مساجد مطعلق به خدا هستند و به تأبیری خانه خدا و به همین خاطر دارای حرمت و حریم خاصی هستند. همه کار نمی شود در آن انجام داد، همه کس نمی توانند ورود به آن بکنند و دارای احکام و موازین خاصی است. به همین جهت است که در شهر های اسلامی ، محلات اسلامی هر چه نگاه کنید مسجد محوری است یعنی مسجد اساس یک محل و روستا و اساس یک شهر هستند.

با توجه به این نکته باید بدانیم که مساجد و احکام، آثار و برکات آن یک نعمت الهی است از باب رحمت خداوند به انسان.

یکی از کارها پیرامون مسجد ساخت مسجد است ، مکان ها، روستاهایی هستند که مسجد ندارند یا کم است.

امام صادق (,) می فرمایند:« «مَنْ بَنَى  بَنَى اللَّهُ لَهُ بَیْتًا فِی الْجَنَّهِ» اگر کسی مسجدی بسازد خداوند خانه ای در بهشت برای او خواهد ساخت. یعنی این قدر مهم است که سازنده آن بهشتی می شود و خداوند خود متکفل است که خانه ای بهشتی در بهشت به او هدیه کند.

این قدر ساخت مسجد مهم است که این اثر بر آن مترتب می شود.

گاهی مساجد نیاز به تعمیر دارند، نو سازی، بازسازی.

خداوند می فرماید:« إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ» کسانی که مساجد را آباد می کنند، تعمیر می کنند، بازسازی و نوسازی می کنند این افراد افرادی هستند که ایمان به خدا و قیامت دارند. همه کس توفیق عمران و آبادی مساجد پیدا نمی کند، این افراد توفیق دارند، اهل ایمان هستند و اهل آخرت.

یکی از نکات مهم مساجد بعد از ساخت و آبادی و آماده سازی حضور در مساجد است، تمام ساخت و آبادی مسجد برای حضور در مسجد است.

امام مجتبی (,) می فرمایند:« اَهْلُ الْمَسْجِدِ زُوّارُ اللهِوَ حقٌ عَلَی الْمَزُورِ اَلتُّحفَهُ لِزائِرِهِ » اهل مسجد زائرین خدا هستند ، حق است به گردن کسی که زیارتش می روند که زائر را یعنی کسی را که به مسجد می رود را پذیرایی بکند. این یک نکته، و اما چه هدیه ای است برای این شخص که به مسجد می رود.

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمایند: کسی که حرکت می کند به سوی مسجد که نماز جماعت بخواند ، هر قدمی که به سمت مسجد برداشته می شود ۷۰ هزار ثواب برای او نوشته می شود و درجه او ۷۰ هزار بالا می رود.

در حدیثی دیگر می فرماید : ای ابوذر تا مدتی که در مسجد نشسته ای با هرنفسی که در مسجد می کشی خداوند به تو عطا می کند ، هر نفس یک درجه در بهشت به تو عطا می کند و فرشتگان به تو درود می فرستند و با هر نفس ۱۰ ثواب برای تو نوشته می شود و با هر نفس ۱۰ گناه از تو برداشته می شود، این هدیه خدا است.

به همین جهت است که باید مؤمنات و مسلمین حضور در مساجد داشته باشند. در مسجد هم معرفت دینی است، هم اجتماع دینی است و هم این همه برکات است.

در حدیثی دیگر می فرمایند: انسانی که مسجد محل می رود و نماز می خواند نماز او ۲۵ نماز حساب می شود، اگر جماعت باشد فرشتگان هم نمی توانند شمارش کنند، اگر مسجد محل کار و بازار باشد ۱۲ نماز حساب می شود و بعد حضرت فرمودند نماز انسان در جماعت معادل ۴۰ سال نماز در خانه خواندن است.

این پیامبر خاتم بیان کرده است.

ماه مبارک رمضان نزدیک است، ماه شعبان هستیم. این مساجد خداوند در اختیار ما گذاشته با این همه ثواب و برکات، باید استفاده کنیم. این محبت و عنایت خدا است. یکی از تجلیات رحمت خداوند که رحمان رحیم است این برکاتی است که به مؤمنین می دهد و می گوید اکر به مسجد گناه می بخشم، ثواب و برکات به شما می دهم، این ها نعمت های خداوند است.

لذا انسان های با ایمان که به فکر خود هستند برای آخرت از حضور در مساجد استفاده می کنند و من تقاضا دارم عزیزان در نماز صبح، ظهر و عصر، مغرب و عشا مساجد را پر کنند و مسئولان مساجد نیز پذیرای خوبی برای مردم باشند

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با هزاران نفر از کارگران ایران مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند که به برخی از فرمایشات معظم له اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند تولید و رونق تولید از راهبردهای مهم اقتصاد مقاومتی است که باید با کار جهادی و بی وقفه آن را ایجاد کرد و اگر مملکت ما بخواهد رشد و پیشرفت لازم را داشته باشد باید در عرصه تولید شکوفایی آن و رونق آن ، ایجاد اشتغال برنامه ریزی ویژه و علمی و دانش بنیاد داشته باشد و با کار جهادی تولید حرکت قویی داشته باشد و با کار جهادی این تولید به سرانجام برسد.

فرمودند سیاست دشمن تمرکز بر فشار اقتصادی بر ما است، الآن دشمن دانسته نه جنگ سخت نظامی، نه جنگ نیابتی تروریستی نمی تواند ایران را از پای درآورد و به همین دلیل رویکرد آن جنگ اقتصادی است و فکر آن بر این است و به همین خاطر نفت ایران را در فضای بین المللی تحریم کردند.

مقام معظم رهبری فرمودند این توطئه و جنگ آن ها مثل جنگ های قبل شکست خواهد خورد و باید برای اقتصاد بدون نفت برنامه ریزی کرد، از این تهدید فرصت ساخت و اقتصاد مبتنی بر عدم تمرکز بر نفت و اقتصاد نفتی طراحی و اجرایی نمود.

فرمودند در این رابطه باید حمایت از کالای ایرانی شود. نکته مهم این است که اگر کالای ایرانی خریداری و حمایت نشود به خاطر ماندن جنس در کارخانه کار در آنت کارخانه تعطیل و کارگران بیکار خواهند شد، نیاز است که مردم عزیز ایران با حمایت از کالای ایرانی و خرید کالای ایرانی این منظومه و گردونه اقتصاد را به حرکت در بیارند و از آن طرف همه مردم از تولید کنندگان این توقع دارند که کالای با کیفیت تولید کنند، کالایی تولید کنند که دارای قدرت رقابت با کالای مشابه خارجی است و از آن طرف قیمت واقعی به مردم بدهند، نه بی کیفیت و از آن طرف گران. حمایت از کالای ایرانی تنها از آن مردم نیست و تولید کنندگان نیز باید در این رابطه تلاش کنند و کالای باکیفیت تولید کنند و از آن طرف قیمت واقعی را به مردم بدهند که این حرکت باعث می شود حرکت رو به گسترش باشد.

گرامی می داریم روز ملی خلیج فارس. خلیج فارسی که از همان آغاز مطبع نظر جهان خواران بوده.

در تاریخ پیدایش خلیج فارس وقتی نگاه می کنیم و برنامه های استعمار می بینیم، قریب به ۷۰۰ بار است که استعمار به خلیج فارس حمله کرده . به همین استان عزیز بوشهر از سال ۹۰۳ هجری قمری پرتغالی ها حمله کردند و مردم مقاومت کردند، به عمان حمله کردند، به کشورهای حاشیه خلیج فارس حمله کردند، به ایران اسلامی حمله کردند، به بوشهر حمله کردند اما هیچ گاه نتوانستند ایران را از آن خود کنند چون مردم استان بوشهر با رئیس علی ها و علماء، هرمزگان با بزرگانی که در آنجا وجود داشته، خوزستان با سرداران و علمایی که بوده و مردم عزیز نگذاشتند که ایران مبتلا به استعمار شود و این نکته مهمی است در جنوب ایران که این سه استان جنوبی به ویژه بوشهر کوهی مقاوم در قبال مقابله با استعمار بوده.

این روز را گرامی می داریم و به همگان در جهان اعلام می کنیم خلیج فارس فارسی است و تا ابد فارسی و خلیج فارس باقی خواهد ماند.

گرامی می داریم سالروز تشکیل شوراها. یک نهاد مردم سالار دینی و امید داریم  در عرصه توسعه و پیشرفت بر اساس الگوی اسلامی و انقلابی تلاش کنند این عزیزان و به آبادانی محل خدمت خود در تمام عرصه های عمرانی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی بپردازند و از این فرصت استفاده کنند.

روز کارگر نیز گرامی می داریم و به همه عزیزان در عرصه اقتصاد این نکته را گوشزد می کنیم که کارگران اساس اقتصاد یک کشور هستند و اگر کارگر نباشد ثرمایه، ابزار، مدیریت نمی تواند تولید کند و این کارگران هستند که آخرین حلقه تولید هستند.

به همین خاطر باید ارزش کارگر دانسته شود و گرامی داشته شود.

چند نکته در رابطه با کارگران عرض می کنم.

اول اینکه آموزش های لازم به جوانان داده شود به ویژه در استان بوشهر برای اشتغال های مهارتی چون استان بوشهر یک استان فوق العادی صنعتی خواهد بود که الحمدلله این کار دارد صورت می گیرد و هم نیروگاه اتمی و هم صنعت نفت دارند جوانان را آموزش می دهند اما گسترده باید این کار بشود.

دوم اینکه حقوق کارگران به موقع پرداخت شود و نکند خدایی ناکرده سه ماه، چهار ماه حقوق کارگر به تعویق بیافتد، این ها خانواده دارند و با همین مقدار اندک دارند زندگی می کنند، شما تأخیر بیاندازید زندگی آن ها به هم می خورد به ویژه اگر کارگرانی باشند که از استان دیگر آمده اند و امید دارند. این کار باید صورت بگیرد و متأسفانه در برخی از مراکز تأخیر حقوق دیده می شود ، امیدواریم هر چه زودتر به گفته پیامبر اسلام عرق کارگر خشک نشده حقوق این ها پرداخت شود.

در رابطه با بیمه آن ها به شدن مراقبت کنند و نکند خدایی ناکرده حق کارگری خورده شود، دیده می شود برخی از کارگرها گرفته می شوند و آن ها را بیمه نمی کنند، این خیلی کار بدی است.

نکته دیگر در رابطه با اشتغال جوانان است. مسئولان، مدیران، عزیزان ثروت یک مملکت نفت و گاز و منابع سرزمینی نیست و ثرمایه کشور انسان های آن کشور هستند، مهم ترین ثروت انسان هایآن کشور هستند و در بین این جمعیت جوانان مهمترین هستند و قدر این عزیزان را بدانید و اشتغال تولید کنید برای این عزیزان. اینقدر در گیر و دار قوانین دست و پاگیر که خود شما هم قائل هستید نباشید، کاغذ بازی کنار بگذارید، جهادی در خدمت مردم باشید. گاهی به ما خبر می رسد برای استخدام یک جوان هزار بار گردونه باید طل کند، هزار خانه باید طی کند. برای یک تولیدی که جوانان می خواهند بزنند باید ده ها امضا گرفته بشود که همه پشیمان می شوند. کارها را راحت و روان کنید.

یکی از مشکلات کشور ما همین ساختار اداری سنگین و پیر است، خیلی سنگین است، برای یک کار ساده باید ده ، بیست امضا بگیرد که خود شش ماه طول می کشد. این ها را تصحیح کنید و درست کنید ساختار اداری مملکت و قدر جوانان را بدانید و برای آن ها اشتغال درست کنید.

گرامی می داریم روز معلم و صمیمانه تشکر می کنیم به تلاش گران عرصه آموزش و پرورش. امیدواریم ان شاءالله این قشر زحمتکش موفق باشند و مورد عنایت ویژه.

محکوم می کنیم جنایات آل سعود که در این یکی دو روز اخیر ۳۷ نفر از مسلمانان عربستان را گردن زد که ۳۲ نفر از آن ها شیعه هستند. آزادی خواهان ، منتقدان، مظلومانی که بدست این جنایتکاران اسیر شدند و سکوت مرگ افزای مراکز حقوق بشری و کشورهایی که ادعا می کنند آزادی خواه هستند و طرفدار حقوق بشر مثل آمریکا.

درگر در جهان تمامی کشورهایی که خودشان متمدن می دانند، این ها بی آبرو شده اند، منتقدشان در ترکیه با اره تکه تکه می کنند و خبری نیست، ۳۷ نفر گردن می زنند خبری نیست اما اگر در یک کشور یک جنایتکار، یک پخش کننده عمده مواد مخدر که چندین تن مواد مخدر را در مملکتی پخش می کند اعدام می کنند صدا و فریاد حقوق بشر بلند می کنند.

خوب مشخص است که این ها خود دستشان با این جنایتکاران است. آمریکا سردمدار تروریسم جهانی است، آل سعود سردمدار تروریسم در منطقه است و همه این ها مزدوران صهیونیسم هستند.

انقلاب اسلامی ایران آمده این معادله را بر هم بزند، آزادی برای انسان  و مسلمین بیافریند، حقوق مظلومین را اعاده کند و به همین خاطر نمی گذارند و تهدید و تحریم می کنند ولی بدانند این وعده خدا است که اگر یک قوم ، یک مملکت مقاومت کند خدا او را یاری خواهد کرد و دشمنانش را نابود خواهد کرد، این وعده خدا است و ان شاءالله با ظهور حضرت مهدی آل محمد (ص) که ان شاءالله این انقلاب زمینه ساز او است همه امور تصحیح خواهد شد.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.