نمازجمعه ۶ آبان ماه ۹۰

 

خطبـه اول

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

شما عزیزان نمازگزار به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا بهترین زاد و توشه برای سعادت اخروی و برترین راه برای محبت الهی در حیات دنیوی است.

در خطبه اول بنابراین گزارده‌ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راه خدایی زندگی کردن، راهی که راه انبیاء، اولیای خدا، قرآن و صراط مستقیم کمال انسانی است، راهی است که در پیش روی آن خاتم الانبیاء محمد مصطفی (صلی‌الله علیه‌وآله‌وسلم) قرار دارد. راهی که سرانجام آن سعادت و بهشت برین و پایان آن نزول رحمت و عنایات ویژه الهی است.

راه خدا عبودیت است، عبودیت یعنی اعتقاد، رفتار و اخلاق دینی داشتن، این همان صراط مستقیمی است که همه ما در نماز در سوره حمد از خدا طلب می‌کنیم. جوهره عبودیت ایمان است ایمان یعنی بر مملکت جان انسان خدا حاکم باشد، انسان خود را در محضر خدا ببیند و نگاهش به دنیا نگاه مسافری باشد که می‌خواهد توشه بیاندوزد در این دنیا برای سعادت در حیات جاودانه اخروی.

یکی از موضوعات ایمان اخلاق مؤمن است و یکی از اخلاق‌های مهم مؤمن، اخلاق خانوادگی است و در بین ابعاد مختلف اخلاق خانوادگی، اخلاق فرزند داری و تربیت فرزند یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های انسان مؤمن است. انسان مؤمن به فکر تربیت خود و خانواده به ویژه فرزندان خود است.

انسان در دوران عمر خود مقاطع مختلفی دارد: کودکی، نونهالی، نوجوانی، جوانی، میان‌سالی و پیری. زیربنای تمامی حیات انسان همان دوران کودکی، نوجوانی و جوانی است. دورانی که شالوده شخصیت انسان، بسته می‌شود و منعقد می‌شود و اگر کج باشد تا ثریا می‌رود دیوار کج و اگر صحیح و سلیم باشد آثار و برکات بسیاری بر زندگی انسان مترتب می‌شود.

 

دوران نوجوانی و جوانی یکی از مهم‌ترین دوران حیات انسان است که باید والدین، پدر و مادر و مربیان در عرصه آموزش و پرورش و مربیانی که در مراکز فرهنگی مردم نهاد مثل مساجد، تکایا، حسینیه‌ها مشغول به خدمت هستند به این بخش و به این قشر توجه ویژه‌ای کنند چرا که در در این زمان قالب شخصیت انسان، معماریی و منتقد می‌شود. دوران نوجوانی و جوانی آغاز رشد شخصیتی و حضور مستقل انسان در صحنه اجتماع است، در دوران کودکی و نونهالی بیشتر این عزیزان در منزل هستند و وقتی انسان به دوره نوجوانی و جوانی رسید آغاز رشد شخصیتی و شکل‌گیری شخصیت دختر و پسر است و حضور مستقل در جامعه، این عزیزان بیشتر در جامعه به سر می‌برد و آغاز حضور در جامعه و حرکت از خانه مانی به صحن اجتماع است.

در این دوران باید والدین و مربیان دقت ویژه‌ای در نحوه تربیت و پرورش این عزیزان داشته باشند و این عزیزان اگر دوران کودکی و نونهالی را خوب طی کرده باشند که در نماز جمعه قبل عرض شد دوران نوجوانی خوبی خواهند داشت. اگر در دوران نوجوانی و جوانی که زمان شکل‌گیری شخصیت انسان است به خوبی این عزیزان مورد حمایت قرار بگیرند و مورد توجه قرار گیرند هم از ناحیه خانه و هم از ناحیه مراکز آموزشی، قطعاً قالب شخصیت آنان در مسیر کمال خواهد گرفت و اگر مورد بی‌مهری قرار بگیرند در عرصه تربیت، بی توجه نسبت به آنان والدین و مربیان باشند، قالب شخصیت آنان متزلزل، ناپایدار و منفی خواهد شد، همیشه دچار اضطراب، استرس، پرخاشگری، مشاجره با اهل خانه و اگر خدای ناکرده در این فضا در کنار آنان دوستان ناباب یا شیادان قرار بگیرند دچار ناهنجاری‌های فکری، اخلاقی و اجتماعی خواهند شد، خانه را ترک خواهند کرد، بحران فکری برای آنان ایجاد خواهد شد و حتی در معرض اعتیاد قرار خواهند گرفت.

بیشتر نرخ آمار بزهکاری در تحقیقات روان‌شناسی، نشان می‌دهد که انسان بزهکار، کلید اندیشه‌ی بزهکاری در ذهن آن در دوران نوجوانی زده شده است، همان دورانی که مورد بی‌مهری قرار گرفته است و مورد بی‌توجهی خانواده قرار گرفته است، خانواده‌ها باید نسبت به فرزندان خود توجه ویژه داشته باشند، پدر و مادر باید با دقت تمام، فرزندان را در نهایت مهرورزی و مهربانی مورد توجه قرار دهند و آنان را فقط در امر تغذیه و تحصیل حمایت نکنند باید فراتر از این باشد.در این رابطه چند نکته است که عرض می‌کنم و امیدوارم مؤثر واقع شود:

اولین نکته اینکه، والدین باید نسبت به نوجوانان و جوانان و درخواست‌های آن‌ها و تقاضاهای آن‌ها پرحوصله باشند، بی‌حوصلگی از خود نشان ندهند، نگویند شما بچه هستید، نگویند شما تجربه ندارید، او آغاز شکل‌گیری شخصیت او است، باید به او توجه کرد، اگر سرکوب شود درخواست‌های متناسب و معقول او و اگر نیازهای عاطفی او برآورده نشود او دچار یک بحران درونی خواهد شد. خانواده‌ها باید پرحوصله باشند، پدر و مادر باید پرحصوله باشند، شرح صدر داشته باشند، آغاز پرواز فرزندش است، باید بال پرواز برای او باشد نه بار سقوط شخصیت او. هرچند درخواست‌های او غیرمعقول است ولی درخواست فرزندش است باید بشود با آرامش و اگر مقدور نیست توضیح دهد و او را در این امر توجیه کند.

 

دوم، احترام گذاری به فرزند است. باید والدین همان‌طور که انتظار دارند فرزندان حریمشان را نگه دارند والدینی نیز این چنین باشند خانه‌ای پر از مهر، محبت و احترام، اگر احترام نباشد بحران در خانه است و اگر احترام باشد سایه مهربانی و رشد.

سوم، مراقبت از دوستان در دوران جوانی و نوجوانی برای فرزندان است. اگر دوستی خوب باشد امکان دارد فرزند رشد کند در محیط بیرونی، اما اگر دوستان ناباب باشد قطعاً این فرزند دچار بحران شخصیتی و خانوادگی خواهد شد و چه بهتر که خانواده‌ها برای فرزندانشان شرایط دوستیابیِ صحیح با مراقبت های ایمانی و دینی و فرهیختگی علمی فراهم کنند.

چهارم، جوان و نوجوان نیازمند تفریحات سالم است. اگر جوان و نوجوان در خانه باشد این انرژیِ بسیار بالایی که دارد دچار فشار درونی و ایجاد اضطراب و استرس‌های بسیار خواهد شد باید جوان و نوجوان محیطی برای او فراهم آید که تفریح کند و این انرژی بسیار وسیع درونی خود را از وجود خود بیرون ببرد و این مقدور نیست مگر با تفریح، ورزش سالم و حضور در محیط‌های متناسب، فرهنگی و دینی.

پنجم، حداقل نیازهای اولیه زندگی بیرونی را برای او فراهم کند. زندگی درون منزلی خیلی معونه ندارد، اتاقی است، غذایی است و فضاهای بسیار مختصری است، اما جوان و نوجوان وقتی می‌خواهد بیرون از منزل برود نیازمند یک‌سری ابزارها و لوازم ابتدایی است مثل لباس مرتب و ابزار آموزشی مرتب، کوشش کنند، فرزندان قناعت کنند و والدین خدمت کنند، از خود بزنند و به فرزند برسند و کوشش کنند که فرزندشان در جامعه بسیار منظم و مرتب با ارائه حداقل خدماتی که می‌شود در عرصه زندگی بیرونی برای فرزندان اقدام کنند.

ششم، اعتمادبه‌نفس دادن به جوان و نوجوان است و او را تحقیر نکردن بلکه با او در امور زندگی حتی مشورت کردن. نوجوان و جوان کسی است که می‌خواهد افکار خود را ارائه کند به همین خاطر پدر و مادر باید به او احترام بگذارند، او را تحقیر نکنند و در زندگی با او مشورت کنند ولو به اشتباه مطلبی می‌گوید ولی تجربه کسب می‌کند اگر از هم‌اینک کنار پدر و مادر اشتباه کند و تصحیح ‌شود اشتباه او، بهتر است که زندگی خود  را شروع کند و آغاز اشتباهش از همان جا باشد، تحقیر نشود، احترام به او گذارده شود و به او اعتماد به نفس داده شود.

 

هفتم اینکه، خانه‌ای پر از ایمان و ولایت محمد آل محمد(ص) و مهر اهل‌بیت در خانه، والدین حاکم کنند. زندگی آن‌ها زندگی‌ای باشد که رنگ دین داشته باشد و رنگ خدا باشد نه یک زندگی پر از گناه و دوری از مسیر رشد و کمال.

هشتم، ایجاد ارتباط صحیح فرزندشان با مراکز دینی مثل مساجد و شخصیت‌های آگاه و فرهیخته‌ی دینی. این ارتباط را برقرار کند بین فرزندشان و این عزیزان.

نهم، به هیچ صورت بین فرزندان تبعیض قائل نشود، به ویژه بین دختران و پسران و حتی در محبت کردن و در هدیه دادن، دختران را مقدم کنند چون آنان همیشه چشمشان به دنبال محبت و مهر پدر و مادر است قبل از پسران، به همین خاطر است که رسول‌خدا (صلی‌الله علیه‌وآله‌وسلم) می‌فرمایند: در هدیه دادن اول دختران را مقدم کنید. فردی آمد نزد رسول خدا(ص)، صحابی گفتند یا رسول‌الله ایشان تا الان فرزندش را نبوسیده است، رسول خدا(ص) خیلی ناراحت شدند، بعد گفتند: فرد دیگری است که پسرانش را می‌بوسد ولی دخترانش را احترام نمی‌کند، ایشان باز ناراحت شدند. تبعیض موجب این می‌شود که در وجود فردی که مورد تبعیض قرار گرفته یک ناراحتی درونی، یک افسردگی و یک نیازمندی‌ ایجاد شود که چون پدر و مادر نمی‌توانند آن را تأمین کنند در مسیر دیگری می‌رود برای تأمین آن.

دهم، حاکمیت فضای اخلاقی و اسلامی در خانه، فضا فضای اخلاقی باشد، مهربانی باشد، گذشت باشد، عنایت به فرزندان باشد و فرزندان هم عنایت به پدر و مادر داشته باشند چون واسطه فیض آفرینش آنان، همان پدر و مادر هستند و تمام وجودشان خدمت به فرزند است و فرزندان هم ثمره حیات این عزیزان هستند، باید در کنار هم، با هم زیر سایه دین و دیانت و محبت خاندان پیامبر(ص) خانه‌ای بسازیم آسمانی و مورد لطف و محبت الهی.

خدایا خانه‌های ما را خانه‌های دین و دیانت قرار بده.

 

خطبـه دوم

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

شما عزیزان نمازگزار به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا کلید رستگاری و طریق جلب عنایات الهی است.

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می‌گوئیم.

روز شنبه اول ذی الحجه سالروز ازدواج امیر مؤمنان امام علی‌بن‌ابیطالب(ع) و حضرت صدیقه طاهره(س) است. این روز را گرامی می‌داریم که آغازی بود برای آفرینش خاندان عصمت و طهارت، و امیدواریم در دنیا و آخرت همه ما پیرو آن عزیزان و شفاعت شان قرار بگیریم.

برنامه‌ریزی برای ازدواج آسان جوانان تأکید می‌کنیم، ازدواج آسان بیش از آنی که نیازمند به اعطای وام با هزار مشکل باشد نیازمند عقلانیت و نگرش آسان نمایی ازدواج در محیط جامعه است. مسئولان باید برای جوانان، اشتغال ایجاد کنند، اگر وام به جوان داده شود اما اشتغال نباشد همین وام را هم نمی‌تواند پرداخت کند باید اشتغال ایجاد شود. مشکل مسکن که یکی از مشکلات اساسی ازدواج است باید مسئولان آن را حل کنند، باید نرخ رشد مسکن جلوتر از نرخ رشد ازدواج باشد از آن طرف باید خانواده‌ها در یک فضای صمیمی و اخلاقی بر دختر و پسری که می‌خواهند ازدواج کنند آسان بگیرند، مهریه‌های بالا و درخواست‌های آن‌چنانی از پسر نباشد از آن طرف تقاضای جهیزیه‌ی آن‌چنانی هم از خانواده دختر نباشد. آغازی پر از مهر و محبت و صفا و یک زندگی به دور از تجمل و کوچک اما در آسمان یک زندگی بزرگِ اخلاقی و ایمانی. به همین خاطر باید همه دست به دست هم دهند مسئولان و خانواده‌ها تا فضا را برای ازدواج آسان و آسمانی فراهم کنند.

روز یکشنبه روز نوجوان و بسیج دانشجویی است گرامی می‌داریم این روز را و بر این معنا، ایمان داریم که بسیج یک هدیه الهی به جامعه اسلامی به جهت وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی است. بسیج در تمامی ابعاد امتحان خود را پس داده است، در توانمندی، کارآمدی، در خط ولایت بودن، در تأمین اهداف انقلاب، پیشرو بودن، حضور به موقع در صحنه، فدایی اسلام و انقلاب از اول انقلاب به ویژه در دفاع مقدس بودن، این‌ها نشان می‌دهد که بسیج لشکر خدا است.

 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های بسیج، بسیج دانش‌آموزی است. هم پیشتازی که ویژگی بسیج است و هم‌گرایی و هم دانش‌آموزی که امیدواریم به ویژه در بخش دانش‌آموزی این عزیزان با نگاه ولایت‌مدارانه در عرصه رشد علمی به جایی برسند که نخبگان جامعه از بسیجیان باشند، تولید علم کنند و ایران اسلامی را به مرجعیت علمی در ابعاد علوم استراتژیک برسانند.

دو تذکر بر خود لازم می‌بینم که بیان کنم: یک تذکر به کسانی که نهضت بیداری در سرزمین‌های اسلامی را انسانی می‌دانند، نهضت بیداری در سرزمین‌های اسلامی، اسلامی است، مردم با اسلام قیام کنند و برای اسلام جان می‌دهند لذا شما می‌بینید در میدان تحریر مصر، صدای الله‌اکبر محمداً رسول‌الله (صلی‌الله علیه واله سلم)، و در لیبی مردم با الله‌اکبر وارد صحنه شدند و پیروز شود، در تونس با حزب اسلامی از النهضه و حکومت اسلامی الان پیروز شده‌اند، در یمن، در بحرین و در تمامی سرزمین‌های اسلامی، مردم بافرهنگ اسلامی و برای حکومت اسلامی قیام کرده‌اند، چرا برخی اصرار دارند اسلامیت این حرکت را بگیرند و بگویند بیداری انسانی؟ بیداری، بیداری اسلامی است، مردم با اسلام قیام کرده‌اند و برای اسلام جان می‌دهند. از شخصیت‌هایی چون ریاست جمهور توقعی این چنین است که بگوید نهضت، نهضت اسلامی است، چرا اصرار دارند که بگویند که نهضت، نهضت انسانی است؟ باید در ادبیات انقلابی خود دقت داشته باشند. مردم برای اسلام جان می‌دهند، مردم برای دین جان می‌دهند، مردم برای آخرت جان می‌دهند و جلوی امثال افرادی مثل قذافی می‌ایستند، نه برای حکومت‌های انسانی، حکومت‌های اُمانیستی و لیبرالیستی، باید ما در گفتمان حقوقی و ادبی خود دقت کنیم، این نگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای است که نهضت‌ها اسلامی هستند و ان‌شاءالله اسلام عزیز و حکومت اسلامی تمام سرزمین‌های اسلامی را فرا خواهد گرفت و بعد از آن موج اسلام‌خواهی به تمام جهان خواهد رسید.

تذکر دوم به کسانی است که می‌خواهند مانع پیگیری جدی، پرشتاب و قانون مدار رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی ۳ هزار میلیارد تومانی شوند. مشاهده می‌شود که برخی به دنبال فرصت‌سوزی، به دنبال مانع‌تراشی و به دنبال این هستند که صورت مسئله را احیاناً مثل موارد دیگر پاک شود. مقام معظم رهبری فرموده است باید این مسئله پیگیری شود و تمام کسانی‌که در رابطه با فساد مالیِ این پرونده شرکت داشته‌اند و مفسد اقتصادی بوده‌اند به اشدّ وجه با آن‌ها برخورد شود و اگر دیده شود که این گونه نباشد مطمئن باشند کسانی که مانع این اجرا حاکم هستند خود مردم به فرمان مقام معظم رهبری با مفسدین اقتصادی برخورد خواهند کرد.

 

امروز روز شهادت جواد ائمه(ع) است. مولودی که در اسلام به گفته حضرت ثامن الحجج(ع) مولودی پربرکت تر از او آفریده نشد. ۲۵ سال عمر کردند، از هشت سالگی به امامت رسیدند، اما از همان کودکی مورد ظلم و فشار غاسبان و ولایت ستیزان قرار گرفت، در آخر چنان شد که همسر او که نیروی ولایت ستیزان بود به دستور معتصم به او زهر داد …

 

«السلام‌علیکم و رحمه ‌الله و برکاته»

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.