نمازجمعه ۴ مرداد ماه ۹۸

خطبه اول

به مناسبت ۵ مرداد ، سالروز اقامه نمازجمعه بعد از انقلاب در ایران مطالبی پیرامون ارزش و جایگاه نمازجمعه محضر مبارک شما عرض می کنم.

اساساً روز جمعه در بین ایام هفته مشهور است به سید الایام. حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) فرموده اند:« یَومُ الجُمُعهِ سَیّدُ الأیّامِ ، وأعظَمُ عِند اللّه ِ عزّ وجلّ مِن یَومِ الأضْحى ویَومِ الفِطْرِ» بهترین روز در سال روز جمعه است، حتی فرموده اند  نزد خدا والا تر است از عید قربان و فطر . به همین خاطر روز جمعه دارای جایگاه خاصی نزد خدا است.

به همین جهت است دارای ادعیه خاص در شب جمعه مثل دعای کمیل، ادعیه خاص در صبح جمعه مثل دعای ندبه و بسیاری از اعمال عبادی و خدماتی در روز جمعه سفارش شده و حتی فرموده اند که در روزه جمعه صدقه دهید چون مضاعف ثواب دارد، چند برابر دیگر ایام ثواب دارد.

در روز جمعه نماز جمعه اوج تعالی عبادی، بصیرتی روز جمعه است و به همین خاطر خداوند در سوره جمعه که در قرآن روز جمعه یک سوره به آن اختصاص داده شده بر خلاف دیگر ایام.

در سوره جمعه می فرماید:«
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاهِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ »

ای مؤمنان یعنی مخاطب نماز جمعه و اهل نمازجمعه اهل ایمان هستند، زمانی که ندا و بیان اقامه نمازجمعه می شود بشتابید برای ذکر خدا و نمازجمعه ذکر خدا است و شما در رابطه با ذکر خدا در قرآن وقتی ملاحظه می فرمایید «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثِیراً» می گوید ای مؤمنان اهل ذکر کثیر باشید که یکی از مصادیقش نمازجمعه است.

همه کارها را تعطیل کنید، کارهای غیر از نمازجمعه را تعطیل کنید.

خداوند می فرماید این برای شما بهتر است که اهل نمازجمعه باشید و وقت نمازجمعه کارها را تعطیل کنید اگر شما می خواهید معرفت، عرفان و اهل دانشی باشید که به سود شما است و به همین خاطر بیان شده که در نمازجمعه رشد ایمان نصیب انسان می شود.

آرماش، چون ذکر خدا مایه آرامش است، نمازجمعه برای انسان ایجاد آرامش و طمأنینه می کند، شخصیت انسان را بالا می برد. ایمان انسان را قوی می کند، ارتباط انسان با خدا را بیشتر می کند و ثوابی را که برای آن نوشته شده انقدر زیاد است که فرشتگان نمی توانند حساب کنند.

اما در رابطه با نمازجمعه این طور فرموده اند:« الجمعه حج المساکین» نمازجمعه حد و مرتبه آن حج است برای کسانی که نرفته اند و باز فرموده اند هر کس نماز جمعه بخواند برای او یک حج قبول نوشته می شود و اگر نماز عصر را نیز خواند برای او ثواب یک عمره را می نویسند.

باز پیامبر گرامی اسلام فرموده کسی که از خانه خود برخیزد و به سمت نمازجمعه بیاید، از باب ایمان و با اخلاص به سمت نمازجمعه بیاید گویا تمامی اعمال گذشته اش بخشوده شده و تازه ایشان عمل آن نوشته می شود، یعنی گناهان گذشته همه بخشیده می شود.

این جایگاه نمازجمعه است، قدم به قدم ثواب است، رشد شخصیتی و ارتباط بسیار بالا با حوزه خداشناسی و عبودیت الهی است.

به همین جهت است که فرموده اند یکی از مواقع اجابت دعا نماز جمعه است، بعد از دو خطبه و قبل از آغاز نماز گفته اند هر کس دعا کند و موانعی نباشد دعایش مستجاب است.

نمازجمعه نماز رشد معرفتی و ایمانی، بصیرت سیاسی و اجتماع مؤمنان در روز سید الایام در ارتباط با ذات اقدس باری تعالی است.

به همین جهت است که نماز جمعه، نمازی است که هم در آن رشد ایمان است چون در خطبه اول پیرامون مسائل معرفتی صحبت می شود و هم بصیرت سیاسی است و رشد اجتماعی چون خطبه دوم پیرامون این مسائل است و هم یک اجتماع با شکوه ایمانی در عرصه عبادت الهی است ،بنابراین یک نماز بسیار ویژه و ارزشمند و خاص است .

خداوند در سوره جمعه می فرماید : کسانی که اهل نمازجمعه هستند اهل ایمان هستند و این یک کشف الهی است که خداوند بیان می کند که اهل نمازجمعه اهل ایمان هستند.

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران آمد این نماز را احیا کرد در ایران و با یک شکوه اینچنینی در فضای ایران در این ساعات همه به درگاه خدا دعا می کنند، نماز می خوانند و فضای پر از رشد و معرفت و بصیرت و وحدت و هم دلی وجود پیدا می کند و نماز جمعه در عرصه انقلاب اسلامی ایران خدمات بسیار فوق العاده ای داشته است.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

پنجم مرداد سالروز اقامه اولین نمازجمعه بعد از انقلاب در ایران است، خدمات شایانی ستادهای نمازجمعه، خود ذات نمازجمعه، ائمه محترمی که در این مدت تلاش کردند برای تحقق این موضوع و خدمات بسیار شایانی نهاد نمازجمعه به نظام اسلامی و مردم انقلابی و مسلمان داده، خداوند ان شاءالله این فریضه عبادی و سیاسی را در ایران مستدام بگرداند و ان شاءالله طول عمر باعزت به مقام معظم رهبری مرهمت بفرماید و ان شاءالله نمازجمعه ای بخوانیم که مهدی آل محمد (ص) در آن باشد.

یاد و خاطره شهدای عزیز محراب و امام شهدا که واقعاً مایه افتخار نظام ما و مایه سرافرازی نظام ما هستند گرامی می داریم.

روز یکشنبه روز کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای است. ابتداً من تشکر می کنم از مجموعه فنی و حرفه ای در سطح ملی و استان ، تلاش های وافر، کوشش های مجدانه در عرصه آموزش و مهارت افزایی جوانان دارد و الحمدلله موفقیت های بسیار خوبی هم کسب کرده اند.

نکته مهمی که قابل توجه است و عرض می کنم این است که استان بوشهر یک استان فوق العاده هم اینک و در آینده صنعتی خواهد شد و بالطبع نیاز دارد به کاگران، تکنسین، مهندسین ماهر و مناسب با حوزه اشتغال در استان و به همین جهت به همه جوان ها توصیه می کنم در عرصه آموزش و ایجاد مهارت در خود در عرصه های فنی برنامه ریزی دقیق داشته باشند و متناسب با نیازهای استان این آموزش ها را ببینند.

الآن الحمدلله مطالعه شده که آینده استان نیاز به چه مهارت هایی دارد و سازمان آموزش فنی و حرفه ای دارند این کار را انجام می دهند.

الحمدلله وزارت نفت، نیروگاه اتمی، موافقت هایی نوشته شده بین این دو ، آموزش می دهند به جوان ها که هر گاه نیاز به استخدام شد جوان های ما مهارت داشته باشند و از آن طرف کارآفرینی، اشتغال اداری محدود است و در اشتغال آینده مهم کارآفرینی است .

ان شاءالله جوان ها، خانواده ها مهارت های لازم در عرصه تولید محصول مناسب با استان داشته باشند که درون خانه، در کارگاه های کوچک و زود بازده، شرکت های دانش بنیان این عزیزان مهارت داشته باشند و محصول تولید کنند.

در استان بوشهر نباید ما یک نفر بیکار داشته باشیم، یک نفر خدایی ناکرده فقیر داشته باشیم چون جغرافیای این استان که کرانه ای است تمامی ثروت است و به همین خاطر مسئولین باید مدیریت کنند، فنی و حرفه ای جهادی عمل کند و گسترش بدهد عرصه مهارت افزایی و فرهنگ کارآفرینی و آموزش مهارت در استان ما باید نهادینه شود.

جوان های بسیار نجیب، شریف و بزرگوار ما داریم که ان شاءالله باید در عرصه اشتغال و استخدام آن ها مسئولین تلاش کنند و فنی و حرفه ای به این ها آموزش های لازم را بدهد و مراکزی که باید تسهیلات به این عزیزان بدهد مثل بانک ها باید بدون مشکلات، سختی های پیش پا به این عزیزان تسهیلات دهند برای کارآفرینی.

من صمیمانه از این عرصه و حوزه تشکر و قدردانی می کنم.

نکته آخری که عرض می کنم بعضی از مناطق استان دچار کمبود آب شرب هستند. الحمدلله مسئولین استان تلاش خود را داشته اند، تلاش کرده اند، کوشش کرده اند در طول سال، اقداماتی کرده اند که نتیجه آن مقداری دیده شده و تلاش هایشان در آینده چون کارهای فنی است مثل آبشیرین کن ها است در طول سال آینده بیشتر دیده می شود.

اما نکته ای که مهم است این است که الآن برخی از مناطق استان دچار مشکل آب شرب است به ویژه خطه ساحلی ما، برخی از روستاهای دشتستان و مناطق دشتی ما . محبت کنند مسئولان آب شرب را به دست این عزیزان برسانند و برخی از این عزیزان دچار مشکل اقتصادی هستند که منبع آب برای ذخیره کردن ندارند. منبع آب به شکل تسهیلات بانکی در اختیارشان بگذارند، کمیته امداد مجانی به مددجویانش بدهد، در عرصه روستاها، دهیاری ها همت کنند و مردم عزیز استان ما که مردم بی نظیری هستند دچار مشکل آب شرب نباشند. برای استان ما زیبنده نیست خدایی ناکرده یک روستایی، یک شهری مشکل آب شرب در منزل داشته باشد.

ان شاءالله این را همه با هم تلاش کنیم و کوشش کنیم ، حوزه های آب رسانی فعال کنیم، منبع آب به این عزیزان داده بشود. ان شاءالله این معنا محقق بشود تا ان شاءالله در یک زمان مناسب ما دیگر مشکل آب در سطح استان نداشته باشیم و و از همه مسئولان تشکر می کنم ، دارند تلاش می کنند و ان شاءالله تلاششان بیشتر بکنند، اعتبارات بیشتری در این حوزه لحاظ شود و برای حل مسأله آب در تابستانی که واقعاً گرم است این مشکل در استان دیگر نداشته باشیم.

به هر شکل ممکن این آب شرب و آب درون منزل به خانواده ها به ویژه مناطقی که الآن دچار بحران است ان شاءالله عنایت کنند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.