نمازجمعه ۴ شهریور ماه ۹۰

 

خطبـه اول

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

شما عزیزان نمازگزار، به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوی بهترین زاد و توشه برای سعادت اخروی و برترین راه برای جلب محبت الهی در حیات دنیوی است.

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است، جمعه، خود عید است و ماه مبارک رمضان نیز عید اولیاء الله است و جمعه آخر ویژگی بسیار خاصی دارد، به همین جهت امروز، روز بسیار مهمی است. در دهه آخر ماه مبارک رمضان هستیم، دهه ای که خاتم‌الانبیاء محمد مصطفی (صلی‌الله علیه وآله و سلم) همه شب های آن را احیاء می‌گرفتند، به عبادت خدا مشغول بودند و ما نیز باید قدر این روزهای آخرینِ ماه مبارک رمضان را بدانیم. ماه مبارک رمضان فرصتی الهی است که خداوند به اسمِ رحمت و صفتِ رحمانیتش به انسان و مؤمنین هدیه کرده است، این فرصت، سریع از دست می‌رود گویا همین چند روز قبل بود که ماه مبارک رمضان آغاز شد، سریع از دست می‌رود و دیر به دست می‌آید، سال آینده چه کسی زنده باشد و چه کسی باقی.

باید از این فرصت استفاده کنیم به ویژه در این ایام باقی‌مانده. در این ایام باقی‌مانده باید چنان کنیم که اگر کاهلی نیز در ایام سابق ماه مبارک رمضان داشتیم جبران شود و این ممکن است، اگر انسان دل به خدا بدهد و عهد بندگی با خدا ببندد و فسخ رهروی راه شیطان کند و با دلی پر از مهر و محبت الهی به درِ خانه خدا رود خداوند گذشته او را می‌بخشد، حال او را آسمانی می‌کند و آینده او را به نور عبودیت الهی منور می‌کند.

امیر مؤمنان (علیه‌السلام) از رسول خدا (صلی‌الله و علیه‌وآله‌وسلم) سؤال کردند: «مَا أَفْضَلُ الاعْمَالِ فِی هَذَا الشَّهْرِ؟» یا رسول‌الله، بهترین عمل در این ماه چیست؟ فرمودند: «الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَهِ» دوری و پرهیز از ارتکاب گناه، بهترین عمل در این ماه ترک گناه است، خودسازی است، معماری الهی خود است، عهد و پیمان بندگی با خدا بستن است و فسخ پیروی از رهروی شیطان است و به همین خاطر است که بهترین کار در ماه مبارک رمضان خودسازی است، «قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَکَّی، وَذَکَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّى» بهترین کار در ماه مبارک رمضان، تزکیه است، اگر باطن انسان آلوده باشد هر عمل خیر هم که انسان انجام دهد در این ظرف آلوده می‌رود و آلوده می‌شود، مثل ظرفی که در آن تعفّن است آب زمزم هم در آن دیده شود، آب زمزم هم متعفّن می‌شود. آنگاه که انسان پاک شد ذکر اسم خدا، قرآن، دعا و نماز اثر می‌کند و عید نماز بخواند، آن وقت عید فطر آن، عید است.

 

در هفته آخر ماه مبارک رمضان هستیم، بزرگان اهل معرفت و عرفان آرزوی درک ماه مبارک رمضان را داشتند و وقتی در این ایام قرار می‌گرفتند که ماه مبارک آرام‌ آرام از دست می‌دادند، اشک می‌ریختند. امام سجاد (علیه‌السلام) در دعای وداع با ما ماه مبارک رمضان این‌چنین می‌گویند: «فنحن مودعوه وداع من عز فراقه علینا» ای ماه مبارک رمضان، ما در مقامی قرار گرفته‌ایم که باید با تو وداع کنیم، وداع چه کسی؟ وداع کسی که فراق و دوری او بسیار سخت و گران است، «و غمنا و أوحشنا انصرافه عنا» رفتنش، پایانش، سراسر وجودمان غم می‌گذارد و ما را به وحشت می‌اندازد که نکند خدای ناکرده از پای سفره ماه مبارک رمضان، این سفره آسمانی و عرشی، جدا شویم و صیدِ گناه و شیطانش شویم، «فنحن قآئلون» و ما این چنین می‌گوییم، «السلام علیک یا شهر الله الاکبر» بدرود ای ماه مبارک رمضان، ای ماه بزرگ خدا، «ویا عید أولیآئه» ای ماهی که عید اولیای خدا بودی، «السلام علیک من ألیف آنس مقبلاً فسر» ای ماه مبارکی که هنگامی که آمدی، ما روی به تو آوردیم، مانوس و مسرور شدیم، «و أوحش منقضیا فمض» و هم‌اینک که داری لحظات و روزهای آخر را سپری می‌کنی، تمام وجود ما را غم گرفته است.

ماه مبارک رمضان یک فرصت است گرامی بداریم این ماه و از اندک روزهای باقی‌مانده اش نهایت استفاده را کنیم.

خدایا قَسَمَت می دهم به مقربان درگاهت، به ما توفیق درک ماه مبارک رمضان و آثار عالیه اش را عنایت بفرما.

 

 

خطبـه دوم

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

شما عزیزان نمازگزاران به ویژه خودم را، به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا کلید رستگاری و طریق جلب محبت‌های روزافزون الهی است.

امروز روز جهانی قدس است، روز قدس نماد بیداری، اتحاد، نهضت روشنگری و جهاد اسلامی علیه استکبار جهانی است. روزی است که تمام مسلمین بلکه تمامی آزادی‌خواهان جهان با یک حرکت پر از بصیرت و نفرت به ظلم جهانی به سمت محوِ استکبار جهانی به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی در حرکت هستند، رژیمی که نامشروع و برای ژاندارمیِ منطقه اسلامی تولید شده و با خوی نژادپرستانه و جنایت پیشه گی، تمامی منطقه خاورمیانه بلکه تمام جهان را تحت تأثیر خوی درندگی خود قرار داده است اما هم‌اینک با بیداری مسلمین و هدایت های امام راحل و بصیرت زایی و درایت مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (دامت برکاته العالیه)، سرزمین‌های اسلامی دارای یک جوشش آزادی‌خواهانه اسلامی شده‌اند، سرسپردگان استکبار یکی بعد از دیگری ساقط می شوند، مردم، آزاد و در سمت و سوی نهضت اسلامی حرکت می‌کنند و این حرکتِ ظلم‌ستیزانه و عدالت‌خواهانه‌ی جهانی هم‌اینک سراسر جغرافیای جهان در اروپا، امریکا و مراکز دیگر نیز فرا گرفته است. رژیم صهیونیستی در درون خود دچار آشوب و در نهایتِ ضعف و معادلات قدرت سیاسی، حتی نظامی به سود مسلمین تغییر کرده است، تمامی حامیان رژیم صهیونیستی، خود دچار آتشی شده‌اند که به جان اسلام انداخته‌اند، شما می‌بینید انگلیس، فرانسه و بسیاری از کشورهای اروپایی و در آینده نزدیک نیز آمریکا، آتشی که به دامان مسلمین انداخته‌اند این آتش برای مسلمین گلستان و برای آن‌ها جهنم خواهد شد.

روز جهانی قدس و تجلیل از حرکت آزادی‌خواهانه‌ی قدس، یک آرمان از آرمان‌های انقلاب ما است، در متن قرآن و متون فاخر ما است، همیشه باید پررنگ، پر از محتوا و بصیرت و در یک گستردگی بسیار بالا باشد این چنین که مشاهده می‌گردد، بنده جداً تشکر می‌کنم از همه مردم مسلمان، مردم عزیز ایران اسلامی به ویژه استان ولایتمدار بوشهر که این چنین با بصیرت و ولایتمدارانه در راهپیمایی روز قدس شرکت کردید و از مسئولین برگزاری نیز تشکر و قدردانی می‌کنم.

 

مقام معظم رهبری حضرت آیت ‌الله العظمی خامنه‌ای (دامت‌ برکاته العالیه) در دیداری که با دانشگاهیان و اصحاب دانش، علم و فناوری داشتند نکته‌ی بسیار مهمی بیان کردند و آن این است که دشمن در دانشگاه به دنبال دین‌زدایی و علم زدایی است، نمی‌خواهند بگذارند دانشگاه ما در عرصه جنبش نرم‌افزاری، کرسی‌های نظریه‌پردازی، خودکفایی علمی، تولید علم و مرجعیت علمی گام بگذارند، و فضای دانشگاه را از علم و تحقیق و پژوهش خالی کنند و از آن طرف در دانشگاه به دنبال حذف فرهنگ دینی هستند، باید مسئولان دانشگاهی ما با تمام وجود به دنبال دینی کردن و اسلامی کردن دانشگاه بیش از این و در عرصه علم، پژوهش و تحقیق نیز با نگاه تولید علم فوق روز بتوانند ان‌شاءالله ایران اسلامی را به مرجعیت علمی برسانند.

روز کارمند را گرامی می‌داریم، عزیزانی که پرتلاش، جدی و کوشا هستند، چرا که خدمت به مردم و تکریم ارباب رجوع، یک عبادت الهی است.

روز سه‌شنبه روز مبارزه با تروریسم است، روزی که سالروز شهادت شهید رجایی و باهنر می‌باشد، تروریسم یکی از پدیده‌های بسیار خشن، زشت، غیر اخلاقی و غیرانسانی‌ِ جنایت‌کاران تاریخ است و جبهه دینی و انقلاب‌های اسلامی از این پدیده‌ی تروریسم که از آستین استکبار جهانی همیشه به وجود آمده، ضربات بسیاری خورده است، شهدای بسیار زیادی بر انقلاب ما تحمیل کرده اند، بزرگان انقلاب را ترور کرده‌اند.

تروریسم یک پدیده‌ای استکباری است که هم اینک تروریسمِ دولتی امریکا و رژیم صهیونیستی سردمدار این حرکت غیر انسانی هستند و با تسلط بر مجامع حقوق بشری، دیگران را نیز متهم به این معنا می‌کنند، لکن بی‌آبروییِ تاریخی آن‌ها، آن‌قدر روشن است که هیچ کس نمی‌تواند باور کند که رژیمی مثل اسرائیل و آمریکا حامی حقوق بشر و اندیشه ضدتروریستی دارند.

انقلاب اسلامی ایران ضربات بسیاری از این پدیده استکباری خورده است و شاید در طول تاریخ هیچ انقلابی به اندازه انقلاب اسلامی ایران شهیدِ عرصه ترور جنایت کاران نداشته است، ما این پدیده را محکوم می‌کنیم و از تمامی مجامع بین‌المللی اگر صدق در اندیشه و گفتار دارند، خواهان محکومیت پدیده تروریسم و مصادیق آن، آمریکا و اسرائیل هستیم.

 

روز پنجشنبه، روز بانکداری اسلامی است، یکی از مهم‌ترین کارهای اقتصادی انقلاب ما، طراحی بانکداری اسلامی است، نقش بانک در اقتصاد کشور و توسعه، پیشرفت، رفاه و آسایش گسترده‌ی مردمی و دولتی، بسیار تعیین‌کننده است. تقاضا می‌کنم از طراحان اقتصادی کشور، با بازنگری دانش بنیان، در عرصه‌‌ی طراحی نوین اسلامی بانکداری در شرایط کنونی در ساحت رفاه، توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور و فضاهای مردمی، طراحی نوین کنند که کشور بتواند از این موهبت استفاده کند، با سرمایه‌گذاری‌های دقیق و دانایی محور و مردم نیز بتوانند به راحتی وام اخذ کنند، ضامن ها دچار مشکل نباشند و با کارمزد بسیار کم مردم بتوانند در زندگی خود یک طراحی و برنامه‌ریزی پر از رفاه داشته باشند.

اللهم صل حالا محمد و آل محمد.

خدایا در ظهور آقا امام زمان تعجیل بفرما.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.