نمازجمعه ۴ آبان ماه ۹۷

خطبه اول

در ابتدای خطبه اول خود را و شما عزیزان و بزرگواران، محبین اهل بیت عصمت و طهارت را به تقوای الهی توصیه می کنم. یگانه راه نجات تقوا است، ترک گناه و انجام واجبات.

یکی از مظاهر تقوا محبت اهل بیت عصمت و طهارت است که امروز تجلی پیدا کرده در زیارت اربعین، چرا این همه تأکید شده بر زیارت اربعین.

وجود مبارک امام حسن عسکری (ع) در آن روایت نورانی می فرماید «عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاهُ الْإِحْدَى وَ الْخَمْسِینَ وَ زِیَارَهُ الْأَرْبَعِینَ وَ التَّخَتُّمُ فِی الْیَمِینِ وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ» یکی از پنج علامت مؤمن زیارت اربعین است، چرا؟، اهمیت زیارت اربعین به چه جهت است؟

یکی آن که اصل زیارت امام حسین (ع) بر آن تأکید فراوان شده. روایتی است از امام باقر (ع) که می فرماید:«  لَوْ یَعْلَمُ اَلنَّاسُ مَا فِی زِیَارَهِ قَبْرِ اَلْحُسَیْنِ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ مِنَ اَلْفَضْلِ لَمَاتُوا شَوْقاً» اوج نگاه به زیارت حضرت ابا عبدالله الحسین در این روایت پیدا است.

حضرت می فرمایند: اگر مردم می دانستند چه فضیلتی دارد زیارت امام حسین (ع) از شوق می مردند، از علاقه به زیارت حضرت اباعبدالله الحسین.

پس یک جهت آن است که این خود زیارتی است، دوم اینکه این افراد توفیق پیدا می کنند پیاده به زیارت امام حسین (ع) بروند.

امام صادق (ع) می فرماید: کسی که با پای پیاده به زیارت امام حسین (ع) برود خداوند متعال به هر قدمی که بر می دارد یک حسنه برای او می نویسد، جقدر فضیلت است که هر قدم برای او یک حسنه و یک گناه را از او محو می کند، یک درجه او را بالا می برد. وقتی برگشت دو فرشته به او می گویند خداوند متعال گناهان تو را آمرزید، تو بخشیده شده ای.

ویژگی سوم زیارت اربعین ارتباط اربعین است با ظهور حضرت بقیه الله الاعظم ( روحی و ارواحنا له الفداء). حضرت آیت الله العظمی بحجت می فرمودند امام زمان خود را به نام امام حسین (ع) معرفی خواهد کرد. روز ظهور حضرت می فرماید :« ألا یا أهل العالم أنا الإمام الغائب، ألا یا أهل العالم أنا الصمصام المنتقم ، أَلا یَا أَهلَ الْعالَم إِنَّ جَدِّیَ الْحُسَین قتل عَطشاناً » امام زمان روز ظهور خود را به نام امام حسین معرفی می کند و این نشان می دهد در روز ظهور عالم امام حسین را می شناسد.

این اربعین و زیارت اربعین راهی است، مقدمه ای است برای اینکه ما امام حسین را به جهان معرفی کنیم، امروز نگاه ها در دنیا معطوف است به پیاده روی اربعین است، بیش از ۲۰ میلیون عاشق که راهی زیارت حضرت اباعبدالله الحسین شده اند. این پیاده روی اربعین کلاس درسی است برای تربیت سربازان امام زمان.

ویژگی دیگر وحدت بخش بودن زیارت اربعین و پیاده روی اربعین است، چقدر دشمن سعی و تلاش کرد که بین مردم ایران و عراق، بین شیعیان اختلاف ایجاد کند، همه شاهد بودیم چه دسیسه هایی توسط استکبار جهانی برنامه ریزی شد برای اینکه بگویند بین شیعیان و مردم ایران و عراق اختلاف است اما ما امروز می بینیم این تجمع با شکوه، این راهپیمایی بی نظیر در عالم دارد نشان می دهد که تمام شیعیان جهان یک دل هستند و این  استکبار جهانی را نگران خواهد کرد، قدرت نمایی شیعه در برابر استکبار جهانی .

دفاع از مظلومین در برابر ظالمین هم یکی دیگر از ویژگی های اربعین و زیارت اربعین و پیاده روی اربعین است.

امروز مظلومین عالم دلگرم هستند که این جمعیت بیش از ۲۰ میلیون نفر را پشت سر خود می بینند.

تمام این ویژگی ها باعث می شود که زیارت اربعین خاص باشد و برای امروز جهان اسلام، برای امروز جهان تشیع حیاتی باشد، توجه به زیارت اربعین.

 

خطبه دوم

مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از خانواده های معظم شهدای مدافع حرم به نقش بی بدیل آن ها در حراست و حفاظت از حریم اهل بیت عصمت و طهارت اشاره کردند . اگر شهدای مدافع حرم نبودند امروز این امنیت حاکم نبود، اگر شهدای مدافع حرم نبودند امروز این راهپیمایی ۲۰ میلیونی عاشقان اباعبدالله الحسین نبود، اگر ایثار و گذشت خانواده معزز شهدای مدافع حرم نبود امروز ما این عزت را در دنیا نداشتیم.

آن چه که مهم است این است که ما امروز بیش از گذشته به داشتن روحیه شهادت طلبی، حرکت در مسیر شهدا نیازمند هستیم، روحیه شهادت طلبی است که شهید حسین فهمیده ها را تربیت می کند، شهید مهدوی ها را تربیت می کند.

اگر روحیه شهادت طلبی باشد شخص در هر جایگاهی که قرار بگیرد جهادی عمل می کند، در خدمت به مردم. شهید حججی چه زمانی که در سنگر خدمت به مردم بود سربلند بود، در دفاع از حریم ولایت سر بلند بود، امروز ما بسیار نیازمند به این روحیه هستیم، داشتن روحیه جهادی، روحیه ملایتمدارانه برای حل مشکلات و معضلاتمان .

و دیگری توجه به ظرفیت بزرگ جوانان در هشت سال دفاع مقدس غالب فرماندهان جنگ جوانان بودند، در هشت سال دفاع مقدس این جوانان بودند که جنگ را اداره و به پیروزی رساندند، به آن ها اعتماد شد در حالی که ما در برابر دنیا ایستاده بودیم ما دیدیم جوانان با ایثار و گذشت توانستند نقش خودشان را ایفا کنند و جنگ را به پیروزی برسانند.

نکته دیگر تأکید مقام معظم رهبری در شفاف عمل کردن مسئولین در قبال مردم و عدم پنهان کاری است. ایشان در درس خارج خود تأکید کردند که امروز ما نیازمند شفافیت در عمل هستیم، مردم باید بدانند چه می گذرد و این برگرفته از فرمایش حضرت امیرالمؤمنین است که می فرمایند:« أَلَا وَ إِنَّ لَکُمْ عِنْدِی أَلَّا أَحْتَجِزَ دُونَکُمْ سِرّاً إِلَّا فِی حَرْبٍ » حضرت می فرمایند آن چه که بر من است این است که چیزی را از شما پنهان نکنم مگر مسائلی که مربوط به جنگ است و مسائل امنیتی است. باید مسئولین نسبت به مردم شفاف عمل کنند و شفافیت باعث می شود اعتماد مردم نسبت به مسئولین بیشتر شود و واقع بینی نسبت به مشکلات موجود و نواقصی که وجود دارد باشد، آمارها به واقع نزدیکتر شود و یافتن راه حل های دانش بنیان و واقعی برای حل مشکلاتی که وجود دارد.

استان بوشهر استانی است که دارای ظرفیت های بسیار خوبی است. بنده می خواهم تأکید کنم بر بحث اشتغال . گرچه کارهای خوبی انجام شده، تلاش هایی صورت گرفته، تسهیلاتی داده شده اما این حجم جوان جویای کار که همه ما سراغ داریم، این حجم جوانان جویای کار در شأن استان بوشهر با داشتن مردمی متدین، ولایی ، پر تلاش و ظرفیت های کم نظیری مثل نیروی انسانی ، جوانان معتقد و متعهد، ظرفیت های جغرافیایی و اقتصادی و گردشکری و غیر از آن که ویژه استان بوشهر است و شاید دیگران از آن محروم باشند. لذا لازم است گزارشات به مردم داده شود در بحث اشتغال و مردم در جریان این امور قرار بگیرند. واقعاً باید راه حلی ارائه داده شود برای اینکه جوانان عزیز، مؤمن، ولایتمدار بتوانند شغلی پیدا کنند و بتوانند زندگی خود را تشکیل و اداره کنند.

مرثیه اربعین حضرت اباعبدالله الحسین (ع).

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.