نمازجمعه ۳۱ شهریور ماه ۹۶

 

خطبه اول

 

به جهت فرا رسیدن ماه محرم ماه عزت اسلامی و طلوع خورشید بی غروب حسینی در تاریخ بشریت در این دو ماه، خطبه اول را بر اساس اموزه های حسینی سخن میگوییم. حضرت اباعبدالله الحسین در یکی از سخنان خود یک را کمال و نجات برای انسان نشان داده است که تمامی انسان ها اگر این اموزه را سرلوحه زندگی خود قرار دهند به سعادت و رستگاری خواهند رسید همانطوری که بزرگان علم اخلاق و عرفان بر این اموزه تاکید فراوان داشته اند و متاثر از این هدایت حسینی میباشند و آن خوف الهی است. اگر انسان در زندگی خوف الهی داشته باشد یعنی خود را در محضر خدا بداند و به هنگام گناه از انجام گناه در محضر خدا و عاقبت گناه بترسد، از افتضاح شخصیتی خود در عالم وجود در محضر خدا بترسد، این خوف باعث میشود انسان مراتب نجات را طی کند و مراحل کمال در سلوک صعود شخصیت الهی خودش موفق باشد. فرموده اند لا یامن یوم القیامه الا من خاف الله فی الدنیا، هیچ کس در روز قیامت در امان نیست مگر آن کسانی که در دنیا خوف خدا را داشتند. گاهی انسان خوف از فقر، ببی مسولیتی و.. دارد، این خوف خوف دنیایی است، این خوف الهی نیست، این خوف ثمر بخش نیست، این خوف ابتذالی است، اما گاهی انسان الهی دارد، این خوف مقدس است که انسان را از گناه باز میدارد و به سمت تقوا و انجام وظیفه انسان را هدایت میکند.

خوف غیر الهی از جهل نشأت گرفته است ولی خوف الهی نشأت از معرفت و عرفان است. خداوند در قران میفرماید: ومن خاف مقام ربه و نهی النفس عن الهوی فاِنّ الجنه هی المأوی، یعنی کسی که خوف الهی دارد و نفسش را از سقوط در باتلاق گناه باز میدارد، بهشت از آن اوست.

حضرت خاتم النبیا میفرمایند: راس الحکمه، مخافه الله. بالاترین درجه حکمت این است که انسان خوف خدا را داشته باشد، یعنی خوف خدا نشأت گرفته از حکمت و معرفت است. امیرالمومنین در وصیتش به امام حسن مجتبی (علیهما السلام) اوصیک بخشیه الله فی سر امورک و علانیتک. فرزندم در پنهان و اشکار خوف و خشیت الهی داشته باش.

و باز میفرمایند: ان الله اذا جمع الناس نادی فیه منادٍ ایها الناس ان اقربکم الیوم اشدکم منه خوفا، در روز قیامت وقتی مردم جمع میشوند یک منادی ندا میدهد امروز نزدیک ترین شما به خدا آن فردی است که بیشترین ترس را از خدا داشته است و همین ترسش که نشأت گرفته از معرفت و عرفان است و او را از گناه بازداشته، او را در اخرت به قرب الهی میرسناد.

اگر انسان ترس از خدا -خدایی که یعلم الجهر و ما یخفی، هم نهان ما را میداند هم آشکار ما را بلکه هم باطن ما را میداند هم ظاهر ما را-  این را سر لوحه زندگی خود قرار دهد [رستگار میشود].

موجود ممکن مثل ما که وجود و عدم ما ممکن است، ممکن است ما فردا زنده باشیم و ممکن است بمیریم. موجود امکانی همه چیزش در معرض احتمال است و تا متکی به ذات واجب الوجود نباشد، او نمیتواند وجود پیدا کند. همه چیز ما، وجود و فنا و بقاء و رزق مادی و معنوی، سرنوشت در دنیا، نتیجه اعمال ما، بهشت و جهنم ما همه چیز ما بدست خداست، خدایی که این چنین است و فرمان داده است به ایمان و تقوا و اخلاق و دینداری، [لذا] انسان خود را باید در محضر خدا بداند و گناه نکند.

گناه نشانه ضعف و جهالت انسان است، چه گناهان کوچک و چه گناهان کبیره، چه گناهان فردی چه گناهان اجتماعی مثل گناهان سیاسی. زندگی تقوایی انسان را محبوب خدا میکند، و شما میدانید که محب تمام نگاهش حفظ و ارتقاء شخصیت محبوبش است. انسانی که خوف الهی دارد تقوا دارد محبوب خداست.

 

 

خطبه دوم

 

دیدار رئیس و اعضا مجلس خبرگان با امام خامنه ای

ایشان فرمودند سیاست نه شرق نه غربی و اتکا به اسلام عزیز باید سرلوحه تمامی امور در عرصه های مختلف نظام قرار بگیرد. اسلام نیازی ندارد که ما از شرق یا غرب چیزی ضمیمه به آن کنیم، اسلام دین خداست، دین خدا نیاز ندارد که ضمیمه انسانی به آن شود تا کامل گردد، دین اسلام کامل است، در تمامی عرصه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی عرصه علم و فناوری. اگر ما میخواهیم اسلام مان حفظ شود و کشور مان مستقل بماند باید سیاست نه شرقی نه غربی را ادامه دهیم.

فرمودند اقتدار اقتصادی موجب اقتدار کشور خواهد شد. یکی از موضوعات مهمی که متأسفانه از اول انقلاب تا الان تدابیر مناسبی پیرامون ان نشده، با تاکیداتی که امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری داشته اند بحث اقتصاد است. اقتصاد یک موضوع مهم زندگی انسان است، و دشنمان نیز یکی از اهرم های فشار یک کشور را تحریم، تهدید و مدیریت سیاسیِ اقتصاد میدانند، به همین خاطر هست که باید مسولان نظام حسب فرمایشات مقام معظم رهبری بر مبنای اقتصاد مقاومتی، طرحِ کلان اقتصاد مقاومتی ایران را بنویسند، چنان کنند که در اینده ای نه چندان دور ایران به عنوان یک کشور مقتدر اقتصادی در جهان مطرح شود، با توجه به اینکه این کشور دارای منابع سرزمینی فوق العاده ایست، شرایط رشد اقتصادی در ایران فوق العاده است.

فرمودند عدالت و گسترش آن، مبارزه با فقر و تقسیم صحیح ثروت یک مسأله مهم برای نظام ما است. تجلی اجتماعی اسلام عدالت است، مسولان اجتماعی ما باید عدالت محور باشند، بر اساس عدالت انتخاب، مدیریت و نظارت کنند و طراحی روزآمد داشته باشند. در تمامی امور عدایت باید حاکم باشد. کشور ما یک کشور غنی ایست، هرگاه فقیری دیده شد، سفره ای کمبودی داشت، نشان از ضعف مدیریت اقتصادی مسولان است، مسولان باید بکوشند و فقر را در جامعه ریشه کن کنند؛ نکند خدای نکرده برخی چنان رشد اقتصادی داشته باشند -حلال یا حرام- که نوعا آن ثروت افضایی کلان با حرام صورت میگیرد، برخی این چنین برخوردار باشند و برخی در فقر بسر ببرند، کما اینکه الان مشاهده میشود.

فرمودند توجه به تدیّن مردم. تمام انقلاب ما تدین است، در تدین همه امور حاصل میشود. بیایم بگوییم بهشت رفتن مردم به ما ربطی ندارد، بهشت اجباری نیست؛ خب دین خدا برای چه آمده است؟ در حوزه دین بسیاری امور واجب است یعنی لازم است مردم آن را انجام دهند، نشان میدهد که اسلام و ادیان الهی به دنبال نجات انسان و رشد انسان هستند.

فرمودند حفظ روحیه انقلابی گری در جامعه لازم است. اسلام دین اباعبدالله الحسین است. اگر روحیه انقلابی گری و مجاهدت از این انقلاب گرفته شود -که آمریکا و جهان غرب به دنبال آن هستند- تمامی آرمان ها و ارزش ها و استقلال ما از بین خواهد رفت. فرمودند امریکا به دنبال نفوذ و سلطه است، مواظب باشید، لذا مجلس محترم خبرگان در این ضمینه ها باید مراقبت ویژه داشته باشند.

 

دیدار فرماندهان و پرسنل نیروی انتظامی با امام خامنه ای

امریکا و رئیس جمهور ابله با سخنان سخیف خود نشان داد که به دنبال اضمحلال ازادی در جهان است. محکوم میکنیم سخنان کودکانه، سخیف و مداخله جویانه رئیس جمهور آمریکا. این شخص در سازمان ملل مطالبی را بیان کردند که نشان از شخصیت خود و سران سیاسی آمریکا دارد. آمریکا تجلی در همین شخص دارد، کسانی که به آمریکا اعتماد کنند یعنی به اعتماد به این شخص کرده اند، این شخص رئیس جمهورشان است، چه رسد افراد پایین دستش. یعنی عصاره سیاسی غالب امریکا این شخص ابله است، اعتماد به آمریکا یعنی اعتماد به ابلهان.

مقام معظم رهبری فرمودند مذاکره اشکال ندارد اما اعتماد نشود، مسولان دولتی ما رفتند، مذاکره کردند، تلاش کردند، محصول آن این شده است که شما می بینید که هر روز آمریکا به دنبال پاره کردن برجام است و میگوید ایران برجام را نقض میکند، در حالی که دولت و نظام ما فراتر از تهعدات انجام داده است. آمریکا این است! آمریکا در یک صورت رضایت میدهد که کشوری که مقابل او ایستاده است، تمام عیار تسلیم شود، اما مردم ایران درس گرفته از حضرت اباعبدالله الحسین هستند، شعارشان «هیهات منا الذله» است.

این شخصیت دچار توهم دوران کودکی خود شده، به دنبال احیای کودکانه وسترن سیاسی در جهان هست. در دوران کودکی هفت تیرکش  های آمریکا را در فیلم ها دیده است، الان به دنبال اجرای سیاسی بلکه نظامی آن در جهان است، اما جهان این فکر را نمیپسندد و اگر بخواهد در قبال ایران ماجراجویی و کوچک ترین تعرضی کند، رزمندگان، نیروهای مسلح و مردمان عزیز ما جواب دندان شکنی به او خواهند داد.

این شخصیت تازه به دوران رسیده سیاسی دچار غرور کاذب شده، برای همین عربده کشی سیاسی میکند. به همین جهت است که مقام معظم رهبری فرمودند به خود اتکا کنید و به این شخصیت ها و نظام های جنایت کار اعتماد نکنید.

 

هفته دفاع مقدس

گرامی میداریم این هفته را، که برگ زرینی است در تاریخ ایران و اسلام و همچنین یاد و خاطره شهدا و امام شهدا را و سر تعظیم فرود می اوریم مقابل خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و جانبازان و تمامی پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس و از تمامی نیروهای مصلح استان تشکر و قدردانی میکنیم، عزیزانی که این خطه مهم و استراتژیک را چنان امن و مستحکم کرده اند که هر تعرضی را به قدرت جواب میدهند.

 

بازگشایی مراکز اموزشی

گرامی میداریم و صمیمانه از این عرصه که پر تلاش، صمیمی و جدی عمل میکنند تشکر و قدردانی میکنیم، و خداوند تمامی کسانی که در عرصه اموزش تلاش میکنند را حفظ کند و آنها را موفق بدارد.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.