نمازجمعه ۳۰ فروردین ماه ۹۸

 

خطبه اول

در خطبه اول به مناسبت نیمه مبارکه شعبان، سالروز میلاد آسمانی مهدی آل محمد (ص) نکاتی در رابطه با آن حضرت به اختصار بیان می کنم.

این موضوع در قرآن و در روایات پیرامون شخصیت آن حضرت است و بعد از آن ویژگی یک انسان مهدوی چیست؟، نکاتی عرض می کنم.

در قرآن آیات بسیاری است که در رابطه با شخصیت آن حضرت صحبت کرده است مثل آیه«وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ» یعنی مجود مبارک حضرت مهدی و تمامی یارانش این طور نیست که یک موضوع جدید باشد و در کتاب زبور، متاب حضرت داوود و تورات ما این را نگاشته ایم، چون حضرت مهدی موعود همه ادیان الهی است.

در آخر این زمین و نظام حکومتی آن به دست بندگان صالح الهی قرار خواهد گرفت. لذا یکی از کنیه های حضرت مهدی اباصالح است یعنی ریشه تمامی شایستگی ها.

در آیه دیگر: «وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ»خداوند می فرماید ما اراده کرده ایم یعنی اراده تکوینی است، اراده کرده ایم که مستضعفان زمین، مستضعف یعنی انسان هایی که حق و توانایی دارند اما دیگران آن ها را دچار ضعف و کنارگذاری قرار داده اند، خداوند می فرماید که ما اراده کرده ایم که مستضعفان زمین را سرافراز کنیم و آن ها را رهبران جامعه جهانی قرار دهیم و آن ها را وارث خلافت الهی و انبیاء بگردانیم.

مفسرین بیان کرده اند که مصداق این آیه ظهور سراسر مبارک حضرت مهدی آل محمد (ص) است.

و در آیه دیگر می فرماید :« بَقِیَّتُ اللّٰهِ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ» می گوید ای انسان ها اگر شما از اهل ایمان باشید می دانید که پیروی از حضرت مهدی چه در زمان ظهور و چه زمان غیبت بهترین راه است، اهل ایمان این را می دانند.

این چند آیه بود از قرآنو

اما در رابطه با روایات، روایات بسیاری در رابطه با حضرت مهدی (عج) وجود دارد.

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمایند : خلفاء و اوصیاء من دوازده نفر هستند، اولین آن ها برادرم و آخرین آن ها فرزندم است. فردی بلند می شود و می گوید برادر شما کیست که اولین خلفاء و اوصیاء شما می باشد. می فرماید: علی بن ابی طالب( علیه آلاف تحیه و الثناء ) است. سپس می گوید یا رسول الله آن فرزند شما که آخرین این ائمه است کیست؟، می فرماید مهدی آل محمد (ص) است. سپس می فرمایند اگر از دنیا یک روز باقی مانده باشد خداوند آن روز را این قدر طولانی می کند که آن حضرت ظهور کند و دنیا را پر از عدل و داد کند. همان طور که قبل از ظهور مالامال از ظلم و جور بوده است.

امیر مؤمنان در رابطه با حضرت مهدی احادیثی دارند .

روزی خطاب می کنند به حضرت سید الشهدا و می فرمایند:«» می فرماید ای حسین نهمین فرزند از نسل تو ، او حضرت مهدی است اظهار کننده دین خدا و عدل و داد را در جهان گسترده می کند.

حضرت زین العابدین (ع) می فرمایند: «من ثبت على موالاتنا فی غیبه قائمنا أعطاه اللّٰه أجر ألف شهید من شهداء بدر و أحد» هر کس در زمان غیبت آقا امام زمان مثل الآن بر دین خدا و راه اهل بیت استوار و ثابت قدم باشد خدا به او اجر هزار شهید مثل شهدای بدر و احد را می دهد.

اما چه کسانی استوار و پا بر جا هستند بر مکتب اهل بیت و از آن طرف راهشان راه حضرت مهدی است.

امام صادق (ع) می فرماید:« من سرّه ان یکون من اصحاب القائم فلینتظر و لیعمل بالورع و محاسن الاخلاق» ای مردم اگر شما دوست دارید از اصحاب حضرت مهدی باشید باید سه ویژگی داشته باشد.

  • روح انتظار حضرت را داشته باشد، شخص منتظر دو ویژگی دارد. یکی اینکه شرایط جهان را مناسب نمی داند و تنها راه نجات را ظهور حضرت می داند و دوم خود و جامعه خود را آماده می کند برای ظهور مثل کسی که منتظر است میهمان بیایداین تنقلاب اسلامی ایران از همین وجه انتظار است یعنی زمینه را دارد مهیا می کند برای ظهور.
  • گرد گناه نگردد، کسی که دوست دارد از اصحاب حضرت باشد گرد گناه نگردد، گاهی گناه به طرف انسان می آید ، مقاومت کند، گاهی خود میل می کند به سمت گناه برود، محکم بایستد، خویشتن دار باشد و گناه نکند. این دو یعنی زندگی تقوایی و حلال داشته باشد.
  • دارای اخلاق نیکو و الهعی باشد، چنان باشد که بعنوان یک فرد اخلاقی و تقوایی و دیگران در کنارش احساس آرامش می کنند، نبودش باعث نگرانی جامعه است باشد، پاک باشد، هر چه دوست دارد دیگران در قبالش انجام دهند خودش در قبال دیگران انجام دهد و هر چه دوست ندارد دیگران در قبالش انجام دهند او هم بد بداند در قبال دیگران انجام دهد.حتی اگر دیگران بدی کردند او خوبی کند.

این سیره رسول خدا و حضرت مهدی است . پس اگر می خواهیم این ویژگی را در خود جای دهیم که از یاران حضرت مهدی باشیم این سه ویژگی را باید داشته باشیم که ان شاءالله از یاران آن حضرت باشیبم و ایشان ما را مورد عنایت قرار دهند.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

تبریک عرض می کنم میلاد عرشی و آسمانی حضرت بقیه الله الاعظم مهدی آل محمد (ص) و امید دارم ان شاءالله همه ما از شیعیان برجسته، ممتاز و خوب آن حضرت باشیم.

در هر زمان انسان باید اول امام خود را بشناسد«مَنْ ماتَوَ لَمْ یعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَهً جَاهِلِیه» هر کسی امام زمانش را نشناسد جاهلانه می میرد. سپس بداند امام زمانش از او چه می خواهد و مطابق دستورات و هدایت های امام زمانش زندگی کند. در عرصه اعتقاداتش، در عرصه خانواده، در عرصه محیط اجتماعی، در عرصه کار، در عرصه اقتصاد،درعرصه انجام وضایفش در قبال مردم آن جور زندگی کند که امام زمانش از او راضی باشد و این خیلی نکته مهمی است.

لذا هر کاری که پیش بیاید نگاه کنیم که خدا راضی است، امام زمان راضی است انجام دهیم و اگر نا راضی است انجام ندهیم.

از تمامی مراکز فرهنگی تقاضا دارم در رابطه با ساحت مقدس آقا امام زمان برنامه های خوب فرهنگی داشته باشند و در فضایی پر از معنویت ، اخلاق، ادب و مسائل محتوایی فرهنگ مهدوی پرداخته شود.

تقدیر و تشکر می کنم از سربازان خوش نام و به تأبیر مرسوم گمنام آقا امام زمان. نیروهای امنیتی، وزارت محترم اطلاعات و تمامی نیروهای ارزشمند و گرانقدر امنیتی.

عزیزان شما بدانید که جهان استکبار و دشمنان این انقلاب همان قدر که در فضای علنی علیه این نظام فعالیت کردند مثل هشت سال جنگ تحمیلی، ترور و برنامه های مختلف از جهت امنیتی صد ها برابر بیشتر علیه این نظام توطئه کرده اند و نیروهای امنیتی ما بودند که بدون هیچ نام و نشانی، بدون هیچ تبلیغی در مقابل نیروهای مخرب جهان استکبار قرار گرفتند و آن ها را شکست دادند.

در فضای امنیتی تمام کشورهای متخاصم برنامه های ویژه ای برای زمین گیر کردن انقلاب ما داشتند و یکی از پروژه های مهم آن ها ایجاد ناامنی در درون و مرزهای ایران بوده و الحمدلله با هدایت های امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری و تلاش این عزیزان ما توانسته ایم یک امنیت فوق العاده در این شرایط بحرانی جهان که تمام گروه های تروریستی منطقه هدف آن ها ایران بوده است، این امنیت در ایران حاصل شود.

چقدر تروریست های اقتصادی، آن کسانی که زمین خوار هستند، کسانی که به دنبال احتکار و ضربه زدن به اقتصاد هستند، در حوزه فرهنگ، در حوزه های مختلف سیاسی و اجتماعی توطئه های کردند و این عزیزان با هوشیاری و دقت تمام توانسته اند تمام این توطئه های را مدیریت و نگذارند این مملکت دچار ناامنی شود و شهدای بسیاری هم تقدیم کرده اند، خداوند ان شاءالله شهدایشان را با شهدای کربلا محشور کند و بر اقتدار آن ها بیافزاید.

همه مردم صمیمانه تشکر می کنند از این عزیزان و امیدواریم با همین اقتدار همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند به راه خود ادامه دهند و حراست کنند از امنیت این مملکت که گروه هایی مثل داعش و دیگران به دنبال این بودند که همان کاری که در سوریه و عراق انجام دادند به شکل گسترده تر در ایران انجام دهند ولی این عزیزان و نیروهای امنیتی دیگر نگذاشتند این توطئه ها در ایران اجرا شود. خداوند این عزیزان را حفظ و موفق بدارد.

سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین سالروز ارتش قهرمان جمهوری اسلامی ایران گرامی می داریم. سپاه و ارتشی که مایه اقتدار و افتخار نظام جمهوری ما هستند و الحمدلله این عزیزان مردمی ترین نیروی مسلح جهان هستند و محبوب ترین.

الآن در جریان سیل اخیر شما می بینید سپاه، بسیج، نیروهای مسلح، ارتش چگونه آمده اند و با تمام وجود به مردم خدمت می کنند با اینکه وظیفه آن ها شاید چیز دیگری باشد. نیروی انتظامی آمده در صحنه در کنار مسئولان این امور خدمات فوق العاده شایانی دارند.

بنده اخیراً که به مناطق سیل زده خوزستان توفیق حضور داشتمدیدم ارتش چه خدماتی دارد، دیدم سپاه و بسیج چه حماسه ای می آفریدند در کنار مسئولان عزیز دیگری که متکفل این امور هستند مثل ستاد بحران.

ارتش ما ارتش مردمی، مکتبی، متدین، شجاع، با دانش و توانمند است، مایه افتخار است و همچنین سپاه عزیز ما.

و آمریکا هم بداند که همان طور که در ۵ اردیبهشت ۵۹ آمدند در ایران تجاوز بکنند، ایران را مورد تعرض نظامی قرار دهند و شن ها آن ها را شکست دادند بدانند این بار سروکارشان با شن ها نیست، با ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه و مردم عزیز ایران است و خلیج فارس را گورستان آمریکایی ها خواهیم کرد.

تشکر و قدردانی می کنم از تمامی مردم عزیز استان بوشهر که واقعاً حماسه ای از کمک رسانی به مناطق سیل زده رقم زدند.

چقدر مسئولین استان خوزستان، نماینده مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله جزائری، استاندار محترم آنجا، آقای دکتر شریعتی، ستاد بحران، سپاه، بسیج، ارتش از مردم بوشهرتشکر کردند و گفتند واقعاً ما قدردان این بزرگی ها هستیم.

چقدر سران عشایر از منطقه باوی که سپاه ما آنجا مستقر است و دارد کمک می کنند تشکر کردند، مردم تشکر می کردند، بچه کوچک تشکر می کرد، بزرگ تشکر می کرد و همه قدردان بودند از مردم، از این خدمات مردم استان بوشهر و گفتند که این تشکر ما را به مردم ابلاغ کنید.

این نشان از بزرگی این مردم، مردم عزیز استان بوشهر دارد که اینچنین به فکر افرادی هستند که گرفتار شدند، مشکلی دارند و به چالش بر خوردند اما نکته ای است که قابل توجه است و آن این نکته است که مسئولان آنجا این عنایت را داشتند که امور و کالا و چیزهایی که فرستاده می شود مطابق نیاز آنجا باشد و این طور نباید که یک قلم از کالا فراوان باشد و یک سری کالاها کم باشد.

لذا در استان نیاز است که ستادی تحت ریاست ستاد بحران استان تشکیل شود، ارتباط داشته باشد با آنجا، نیازها را بسنجد، ابلاغ کند و مردم کمک کنند.

این نکته ی مهمی بود ولی در مجموع تمام مردم خوزستان تا آنجایی که بنده توفیق حضور پیدا کردم خوشحال بودند از بزرگی و آقایی مردم بوشهر و بسیار قدردان بودند و علناً در مصاحبه های مطبوعاتیشان این را بیان می کردند.

خدا شما را حفظ کند مایه افتخار و عزت بوشهر هستید و امید دارم ان شاءالله بی بلا باشید و استان تحت عنایت آقا امام زمان باشد و همیشه ما دستگیر و کمک حال دیگران باشیم چنان که مردم ایران در زلزله شنبه به ما کمک کردند و ما هم در خدمت مردم هستیم هر چند مشکلی هم برای ما ایجاد نشده باشد و کسی به ما کمک نکرده باشد. اخلاق ما بوشهری ها این است که در خدمت دیگران هستیم.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.