نمازجمعه ۳ فروردین ماه ۹۷

خطبه اول

بهترین فرصت برای کسب تقوا در این ماه های رجب و شعبان و ماه مبارک رمضان است، فرصت مناسبی است برای کسب تقوا، برای جلب رضایت پروردگار عالم، سعی و تلاش کنیم رضایت پروردگار عالم را جلب کنیم که بالاترین افتخار برای یک انسان موحد جلب رضای پروردگار عالم است.

در این ماه رجب که تبریک عرض میکنم حلول این ماه بابرکت را به محضر شما عزیزان و بزرگواران که فرصت مناسبی است ماه رجب برای خودسازی و آمادگی برای ورود در ماه رمضان و ورود در ضیافت بزرگ الهی و برای اینکه انسان لیاقت و شایستگی پیدا کند ضیوف الرحمان شود و میهمان پروردگار عالم شود.

یکی از بهترین اوقات برای دعا و استجابت دعا ماه بابرکت رجب است. بر اساس روایتی که منقول است در فضیلت ماه مبارک رجب از وجود نازنین و مقدس خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) که فرمودند خداوند عالم فرشته ای را در آسمان هفتم در ماه رجب قرار داده است و به این فرشته داعی و دعوت کننده یا به تأبیری جارچی نامیده می شود و ماه رجب که فرا می رسد در هر شب ماه رجب از سر شب تا صبح این فرشته مردم را دعوت به خدا و دعوت به خدا پرستی و عبودیت و پرستش خدا می کند و خطاب می کند«طوبی لذاکرین، طوبی لطائعین» خوشا به حال ذاکرین ماه رجب، خوشا به حال کسانی که لذت ماه رجب را می برند و از بهره های ماه رجب بهرمند می شوند و پیامبر خدا فرمود :« یقول الله تعالی انا جلیس من جالسنی » من همنشین کسی هستم که با خدا همنشین باشد، هر کس با خدا رفیق باشد، هم مجلس و همنشین خدا باشد، یعنی هر لحظه ی زندگی به یاد خدا باشد خدا هم در کنار آن شخص است «و مطیع من أطاعنی،» هر کس خدا را اطاعت کند من هم خواسته های او را برآورده می کنم و «غافر من استغفرنی » و این برکات ماه رجب است، من خدا آمرزنده و می گذرم از کسانی که طلب استغفار کنند ، می بخشم نسبت به کسانی که مرا بخوانند و استغفار کنند در ماه رجب.

لذا یکی از اذکاری که در ماه رجب بسیار سفارش شده در کنار دعاهای دیگری که وارد است اذکاری است که هر روز ماه رجب مستحب است انسان بخواند و خدا فرمود هر کس واقعاً از من طلب استغفار کند من او را می بخشم.

«الشهر شهری و العبد عبدی، والرحمه رحمتی» ای مردم ماه، ماه من است، ماه رجب ماه خدا است و شما هم بندگان من هستید و رحمت من هم گسترده شده در این ماه رجب برای شما بندگان خدا «فمن دعانی فی هذاالشهر أجبته» هر کس من خدا را در این ماه دعوت کند و دعا کند و من را بخواند من جواب او را می دهم. ماه رجب ماه خدا است، ماه راز و نیاز است.

« و من سألنی أعطیته» اگر کسی حقیقتاً رو به خدا بیاورد و از خدا چیزی بخواهد خداوند فرمود من به او عطا خواهم کرد و کمکش می کنم و هر کس به ریسمان خدا چنگ بزند به من می رسد، نهایت کارش خدایی می شود و نهایت کارش رجوع الی الله خواهد شد.لذا استفاده کنیم از این ماه رجب .

روزه گرفتن در این ماه رجب بسیار ثواب دارد. امام باقرالعلوم (ع) که آغاز ماه رجب همزمان با ولادت این امام بزرگوار هم بود فرمود: هر کس حداقل یک روز از ماه رجب روزه بگیرد، چه اول، چه میانه و چه در آخر ماه رجب ، اگر خالصانه حداقل یک روز روزه بدارد خداوند بهشت را بر او واجب می گرداند.

ماه رجب ماه ولایت است، ماه نبوت است. ۲۷ رجب مبعث خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) است، ۱۳ ماه رجب سالروز میلاد باسعادت حضرت  امیرالمؤمنین مولود کعبه است و این ها از برکات ماه رجب است که ان شاءالله همه ما استفاده ببریم و بهره ببریم و لحظه لحظه ی  ماه رجب را از برکاتش فیض ببریم چون خود پیامبر اکرم این دعا را به ما تعلیم داده و می خواندند «اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ  » ما هم این دعا را بخوانیم در این روزهای آغازین ماه رجب و آغازین سال جدید که خدایا ماه رجب و ماه شعبان را بر ما مبارک گردان و خدایا ما را به ماه مبارک رمضان برسان.

فرصتی است در این ماه رجب برای آماده شدن و بعد از آن هم ماه بابرکت و با فضیلت شعبان المکرم و این دو ماه مقتنم باید باشد برای ما که آماده شویم، خود سازی کنیم و این آمادگی را در خود ایجاد کنیم که وارد میهمانی بزرگ پروردگار عالم شویم با دعا و رازونیاز و استغفار به درگاه پروردگار عالم، خواندن ادعیه ای که در ماه رجب وارد است.

خدایا هر کس به غیر از تو چسبید ضرر کرد، خسران می بیند و هر کس به غیر از تو وصل شد و تکیه کرد به جایی نمی رسد اما اگر کسی به خدا وصل شود که دریای رحمت و حکمت و قدرت عالم هستی است، آن انسان که به خدا بپیوندد خدا هم او را کمک می کند و یاری می دهد.

 

خطبه دوم

آغاز سال جدید و سال ۹۷ را تبریک عرض می کنم محضر همه شما برادران و خواهران عزیز و ملت بزرگوار و ان شاءالله که خداوند عالم این سال جدید را سالی پر از خیر و برکت و عزت و سرافرازی و رزق حلال برای ما و برای همه ی رهروان حقیقی راه پروردگار عالم و برای همه مردم ایران قرار دهد.

سال نو فرصتی است برای تلاش مجدد، تلاش برای انتخاب بهتر، راه بهتر، روش بهتر، اسلوب بهتر، زندگی بهتر و همه ی این بهترین ها در مسیر پروردگار عالم و احسن الحال باشد.

آن دعایی که همه ی شما خواندید در این آغازین لحظات سال جدید «یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبر اللیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال » منقلب کننده ی دل ها خدا است، منقلب کننده ی دل ها پروردگار عالم است همچنان که تحویل سال، تغییر فصل ، حرکت افلاک و همه ی این عالم هستی به دست پروردگار عالم است. لذا ما در آغاز سال این دعا را می کنیم و می گوییم ای خدایی که سال و ماه و فصل و خورشید و کهکشان ها و همه ی عالم هستی به دست تو است، ای خدایی که می توانی قلب ها را منقلب کنی و انسان ها را از سوی بدی ها به سوی خوبی ها و نیکی ها و حسنات ما را هم به احسن الحال برسان، احسن الحال از جهتی در دو چیز خلاصه می شود.

یک، آشتی با خدا، چه حالی بهتر از اینکه انسان با خدا رابطه اش بهتر شود، این گناهان و نافرمانی های ما یعنی دورشدن و قهری با پروردگار عالم ولی ما دعا می کنیم که خدایا ما را به احسن الحال برسان. حال خوب حال خدایی است، حال خوب  وقتی است که دل مملو از محبت و عشق پروردگار عالم باشد همچنان که امام صادق فرمود قلب شما حرم خدا است و در حرم خدا غیر از خدا چیزی را راه ندهید، هیچ چیز نباید معامله کنیم با عشق و محبت خدا. لذا احسن الحال یعنی آشتی با پروردگار و ارتباط بهتر با پروردگار، این از یک طرف و دوم احسن الحال یعنی آشتی ما مردم. قهری ها و کینه ها را کنار بگذاریم ، کدورت ها و ناراحتی ها را کنار بگذاریم و برای رضای خدا با هم صمیمی و دوست باشید، صله رحم داشته باشید ، ارتباط با خانواده و اقوام داشته باشید و این فرصت خوبی است در این آغازین روزهای سال.

نوروز این برکات و خوبی ها را دارد که به بهانه ی سال نو کینه های سال قبل را کنار بگذاریم و به جای آن محبت و عشق و صفا و صمیمیت بیاورید با صله رحم و ارتباط برقرار کردن با فامیل ولو اینکه راه دور باشد . لذا احسن الحال یعنی رفتن به سوی خدا در کنار ارتباط مناسب با مردم برقرار کردن.

حضور مهمانان عزیز نوروزی را در استان و به ویژه شهر بوشهر خیر مقدم عرض می کنم و امیدوارم روزهایی که در شهر بوشهر هستند، در کنار این مردم صمیمی و خون گرم و ولایتمدار و مؤمن مردم بوشهر روزهایی  خاطره انگیز و به یادماندنی باشد.

اما یک نکته ای را داشته باشم هم از همشهریان عزیز و هم از مهمانان بزرگوار و هم مسئولین عزیز. ایام عید ایام شادی است و کسی هم با شادی مخالف نیست و اسلام هم با شادی حلال مخالف نیست اما خواهران و برادران عزیز مراعات ارزش های دینی را باید بکنید، مراعات ارزش های اسلامی را بکنید، کنار دریا اگر کسانی می روند تفریح کنند مواظب باشید بی حجابی و بدحجابی نباشد، رعایت حدود الهی و شرعی را بفرمایید، من هم خواهش می کنم همه برادران و به ویژه خواهران بزرگوار که سالتان را با گناه شروع نکنید. بی حجابی گناه است و با گناه خدایی ناکرده سال را آغاز نکنید و در عین حالی که خوش و سرحال هستید و تفریح و تفرج و شهر گردی می کنید مواظب باشید حدود الهی زیر پای گذاشته نشود و رعایت عفت و حجاب و عفاف بشود.

مسئولین زیربط هم این نکته را حتماً دقت کنند که تذکرات حداقل امر به معروف و نهی از منکر که ما می توانیم داشته باشیم. اکیپ هایی که این کار را می دهند ضمن تقدیر و تشکر ان شاءالله  امر به معروف و نهی از منکر را با رفتار شایسته انجام دهیم که ان شاءالله این ایام نوروز هم با سلامتی و عزت و سرافرازی و بدون گناه سپری شود و ان شاءالله توشه ای از انرژی مثبت و سرحالی و سرزندگی برای تا آخر سال برای کار و تلاش بیشتر داشته باشیم.

اما نکته ی بعد شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای امسال را سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کرده اند.

عزیزان نگاهی به فهرست کلی شعار سال ها در این سال های اخیر نشان دهنده ی این است که رهبر معظم انقلاب در هر سال نیاز اصلی کشور را مورد توجه قرار می دهد و نامگذاری آن سال را بر مبنای نیاز اولویت دار و اصلی کشور نامگذاری می کند.

مروری به نامگذاری ها به ویژه در این ۱۰ سال اخیر نشان می دهد که مهمترین مسأله ی کشور از دیدگاه مقام معظم رهبری مسأله ی مشکلات اقتصادی و راهکار پیدا کردن و تلاش کردن برای رفع مشکلات اقتصادی است.

پیام نوروزی معظم له و نامگذاری سال ۹۷ بعنوان حمایت از کالای ایرانی بیانگر چند نکته است که من فهرستوار خدمت شما عزیزان بیان می کنم.

اولاً مهمترین ضرورت فوری و نیاز کشور در حال حاضر مسأله ی اقتصاد است.

دوماً مسئولان کشور در تحقق کامل شعار سال گذشته علی رغم تلاش هایی که کردند و قابل تقدیر است اما هنوز به فرمایش مقام معظم رهبری بارهایی بر زمین مانده است هنوز مشکلات اقتصادی داریم علی رغم کارهای خوبی که صورت گرفته ، اما هنوز باید اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی بعنوان شعار اصلی سال در سال کنونی تداوم پیدا کند.

نکته ی بعد از این نامگذاری که استفاده می کنیم از سوی مقام معظم رهبری این است که دشمنان کشور هنوز هم متأسفانه از فشار بر اقتصاد کشور ناامید نشده اند، این همه برنامه ریزی فشارهای اقتصادی و تحریم ها نشان می دهد که آن ها این را بعنوان یک نقطه ضعف حساب کرده اند و روی آن دارند دشمنی می کنند و اولویت اول آن ها در ضربه زدن به ملت ایران همین مسأله اقتصادی است.

نکته ی بعد تمرکز در اقتصاد مقاومتی باید بر تولید ملی و اشتغال و حمایت از کالای ملی ایرانی باشد و در نهایت نکات کلیدی و اصلی که حل مشکلات کشور و ایجاد رونق اقتصادی و حرکت اقتصادی به آن وابسطه است همین نکته ی اصلی اشتغال و تولید ملی و مصرف کالای ایرانیاست.

اشتغال ، تولید درست ملی و مصرف کالای ایرانی می تواند بخش اعظم مشکلات اقتصادی ما را حل کند.

این برداشتی بود از فرمایشات مقام معظم رهبری در پیام نوروزی ایشان.

اما این مسأله را بیشتر حضرت آقا شکافتند در سخنرانیشان در حرم مطهر ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) و فرمودند فعالان اقتصادی و تولید گران با سرمایه گذاری، مسئولان با برنامه ریزی، جوانان با دانش و طراحی و کارگران با کار و تلاش محصولی به جامعه ارائه دهند که مردم علاوه بر نقش آفرینی در تولید باید با تعصب و غیرت و خرید و مصرف کالای ایرانی از محصول نهایی استفاده کنند و باعث سرافرازی و سربلندی مملکت شوند.

ایشان در باره ی چگونگی حمایت از کالای ایرانی فرمودند برنامه ریزی برای افزایش تولید، ارتقاء کیفیت کالا، افزایش تنها فایده ندارد، افزایش همراه با افزایش کیفیت و کالایی تولید شود که کیفیت شایسته داشته باشد، انطباق با سلایق مردم و ارزان تمام شدن و رقابت پذیر کردن کالای ایرانی با اجناس خارجی تأکید مقام معظم رهبری بود و ایشان باز هم فرمودند در کشور هیچ مشکل غیر قابل حلی وجود نداردو کلید حل مشکلات نیز در دست مسئولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان. خودمان باید همت و تلاش کنیم. مردم و مسئولان در کنار هم باشند و فرمودند دشمن تلاش زیادی را برای بزرگنمایی بیش از حد مشکلات دارد اما همه این مشکلات به دست جوانان با توفیق الهی و فضل خدا قابل حل خواهد بود.

اما نکته ی آخر که معظم له فرمودند جوانان عزیز ایران کشور را بهتر از آن چیزی که در ذهن نسل قبلی بود خواهد ساخت و پرچم استقلال ، عزت و عظمت و شرافت کشور را بلند تر از گزشته به اهتزاز در خواهد آورد.

اما نکته ی آخر مناسبت دیگری که در این هفته ی آتی داریم، چهارشنبه هشتم فروردین و مصادف با دهم ماه رجب میلاد موفور السرور و با برکت امام جواد الائمه (ع) است که پیشاپیش تبریک عرض می کنم و امیدواریم خداوند همه ما را از رهروان راستین این امام بزرگوار و ائمه ی معصومین قرار دهد.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.