نمازجمعه ۳ اسفند ماه ۹۷

خطبه اول

در خطبه اول پیرامون سبک زندگی اسلامی و شاخص های یک زندگی الهی و قرآنی سخن می گفتیم.

نکته ای که در قرآن ، در روایات تأکید فراوانی بر آن شده و اخیراً در پیام مقام معظم رهبری سفارشی اکید بر آن گردیده که پیرامون آن صحبت شود و به آن پرداخته گردد. چون اسلام دین زندگی است، اسلام دین تعاملات اجتماعی است، روش زندگی را به ما یاد می دهد و به همین خاطر ما سال ها است در خطبه اول پیرامون سبک زندگی اسلامی محضر مبارک شما مطالبی به اختصار عرض می کنم.

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی مدیریت زبان است، یعنی انسان باید زبانش در اختیارش باشد و این اختبار به دست دین باشد، به دست عقلانیت دینی باشد نه این زبان به دست نفس و به دست بی خردی و سفاهت باشد. چون انسان تا سخن نگفته است کلام به دست او است اما اگر گفت دیگر او به دست کلام است و تبعات و عواقب این کلامش باید توقع داشته باشد.

انسان عاقل انسان هایی هستند که قبل از سخن پیرامون آن فکر می کنند که آیا برای آخرت مفید است یا خیر و اگر مفید است می گویند و اگر مفید نباشد خیر.

یکی از ابعاد مدیریت سخن شناختن سخنان حرام و پرهیز از آن است که در این رابطه پیرامون غیبت، تهمت، بهتان سخن گفتیم و امروز در رابطه با نمیمه که به تأبیر فارسی خبرچینی جهت تخریب و اختلاف افکنی است اندکی سخن می گوییم.

خداوند در قرآن خطاب کرده به خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) :« وَلَا تُطِعْ کُلَّ حَلَّافٍ مَّهِینٍ هَمَّازٍ مَّشَّآءٍ بِنَمِیمٍ» فرموده است یا رسول الله به هیچ صورت جایز نیست ، تو که شخصیت عالی مقامی هستی به عنوان پیامبر از کسانی که قسم می خورند و قسم را دست آویز رسیدن به آمال خود می کنند، مهین سبک رأی هم هستند و فکر خوبی ندارند، به دنبال اندیشه  اهداف  نا درست خود هم قسم یاد می کنند و به دنبال آن هستند، می خواهند ذهن طرف مقابل را جذب کنند قسم می خورند برای اینکه به اهدافشان برسند. هماز، عیب جو هستند و تمام نگاهشان به دنبال این هستند که چه کسی چه عیبی دارد ، همیشه با نگاه منفی به دیگران نگاه می کنند. این آستین بالا می زنند و کفش را می پوشند، این طرف و آن طرف خبرچینی می کنند، جهت ایجاد اختلاف و تخریب شخصیت.

خانمی است در خانه و دارد زندی می کند، افرادی پیدا می شوند نمام و به شوهر او یک چیز می گویند و به آن خانم چیز دیگر و زندگی آن ها را به هم می ریزند. بین دو دوست افرادی پیدا می شوند و خبرچینی می کنند و دوستی را به هم می زنند. بین پدر و فرزند خبرچینی می کنند، بین این دو شخصیت که عمیق با هم رابطه دارند در نظام وجود اختلاف ایجاد می کنند، نه پدر دیگر مشتاق دیدار فرزند است و نه فرزند دیگر علاقه به دیدن پدر دارد. همچین کاری ایجاد می شود و زندگی ها را از بین می برد.

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمایند: مردم پرهیز کنید از خبرچینی، پرهیز کنید از تخریب شخصیت های خودتان، دوستتان، همسر و اطرافیان، مردم غیبت نکنید، خبرچینی بسیار بد و بر حضر باشید و غیبت موجب این می شود که روزه انسان خراب شود و خبرچینی عذاب قبر می آورد.

بعد می فرماید: انسانی که خبرچین است و جنب هر شخص چیزی می گوید، بین دوستان، خانوده ها، افراد جامعه ایجاد اختلاف می کند و دل ها را از هم دور می کند، زن و شوهر، پدر و فرزند، برادر و خواهر را از هم دور می کند، در محیط کاری ایجاد اختلاف می کند، بین دو دوست ایجاد دشمنی می کند می فرماید وارد بهشت نمی شود.

این نمام و شخصی که خبرچینی می کند پیوند ها را به هم می زند در حالی که خداوند گفته باید در جامعه به ویژه در خانواده باید پیوند باشد.

امیر مؤمنان امام علی (ع) از پیامبر گرامی اسلام نقل می کند که حضرت به اصحابشان این چنین گفتند که آیا می خواهید من به شما خبر دهم که بدترین انسان چه کسانی هستند . گفتند که بله ای رسول خدا. فرمودند کسانی که این طرف و آن طرف می روند و خبرچینی می کنند برای اینکه پیوند ها را تخریب کنند، خانواده ها و دوستی ها را به هم بزنند و اختلاف ایجاد کنند. به آدم هایی که بری از عیب هستند بدی نسبت می دهند و تخریب می کنند شخصیت انسان هستند.

به همین دلیل گفته اند که نمامی را چه درست باشد و چه اشتباه تکذیب کنیم  و بگوییم که این چکاری است که شما می کنید. اگر شما نگفته بودید دلم نسبت به پدرم، به همسرم سیاه نمی شد، چرا این حرف را زدید، آدم هر حرفی را نباید بگوید.

این نمامی گاهی می داند که دارد کذب می گوید، این خیلی گناه بزرگی است هم نمامی است و هم کذب. اما یک موقع سوء تفاهم برایش ایجاد شده، یک موقع سوء برداشت است و یک موقع از کسی شنیده که خود نمام بوده، نباید بیان کند و حتی صحیح هم باشد نباید بیان کند. امیر مؤمنان می فرمایند چون ایجاد اختلاف می کند، دل ها را نسبت به هم دور می کند تا چه برسد آن سوء تفاهمش، سوء برداشتش و نعوذ بالله که بداند کذب است.

این فرهنگ اسلام است. اگر در خانه ای، در جامعه ای غیبت نباشد، بهتان نباشد، تهمت نباشد، نمینه نباشد ببینید چقدر این خانواده و جامعه دارای امنیت هستند، در فضایی سالم به سر می برند.

امام صادق در این رابطه می فرمایند:« ان من أکبر السحر النمیمه» بدترین سحر نمینه است زیرا همان طور که سحر انسان را فریب می دهد نمامی هم فریب می دهد بلکه بدتر از سحر. سحر یک لحظه است و تمام می شود اما نمامی دل ها را تیره می کند و پر از کینه می کند به هم و چه مشکلاتی که ایجاد می کند.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

روز سه شنبه مصادف است با میلاد حضرت صدیقه طاهره سیده النساء العالمین حضرت فاطمه زهرا (س) و همچنین سالروز میلاد امام راحل عظیم الشأن و به همین مناسبت روز بزرگداشت مقام زن می باشد.

حضرت فاطمه زهرا یک شخصیت فوق العاده ای است که معدن طلوع همه فضائل بشری است.

در آیه شریفه است «کُونُوا مَعَ الصّادقین» یعنی ای مردم با اهل صدق و راستی و درستی باشید.

مفسرین بیان کرده اند که مصداق کامل آن اهل بیت عصمت و طهارت است. تمامی این اهل بیت که مصداق کامل صداقت هستند از دامن این بانو متولد شده اند و به همین خاطر به این شخصیت بزرگوار صدیقه گفته می شود. وجود مبارکش نماد ایمان، تقوا، اخلاق، ولایتمداری، ایثار، جهاد، همسرداری، تربیت و زبان از بیان عظمت این بانو قاصر است و به همین خاطر است که این شخصیت بزرگوار واسطه فیض استمرار نبوت ، بقاع ولایت و آفرینش امامت است. این چنین مقام دارد که پیامبر گرامی اسلام خطاب به او کرد:« مَنْ صَلَّى عَلَیْکِ غَفَرَ اللَّهُ لَهُ وَ أَلْحَقَهُ بِی حَیْثُ کُنْتُ مِنَ الْجَنَّهِ» یعنی ای فاطمه هر کس در راه تو باشد و درود بر تو فرستد، تو پیشوا، الگو و اسوه او باشی خداوند تمام بدی های او را می بخشد و خداوند مقامی به او می دهد که هم ردیف من در بهشت می شود. چنین شخصیتی است این بانوی بزرگوار.

نقل شده است از امام حسن عسکری (ع) که ما حجت های خدا بر مردم هستیم اما مادرمان حضرت زهرا حجت خدا است بر ما.

ساهت مقدس رسول الله می فرمودند پاره تن من است، تاج سر من است، اصلاً جان من است.

وقتی که جاهلان عرب به پیامبر نسبت ابتر می دادند، خداوند فرمود من به تو شیئی می دهم به نام کوثر که معدن ایجاد، طلوع و استمرار تمام خوبی ها در دنیا و آخرت است و آن حضرت زهرا (س) است. شخصیتی این چنین فوق العاده خداوند به جامعه بشری به ویژه جامعه اسلامی هدیه کرده است.

حضرت مریم یکی از القابش «سیده نساء العالمین» است . سؤال شد از امام صادق که به حضرت فاطمه هم گفته می شود «سیده نساء العالمین» سرور زنان جهان، دو سرور که نمی شود. گفتند که این گونه است که حضرت مریم سرور زنان زمان خود بود و جده ما حضرت زهرا سرور زنان جهان در دنیا و آخرت است.

به همین خاطر است که اهل بیت عصمت و طهارت و قلوب مؤمنان نسبت به حضرت زهرا این چنین مودت، محبت و تابعیت دارد.

همچنین گرامی می داریم روز تولد امام راحل عظیم الشأن که این بنای بزرگ احیای اسلام انقلابی در زمان معاصر گذاشتند و همچنین روز زن به همه بانوان تبریک عرض می کنیم و این سفارش حضرت زهرا را مجدداً عرض می کنم که فرمودند که ای مردان بهترین شما مردان آن کسانی هستند که به زنانشان احترام می گذارند، در مقابل زنشان فروتن هستند و با خشونت رفتار نمی کنند، زبان شکر دارند، همسر می دانند یعنی خود را با همسرشان یکی می دانند و لذا گفته می شود همسر. فرمودند بهترین مردان کسی است که فروتن است، بد برخورد نیست، خوش برخورد با همسرش می باشد و بزرگوارانه با همسرش برخورد می کند.

مجدداً این روز را به همه زنان جهان اسلام، ایران انقلابی و زنان استان دارالحماسه و ولایتمدار بوشهر تبریک عرض می کنم.

نکته دیگری که در شرایط معاصر ما مشاهده می کنیم بد عهدی های اروپا است. در برجام همه بد عهدی کردند به ویژه آمریکا این جنایتکار تاریخ بشریت نه تنها به عهدش وفا نکرد بلکه بد تر از قبل از برجام کرد، اروپا هم همچنین، بیرون از برجام نرفتند که فضا را کنترل کنند وگر نه اروپا هم همدست آمریکا است.

برخی فکر می کردند اروپا با ما می تواند همراهی کند، مدیریت زمان کردند و همان امتیازاتی که آمریکا می خواست از ما بگیرد و مقام معظم رهبری نگذاشتند، اروپا با یک برنامه ریزی  سیاسی الآن به دنبال مطالبه آن است.

برخی ها فکر می کردند اروپا با آمریکا فرق می کند لذا می گفتند که این پیشنهادات و طرح هایی مثل FATF را بپذیریم. این امتیاز را هم بدهیم تا این تحریم ها مقداری کاسته شود اما اروپا گذشته از اینکه خودش به برجام عمل نکرد تقاضاهای فرا برجام کرد. گفت  FATF را بپذیرید، عهدنامه های دیگر را بپذیرید، موشکی خود را مهار کنید، ادامه ندهید، دانش ان را از بین ببرید، همین طور تقاضا. ذات آمریکا و اروپا استعمارگری است. سابق استعمار کهنه بود، با تیر و تفنگ می آمدند و الآن با میز مذاکره، در یک فضای نرم، ایجاد تهدید ها و تحریم ها . انگلستان برای مردم ایران به ویژه بوشهر شناخته شده است، چهار بار به استان ما حمله کرده است، به بهانه های واهی، این می تواند حامی ایران باشد.

انگلستان گرگی است که به گرگ های دیگر هم که در لبوک خودشان است رحم نمی کند و الآن می خواهد از اتحادیه اروپا خارج شود چون سهمش کم می باشد ، این می تواند حامی ما باشد، فرانسه این استعمارگر می تواند حامی ما باشد. لذا این ها تمام مسائلی که در برجام تعهد داده بودند هیچ عمل نکردند . ایران فراتر از آن عهد های خود عمل کرد ولی آن ها نکردند .

هر چه آن ها خواستند این آقایان یکی هم روی آن گذاشتند و انجام دادند اما آن ها هیچ کار نکردند و این باید برای مسئولان و دستگاه دیپلماسی سیاسی ما درس عبرت باشد که فریب اروپا نخورند . به بهانه هایی که ما ماخواهیم مسیر تبادلات مالی را برای شما باز کنیم و آن هم در برخی از امور مثل دارو فریب این ها را بخورند و این پیمان ها مثل  FATF  و این ها امضا کنند.

مسئولان مطابق هدایت های مقام معظم رهبری رفتار کنند.

گفتند اگر برجام انجام شود تحریم ها برداشته می شود، گذشته از اینکه برداشته نشد شخصیت ها و نهادهای ما تحریم شدند. این چنین است آمریکا و به هیچ صورت نمی توان به آمریکا اعتماد کرد، آن ها فقط یک چیز می دانند، سلطه گری و چپاول گری. اروپا همین برنامه  و استراتژی او می باشد سلطه گری و چپاول گری اما در الفاظی زیبا.

مگر همین ها نبودند در جنگ تحمیلی کمک به رژیم بعثی می کردند، می شود به این ها اعتماد کرد؟. تنها باید به خدا اعتماد کرد و این جوانان انقلابی، به این مردم عزیز، بسیج، سپاه، نیروهای مسلح، نخبگان، این عزیزان و ما باید اتکا به نیروهای خود داشته باشیم با توکل به خدا تا بتوانیم این انقلاب را در چهلمین دومش پیش ببریم و این انقلاب را به دست صاحب اصلیش مهدی آل محمد (عج) برسانیم.

این نگاه مقام معظم رهبری است. ما باید روی پای خود بایستیم و بلند شویم، باید به خود اعتماد کنیم و کار کنیم و برنامه ریزی های دقیق، دانش بنیان، علمی، جهادی همان طور که در پیام اخیرشان فرمودند اقدام کنیم.

گفتند برجام می آید گرانی می رود، برجام آمد گرانی بد تر شد. برجام می آید رکود و تورم می رود، بد تر شد. این ها در فکر زمین زدن این انقلاب، در فکر برخورد شدید با مردم ایران هستند، در فکر این هستند که مردم ایران تحت فشار قرار دهند اما بدانند هر چقدر این مردم را تحت فشار قرار دهند با هدایت های مقام معظم رهبری این مردم مقاوم تر و در مقابلشان خواهند ایستاد و مشت محکمی به دهانشان خواهند زد.

مردم عزیز ما با هوشمندی و بصیرتی که دارند و با هدایت هایی که مقام معظم رهبری می کنند دیگر زیر بار هیچ معاهده ای چون برجام نمی روند، این قاعده است.

نکته ای هم می باشد که همواره بنده تذکر داده ام و آن وضعیت اقتصاد در مملکت است.

متأسفانه بخاطر نداشتن برنامه ریزی های دقیق، مدیریت علمی و جهادی و نظارت دقیق و برخورد مناسب با سودا گران ما مشاهده گرانی روزافزون هستیم، گرانی هایی که اصلاً قابل توجیح نیست. این مردم با تمام وجود در خدمت نظام و انقلابشان هستند اما توقع از مسئولان دارند  در این رابطه چاره ای بیاندیشند.

شما می بینید که سفره های مردم، زندگی مردم بخاطر سوء برنامه ریزی و مدیریت دچار آسیب جدی شده. پدر خجالت می کشد منزل برود، مادر ناراحت است از سفره خالی، حرکت های اقتصادی در بازار دارد مختل می شود. چرا مسئولان اقتصادی مملکت فکر صحیح نمی کنند؟. خودرو با این کیفیت روز به روز دارد قیمتش بالا می رود. خوب نظارت و کنترلی نیست، آقایان کجا هستند؟، این مشکلات پیچیده ای که در مملکت برای اقتصاد است مسئولان اجرائی مملکت مسئول هستند، وزرایی که حوزه اقتصاد را مدیریت می کنند مسئول هستند، چرا تدبیر نمی کنند؟، یکباره شما می بینید گوشت در ایران قیمت این چنین پیدا می کند، مرغ این چنین می شود.

آیا این مسئولیتش با کیست؟، نه با کسانی که می گفتند می خواهیم و بیاییم اقتصاد را درست کنیم. چرا درست نمی کنند و مردم را در فشار می گذارند؟. شما بیان کردید با تدبیر اقتصادی می آیید، چند ماهه حل می کنیم و چند سال است…، باید تدبیر کنید و بعد برنامه ریزی کنید. مردم از مسئولان اجرائی مملکت توقع دارند در اسرع وقت این مشکلات را حل کنند.

قیمت ها بالا می رود، در عوض اینکه برخورد بکنند توجیح می کنند، تخلف می شود به جای برخورد قاطع کنند برخورد های سطحی می کنند.

در منظومه اقتصاد اگر یک چیز گران شد موجب گرانی در دیگر کالاها می شود و این را باید حل کنند. مسأله مهم و اولیه مملکت معیشت مردم است، مسئولان به فکر معیشت مردم باشید، مسئولان در خدمت مردم باشید، قدردان این مردم باشید ، خدمتگذار این مردم باشید، این مردم بی نظیر هستند در تاریخ. تمام پست های شما به دست این مردم برای شما حاصل شده، شما مدیون این مردم هستید و نکند بخاطر بی تدبیری و بی برنامه گی  و شاید بعضاً ایجاد نا رضایتی این امور صورت بگیرد. این مسائل را باید حل کنید و اگر حل نشود نشان از ناتوانی و ضعف است، نشان از سوء مدیریت و عدم لیاقت است. باید کار کنید و مشکلات را حل کنید.

بسیاری از مشکلات ایجاد می شود و بعد از مدتی می گویند حلش می کنیم، چرا قبل از اینکه مشکل ایجاد شود حل نمی کنید ؟، فکر نکرده اید. بپردازید به آینده پژوهی، بپردازید به اینکه مردم چه نیازی دارند و نیازها را تأمین کنید.

پرهیز کنید از اینکه این مردم عزیز، بی نظیر، انقلابی، شهید و جانباز داده این طور ناراحت باشند و در مضیقه باشند. بارها مقام معظم رهبری فرموده، بارها امثال بنده از این تریبون ها گفته ایم. در عوضی که پروژه های دیگر داشته باشید که اولویت ندارند اولویت مردم هستند، اولویت با مردم و معیشت و سفره مردم است، اولویت با اشتغال است، اولویت با مدیریت زندگی این جوانان عزیز است، به فکر باشید، تعطیل کنید این همایش ها، کنفرانس ها و سمینارها و پروژه های غیر اولویت دار و بپردازید به معیشت مردم.

این مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشان دادند که همراه نظام، حافظ نظام و انقلاب خودشان هستند و از شما مسئولان اجرایی توقع دارند که در خدمتشان باشید و این مشکلات را در اسرع وقت حل کنید.

جالب این است که روز ۹ اسفند روز حمایت از حقوق مصرف کنندگان است، سال ها است حقوق مصرف کننده از بین رفته ، هم از جهت کمیت و هم از جهت کیفیت.

برنامه ریزی کنید، نظارت داشته باشید، برخورد کنید، توسعه و پیشرفت ایجاد کنید، نه این گونه که متأسفانه الآن مردم دست به گریبان هستند ولی بدانند که مردم عزیز ما از انقلاب خود، از نظام خود، از ولایت دست بر نمی دارند اما از مسئولان در هر رده ای که باشند گله مند هستند، گله دارند و باید مسئولان این گله را بر طرف کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.