نمازجمعه ۲۷ مرداد ماه ۹۱

خطبـه اول

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

شما عزیزان نمازگزار به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا بهترین زاد و توشه برای سعادت اُخروی و برترین راه برای جلب محبت الهی در حیات دنیوی است.

جمعه‌ی آخر ماه مبارک رمضان است و فضای عبادی نماز جمعه، بسیار آماده برای جلب عنایات ویژه الهی است. ماه مبارک رمضان یک هدیه و فرصت الهی برای جبران گذشته و معماری الهی خود در حال و دارا شدن شخصیت تقوایی در ادامه و آینده است که نتیجه‌ی آن محبوبیت الهی است و نزول رحمات رحمانی بر شخصی که در ماه مبارک رمضان، آسمانی شده و خود را از رذائل و گناه، پاک کرده و از آنان پیراسته شده، و به فضایل اخلاقی و عبادی آراسته شده است. «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَکَّى * وَذَکَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّى»[۱].

خداوند در این ماه هدایای بسیاری به انسان صائم و روزه‌دار عطا می‌کند که مقداری از آن‌ها را در نمازهای جمعه قبل بیان کردیم و امروز به اختصار سه هدیه الهی به انسان روزه‌دار را بیان می‌کنیم:

اولین آن‌ها توبه و پذیرش آن است. باب توبه الهی در همه ایام بر انسان گشوده است اما در ماه مبارک رمضان این خدا است که طلب می‌کند، انسان‌های گناهکار و انسان‌هایی که به گناه مبتلا شده‌اند، فرصتی الهی برای توبه و بخشش الهی است. رسول خدا (صلی‌الله علیه‌وآله‌وسلم) می‌فرمایند: «إنَّما سُمِّیَ رَمَضانُ؛ لِاَنَّهُ یُرمِضُ الذُّنوبَ»[۲] اصلاً ماه رمضان نام آن رمضان شده زیرا در این ماه گناهان ذوب می‌شوند و از بین می‌روند چون رمضان یعنی ذوب کردن، و باز می‌فرمایند: «إِنَّ الشَّقِیَّ مَنْ حُرِمَ غُفْرَانَ اللَّهِ فِی هَذَا الشَّهْرِ الْعَظِیمِ»[۳] شور بخت کسی است که در این ماه مشمول غفران خداوند نشود، و باز می‌فرمایند: «مَنْ لم یُغفَرْ لَهُ فی شَهرِ رمضانَ ففِی أیِّ شهرٍ یُغفَرُ لَهُ»[۴] اگر کسی در ماه رمضان بخشیده نشود و کاری نکند که خداوند او را ببخشاید در چه ماهی می‌خواهد این کار را کند؟ اولین هدیه خدا به انسان روزه‌دار، توفیق توبه و پذیرش انسان از ناحیه خداست، به همین خاطر می‌فرماید: «وَمَنْ لَمْ یَتُبْ فَأُولَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ»[۵] کسی که توبه نکند به خودش ظلم کرده است.

دومین هدیه خداوند در این ماه به انسان، توفیق دعا و اجابت آن است، لذا شما می‌بینید روحیه معنوی و روحیه دعا در بین مردم، جامعه و از هر جایی که شما ملاحظه می‌کنید، مساجد، خانه‌ها و تکایا، صدای دعا بلند است، این توفیق الهی است، این هدیه‌ی خدایی به اهل صیام در ماه مبارک رمضان است. خاتم الانبیاء محمد مصطفی (صلی‌الله علیه‌وآله‌وسلم) می‌فرمایند: «الدُّعاءُ سَلاحُ المؤمِنِ وَ عَمودُ الدّینِ وَ نُورُ السَّماواتِ و اَلارض»[۶] دعا سلاح مؤمن است، مایه‌ی اقتدار مؤمن است، عصای دست مؤمن است، عمود دین است، استواری دین انسان از دعا است و نور آسمان و زمین است. امیر مؤمنان (علیه‌السلام) می‌فرماید: «الدُّعاءُ مِفتاحُ الرَّحمَهِ وَمِصباحُ الظُّلمَهِ»[۷] دعا، کلید گنج رحمت خدا است و چراغ روشنایی بخش ظلمت حیات دنیویِ انسان است. و باز خود خداوند در قرآن می‌فرماید: «قُلْ مَا یَعْبَأُ بِکُمْ رَبِّی لَوْلَا دُعَاؤُکُمْ»[۸] اگر مردم دعا نکنند خدا به آن‌ها اعتنایی نمی‌کند. ماه مبارک رمضان ماه دعا و اجابت آن است «وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَهَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ»[۹] اگر بندگانم از من درخواستی کنند من قریب هستم، صنیع هستیم، قبل از آنکه دعا کنند من اجابت کردم.

سومین هدیه‌ای که خداوند به انسان صائم در ماه مبارک رمضان عطا می‌کند، تقوا است، یعنی پرهیز از گناه دوری از گناه، دوری از مخالفت فرمان خدا، و کسی که اهل تقوا شد آثار و برکات دارد و اساساً ماه مبارک رمضان و وجوب روزه اش برای این وضع شده که محصول این ماه، تقوای انسانی باشد «کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»[۱۰]. و اگر کسی اهل تقوا شد، محبوب خدا می‌شود «فَإِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقِینَ»[۱۱]، خداوند با او می‌شود «وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِینَ»[۱۲]، اهل فرقان و بصیرت می‌شود، راه برون رفت از مشکلات را خداوند به او می‌دهد، قرآن دست او را می‌گیرد، آخرت از آن او می‌شود، و انسانی بزرگ و پر ارزش در جامعه می‌گردد، لذا ماه مبارک رمضان، کارخانه انسان آسمانی سازی است.

اما عزیزان، مهم این نیست که ما ماه مبارک رمضان را درک کنیم و این امور را به دست آوریم بلکه مهم این است که آن را حفظ کنیم، مهم کسب و استمرار است نه مانند نسیمی باشد و انقطاع. مهم، عمل و مداومت است نه کاری و مفارقت. مهم این است که ما آن یافته‌ها و داشته‌هایی که در ماه مبارک رمضان به دست آوردیم، اهل دعا، اهل توبه، اهل تقوا، اهل خدمت، اهل مسجد، اهل دستگیری از فقرا، اهل قرآن و … این امور را که به دست آوردیم این را حفظ کنیم و ماه‌های دیگر نیز رمضانی باشیم. لذا امیرمؤمنان علی‌بن‌ابی‌طالب (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «المداومه المداومه المداومه المداومه» ای مردم، مداومت در طریق بندگی خدا داشته باشید، طوری نباشد که بعد از ماه مبارک رمضان تمامی این گوهرهای گرانِ ثواب، تقوا، عبادت و دعا را که به دست آورده‌اید با گناه از بین رود. امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «ما مِن شَیءٍ أحَبَّ إلَى اللّهِ عَزَّوجلَّ مِن عَمَلٍ یداوَمُ عَلَیهِ ، و إن قَلَّ»[۱۳] هیچ عملی نزد خدا محبوب‌تر نیست مگر عملی که در آن مداومت باشد، و رسول خدا (صلی‌الله علیه وآله سلم) می‌فرمایند: «اَفضَلُ العَمَل اَدومُهُ وَ إِن قَلَ»[۱۴] برترین عمل آن است که انسان، مداوم آن را انجام دهد و آن را از بین نبرد.

عزیزان، ماه مبارک رمضان، خدا عنایت کرد، طول عمر داد و توانایی داد همه روزه گرفتیم، گناهان بخشوده شده، آغوش ما سراسر و مالامال از شکوفه‌های ثواب است، تقوا در وجود ما قرار گرفته‌ است، با قرآن انیس بودیم، این را باید در ماه‌های دیگر حفظ کنیم.

خدایا در ظهور آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تعجیل بفرما.

خطبـه دوم

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

شما عزیزان نمازگزار به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا کلید رستگاری و طریق جلب عنایات ویژه الهی است.

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به ‌اختصار سخن می‌گوییم:

ابتدائاً تسلیت عرض می‌کنم محضر مبارک حضرت بقیه‌الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبر و مردم ایران به ویژه مردم آذربایجان شرقی در امر زلزله‌ای که واقع شد و تعدادی از هموطنان عزیزمان درگذشتند. خداوند آنان را غریق رحمت کند، به مجروحین شفا، و به بازماندگان صبر و اجر عنایت بفرماید. تقاضا می‌کنم از همه مردم عزیز و مسئولین که به یاری این عزیزان بشتابند و با یک کمک رسانی کارشناسانه، اندکی از رنج‌های آنان را بکاهند.

امروز، روز جهانی قدس است، روزی تاریخی، مهم و اثرگذار در نظام فرهنگی – سیاسی جهان به ویژه جهان اسلام. ابتدائاً من از همه مردم ایران به ویژه مردم گران‌قدر و ولایت‌مدار استان بوشهر تشکر می‌کنم و همچنین مسئولین محترم و همه کسانی که در این فضای بسیار گرم و پرشور حضور پیدا کردند و حماسه دیگری آفریدند.

رژیم اشغالگر قدس، محصول یک اندیشه‌ی ارتجاعی، جنایت‌کارانه و تبعیض نژادی است و در پی سلطه‌ی جهانی به هر قیمت است و این نظام فکریِ صهیونیسم جهانی است. سران این رژیم با هیچ مذاکره‌، با هیچ تحقیقات و بررسی‌های علمی، مناظرات دانش بنیان و دانایی محور و تاریخی و بنیانی، متنبّه و آگاه نمی‌شوند. جوهره‌ی رژیم صهیونیستی، سلطه‌ی جهانی با هر قیمت و به هر شکل است ولو جنایت‌کاریِ بی‌سابقه در عرصه تاریخ.

در سال ۱۹۱۷ میلادی، انگلیس در اعلامیه بالفور، نطفه رسمی رژیم صهیونیستی را ایجاد کرد و به یهودیان اجازه داد که جامعه‌ای با این ‌نام در فلسطین ایجاد کنند و در سال ۱۹۴۸ میلادی در حالی که فلسطین تحت قیومیّت انگلیس بود چند ساعت قبل از آزاد کردن فلسطین، دولت یهودی و اسرائیل و قیومیّت آن را در فلسطین به رسمیت شناخت، یعنی رژیم اسرائیل یک رژیم استعماری و برخاسته از اندیشه‌های جهان سلطه برای امور مختلفی است که عرض می‌کنم و ساخته‌ی دست جنایت‌کارانِ تاریخ بشریت مثل انگلیس، آمریکا و رژیم‌های اقماری آن است.

رژیم اشغالگر قدس به دنبال حاکمیت در تمامی سرزمین‌های مهم جهان به ویژه خاورمیانه و تسلط بر تمامی مراکز اقتصادی جهان است. او به هیچ چیز بسنده نمی‌کند، اگر مقداری از لبنان را تصرف کند به دنبال مقداری دیگر می‌رود، به دنبال اردن می‌رود، به دنبال سوریه می‌رود، به دنبال عراق می‌رود. جوهره وجودی این رژیم، تجاوز از طریق جنایت و سرپوش گذاری توسط مدیریت مطبوعات و رسانه‌های جمعیِ حقیقی و مجازی جهان است.

آنها طرح‌های وسیعی دارند که اولین طرح آن‌ها خاورمیانه جدید و آمریکایی است. لبنان، سوریه و عراق را از آن خود می‌دانند، بخشی از ترکیه، اردن، بخشی از عربستان سعودی و عمّان، و اندیشه آن‌ها این است که خاورمیانه‌ی جدید با اندیشه صهیونیستی ایجاد کنند. در این رابطه طراحی و اجرای اسلام‌زدایی در اندیشه آن‌ها است چون اسلام است که همیشه مانع پیشرفت اندیشه‌های صهیونیستی بوده است و به دنبال ایجاد اسلام بدلی در جهان هستند لذا در یک زمان یک قرآن را چاپ کردند بدون آیاتی که در ذمّ یهود است و به مسلمانان فرمان جهاد می‌دهد. آنها به دنبال حاکمیت در خاورمیانه با اسلام ناب زدایی و ارائه و گسترش اسلام بدلی هستند.

دومین کاری که این‌ها می‌کنند سرکوب نهضت‌های آزادی بخش در منطقه و به ویژه در فلسطین و لبنان است؛ لذا شما می‌بینید که با حماس و حزب‌الله چه کار می‌کنند.

سومین اندیشه‌ی آنان، تصرف کشورهای اسلامی از نیل تا فرات است و به دنبال تسلط تدریجی ولو به شکل عدم حضور جدی و علنی و حاکم کردن سرسپردگان خود در کشورهای اسلامی هستند.

چهارم کاری که جهان سلطه انجام می‌دهند کنترل اقتصاد منطقه و جهان است. یهود به دنبال ثروت جهانی است و این طبیعت یهود است؛ لذا به دنبال سلطه‌ی اقتصادی در منطقه و جهان هستند و اگر شما می‌بینید که صهیونیسم در فلسطین اشغالی قرار گرفت نه به خاطر این است که بیت‌المقدس آنجاست بلکه به خاطر این است که خاورمیانه را کنترل کند که مرکز ثروت جهان است و مرکز تمامی حرکت‌های تاریخ‌ساز است و همه انبیاء در اینجا مبعوث شدند.

پنجم، کنترل مراکز اطلاع‌رسانی جهانی و مطبوعات چه مطبوعات مجازی مانند ماهواره‌ها و چه مطبوعات حقیقی و این رسانه‌هایی که شما ملاحظه می‌کنید است.

کار دیگر آن‌ها، جنایت و ترور شخصیت‌های مؤثّر در نظام‌های انقلابی است، بنابراین ساده‌اندیشانه است که با رژیمی که ساخته‌ی دست جهان سلطه است و استقرارش در خاورمیانه برای نابودی خاورمیانه‌ی اسلامی و تشکیل خاورمیانه‌ی صهیونیستی است و به دنبال گسترش در تمام جهان است، شما در آرژانتین، برزیل، نروژ، فرانسه و هر جایی که نگاه کنید دستی از صهیونیست می‌بینید. مجامع حقوق بشر را کاملاً زیر دست دارند، ساده‌اندیشانه است که ما با مذاکره و مصالحه بخواهیم یک چنین رژیمی را بخواهیم متقاعد کنیم که حقوق بشر را مراعات کند.

انقلاب اسلامی ایران بر پیکره رژیم صهیونیستی زلزله‌ای بود و با طلوع خورشید انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی، صهیونیست‌ها مرگ زودهنگام خود را مشاهده کردند، بدین خاطر بعد از انقلاب، جبهه‌ی اسلامیِ ضدصهیونیستی و خط مقاومت تشکیل شد، رو به اقتدار رفت و اسرائیلی که در شش روز ارتش‌های عربی را شکست داده بود در ۳۳ روز از حزب‌الله و بعد از آن از حماس شکست خورد، اقتدار او شکست و پوشالی بودن او مشخص شد.

الان در این اندیشه هستند که به کمک برخی از کشورهای به ظاهر اسلامی و مجامع جهانی، خط مقاومت را بشکنند خط مقاومتی که هم‌اینک از ایران آغاز شده، عراق، سوریه، لبنان، غزه و این حلقه واسطه که سوریه است را بشکنند و با طراحی‌های جنایت‌کارانه، سوریه را به آتش کشیدند؛ اما بدانند این وعده خدا است که هر کاری کنند، هر اندیشه‌ای که در سر داشته باشند، هر شخصی را ترور کنند و هر رژیمی را که ساقط کنند آخرالامر به دست مهدی آل محمد (عجل الله تعالی فرجه الشریف) سرنگون خواهند شد و پرچم‌دار این بیداری و حرکت، سپاهیان، سربازان و مردم گران‌قدر، عزیز و ولایتمدار ایران اسلامی هستند که در کنار مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (دامت برکاته العالیه) حماسه‌ها آفریده‌اند و ان‌شاءالله جهان به زودی پیروزی اسلام را خواهد دید.

خدایا درظهور آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تعجیل بفرما.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.