نمازجمعه ۲۵ بهمن ماه ۹۸

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راهی که راه قرآن است، راه خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت است، راهی که سفارش انبیاء و اولیای خدا است و سرانجامش نجات از عذاب و رشد و کمال است.

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی مسئولیت پذیری است و انجام مسئولیت به شکل احسن.

هر انسانی مسئول است در قبال امتیازاتی که خداوند به او می دهد. خداوند به انسان حیات می دهد و بنابراین در قبال حیاتش مسئول است، به او عقل می دهد و در قبال عقلش مسئول است، به او زبان و گوش داده، چشم داده و در قبال این نعمات مسئول است.

در آیه شریفه آمده:« إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ کُلُّ أُولئِکَ کانَ عَنْهُ مَسْؤُلً» قدرت شنوایی، بینایی، تعقل که خداوند به انسان داده است انسان در قبال این ها مسئول است.

خداوند به انسان پدر و مادر مهربان داده که این دو با تمام وجودشان از فرزندشان نگهداری می کنند، انسان در قبال پدر و مادر مسئول است، خداوند به انسان همسر داده است که با یک زندگی مشترک در خدمت هم هستند و مایه آرامش و آسایش یکدیگر هستند، انسان در قبال همسرش مسئول است، خداوند به انسان فرزند داده است، در قبال فرزندانش مسئول است، خویشان داده، جامعه داده، مسئول است، به انسان شغل، مهارت، حرفه، دارایی داده، در قبال تمامی این امور انسان مسئول است.

لذا حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی(ص) می فرماید:«انی مسئول» یعنی من پیامبر که خداوند پیامبری به من داده من مسئول هستم « و انکم مسئولون» و همه شما مسئول هستید و مسئولیت دارید، وظایفی دارید.

مسئول یعنی وظیفه ای که در قبال آن مورد بازخواست قرار می گیرید. گاهی انسان یک وظیفه ای دارد ، اگر انجام داد خیلی خوب و اگر انجام هم نداد مورد بازخواست قرار نمی گیرد اما اگر وظیفه ای انسان داشته باشد که مورد بازخواست قرار می گیرد در دنیا و به ویژه در آخرت به آن وظیفه مسئولیت گفته می شود، یعنی هم انسان وظیفه دارد و هم باید در قبالش پاسخگو باشد .

لذا خداوند به انسان حیات داده، وظایفی در قبال آن داریم و بازخواست هم می شویم پس مسئول هستیم در قبال حیاتمان که در چه چیزی این حیات می گذرانیم، در راه حلال یا در راه حرام.

خداوند به انسان این قدر توانایی جسمی داده، این همه ارزش های خانوادگی و اجتماعی داده، این همه رزق داده، به انسان توانایی و مهارت در کارها داده، در قبالش انسان مسئول است.

اگر انسانی از این موارد استفاده کند، وظیفه را انجام ندهد، این شخص مسئولیت خود را در قبال این امور انجام نداده و به همین خواطر معذب خواهد شد، به همین خاطر می فرمایند که انسان موجودی است مسئول و این طور نیست که رها باید، این طور نیست که انسان پدر خانواده باشد و در قبال همسر و فرزندانش مسئولیتی نداشته باشد و اگر انجام نداد طوری نشود، بازخواستی نشود. فرزندان در قبال پدر و مادر این چنین هستند، تمام اعضای جامعه در قبال یکدیگر مسئول هستند و به همین جهت است که هر کس وظائف بالاتری داشته باشد مسئولیت و بازخواستش از او بیشتر و محکمتر خواهد شد و وظیفه شدیدتر و عمیق تری دارد و به همین جهت است که انسان بزرگ انسانی است که به مسئولیت خود به خوبی عمل می کند به طوری که هنگام بازخواست الهی جواب صحیح دارد که بدهد و هر کس مسئولیت و وظیفه بالاتری باشد و دارای عناوین بالاتری باشد وظیفه سنگین تر، مسئولیت سخت تر و بازخواست هم بیشتر و به همین جهت است که یک جامعه اسلامی یک جامعه مسئول است در قبال یکدیگر. از کوچکترین انسان در یک جامعه مسئولیت دارد تا بالاترین و در روز قیامت گفته می شود باستید که همه شما باید بازخواست شوید و در قبال کارهای خود مسئول هستید.

روزی حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) در اواخر عمر بودند خطاب به صحابی کردند و گفتند که آیا فردی است که به گردن من حقی داشته باشد که ادا کنم؟، شهید سلیمانی شخصیتی بود که بیش از آنی که فکر دنیا باشد فکر آخرت بود. انسان های بزرگ این چنین هستند، دنیا را می گذاریم و می رویم، پیش رو مشکلات داریم.ای انسان ها فکر فردا باشید که امروز با هر شرایطی می گذرد. یکی از صحابی بلند شد و گفت یا رسول الله بله بنده حقی به گردن شما دارم، فرمودند: بفرمایید. گفت شما روزی تازیانه دستتان بود و می خواستید کاری انجام دهید تازیانه بلند شد به من اصابت کرد و می خواهم قصاص کنم، همان تازیانه که شما ناخواسته به من خورد، من هم می خواهم همان تازیانه را به شما بزنم. صحابی خیلی ناراحت شدند، پرخاش کردند، حضرت گفتند نه بگذارید کارش را انجام دهد، آن قسمت را کنار زدند و گفتند انجام دهید. ببینید پیامبر خدا می داند ، چون یک کار ناخواسته اش مورد سؤال است و باید جواب دهد می گوید من الآن جوابگو باشم که روز آرخت بتوانم پاسخش را بدهم. گفت بیایید بزنید، آن فرد جلو آمد این کتف پیامبر را بوسید و گفت چگونه من دستم به شما می رسد تازیانه بزنم، می خواستم اینجا را ببوسم، این چنین است و همه مسئول هستیم.

الآن انتخابات مجلس شورای اسلامی است، همه مسئول هستیم.

حضور داشته باشیم، به فرد اصلح رأی دهیم و هر رأی ما روز قیامت سؤال می کنند که اول چرا شرکت نکردید؟، و به چه دلیل شرکت کردید؟، چرا به این فرد رأی دادید؟، چون هر رأی برای یک فرد موجب می شود که این فرد وقتی مجلس می رود هر کاری که می کند انسان هایی که رأی به او داده اند مسئول هستند، به هر شخصی. آن آقایی هم که وارد مجلس می شود مسئولیت فوق العاده ای دارد و باید لحظه لحظه ی کار و رفتار اجتماعی و زندگیش بعد از نمایندگی و در مجلس هر تأیید و تکذیبی که می کند، هر رأیی که می دهد باید پاسخگوباشد.

پیامبر می فرماید من مسئول هستم و باید پاسخگو باشم و همه شما مسئول هستید. لذا انسان نباید در زندگی خود را رها شده بداند در قبال، خانواده و فرزند و جامعه و کار و ارباب رجوع، نه باید مرتب این نگاه داشته باشد که تمام اعمالی که انجام می دهم فردا باید پاسخگو باشم.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

تبریک عرض می کنم میلاد آسمانی حضرت فاطمه زهرا(س) به همگان به ویژه بانوان گرامی و روز زن را نیز به این بزرگواران تبریک دارم و همچنین ساروز میلاد امام راحل عظیم الشأن.

در شأن حضرت زهرا (س) سخن گفتن یک فرصت فوق العاده می خواهد و فقط همین بدانید که ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام فرمودند میزان رضایت خدا و غضب خداوند به افراد رضایت و غضب حضرت زهرا (س) است. یعنی میزان است، میزان عرش است، ملاک تأیید و تکذیب خداوند است. خداوند با غضب فاطمه غضب می کند و با رضایتش از کسی راضی می شود. این مقام و عظمت ایشان است.

وجود مبارکش علت بقای رسالت است، یعنی رسالت رسول خدا با وجود مبارک حضرت زهرا (س) این نسل ادامه پیدا کرد، نهاد مستحکم حمایت از ولایت است در کنار امیر مؤمنان و سرچشمه فیاض آفرینش امامت است، همه ائمه از امام حسن مجتبی (ع) تا آخر فرزند ایشان هستند. یک همچین شخصیتی است. مجدداً تبریک عرض می کنم و امید دارم در دنیا رهرو  آن حضرت و در آخرت مورد شفاعتشان قرار بگیریم.

تشکر و قدردانی می کنم از مردم شریف، گرانقدر و ولایتمدار استان بوشهر به دلیل حضور حماسی و سراسر شعور و ولایتمداری در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه و همچنین از شورای محترم هماهنگی تبلیغات اسلامی جهت برگزاری. همواره مردم استان عزیز بوشهر در همه عرصه ها پیشگام و پیشتاز بودند در این امور و الحمدلله در این زمینه نیز مایه افتخار و اقتدار هستند.

یاد و خاطره شهید بزرگوار سپهبد حاج قاسم سلیمانی را نیز گرامی می داریم، چهلمین روز رحلت ایشان است و همچنین ابو مهدی المهندس و سرداران جبهه مقاومت.

مجلس شورای اسلامی یکی از ارکان مهم و از مؤلفه های قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است. نماد مردم سالاری دینی است. مرکز کارشناسی ، از آن طرف تصمیم سازی و تصمیم گیری، قانون گذاری، نظارت و خدمت صادقانه به نظام و مردم است. عصاره مردمی نظام جمهوری اسلامی ایران است و به همین خاطر یک مجلس قوی و کارآمد موجب اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و اگر ما مجلسی داشته باشیم در تراز انقلاب اسلامی ایران بسیاری از امور حل خواهد شد، پیشرفت، توسعه در همه ابعاد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، دفاعی و امنیتی، حوزه های علم و فن آوری ما خواهیم داشت و اما مجلسی ضعیف داشته باشیم قطعاً در برخی از این امور دچار چالش جدی خواهیم شد.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در سخنرانی اخیر خود ملاک هایی برای یک نماینده تراز نظام جمهوری اسلامی بیان کردند و همچنین در صحبت های گذشته خود معیارهایی بیان فرمودند که بنده آن معیار ها و ملاک ها محضر مبارک شما عرض می کنم.

اولین میزان و ملاک نماینده تراز نظام جمهوری اسلامی ایران ایمان است، خدا باوری و خدا ناظری است، خود در محضر خدا دیدن است، خود را در قبال کار مسئول دانستن است. ایمان.

دوم، تقوا. یعنی نمایندگی بدون گناه، نمایندگی مرضی خدا، نمایندگی که در آن خدا محور باشد، دچار انحراف و سقوط در عرصه مختلف نشود.

سوم، ولایتمدار نسبت به ولی فقیه  و در شرایط کنونی مقام معظم رهبری، ولایتمدار باشد و در مسیر ولایت که مشروعیت تمامی این امور از ناحیه ولایت است این پست ها و عناوین از نگاه فقه حکومتی اسلامی.

انقلابی باشد، این کشور کشوری انقلابی است، نماینده تراز انقلاب اسلامی باید انقلابی باشد، این طور نباشد که در قبال آرمان ها و ارزش های انقلاب کناره خود بدارد بلکه باید پیشتاز در عرصه تحقق آرمان ها و ارزش های انقلاب باشد.انقلاباتی که شما در طول تاریخ دیدید و به سقوط کارشان انجامید به این خاطر بود که مسئولانشان به مرور آرمان ها و ارزش های انقلاب را کنار گذاشتند. یک نماینده مجلس شورای اسلامی برای انقلاب باید انقلابی باشد با همان معیار های انقلابی.

میزان دیگر مردمی باشد، او نماینده مردم است و باید تمام هم و غمش خدمت به مردم باشد، خود را هزینه انقلاب، نظام و مردم کند نه مردم و انقلاب و نظام را هزینه خود کند، این چنین باید باشد، مسئول است در قبال رأی مردم و وقتی نماینده شد باید خدمتگذار مردم باشد در تمامی شرح وظایفی که یک نماینده محترم مجلس دارد.

عدالت خواه باشد، در تمامی عرصه ها به دنبال تحقق عدالت باشد که مقام معظم رهبری بارها بر آن تأکید دارند، در قبال بی عدالتی آرام ننشیند، در قبال جرم و جور به یک فرد در حوزه انتخابی، در استانش، بلکه در کل ایران آرام ننشیند، قوانین عدالت محور تصویب کنند و نظارت عدالت بنیان بر امور داشته باشد. نظام جمهوری اسلامی ایران رکن اساسی آن اسلام و عدالت است.

معیار دیگر شجاع باشد. این طور نباشد که وقتی ارباب ثروت و ارباب سیاست به او فشار بیاورد ایشان موضع گیری اصلی خود را فراموش کند، وظیفه خود را فراموش کند، در مقابل خط انحراف و ابتذال، افرادی که می خواهند آرمان ها و ارزش های انقلاب آرام آرام از بین برود در هر پست و مقامی باشد محکم بایستد، مقاومت کند، اقتدار داشته باشد، شجاع و نترس باشد، بیان کند، مصلحت اندیش و به دنبال لابی های پشت پرده نباشد، شجاع باشد ولو در مقابلش هر شخصیتی که می خواهد باشد باشد از مسئولان اجرایی نظام.

در مقابل آمریکا و کشور های استعمارگر قامتی استوار داشته باشد و مقابل آمریکا و انگلیس و رژیم اشغالگر قدس و کشور های استعمارگر اروپا و کشورهای با اندیشه های وهابی بایستد و محکم سخن بگوید.

کارآمد باشد، یعنی در حوزه قانون گذاری، در عرصه نظارت که از ارکان وظایف نمایندگی مجلس است کارآمد و توانمند باشد.

در همه عرصه ها دارای مطالعه و دارای هیئت اندیشه ورز باشد، کار قوی انجام دهد برای نظام، این معیار کارآمدی هم عنصر مهمی است.

و معیار دیگر استعمار ستیز باشد. هیچ کشور بیگانه ای این طور نیست که فکرشان این باشد که به سود ما کار کنند و منافع خود را دنبال می کنند به ویژه کشور های استعمار گر. ساده اندیشی و سفاهت سیاسی است اگر کسی بگوید من می خواهم باب مذاکره با آمریکا را باز کنم. آمریکا را دیدید برجام را چکار کرد. هر مذاکره ای که با آمریکا، انگلیس، فرانسه، با آلمان شود مطمئن باشید آن ها به دنبال این هستند نه میز مذاکره جهت حفظ منافع ما بلکه به دنبال چپاول منافع ما هستند.

شما ملاحظه کردید برجام را خودشان پیشنهاد دادند، خودشان مذاکره کردند، خودشان مصوباتی تصویب کردند، خودشان امضاء کردند و خودشان هم از بین بردند. تنها یک راه است برای اقتدار نظام ، اتکا به خدا، ولایت و مردم و این جوانان عزیز و انقلابی.

نماینده مجلس باید استکبار ستیز باشد و به هیچ صورت روح اعتماد و اتکا به کشورهای بیگانه نداشته باشد. متأسفانه برخی فکر می کنند نظام جمهوری اسلامی ایران با گشودن دروازه های غرب به توسعه می رسد، نه، دروازه های غرب دروازه های استعمار و وابستگی و براندازی است. مردم نماینده استکبار ستیز می خواهند.

معیار دیگری که در این رابطه مهم است این است که تجمل گرا نباشد و به دنبال منافع خود نباشد، خود و اطرافیان خود. به دنبال خدمت به مردم و مستضعفین باشد. ورودیش به مجلس داراییش همان قدر که هست خروجی آن هم همان قدر باشد. در پرتو نمایندگی مجلس به نان و جایی نرسیده باشد یلکه عمر خود را در خدمت به مردم قرار دهد.

این نکاتی است که باید یک نماینده داشته باشد.

به همه مردم استان و ایران توصیه می کنم که حضوری پرشور و حماسی در رأی گیری داشته باشند و نشان دهند که هیچ گاه آرمان ها و ارزش های انقلاب را فراموش نمی کنند و وفادار هستند و ما مسئول هستیم. اگر شرکت نکنیم و وفردی به مجلس برود که مناسب نیست، گفته می شود چرا شرکت نکردید که رأی به انسان خوب دهید؟، آن هایی که شرکت می کنند مسئول هستند و باید با دقت انتخاب کنند، باید نماینده ای انتخاب کنند که در تراز انقلاب اسلامی ایران باشد.

نکته دیگری که توصیه می کنم مراعات اخلاق، تقوا، ادب و آداب نمایندگی مجلس شورای اسلامی به کاندیدای محترم و حامیان و دفاتر انتخاباتی این عزیزان است که الحمدلله در استان مراعات می شود، این را عنایت بفرمایند این فضای اخلاقی سیاسی که در استان است کم نظیر اگر نگویم بی نظیر در ایران است، این را ان شاءالله عنایت داشته باشند و مراعات کنند.

یک نکته هم به مسئولان عزیز عرض کنم چون امروز خیلی بنده را متأثر کرد وضعیت کشاورزان جنوب استان است، منطقه آبدان، دیر و آن مناطق دشتی که گوجه های آن ها بخاطر سرما و افت قیمت شرایطی رخ داده که این عزیزان توان برداشت ندارند و در زمین هایشان دفن می شود از همه مسئولان ملی و استانی تقاضا دارم ، این مشکل سال ها است که وجود دارد و راه حلش هم مشخص است، خرید های تضمینی، خرید های حمایتی و خرید های توافقی مناسب و احداث صنایع تبدیلی به شکل بسیار عالی در خود استان است. از همه مسئولان تقاضا می کنم هر چه سریع تر در خدمت این عزیزان قرار بگیرند و این مشکلی که برای این بزرگواران ایجاد شده و سرمایه انسانی و مالی زیادس گذاشته شده حمایت کنند که بیش از این متضرر نشوند.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.