نمازجمعه ۲۳ فروردین ماه ۹۸

خطبه اول

در خطبه اول به مناسبت حلول ماه معظم شعبان که متعلق است به خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) پیرامون یکی از موضوعاتی که در باره آن پیامبر گرامی در قرآن مطرح شده و یکی از اصول معماری و خودسازی شخصیت انسان است می پردازیم.

یکی از مهمترین وظایف انسان خودسازی است، معماری و مهندس شخصیت خود است. برخی از انسان ها در زندگی خود را رها می کنند و به امواج حوادث دنیا می سپارند و زمان را می گذرانند. گاهی خوب و گاهی بد، دارای یک شخصیت منسجم، قوی و محکم نیستند.

به همین خاطر این افراد یک شخصیت متزلزلی دارند و هیچ گاه نمی توان پیش بینی کرد که این شخص در قبال حوادث و مسائل چه موضعی دارد. با فرزندش، با خانواده، در محیط کاری یک شخصیت غیر قابل انتظار، غیر قابل پیش بینی است.

هیچ کس در کنار این ها امنیت ندارد چون امروز به رنگی است و فردا به رنگ دیگر.

گروه دوم افرادی است که خود را معماری شخصیتی کرده اند اما این معماری غلط بوده و معماری شخصیت آن ها دارای یک الگو و طرح و نقشه ای بوده که خدا پسندانه نیست، غلط است، اشتباه است ، این فرد شخصیت دارد اما شخصیت منفی.

گروه اول بی شخصیت و گروه دوم شخصیت منفی دارند. سراسر زندگیشان منفی فکر می کنند، منفی برخورد می کنند و منفی عمل می کنند.

کفر، شکر، نفاق، بدرفتاری اجتماعی از ویژگی این افراد است اما گروه سوم افرادی هستند که معماری شخصیت خود می کنند اما شخصیت مثبت و انسانی.

این افراد دارای روح ایمان و تقوا هستند، اخلاق مدار هستند و همه در کنارشان احساس آرامش می کنند، به شدت محبوبیت دارند هم در خانواده و هم در خاندان و هم محیط اجتماعی و هم محیط کاری.

در رابطه با معماری شخصیت مثبت یک شاخص روان شناسانه است و این نکته است که انسان هایی که می خواهند خود را معماری کسب شخصیت مثبت و والا کنند باید الگو داشته باشند.

خداوند در قرآن می فرماید که ای مردم الگوی شما خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) باید باشد. ای مردم در وجود پیامبر گرامی اسلام تمامی شاخص های یک اسوه ی ارزشمند عرشی و الهی است. یک نفر دیگر در قرآن وجود دارد که خداوند او را الگو قرار داده و او حضرت ابراهیم است.

تا قبل از اسلام حضرت ابراهیم الگو بود و بعد از بعثت رسول خدا و ظهور اسلام خداوند رسول اسلام و پیامبر خاتم الگو است و به همین جهت است که کسانی که می خواهند خود را معماری شخصیتی الهی کنند که محبوب خدا باشند، سعادت و رستگاری در دنیا و رستگاری در آخرت داشته باشند و در فضای دنیا موفق باشند باید رسول خدا را الگوی خود قرار دهند. در الگو، تقوا، ایمان، رفتارهای اجتماعی و تمامی امور باید رسول خدا را الگوی خود قرار دهند و به همین خاطر است که خداوند می فرماید این شخصیت این قدر مهم است و اهمیت دارد که تمامی ماه ها ازآن او است و ماه شعبان به طور خاص و خداوند می فرماید که خود خداوند و فرشتگانش مدام بر او درود می فرستد.

بعد می فرماید کسانی که شأنشان شأن آسمانی است یعنی مؤمنان هم نوا با خداوند و فرشتگان شوند «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِیماً».

به همین خاطر باید زندگی این پیامبر الهی را مطالعه کرد که چنین شأن دارد و خداوند و فرشتگان و مؤمنان مدام بر او درود می فرستند.

به همین جهت است که باید کسانی که به دنبال رشد شخصیت خود هستند عنایت داشته باشند به مهندسی خودسازی خود و الگویشان حضرت خاتم الانبیاء باشد.

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

ابتداً تبریک عرض می کنم موالید آسمانی شعبان، میلاد حضرت اباعبدالله الحسین روحی فداء، امام سجاد (ع)، حضرت ابالفضل (ع) و در نهایت میلاد خاتم الاوصیاء مهدی آل محمد (ص).

حضرت اباعبدالله الحسین محبوب ترین شخصیت تاریخ است چنان که حضرت رسول ( علیه آلاف تحیه و الثناء) بیان فرمودند خدایا من او را دوست دارم، خدایا او را و دوستارانش را محبوب بدار.ساهت مقدس امام سجاد(ع) چنان عظیم است که در قیامت منادی ندا می دهد عین زین العباد، کجاست زینت عبادت کنندگان تاریخ و ساحت مقدس حضرت ابالفضل چنان عظمت دارد که امام صادق می فرماید در اوج استحکام ایمان و در نهایت بصیرت بودند و فرمودند خداوند در بهشت چنان مقامی به او می دهد که تمام بهشتیان آرزوی آن مقام را دارند.

ان شاءالله در جمعه آینده پیرامون وجود مبارک آقا امام زمان مفصل صحبت خواهیم کرد.

اخیراً رئیس جمهور آمریکا یا بهتر عرض کنم دست نشانده صهیونیسم بین الملل پیرامون سپاه عزیز صحبتی کرده اند و بیان کرده اند که سپاه در لیست تروریسم قرار می دهیم. ابتداً باید گفت که شما عددی نیستید، شخصیتی نیستید نه خود و نه آمریکا که بتوانید پیرامون ایران و نهادهای انقلابی سخن بگویید، این سخن خیلی برای دهان شما بزرگ است، شما خیلی کوچک تر از این هستید که بخواهید در قبال ایران و سپاه سخن بگویید. شما در تاریخ آمریکا، تاریخ جهان استکبار کانون شرارت، استعمار و تروریسم بودید، چه کسی از رژیم اشغالگر قدس با این همه جنایت دفاع می کند، چه کسی گروه های تروریستی مثل داعش را درست کرد؟، خود شما در مناظرات انتخاباتی گفتید اوباما و آمریکا درست کرد؟، چخ کسانی می کنند از جهت رسانه ای و پشتیبانی های مالی از تروریست و داعش در خاور میانه؟، چه کسانی حمایت می کنند از فروش نفت آن ها جز خود شما؟، چه کسانی حمایت کردند از تروریست دولتی توسط بن سلمان که آن خبرنگار را تکه تکه کردند، آیا شما نبودید حمایت کردید؟، آیا مجامع حقوق بشری توسط شما حامی تروریست نیست؟، آیا تروریست های جهانی الآن مورد حمایت شما در آمریکا و غرب نیستند؟، الآن شما در افغانستان، عراق، سوریه آیا از تروریست ها حمایت نمی کنید و نمی گذارید نیروهای انقلابی و مردمی این کشورها برخورد کنند با تروریست ها، آیا شما نیستید که در شورای امنیت وقتی می خواهند محکوم کنند تروریست را شما وتو می کنید؟، آیا شما نیستید که پشتیبانی نظامی و اطلاعاتی از تروریست ها در خاور میانه می کنید؟، همه می دانند.

آمریکا در ساختار سیاسی جهان هم اینک عمله صهیونیست بین الملل است و حامی تروریست دولتی و غیر دولتی است و در عوض گروه هایی که با تروریست مقابله می کنند مثل سپاه، شما آن ها را در لیست تروریست ها قرار می دهید و این وارونگی و تحریف حقایق است.

چه کسی با داعش مبارزه کرد  آن را از عراق بیرون کرد و در عوض چه کسی از داعش حمایت کرد که در عراق بماند، سپاه مقابله کرد و شما حمایت کردید، شما در لیست تروریست ها بلکه در صدر آن ها هستید، شما سرچشمه شرارت و تروریسم بین الملل هستید، شما جنایتکار جنگی هستید، این فریاد مردم مظلوم جهان است که مرگ بر آمریکا…

شما می خواهید سپاه را محکوم کنید که تروریست است. اگر تروریست بد است شما سر منشأ تروریستی هستید، تمام جهان می داند، کشور ما قربانی تروریست است، حججی چرا در سوریه رفت و چه کسانی او را سر بریدند جز داعشی ها و ایشان رفته بود با داعش مقابله کند، این همه مدافعین حرم، این همه منافقین در ایران ترور کردند، الآن شما که از آن ها حمایت می کنید.

شما کانون ترور هستید. آمریکا و جهان بداند تا انقلاب وجود دارد سپاه نیز وجود دارد و تا سپاه وجود دارد انقلاب نیز وجود دارد.

ما می دانیم شما چرا این طور با سپاه برخورد می کنید، چون این سپاه است که در مقابل شما و صهیونیسم بین الملل و تروریسم ایستاده، این سپاه است که مایه اقتدار و عظمت ایران است و شما با این امور می خواهید مثلاً سپاه را تضعیف کنید. از روزی که گفته اید سپاه در لیست تروریست است در ایران هر کسی که می بینید می گوید من یک سپاهی هستم. این چنین عظمتی است که سپاه در ایران، خاور میانه، لبنان، در عراق و سوریه دارد و همه اعلام حمایت از سپاه کردند. شما می خواستید سپاه را تضعیف کنید اما شپاه قوی تر شد و این وعده خدا است.

الآن ببینید سپاه هم در حوزه دفاع از حریم ایران در امور نظامی از اول انقلاب تا الآن حماسه آفریده، ۸ سال دفاع مقدس، مقابله با تروریسم، مقابله با تروریست های بین الملل در سوریه و عراق دیدید که چه حماسه ای آفرید  و داعش را نابود کرد، در عرصه علم و فن آوری سپاه حمایت کرده، در عرصه عمران و آبادی حمایت می کند، در محرومیت زدایی سپاه حمایت می کند، کار و تلاش می کند، در حوادث ناگوار طبیعی مثل سیل و زلزله شما ببینید در تمام استان ها سپاه حضور دارد، الآن سپاه استان در خوزستان و در شهرستان باوی کوشش می کند و تمام سپاه ایران. شما از این ناراحت هستید و از این ناراحتی بمیرید.

حمایت از سپاه واجب و تضعیف آن حرام است.

مملکت ما همه بسیجی هستند و در کنار سپاه هستند و همه قدردان این نعمت و موهبت خداوندی یعنی سپاه هستند. امام راحل عظیم الشأن گفتند که اگر سپاه نبود این مملکت هم نبود. مقام معظم رهبری همین طور فرمودند. و امام یک شاخص تعریف کرد و گفتند آمریکا از هر کس تعریف کرد بدانید که انسان و جریان بدی است و اگر از گروه و نهادی بغض و کینه نشان داد بدانید که این نهاد درست است.

لذا آمریکا می گوید سپاه تروریست است، اول تروریست خود شما هستید و همه می دانند سپاه یک خورشید فروزان بی غروب برای این نظام و مملکت است و تمام مردم ایران بسیجی و حامی سپاه هستند و بدانند که از این به بعد این طور نباید باشد که آمریکا بگوید سپاه در لیست ترور است و ما بگوییم نیست، از الآن به بعد مقام معظم رهبری فرمودند که شما تهاجم کنید و بگویید شما تروریست هستید و باید همان برخورد تروریستی که شما با ملت می کنید از جهت حقوقی و در حوزه دفاعی با خود شما شود.

باید مجلس، دولت، قوه قضائیه برخورد قاطع با تروریسم بین الملل به سرکردگی آمریکا داشته باشد.

وضعیت سیل الآن مملکت را آزرده کرده است. از همگان تقاضا می کنم که کمک کنند به هر طریق ممکن اما سازمان یافته به تمامی مردم عزیزی در استان هایی که آسیب دیده رفع آسیب شود.

و در استان مسئولین مربوطه تمام جغرافیای استان را بررسی کنند، تمام مواردی که احتمال دارد سیل ایجاد شود و یا از استان های دیگر سیل به استان ما بیاید و یا بارش ها موجب سیل شود پیش بینی کنند، بنده خود تمام این موارد را دیده ام و الحمدلله مسئولین استان هوشیار هستند اما برخی از جاها که تذکر هم داده ام مثل برخی از آبخیزها، برخی از مسیل ها، آبخیزها این ها نیاز دارد به توجه، بازسازی که نکند خدایی ناکرده بارانی ببارد و استان محفوظ ما دچار آسیب شود. این مردم مردم عالی مقامی هستند و باید مواظبت کرد.

گروه هایی تشکیل شده و سر می زنند و کزارش هایی می دهند، برخی از جاها نیاز است که مسئولین بیش از این توجه کنند.

نکته ای هم به مسئولان مملکت عرض می کنم . یکی از شاخص های مدیریت راهبردی و استراتژیک آینده پژوهی بحران است، مسئولان ، مدیران شما باید ۱۰ سال الی ۲۰ سال آینده را ببینید و بدانید چه بحران هایی در پیش است و ضرب در ۱۰ کنید، بحران را درست کنید و فضای ایران را آماده این بحران کنید که این بحران به ایران آسیب نرساند.

سیل و زلزله طبیعی است به ویژه در شرایط کنونی، شما باید آینده پژوه می بودید، باید استانی مثل گلستان که هر سال در این ایام سیل می آید پیش بینی می کردید، برای لرستان و خوزستان و کل ایران باید آینده پژوهی می کردید و احتمال سیل می کردید و برنامه ریزی می کردید و مانع می شدید.

این همه اعتبارات الآن برای رفع آسیب است، باید از قبل این اعتبارات ، حتی یک صدم آن را خرج کرده بودید و فکر کرده بودید این آسیب ها نمی رسید.

الآن ان شاءالله این کار را انجام دهید تا در فضای ملی به ویژه استان مردم ما دچار بحران و سختی نشوند.

روز ارتش جمهوری اسلامی را گرامی می داریم و یاد و خاطره شهدای عزیز ارتش را ، یادشان و عظمت حماسی آن ها فراموش شدنی نیست.

روز چهارشنبه هم روز جوان و سالروز تولد حضرت علی اکبر (ع) است، تبریک عرض می کنم و به مسئولان یک نکته عرض می کنم که حمایت و توجه به جوان و دگردیسی مدیریت کنونی به سمت جوان و جوان گرایی این روش مقام معظم رهبری است. به جوان ها توجه و عنایت داشته باشید، حوزه اشتغال حمایت کنید که جوان ها آموزش های لازم ببینند و سر کار بروند و وقتی مدیر هم می شوند تحمل کنید که تجربه کسب می کنند و موفق می شوند. تمام این مملکت از همان ابتدا با همین جوان ها حفظ شده و رشد کرده. لذا از مسئولان ملی و استانی این تقاضا را دارم.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.