نمازجمعه ۲۳ شهریور ماه ۹۷

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که پیرامون سبک زندگی اسلامی و آموزه ی زندگی الهی سخن بگوییم.

تنها راه رستگاری و سعادت زندگی بر اساس هدایت های الهی در قالب دین اسلام است.

به مناسبت ایام محرم آموزه ای از سخنان گهربار حضرت اباعبدالله الحسین در این زمینه محضر مبارک شما عرض می کنم.

یکی از آموزه ها خدمتگذاری و مردمداری است. اساساً انسانی که به دیگران خدمت می کند، به دیگران می پردازد و به دیگران کمک می کند نشان از این دارد که در باطلاق نفس اماره خود گرفتار نیست و به چنان رشدی رسیده که در فضای خودخواهی، خود بینی و منیت به اسارت نیست بلکه آزاد است، از بند نفس خود رها است و به دیگران می پردازد و این نشان از بزرگی انسان است.

به همین جهت گاهی مردم به انسان مراجعه می کنند برای رفع مشکلشان و گاهی نیز انسان خود می داند دیگران مشکل دارند، انسان بزرگ انسانی است که هم در مقابل درخواست دیگران با تمام توان می کوشد برای رفع مشکل و هم اینکه نگاه می کند بدون اینکه دیگران درخواست کنند و بیان حاجت کنند او حاجتشان را برطرف می کند، این نشان انسان های بزرگ است.

اساساً این یک توفیق بزرگی است که خداوند نسیب افرادی می کند که خلق خدا و مردم به او مراجعه کنند و خداوند این توانایی به او داده که بیاید و رفع مشکل خلق خدا کند.

این یک نعمت است که نسیب انسان می شود که انسان های دیگر بیایند و از او تقاضای کمک کنند، استدعا و حاجتی داشته باشند و خداوند او را واسطه رفع مشکل کند.

انسانی که رفع مشکل دیگران کند واسطه الهی است برای رفع مشکل دیگرا، این نعمت است.

اگر انسان قدر این نعمت نداند، و با مردم بد رفتار کند ، حاجتشان اگر می تواند روا نکند این نعمت تبدیل می شود به نقمت.

این نعمت و توفیق، این واسطه فیض رفع حاجت توسط خدا به دست او تبدیل به نقمت و عذاب می شود.

حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می فرماید:« حَوائِجَ النّاسِ إلَیکُم مِن نِعَمِ اللّه فَلا تَمَلُّوا النِّعَمَ فَتَحورَ نِقَما  » حوائج مردم که به سوی شما می آید و مردم از شما تقاضا می کنند، این از نعمت های خدا است برای شما، ملول و خسته نشوید، برخورد نکنید که اگر این طور شود این نعمت تبدیل به نقمت می شود.

دیگر کسی به شما مراجعه نمی کند و این توفیق از شما سلب می شود، خدمتی که می کنید دیگر نمی توانید و آن وقت عنایتی که خدا باید می کرد به شما به خاطر واسطه فیض بودن از شما سلب می شود و دچار گرفتاری می شوید.

در حدیث است که هر کس حاجت انسان مؤمن، مسلمان و حتی انسان ولو مسلمان نباشد بر طرف کند همان مقدار که سرگرم رفع مشکل انسان است خداوند در پی رفع مشکل خود آن شخص است .

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمایند:« أَحَبُّ عِبَادِ اللَّهِ إِلَى اللَّهِ أَنْفَعُهُمْ لِعِبَادِه » محبوب ترین بندگان خدا نزد خداوند آن انسان هایی هستند که بیشتر نفع دارند، بیشترخدمتگذار مردم هستند.

حضرت ابا عبدالله الحسین می فرماید هر کس کار نیکی در قبال مردم انجام دهد خداوند در قبال او کار نیک انجام می دهد و خداوند انسان های نیکوکار را دوست دارد.

این خدمتگذاری و مردمداری چه در محیط کار باشد، چه کار اداری و چه شغل آزاد مردم که مراجعه می کنند به خوبی در خدمت مردم باشند، چه محیط خانوادگی در خدمت اهل خانه و چه در محیط اجتماعی ، همسایه، هم محل، هم شهری خدمت کند و خدمت هم چه مادی باشد و چه معنوی باشد.

مادی ، رفع مشکل اقتصادی آن ها باشد و یا معنوی باشد و مشاوره و راهنمایی می خواهند آن ها را راهنمایی کنند.

بنابراین یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی خدمتگذاری است و این یک توفیق است و سلب این توفیق موجب این می شود که انسان از واسطه فیض خدمت به مردم و واسطه فیض خدا بودن محروم شود و این خیلی مشکلات ایجاد خواهد کرد.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در مراسم دانش آموختگی دانشجویان ارتش جمهوری اسلامی در دانشگاه علوم دریایی نوشهر مطالب بسیار مهم و راهبردی ایراد فرمودند که بسیار  مناسب است مثل همیشه مسئولان در تمامی قوا این فرمایشات را سرلوحه کار خود قرار دهند.

به بعضی از فرمایشات معظم له اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند ملت ایران در طول تاریخ انقلاب از عزم آمریکا هرگز نهراسیده و آن را با شکست به عقب نشینی وادار کرد. انقلاب اسلامی ایران ۴۰ سال است که در منظومه سیاسی جهان طلوع کرده و می درخشد. تمام جهان استکبار با تمام برنامه های تهاجم سخت، نیمه سخت، نرم، تهاجم نرم سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی، اجتماعی، علم و فن آوری در پی مهار ، کنترل و براندازی انقلاب بودند. تحریم ها کردند، تهدید ها کردند اما ملت ایران به رهبری امام راحل عظیم الشأن و سپس مقام معظم رهبری ایستاد و ۴۰ سال سربلند در مقابل انواع و اقسام تهاجم های دشمنان مقاومت کرد.

در این ۴۰ سال شما پیشرفت های بسیار در این مملکت مشاهده می کنید با این همه فشارها، جنگ ها و ترور ها، یک لحظه ایران اسلامی و انقلابی از آرمان ها، ارزشها و شعارهای خود عقب نشینی نکرد و همان شعارهای اول انقلاب الآن وجود دارد و همه این ها در پرتو رهبری مقام معظم رهبری و ولایتمداری مردم است.

فرمودند جوانان مؤمن اجازه ندهند دشمن در صفوف یکپارچه آن ها نفوذ کند و اختلال ایجاد کند. این انقلاب مراحل و زمان های مختلف دارد و آینده ازآن جوانان این انقلاب است و باید مثل رزمندگان جبهه های جنگ کتحئد، ولایتمدار، انقلابی، با دانش، ایثارگر این انقلاب را به پیش ببرند و نگذارند دشمنان در صفوف متحد ولایتمدار جوانان نفوذ کند و آن ها را از انقلاب دور کند.

فرمودند قضایای سوریه و شکست آمریکا نشان داد که آمریکا شکست دادنی است و این طور نیست که آمریکا را نشود مهار کرد، در عراق شما دیدید، در سوریه و لبنان دیدید آمریکا این طور نیست که فکر می کند کدخدا است و می تواند هر کاری در جهان انجام دهد و دوران کدخدایی آمریکا و جهان غرب به سر آمده، جهان آینده ازآن اسلام و مهدی آل محمد(ص) است.

مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور روسیه و ترکیه هم مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند و بیان کردند اروپایی ها هم به تعهدات خود در رابطه با برجام عمل نکردند و این قابل قبول نیست. طبیعت اروپا و آمریکا این است ، ماهیت اروپا و آمریکا خود محوری، چپاول ثروت و کسب اقتدار و قدرت در جهان است و این همان مفاد استکبار است و به همین خاطر مسئولان ما به هیچ صورت نباید اعتماد به آمریکا و اروپا داشته باشند.

اعتماد به خدا، ولایت و توانمندی این مردم به ویژه جوانان نخبه و انقلابی داشته باشند.

فرمودند مهمترین نیاز دنیای اسلام اتحاد کشورهای اسلامی است که متأسفانه با وجود این سران و این متفکرین وابسطه که وابستگی آن ها روز به روز روشن تر می شود این دچار خدشه است.

گرامی می داریم هفته امر به معروف و نه۸ی از منکر. امر به معروف یعنی هدایت به سمت کمال، نهی از منکر یعنی پیشگیری از سقوط در باطلاق ابتذال.

امربه معروف و نهی از منکر یعنی آراستگی به فضائل و پیراستگی از رذایل.

امر به معروف و نهی از منکر یعنی فضای جامعه طوری مدیریت شود که بستر برای رشد همه جانبه انسان ها فراهم آید در تمامی عرصه ها.

اساساً اولین آمر بالمعروف و ناهی منکر خود خدا است و تمامی ادیان الهی بر اساس امر به معروف و نهی از منکر است، در تمامی عرصه های فرهنگی، سیاسی، علم و فن آوری، اجتماعی، خانوادگی و در تمامی امور امر به معروف و نهی از منکر یعنی کمک به مساعدت به دیگران جهت رشد.

این مضامین تمامی آیات الهی این است و عقلانیت دینی دلیل بر اهمیت این موضوع است و به همین خاطر همه باید در راستای تحقق معروف و پیشگیری از منکر، منکر هم منکر سیاسی است، فرهنگی است، اجتماعی است، اقتصادی است، علم و فن آوری است، همه این ها منکراتی دارد و باید نهی کرد.معروف ها را باید گسترش داد و پیشنهاد داد.

یاد و خاطره شهید بزرگوار شهید حجت الاسلام والمسلمین گرامی می داریم. چهلمین سال شهادت او است، یک روحانی تحصیل کرده، وفادار به آرمان ها و ارزش های حضرت امام، شجاع و مبارز که در آن دوران خفقان ستمشاهی ایستاد و در این شهر حماسه مبارزه با استبداد آفرید. خداوند روحش را با اولیاء خدا محشور کند و به ما توفیق رهرویی راه شهدا عنایت کند.

ایام حزن و اندوه اهل بیت است. حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در راه اسلام هر چه داشت داد. شما نمی توانید داشته ای برای حضرت پیدا کنید که ایشان برای خود نگه داشته باشد ، هر چه داشت را داد و به همین خاطر خداوند هم هر چه می توانسته به یک انسان بدهد به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) داد.

یکی از داشته های حضرت که هدیه کرد حضرت علی اکبر است.

در تاریخ اسلام وجود مبارک پیامبر (ص) مورد توجه خاص و عام بود حتی دشمنان اسلام، کسانی که حتی اسلام نداشتند نسبت به پیامبر خاتم فوق العاده علاقه و محبت داشتند و وفات ایشان همه را محزون کرده بود و بسیاری از صحابه به دلیل فراق پیامبر از مدینه رفتند و مشکلاتی که بعد از رحلت ایشان تولید شد.

اما بعد از مدتی خبر دادند که در خانه اباعبدالله الحسین فردی متولد شده که با تمام قامت شبیه پیامبر است، هر چه سن بالاتر می رود بیشتر شبیه می شد و صحابه ای که دلتنگ پیامبر بودند می آمدند و ایشان را می دیدند.

و در ادامه مرثیه حضرت علی اکبر (ع) و امام حسین (ع).

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.