نمازجمعه ۲۲ شهریور ماه ۹۸

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

در آینده نه چندان دور مدارس، دانشگاه ها باز می شوند و فضا برای تحصیل آماده می شود اما همواره در این سال های اخیر یک دغدغه جدی برای همه ما وجود داشته.

اول اینکه مدارس و مراکز آموزشی ما باید آمادگی لازم را داشته باشند. فضای ساختمان، تجهیزات، مراکز آزمایشگاهی باید آماده باشد و این وظیفه اولیه مسئولان آموزش و پرورش و هیأت دولت است اما بخاطر شرایطی که پیش آماده نیاز است همه دستگاه ها و مردم کمک کنند.

نکته دوم این است که بسیاری از دانش آموز ها در رده های مختلف، حتی برخی از دانشجوهای عزیز ما دارای مشکلات مادی هستند و توانایی ثبت نام گاهی، خرید کتاب و لوازم التحریر، خرید لباس مناسب ندارند. من از همه مسئولان و تمامی مردم عزیز که همه خیر هستند، اینکه بگوییم از خیرین یعنی پولدارها و ثروتمندان، نه، همه مردم خیر هستند، از ریز و درشت، از همه مردم عزیز تقاضا دارم ولو شده برای یک نفر کمک کنند که ابتدای مدرسه با اندوه و غم و خجالت شروع نکنند.

شاید شما بفرمایید که کسی را نمی شناسیم، بروید بشناسید. مردم استان بوشهر خیلی کرامت دارند، خیلی بزرگی دارند، شاید خودشان نیایند بگویند، شما در قوم و خویش خودتان بروید و بررسی کنید.

یکی از علما به فردی ناراحتی کرد ، گفت چرا شما همسایه ات گرسنه می خوابد، گفت آقا من نمی دانستم. گفت این هم اشکال دارد ، چرا نمی دانید؟، چرا نمی پرسید؟.

از اقوام سؤال کنیم، از همسایه سؤال کنیم، از هم محل سؤال کنیم، بررسی کنیم و نگاه کنیم کسی که توانایی مالی برای شروع سال تحصیلی ندارد کمک کنیم.

از اقوام و خویشان و نزدیکان خود شروع کنیم و نگذارید یک دختر خانم یا پسر بچه با کفش وصله دار و کهنه به مدرسه برود، دیگران لباس های مرتب و تمیز بپوشند اما این بچه ها دچار این مشکل باشند به ویژه دختر خانم ها، خیلی به این ها عنایت کنید.

شکست سنگین صهیونیست ها در حملات هوایی و پهبادی توسط حزب الله قهرمان به تمام جهان به ویژه مسلمین تبریک عرض می کنم.

رژیم اشغالگر قدس با پشتیبانی آمریکا و اروپایی های جنایتکار به ویژه انگلیس فکر می کردند می توانند به لبنان حمله کنند و زهر چشم بگیرند و فضای سختی برای حزب الله و مردم لبنان ایجاد کنند اما گذشته از اینکه نتوانستند خود و ترسیدند و به زیرزمین ها پناه بردند.

به همین خاطر رژیم اشغالگر قدس  عقب نشینی کرد، دولت آن متزلزل شد، آمریکا ترس این چنین حملات را بعد از حمله پهبادی به ایران و سرنگونی پهبادش و از آن طرف سرنگونی پهباد رژیم اشغالگر قدس در لبنان توسط حزب الله این ترس به جانش افتاده.

یک نصیحت به این سران کشورهای عربی می کنیم. رژیم اشغالگر قدس و آمریکا و انگلیس این است که شما دیدید و اگر شما عزت و آرامش می خواهید، پیشرفت می خواهید تنها راهش اتحاد جهان اسلام و مقابله با رژیم اشغالگر قدس و دوری از آمریکا و اتحادیه خبیث اروپا است، تنها راه همین است.

این هدایت قرآن است، مگر شما قرآن را قبول ندارید که می گوید مسلمین باید متحد باشند، شما در مسلمین ایجاد تفرقه می کنید برخی از سران کشورهای عربی  می روند با رژیم اشغالگر قدس و آمریکا و اروپا متحد می شوند و این خلاف اسلام و سنت رسول الله است. به همین جهت تنها راه نجات اسلام اتحاد اسلامی، شناخت دشمن و مقابله با دشمن اصلی اسلام که آمریکا و رژیم اشغالگر قدس و اتحادیه اروپا است می باشد.

از برخورد قاطع قوه قضائیه در قبال مفسدان حمایت می کنیم اما همان طور که ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیت الله رئیسی گفتند باید عدالت و انصاف یک طرف و ما عرض می کنیم به شدت با دانه درشت ها، افرادی که رانت خواری کرده اند از اول انقلاب تا به الآن برخورد قاطع کنید و مردم حمایت می کنند.

روش امیر مؤمنان این است، همان طور که مقام معظم رهبری هم فرموده اند اگر اموال بیت المال و مملکت را کسی به ظلم برده ولو مهریه زنانشان کرده باشند و پرداخت کرده باشند باید برگردانند، هر کسی ظلم و ستمی کرده، رانت خواری کرده، فساد اقتصادی داشته در هر لباس و در هر مقام، به هر عنوان باید برخورد قاطع با او بشود و اموالش مصادره شود. این راه اسلام است و به همین خاطر باید قوه محترم قضائیه همین طور که شروع کرده ادامه بدهد، ارتقاء بدهد سطح برخورد و مردم ایران توقع ندارند که خدایی ناکرده در یک مجموعه ای فساد باشد و نظام با او برخورد نکند و به همین خاطر همین راه را ادامه دهند.

مردم هم امیدوار شده اند و پشتیبانی می کنند. این است که هر روز شدت مبارزه با فساد را گسترش دهند و به امید خدا جامعه ما را از مفسدان به ویژه دانه درشت هایی که فساد اقتصادی ایجاد کرده اند، مشکلات برای مردم ایجاد کرده اند برخورد قاطع و روزافزون نمایند ان شاءالله.

 

خطبه اول

تسلیت عرض می کنم شهادت امام سجاد ( علیه آلاف تحیه و الثناء) بزرگ امامی که در روز قیامت منادی ندا می دهد (عین سید العابدین، عین زین العابدین) و حضرت قیام می کنند و وجود مبارکشان در قیامت جلوه می کند.

به همین خاطر خطبه اول را در رابطه با سخنان آن حضرت در تفسیر یکی از آیات قرآن که مرتبط است با شیوه زندگی الهی و اسلامی مطرح می کنم.

«أَلَا إِنَّ أَوْلِیَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ» در معارف قرآنی کلمه اولیاء الله بارها تکرار شده، ویژگی های آن بیان شده، برکات و نتایج اولیاءاللهی را خداوند در قرآن بیان فرموده.

یکی از نکاتی که در این رابطه باید دقت کرد این است که اولیاءالله یعنی چه؟.

اولیاء جمع ولی است و ولی یعنی کسی که دوست دار است، دوست است، طرف مقابلش را فوق العاده دوست دارد و علاوه بر دوستی برای آن دوست فوق العاده ولایت، سرپرستی و زعامت قائل است. اولیاءالله یعنی کسانی که محبت به خدا دارند ، ولایت خدا را قبول دارند، خدا را دوست دارند، زعامت خداوند را قبول دارند، در دنیا خداسالار هستند یعنی تمام زندگی آن ها بر مدار این حرکت می کند که خدا چه می خواهد تا انجامش دهم و انجامش هم برای خدا باشد، اخلاص.

انسانی که این گونه شد، اولیاءالله شد خود خداوند به آن ها در قرآن می فرماید، در روایات ائمه می فرمایند کسانی که اولیاءالله شدند دیگر« لَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ » نه در دنیا و نه در آخرت هیچ ترس و اندوه و حزنی نداشته باشند، یعنی کارشان درست، مسیرشان صحیح و هدفشان متعالی و سرانجامشان رستگاری و محبوبیت الهی است.

این مقام اولیاءاللهی یکی از مقامات و شاید بالاترین مقامی باشد که یک انسان می تواند در دنیا به آن دست پیدا کند.

در تفسیر « أَلَا إِنَّ أَوْلِیَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ » امام سجاد (ع) می فرمایند این اولیاءالله که خدا فرموده در دنیا و آخرت هیچ حزن و اندوهی نداشته باشد، هیچ خوفی نداشته باشید ویژگی های آن ها این است.

یک، این ها دقیق واجبات دین را انجام می دهند. نماز را می خوانند، روزه را می گیرند، هر چیزی که در دین واجب شمرده شده این ها انجام می دهند و ترک واجب نمی کنند و سیره  ورفتار رسول خدا سرلوحه زندگی آن ها است چون خداوند فرموده « لَقَد کانَ لَکُم فی رَسولِ اللَّهِ أُسوَهٌ حَسَنَهٌ  » زندگی و سیره زندگی رسول خدا (ص) راه و رسم زندگی آن ها است.

دو، به شدت دوری می گزینند از گناه و گناه نمی کنند، چه صغیره و چه کبیره. می دانند گناه یعنی سقوط شخصیت آن نزد خدا .

و به شدت از زیبایی ها و جاذبه های زودگذر دنیا پرهیز می کنند. دنیا جاذبه دارد، دنیا برای انسان دلربایی می کند در همه عرصه ها، در اقتصاد پول جاذبه است، زندگی تجملی جاذبه است، جاذبه های جنسی نگاه انسان را به خود جلب می کند، پست، مقام، شهرت، شهوت، این ها جاذبه های دنیایی هستند.

اولیاءالله از این امور پرهیز می کنند، جاذبه های کاذب، حرام، نگاه به نامحرم نمی کنند، دچار فساد اخلاقی نمی شوند، در عرصه اقتصاد دچار اقتصاد حرام نمی شوند، معامله حرام نمی کنند، در زندگی آن ها ریالی پول حرام نیست. در عرصه فرهنگی، در عرصه سیاسی به شدت مواظب هستند خدایی ناکرده مرتکب حرام نشوند.

و تمام نگاهشان این است که رضایت خدا را جلب کنند.

در زندگی به دنبال این هستند که رزق حلال بدست بیاورند و این پول و کسب و کاری هم که می کنند که حلال باشد برای خدا است. این طور نیست که پول بدست بیاورند که فخرفروشی برای مردم کنند، ثروت اندوزی کنند. این طور نیست رزق حلال را بدست می آورند که به زندگی خود بپردازند و آن خرج هایی که واجب است در زندگیشان ، به همسرشان، به فرزندانشان، به پدر و مادرشان، به رحمشان، خویشانشان، به فقرا ، زکاتشان، خمسشان به این امورات می پردازند و نه جمع می کنند برای روز مبادا، روز مبادا امروز است، نه جمع می کنند و زن و بچه ناراحت هستند، پدر و مادر ناراحت هستند، قوم و خویش ناراحت هستند، فقرا ناراحت هستند.

حضرت می فرماید وقتی انسان این طور شد و واجبات انجام داد، سنت رسول خدا (ص) سیره زندگی او بود، از حرام پرهیز می کرد، زهد می ورزید در دنیا  میل به رضایت خدا داشت، پول حلال به دست می آورد و در راه صحیح خرج می کرد، این شخص همان اولیاء الله است.

خداوند به زندگی این ها برکت می دهد و هر چیزی که نیاز است برای آخرت این ها بدست آورده و به پیش می فرستند. اما اگر انسان به دنبال مال دنیا بود، مقام دنیا بود، پست دنیا بود، در مسیر درست به دست نمی آورد و در مسیر درست نیر خرج نمی کرد، این شخص نه دنیا دارد و نه آخرت.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.