نمازجمعه ۲۲ آذر ماه ۹۸

خطبه اول

 

در خطبه اول بنابر این گذاشته ایم که از سبک زندگی اسلامی و راه خدا سخن بگوییم، راهی که طریق رسول خدا و انبیاء عظام و اهل بیت عصمت و طهارت ( علیه آلاف تحیه و الثناء ) است و محصول هدایت وحی الهی و قرآنی است.

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی که بسیار ضرورت دارد در همه ادوار حیات انسان به ویژه در شرایط کنونی اخلاق مداری در زندگی است.

اگر زندگی انسان مزین به اخلاق نباشد، کاملاً مناسبات زندگی انسان چه در خانه و چه بیرون دچار بحران ارتباطی و مناسبات جامعه انسانی می شود به همین خاطر در قرآن، در متون فاخر دین و در تمامی هدایت ها و نصایح اولیاء خدا بر اخلاق مداری تأکید شده است .

این قدر اخلاق مهم است که حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) فرموده اند:« الإْسْلامُ حُسْنُ الْخُلْقِ» یعنی اسلام یعنی اخلاق حسنه، یعنی این قدر مهم است. یعنی اگر ما بخواهیم بدانیم اسلام چه دینی است، می فرماید اخلاق، بخواهیم بدانیم چه کسی دارای اسلام واقعی است؟، می فرماید اخلاق اینقدر مهم است.

بازفرموده اند اگر شما خواستید بدانید چه شخصی دارای ایمان بالایی است نگاه کنید و ببینید اخلاق او چگونه است است.

فرموده اند:« احسنکم إِیمَاناً أَحْسَنُکُمْ أَخْلَاقاً» اگر خواستید بدانید چه کسی دارای ایمان بالا است  نگاه کنید به اخلاقش به درجه اخلاقش ایمانش مشخص می شود.

باز آن حضرت فرموده اند بر دیوان اعمالش ، درکارنامه اعمال انسان در دنیا و آخرت سرلوحه بالای صفحه دیوان اعمال انسان نوشته است اخلاق او چگونه است اینقدر مهم است اخلاق.

باز فرموده‌اند:« لا عیش أهنأ من حسن الخلق» زندگی بدون اخلاق ناگوار است . زندگی که در آن اخلاق نباشد،خانواده ای که در آن اخلاق نباشد این خانواده دچار بحران داخلی است، جامعه ای که در آن اخلاق نباشد این جامعه دچار بحران اجتماعی خواهد شد، اداره ای که در آن اخلاق نباشد دچار مشکل مناسبات اداری خواهد شد.

آنقدر اخلاق مهم است که در متون آیینی حتی اقبال‌لاهوری هم این را بیان می کند که اقوام روزگار به اخلاق زنده است و بعد می فرماید قومی که اخلاق ندارد مردنی است.

تمدن امت ها، عظمت و پیشرفت ملت ها اگر اخلاق بود ایجاد می شد و تا اخلاق بود ماندگار بود . همین است که یک امت ،یک ملت، یک قوم دچار بحران اخلاقی شد، نابود گردید.

اخلاق یعنی داشتن فضائل و روحیات ارزشمند الهی و انسانی. انسانی که دارای فضایل اخلاقی است، مثل آرامش، مثل صبوری مثل داشتن احسان، نیکوکاری، خوبی کردن به مردم، اخلاص داشتن، خدمت بی منت، این ها می شود فضائل. این روحیه را داشتن و از آن طرف دوری از رذائل اخلاقی و رذائل نفسانی مثل حسادت ، مثل داشتن زبان بدگو، بخل ،از این امور در وجودش نداشتن. اخلاق یعنی آراستگی به فضائل و پیراستگی از رذائل و دارای رفتار محترمانه و صادقانه .با دیگران هم محترمانه رفتار کند و هم صادقانه. در خانه صادقانه با همسرش و فرزندان و پدر و مادر، محترمانه با این جامعه برخورد کند و از آن طرف در جامعه با مردم محترمانه و با صداقت رفتار کند. این می شود یک جامعه، خانواده و شخص اخلاقی.

حتی اگر در جامعه، در خانه، در محیط کاری با او بد برخورد کردند او آن چنان روحیه داشته باشد که گذشته از این که تحمل می کند با آن افراد نیز به خوبی رفتار کند.« إِذا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا کِراماً وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا »

شما دیده‌اید ساحت مقدس خاتم الانبیا محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) چقدر با او بد برخورد می کردند، توهین به او می کردند، حتی گاهی اذیت و آزار می نمودند اما وقتی متوجه می شد طرفی که او را آزار می داده مریض شده است به عیادت او می‌رفتند« إِذا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا کِراماً ».

درخت‌نخل اگر کسی به او سنگ بزند او سنگ را نمیگیرد  و برگرداند و تلافی بکند بلکه رطب به او هدیه می دهد، به درخت مثمر اگر کسی چوب بزند به او چوب نمی‌زند بلکه به او میوه می دهد و این می شود نمایی از اخلاق حسنه.

اگر ما می‌خواهیم خانه ای آرام داشته باشیم ،همسر در آرامش زندگی کند ،شوهر در آرامش زندگی کند پدر و مادر در آرامش زندگی کنند، فرزندان در آرامش زندگی کنند باید خانواده‌ه ای را مهندسی و معماری کنیم که اخلاق‌مدار باشد، رفتاری محترمانه و صادقانه و تمامی اعضای خانواده دارای فضائل اخلاقی و از آن طرف نداشتن رذائل اخلاقی آن وقت این خانواده  یک خانواده پایدار، نورانی، موثر و موفق خواهد شد.

خداوند ان شاءالله همه ما را موفق بدارد به اخلاق، چه اخلاق شخصی، چه خانوادگی و چه کاری و اجتماعی.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای  در پیامی که به اجلاس ارسال داشتند نکات مهمی در رابطه با این فریضه مهم بیان فرمودند که به فرازهای مهم این پیام اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند جذاب ترین نعمت الهی که واقعاً شگفت انگیز است نماز می باشد. تمام عبادات خداوند مثل روزه، نماز، حج که به انسان تکلیف کرده یک هدیه آسمانی به انسان است.

این عبادات انسان را از سقوط در باطلاق دنیاگرایی نجات می دهد و به سمت کمال انسانی هدایت می کند و نماز در اوج آن است. پر جاذبه به سمت کمال و اثرش شگفت انگیز است طوری که هم پیامبر گرامی و هم سید الشهداء ( علیه آلاف تحیه و الثناء) فرموده اند نور چشم ما نماز است، این قدر این عبادت مهم است.

فرمودند ما با نماز می توانیم جان خود را پالایش دهیم از بدی ها و از گناه دوری بجوییم چون در قرآن می فرماید با نماز انسان می تواند دور از گناه شود و فرمودند ما با نماز می توانیم مناسبات اجتماعی خود را از کارهای بد، از مناسبات و برخورد های بد مصونیت ببخشیم. با نماز می توانیم جامعه را دارای یک قوام الهی کنیم چون خود نماز انسان را می سازد و الهی می کند.

متأسفانه اتحادیه اروپا در راستای ظلم و ستم جهانی با هدایت های پشت پرده آمریکا علیه ایران در سازمان ملل و در محیط های سیاسی اقتصادی فعال شده است و گذشته از اینکه تعهدات برجامی خود را انجام نمی دهد ایران را محکوم می کند که چرا شما متعهد به برجام نیستید مثل دزدی که دزدی کرده و دارد فرار می کند و فریاد می زند که دزد را بگیرید.

آلمان که تاریخ او مشخص است، جنگ جهانی اول و دوم، میلیون ها انسان بخاطر این کشور کشته شدند، از آن طرف در هشت سال جنگ تحمیلی تأمین کننده بمب های شیمیایی رژیم صدام بود، فرانسه که یک کشور صهیونیستی است، خود انگلیس رو سیاه ترین کشور جهان که در آن نه آزادی است و هنوز  به شکل سلطنتی اداره می شود، به همان شکلی که قرن های  جاهلیت اداره می شد و آمریکا هم که مشخص است.

به همین خاطر این کشورها بارها هم مقام معظم رهبری بیان فرمودند، بارها هم از همان هفته اول برجام من در همین تریبون به شما عرض کردم که هیچ امیدی نه به اروپا و نه به آمریکا نمی باشد، این ها دستشان در یک سفره است.

اعتماد به آمریکا، اعتماد به این چند کشور اروپایی، اعتماد به جنایتکاران تاریخ بشریت است، اعتماد به دزدان تاریخی جهان بشریت است. نمی شود به اینها اعتماد کرد و شما دیدید محصول این همه تلاش‌های دولت ایران در برجام و اجرای تعهدات فرا برجامی محصولش این می‌شود که الان آمریکا اینگونه پیمان را می شکند و اروپا هم اینطور.

تنها راه ایران هدایت‌های مقام معظم رهبری و اجرای اقتصاد مقاومتی و اتکا به نیروهای نخبه، انقلابی و جوان ایرانی است.

در تاریخ کاملاً مشخص است هر کشوری که اتکا کند به آمریکا و اروپا شکست خواهد خورد، مواجه با خیانت خواهد شد و عوض پیشرفت پسرفت خواهد کرد و در یک طراحی جنایتکارانه سیاسی دچار براندازی خواهد شد.

اعتماد به دشمن عین سفاهت است. این کشور ها این گونه هستند و به دنبال چپاول ثروت کشور ها و تسلط بر مراکز قدرت هستند، رحم هم نمی کنند. اگر چند صباحی پای میز مذاکره می آیند و رفت و آمد می کنند می خواهند به همان اهداف استعماری خود دست پیدا بکنند بدون هزینه، بدون جنگ و به همین خاطر می بینید تا ایران حرکتی بر مدار توکل به خدا، اسلامیت و اتکا به ملت پیدا می کند و هدایت های مقام معظم رهبری تجلی پیدا می کند ایران را به آشوب می کشانند و فکر می کنند می توانند این کار را بکنند ولی ایران بسیار قوی تر از این معنا است که با حرکت های استنعماری این کشور دچار بحران شود. تا ولایت فقیه است، تا ولایتمداری مردم وجود دارد ، تا وحدت است، تا پیشرفت بر اساس اتکا به نیروهای درون مملکت است ایران مستحکم، قوی، توسعه یافته و رو پیشرفت مشت محکمی بر دهان بیگانگان خواهد زد.

نکته دیگری که عرض می کنم در رابطه با گرانی است.

عزیزان مسئول، ناظرین، افرادی که متکفل این امر هستید گرانی های کاذب را کنترل کنید و از تمام مردم هم تقاضا دارم به کمک هم در عرصه های اقتصادی همت کنید و نرخ جنس ها را به طور تصاعدی و غیر معقول و غیر واقعی گران نکنیم، همه در خدمت مردم باشیم، مسئولین هم روی این مسأله گرانی عنایت داشته باشند که هم بازار ما دچار فشار اقتصادی نشود که مجبور شوند جنس را گران کنند و از آن طرف هم گرانی های کاذب وجود نداشته باشد. مردم از مسئولان به صورت جدی تقاضا دارند.

نکته بعدی که عرض می کنم در رابطه با سهمیه بندی بنزین در رابطه با مناطق دریایی است مثل قایقدارانی که در عرصه صید و صیادی به طور آزاد زحمت می کشند. قشری بسیار زحمت کش و عزیز دارند کار و تلاش می کنم. بنده هم اطلاع دارم استانداری محترم، مسئولان دریابانی و دیگران نامه نوشتند به هیأت دولت دادند و آنجا هم اقداماتی شد. من از هیأت دولت تقاضا دارم و از مسئولان استان تقاضا دارم همین بعد از نماز با آقایان تماس بگیرند. این سهمیه بندی بنزین قایقدارانی که صید و صیادی می کنند و در خدمت مردم هستند و تعداد آن ها هم کم نیست ان شاءالله کاری بکنند که این عزیزان دچار مشکل معیشت نشود و سهمیه آن ها هرچه سریعتر تصویب بکنند و در خدمت آن ها قرار دهند. این عزیزان هم ان شاءالله با آرامش و متانت و آقایان هم در محیطی صمیمی با عزیزان بنشینند و کارهایی که کردند بیان کنند تا آن ها ببینند که مسئولین دارند کار می کنند. مسئولین مرکز سریع کار کنند و معطل نکنند که این خدمت به عزیزان بشود.

نکته آخر در رابطه با ثبت نام مجلس شورای اسلامی است. خوب عزیزانی ثبت نام کردند، دو نکته عزیزان مراعات کنند قانون‌مداری و اخلاق، این عزیزان که ثبت‌نام کرده‌اند برای مجلسی است که می خواهد قانون گذار باشد، یعنی این عزیزان خودشان را کاندید می کنند که بروند در مجلس قانونگذاری و اول کسی که باید قانون را مراعات کند خود این عزیزان هستند و هر چه قانون است باید مراعات کنند و دوم اخلاق. استان بوشهر استان اخلاق‌مداری است هرچند همه در ایران باید اخلاق را مراعات کنند اما در این استان که مردم مردمی اخلاقی هستند این عزیزان اخلاق را مراعات کنند و محترمانه و صادقانه با احترام به کاندیداهای دیگر رفتار کنند. بسیار محترمانه و بسیار حریم مردم و رقیبان دیگر راحفظ کنند تا ان شاءلله در محیطی خوب این انتخابات نیز به خیر تمام شود.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.