نمازجمعه ۲۱ دی ماه ۹۷

خطبه اول

در آستانه شب میلاد سراسر خیر و برکت و نور عالمه غیر معلمه، عقیله بنی هاشم، نایبه الزهرا، زینب کبری (س) هستیم و فرصتی است برای بازخوانی زندگی این دوردانه زهرا، این یادگار کربلا، این نایبه الزهرا و نایبه الحسین، کسی که جایگاه و شخصیت بسیار بالا و رفیعی که زینب کبری دارد و لازم است که ما مسلمانان و به ویژه ما شیعیان، چه مردان و چه زنانمان با زندگی این بزرگ بانوی بانوی تشیع و اسلام آشنا بشوند تا بتوانند او را بعد از مادرش و ائمه معصومین یک الگوی تمام اعیار انسان شایسته و اهل تقوا و عبد صالح خدا قرار دهند و قدم در مسیر آن بانوی بزگوار که همان مسیر توحید و حق و حقیقت و مسیر اهل بیت عصمت و طهارت است بگذارد.

زینب (س) از نوادر بانوان تاریخ مشعشع اسلام و تاریخ تشیع است که در دامان پر مهر و محبت زهرای اطهر، سیده زنان دنیا و آخرت پرورش یافت و در مکتب علی درس تقوا و بندگی خدا را آموخت. معصومه صغری، صدیقه صغری و نائبه زهرای اطهر است حضرت زینب. در وقار، بزرگواری و متانت مانند جده اش خدیجه کبری (س)، در حیا و عفت و عفیف بودن از مادرش زهرا ارث برده است، همچون مادرش زهرا است و در شیوایی بیان و فصاحت و بلاغت و سخن گویی و خوش سخنی ارث از پدرش گرانقدش علی بن ابی طالب (ع) برده است. در حلم و بردباری و صبر و استقامت هم از برادر گرانقدرش، امام مجتبی (ع) بهره برده است و بالاخره در شجاعت، دلاوری و قوت قلب هم زینب ارث از برادرش سید و سالار شهیدن حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برده است و این مجموعه ی ساختار شخصیتی و تربیتی زینب (س) است.

علم و دانش زینب (س)، سخنان و خطبه های عالمانه زینب همراه با استدلال و منطق و استناد به آیات قرآن نماد فصاحت و بلاغت و سخنوری حضرت زینب است و نشان دهنده بروز دریای علم و دانش علوی و فاطمی از وجود با برکت زینب (س) است که خود زینب به فرمایش امام سجاد (ع) که در موفه به او خطاب کرد :«  اسْکُتِی یَا عَمَّهِ فَاَنْتِ بِحَمدِ اللّهِ عالِمَهٌ غَیْرَ مُعَلَّمَه وَ فَهِمَهٌ غَیْرَ مُفَهَّمَه » خواهر تو بحمدلله دانشمندی هستی که مکتب نرفته ای و فهمیده ای هستی که نیاز به فهماندن به تو نبوده است، علمش لدنی بوده است، در کوفه که فرصتی که پیدا می کند و شاید در مدینه هم مفسر قرآن بوده و آیات قرآن را برای مردم به ویژه زنان تفسیر می کرده در کوفه. در عبودیت و بندگی خدا و پرستش پروردگار عالم که می تواند نمونه ای باشد برای همه ما مردان و زنان بشری و به ویژه شیعیان عبودیت و بندگی زینب به درگاه پروردگار عالم است.

رفیع ترین مقام انسانیت عبودیت و بندگی خدا است، بندگب کن تا که سلطانت کنم و اگر انسان می خواهد سلطان دل ها و قلب ها بشود و محبوب پروردگار و خلق خدا بشود باید بنده خدا بشود. اگر خداوند تاج نبوت را بر سر پیامبر رحمتش می گذارد به این دلیل است که این شخص اول بنده خدا می شود تا شایستگی نبوت و پیامبری خدا را پیدا می کند. مگر در تشهد نماز ها نمی خواهنیم «وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُه» پیامبر اول عبد شد تا رسالت به او رسید، انسان تا بنده خدا نشود، خدایی نشود به جایی نمی رسد و اگر زینب در تاریخ شیعه و به ویژه نهضت عاشورا مانده است به خاطر عبودیت و بندگی خدا است که امام سجاد در وصف عمع گرانقدرش، این نایبه الحسین فرمود: از روزی که ما از مدینه خارج شدیم تا در کربلا و بعد از آن با اینکه سختی های سفر ، گرفتاری ها و مصائب اما هیچ گاه نماز شب عمه ام ترک نشد، نماز های واجب که جای خود دارد. چقدر بعضی از وقت ها نمازهای ما قضا می شود و از دست می رود به خاطر گرفتاری ها و سختی ها اما چه سختی بالاتر از سختی های زینب ، چه گرفتاری هایی بالاتر از گرفتاری های عمه سادات اما یک شب نماز شب ایشان ترک نشد ولی تنها اثری که این رنج ها و این مصائب و گرفتاری ها بر زینب گذاشت این بود که مجبوراً بعضی از وقت ها نماز شب را نشسته می خواندند.

عبودیت و بندگی خدا است در زینب، این نماز زینب است. چنان نماز و نافله شبی دارد زینب که حجت خدا، امام حسین (ع) در شب یا روز عاشورا وصیتی و تمنایی که از خواهر دارد که من را در نماز شبت فراموش نکند. چه نماز شبی می خوانده زینب که امام حسین (ع) سید جوانان اهل بهشت می گوید خواهر من را در نماز شبت از دعا فراموش نکن. این است عبودیت زینب کبری (س) .

حجاب و عفت زینب که دختران و زنان جامعه امروز ما باید درس بگیرند و فقط جشن گرفتن فقط جای خود دارد و بسیار عالی است ، حفظ شعائر و تعظیم شعائر است و بسیار عالی است اما چقدر به زندگی زینب عمل می کنیم. شما نا ملایمات و گرفتاری هایی که عمه سادات در سفر عاشورا متحمل شد که همه می دانند همین کافی بود که خدایی ناکرده عفاف و حجاب یک زن به هم بریزد اما هیچ جای این حوادث عفاف و حجاب نه تنها زینب بلکه سایر دختران علی از دست ندادند و نا محرمی آن ها را ندید و حتی گاه وقتی که دشمنان اهل بیت سرهای بریده را کنار شتر های حامل این زن ها قرار می دانند که نامحرمان نگاهی به سرهای بریده و نگاهی به دختران و ناموس زهزا بیاندازند، تمنایی که دختران داشتند که این سرها فاصله بیافتد با ما تا این همه مردان نا محرم به این سرها و ما نگاه نکنند. یعنی رعایت عفاف و حجاب، اصل عفاف و حجاب درسی است که حضرت زینب به ما نشان داده است ، درسی است که زینب به دختران و زنان ما  داده است و ای کاش در جامعه ما به این اصل عمل می شد که البته الحمدلله هستند مادران و دخترانی و اکثریت هم هستند که رعایت عفاف و حجاب می کنند و ما خدا را شاکریم که این زنان محجبه و مؤمنه هستند ولی متأسفانه بعضی وقت ها دیده می شود حریم حجاب و عفت عمومی و حیایی که زن باید داشته باشد در بعضی از جاها و تفرجگاه ها شکسته می شود و این خلاف نظر اهل بیت و به ویژه زینب (س) است و لذا حکم اسلام است و سیره اهل بیت است رعایت عفاف و حجاب که زینب در این راستا سرآمد بود و الگویی ارزشمندی است برای دختران و زنان جامعه ما.

صبر و استقامت زینب، عمه سادات (س) که واقعاً همه را به اعجاب واداشته است صبرش. صبر و استقامت زینب بهترین درس است برای همه ما در برابر سختی ها، بلاها، شداید، تحریم های دشمنان، چه تحریمی بالاتر از این که آب را بر انسان ببندند. دشمنانی که تنها راه به خیال خود شکست دادن حسین و اهل بیتش بستن آب و تحریم بوده ولی اهل بیت با صبر و استقامت با تشنگی به شهادت برسند ولی تسلیم دشمن نشوند. این ها درس است، درس استقامت و صبر برای جامعه امروزی ما.

شجاعت و قهرمانی زینب که زبان زد است . آن خطبه های آتشین زینب با این که داغ ها در سینه دارد ولی وقتی در برابر عبید الله بن زیاد قرار می گیرد با کمال شجاعت و رشادت  و در عین حال با حفظ عفت و عزت و حجاب چنان سخن می گوید که عبد الله با آن همه دبدبه و کبکبه و خشونتش کم می آورد . در مقابل یزید هم به همان صورت با فصاحت و بلاغت  و در عین حال رعایت عفاف و حجاب و عزت اهل بیت آن سخنان را بیان می کند که همه نشان از عزت و شجاعت و استقامت عمه سادات است.

 

خطبه دوم

فردا میلاد سراسر نور و برکت ۵ جمادی الاولی ولادت با سعادت حضرت زینب (س) که تبریک عرض می کنم این ولادت با سعادت را و همچنین روز شایسته و مناسبت بایسته ای که همزمان با زاد روز نایبه الزهرا زینب (س) قرار داده شده است در تقویم جمهوری اسلامی و آن روز پرستار و بهورز است و به این عزیزان پرستار و بهورزان و همه کسانی که با لطف و محبت و خدمت رسانی خود به بیماران چه در منازل و چه در بیمارستان ها تلاش می کنند، محبت و ایثار می کنند و با محبتی که دارند و پرستاری که دارند تسکینی است بر عالام مریضان  و دردمندان، به همه این عزیزان میهن اسلامی و به ویژه استانمان این روز را تبریک عرض می کنم . خسته نباشید می گویم و تقاضا دارم اگر مشکلات و گرفتاری هایی این قشر پر تلاش که کار بسیار پر ثوابی انجام می دهند اگر داشته باشند مسئولان در رفع مشکلات این عزیزان تلاش داشته باشند.

اما ۲۲ دی ماه سالروز یک واقعه بسیار مهم و سیلی محکمی است که قهرمانان نظام مقدس جمهوری اسلامی، قهرمانان سپاه پاسداران، منطقه دوم نیروی دریایی سپاه در منطقه ما این سیلی محکم را به گوش آمریکایی ها زدند، دستگیری تفنگداران آمریکایی بود در چنین روزهایی که این روز را تبریک عرض می کنم و گرامی می دارم خدمت همه شما و به ویژه عزیزان منطقه دوم نی روی دریایی و به ویژه قهرمانانی که مستقیم یا غیر مستقیم در این عملیات شرکت کردند و الحمدلله  با نهایت عزت و سرافرازی به فرمایش مقام معظم رهبری که مورد تجلیل و تحسین قرار داد این کار ارزشمند این عزیزان که اقدامی به جا و به موقع بود و من هم تبریک عرض می کنم و این کار رزمندگان ما ، سپاه قهرمان ما نشان داد که اگر آمریکایی های جنایتکار بخواهند در خلیج فارس اقدامی علیه امنیت ما بکنند به فضل پروردگار با عزت و اقتدار همین قهرمانان نیروی سپاه و ارتش و همه قهرمانان و مرزداران ما به آن ها سیلی ها خواهند زد.

و اما فرمایشات بسیار راهبردی و کاربردی مقام معظم رهبری در دیدار مردم قهرمان قم، شهر علم اجتهاد و تقوا که در مناسبت ۱۹ دی خدمت مقام معظم رهبری شرف یاب شدند نکات بسیار ارزشمندی را حضرت آقا بیان کردند که من برخی از این نکات را عرض می کنم گرچه خیلی از شماها شنیده اید چون بسیار سخنان راهبردی و ارزشمندی است مثل سایر بیانات و پیام های ایشان که دارای تحلیلی جامع م به روز و کارشناسی شده ای است که از سوی این مجتهد تراز اول شیعه و این سید وبزرگوار و این فرمانده شجاع و دلیر و قهران کل قوا، مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای حفظ الله بیان شده و در همه اوقاتی که لازم است که نظام جمهوری اسلامی تحلیلی جامع از وقایع داخلی و خارجی داشته باشد مقام معظم رهبری بسیار زیبا و روشنگرانه وارد میدان می شوند.

اولاً در رابطه با شهر قم فرمودند که شهر قم، شهر انقلاب است و مرکز و مادر انقلاب اسلامی شهر قم است.

بیان داشتند و اشاره کردند به حاسبات غلطی که دستگاه دیپلماسی و سیاسی غرب نسبت به نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران دارند و همیشه محاسباتی که دارند محاسباتشان دچار مشکل می شود چون قدرت محاسباتی درست ندارند و شاید به خاطر همین است که به فرمایش حضرت امیر خدا را شکر می کنیم که دشمنان ما را از احمق های روزگار قرار داده است .

و بعد اشاره مهمی مقام معظم رهبری به بی اعتباری آمریکایی ها در همه مباحث بین المللی بیان کردند و عین عبارت حضرت آقا این بود که دولتمردان آمریکا نه تهدیدشان ، نه قولشان  و نه امضایشان اعتبار ندارد و نباید اعتنا کرد و گروهی در همین سال های اخیر در ایران خودمان مطرح می کردند که آقا امضای آقای کری و آمریکایی ها تضمین است و پای امضایشان هستند و قول و عهدی که بستند محال است که تخطی کنند و باید مذاکره کنیم و هر چه امضا کردند تضمین است و بعضی افراد ساده لوح از تهدید های آمریکا می ترسند و این تهدید ها پوچ است و صرفاً این تهدید ها برای امتیاز گیری از آن کشور و ملتی است که دارند تهدیدش می کنند و در این راستا حضرت آقا فرمودند چندی پیش یکی از دولتمردان آمریکایی در جمع یک مشت تروریست اوباش گفته بود که امیدوار است جشن کریسمس ۲۰۱۹ که چندی پیش گذشت را در تهران جشن بگیریم.آقا فرمودند بعضی از سران آمریکا وانمود می کنند که دیوانه هستند که من این ها را قبول ندارم اما احمق های درجه یکی هستند این سران آمریکا و فرمودند مقابل یاوه گویی های سران آمریکا شجاعت و عقلانیت داشته باشید و مسئولین هیچ گاه جاخالی ندهند و اگر آمریکایی ها جرئت داشتند این تهدید ها را عملی کنند تا حال انجام می دادند. مگر همین یکی، دو سال قبل همین رزمندگان ما آن ها را با خواری و خفت دستگیر کردند و با التماس برای آزادی آن ها همه دنیا را به هم ریختند. این آمریکا یی هست که آقا فرمود رو به افول است و دولت آمریکا الآن در حال تعطیلی تقریباً به سر می برد و دچار مشکلات بسیار سیاسی و اجتماعی است. فرمودند که چه بی ربط مثل دلقک حرف می زنند دولتمردان آمریکا، این ها نه تهدیدشان و نه قولشان  و نه امضایشان اعتبار ندارد و نباید اعتنا بکنیم.

فرمودند به مسئولین که باید قدردان ظرفیت های درونی کشور باشیم. این همه منابع و نیروی جوان و پای کار، این همه مردم و جوان انقلابی و ما اگر به این ها توجه بکنیم ، ظرفیت ها را استفاده کنیم دیگر تهدید ها هم اثری ندارد.

نکته بعد که حضرت آقا در این جلسه بیان فرمودند لزوم رسیدگی به معیشت مردم به ویژه قشر ضعیف جامعه است. بالاخره واقعیتی در جامعه ما وجود دارد ، بخشی تحریم ها است و بخشی هم متأسفانه سوءتدبیرها و سوء مدیریت ها است که نمی توان کتمان کرد و همه دست به دست هم داده که مردم دچار مشکل اقتصادی شده اند، خصوصاً قشر پایین که واقعاً دچار گرفتاری شده اند .قرار بر این بود که تحریم که امضا شود فردای آن روز همه چیز حل شود و حتی آب خوردن هم حل شود و حتی محاط زیست ولی چرا خیلی از مشکلات افزوده شده و این نشان از این است که ما می توانیم در مملکت تدبیر بهتر داشته باشیم، برنامه ریزی بهتر داشته باشیم، جلوگیری از حیف و میل ها، اختلاس ها  و تاراج ها ،همه این ها اگر عملی شود مملکت دچار مشکل نخواهد شد.

لذا فرمود مشکلاتی که برای طبقات ضعیف پیش می آید اساسی ترین کارها برای مسئولان دولتی است. به مسئولان دولتی عرض می کنم که اولاً قدر مسئولیت خود را بدانید و اگر این مردم نبودند شما مسئولیت و مقام ها را نداشتید و همه این پست ها از بالاترین تا پایین ترین همه به یمن وجود مردم است و ثانیاً به لوازم این نعمت بزرگ عمل کنید و مواظب باشید که گرایش به اشرافی گری و اسراف و رفتارهای طاغوتی نداشته باشند مسئولین.

راه ، راه اسلام است. ما مثل امیرالمؤمنین نمی توانیم عمل کنیم ولی باید به آن سمت و مسیر حرکت کنیم و مسئولان کشور واقعاً باید رعایت زندگی معمولی و به دور از اشرافی گری را داشته باشند، در مشکلات با مردم همراه باشند و در صورت این همراهی اقشار مختلف مردم تحمل می کنند وگر نه اگر ببینند بعضی از مسئولان زندگی اشرافی گری دارند و عده ای نان شب هم ندارند مردم ناراضی می شوند، ناراحت می شوند. اساس جامعه توحیدی و شیعی و علوی این است که مسئولین خود را با اقشار پایین جامعه تطبیق دهند و الحمدلله هستند در میان مسئولین عده ای که واقعاً رعایت می کنند و مردمی هستند، زندگی سالم و بدون اسراف و ریخت و پاش دارند اما بعضاً مسئولینی پیدا می شوند که رعایت این حدود را نمی کنند.

نکته آخر که مقام معظم رهبری فرمودند لزوم حضور مردم در صحنه که همین حضور مردم در صحنه آینده ای روشن را برای نظام اسلامی ایجاد خواهد کرد و در جمله ای فرمودند حضور در صحنه های انقلاب مهمترین کمک مردم به کشور است. همه باید کمک کنند، مسئولین به نحو و نوبه خود باید تلاش کنند برای رفع مشکلات مردم و جامعه و مردم هم باید تلاش کنند و بهترین کمک مردم به کشور حضورشان در صحنه های انقلاب است.

فرمودند جوانان با هوشمندی فضای مجازی را به ابزاری برای زدن تودهانی به دشمنان تبدیل کنند. آمریکایی ها با خوشحالی می گویند تحریم کنونی ملت ایران در تاریخ بی سابقه است اما ملت ایران ان شاءالله در این زمینه شکستی به این ها خواهد داد که در تاریخ سابقه نداشته باشد.

من در اینجا از طرف خود و شما مردم انقلابی و مؤمن و متدین استان بوشهر، شما ولایتمداران و مرزداران آب هاب نیلگون خلیج همیشه فارس خدمت مقام معظم رهبری عرض می کنم ان شاءالله مردم استان و شهر ما با حفظ وحدت و محبت و برادری بین خود و با ولایتمداری و با تمسک به لطف و عنایت پروردگار در همه صحنه ها در کنار مقام معظم رهبری خواهند بود و همه مردم آماده می شوند برای برگزاری جشن های با شکوه چهلمین سال پیروزی انقلاب و راهپیمایی با شکوه ۲۲ بهمن به فضل پروردگار عالم.

پنجشنبه ۲۷ دی ماه سالروز شهادت شهید سید مجتبی نواب صفوی رهبری جمعیت فداییان اسلام است که واقعاً در کمال مظلومیت ایشان و همرزمانشان به شهادت رسیدند و نواب صفوی شهید راه تشکیل حکومت اسلامی هستند و آرمانش تشکیل حکومت اسلامی بود و اساس سخن شهید نواب صفوی این بود که اسلام باید زنده باشد و اسلام باید در جامعه حکومت کند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.