نمازجمعه ۲۱ تیر ماه ۹۸

خطبه اول

تبریک عرض می کنم میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج امام رضا (ع) و از خداوند متعال می خواهیم که ما را در زمره شیعیان واقعی آن حضرت قرار دهد ان شاءالله .

حضور خدام آستان ملکوتی و قدس رضوی را به استان ولایتمدار بوشهر هم گرامی می داریم و تشکر و قدردانی از برگزارکنندگان جشن ها و اعیاد دهه کرامت.

وجود مبارک امام رضا (ع) هنگامی که از نیشابور عبور می کردند روایتی را می فرمودند که در آن روایت چهارچوب بینشی و سیاسی و عرفانی شیعه را تبیین فرمودند. قبل از آن فرصتی برای تبیین مبانی و معارف شیعه وجود نداشت اما این سفر بابرکت امام رضا (ع) نگاه ایران و مردم ایران را به شیعه تغییر داد و برای جهان اسلام تبیین فرمود نگاه توحیدی شیعه را.

حضرت فرمودند:«  اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ یقولُ: لا إلهَ إلَّا اللّهُ حِصنی، فَمَن دَخَلَ حِصنی أمِنَ مِن عَذابی» راوی نقل می کند که امام اشاره فرمودند به حصن حصین الهی که همان توحید است.

امام فرمودند: این حدیث قدسی که خداوند متعال فرموده کلمه « لا إلهَ إلَّا اللّهُ » دژ من است. کسی که وارد بشود در این دژ از عذاب من در امان است.

شما ببینید امام شیعه خطاب به مردم اولین چیزی که می فرماید توحید است. راحله حرکت کرد و مردم فکر کردند تمام کلام و آن چه موجب سعادت و مردم را در امان نگاه می دارد از عذاب الهی همین توحید است و بس. وقتی راحله حرکت کرد امام دستور توقف دادند و فرمودند: که البته توحید اگر بخواهد از مسیری غیر از مسیر اهل بیت عصمت و طهارت پیموده شود توحید نجات بخش نیست، آن توحیدی که دیگران نسخه آن را می دهند بدون آنکه از درب خانه اهل بیت شروع کنند آن توحید، توحید راستین نیست، آن توحیدی که مورد قبول اسلام است، نیست.

این شجره طیبه توحید که امروز دنیا بسیار تشنه است به معنای توحید، امروز دنیا گرفتار آشوب ها است، گرفتار بی هویتی ها است چون از توحید فاصله گرفته است.

« أَلَم تَرَ کَیفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا کَلِمَهً طَیِّبَهً کَشَجَرَهٍ طَیِّبَهٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِی السَّماءِ تُؤتی أُکُلَها کُلَّ حینٍ بِإِذنِ رَبِّها » اگر در جامعه ای نگاه توحیدی مستقر بشود آن جامعه مسیر حرکتش به سمت سعادت و نجات و عزت و بزرگی است.

امام رضا (ع) فرمودند: کسانی می توانند نسخه توحید را در جامعه به اجرا بگذارند که ما را شناخته باشند، اهل بیت را شناخته باشند.

پیغمبر اسلام حضرت محمد (ص): فرمودند ما باب خدا هستیم، ما در ورود هستیم و همین روایت از امام صادق (ع) وجود دارد: ما باب خدا هستیم.

اگر ما می خواهیم مزه شیرین توحید را بچشیم و زندگی ما رنگ و بوی توحید بگیرد باید سیره زندگی ما رضوی بشود، نوع نگاه و عملکرد ما باید رضوی شود.

امام رضا (ع) که خانواده را محوری ترین نهاد معرفی می کند و می فرماید در قیامت کسی به من نزدیک تر است که در دنیا خوش خلق تر و نسبت به خانواده خود نیکوکار تر است.

ببینید نگاه آقا امام رضا (ع) و سیره حضرت توجه به خانواده است. اگر ما هم می خواهیم عملکرد ما عملکرد رضوی باشد، مؤسسات و نهاد ها و مجموعه های ما نگاهشان رضوی باشد باید خانواده را محور همه تصمیماتشان قرار دهند. مجموعه های فرهنگی، حتی مجموعه های اقتصادی، اجتماعی اگر می خواهند برنامه ریزی و تصمیم گیری کنند باید پیوست خانواده را در کنارش ببینند.

امام رضا (ع)، امام ما شیعیان می فرمایند: در آخرت کسی به من نزدیکتر است که نسبت به خانواده خود نیکوکارتر و خوش خلق تر است. امام رضا (ع) این نوع نگاه را برای ما ترسیم نموده اند، توجه به ارکان خانواده، توجه به پدر و مادر در خانواده به عنوان دو رکن مهم و اساسی در تشکیل خانواده.

امام می فرماید هر کس در حیات پدرش به او نیکی کند ولی بعد از وفاتش برای او دعا نکند خداوند این را نی پسندد، یعنی پدر نه تنها در زمان حیاتش بلکه بعد از مرگش هم باید محترم شمرده شود و به یاد آورده شود و این نگاه یعنی نگاه اساسی به خانواده که ما در سیره امام رضا (ع) می بینیم.

 

خطبه دوم

گرامی میدارم یاد و خاطره شهدای مسجد گوهرشادر را در سال ۱۳۱۴ در دفاع از حجاب و عفاف، کسانی که مظلومانه جان دادند تا حجاب بماند، تا یادگار حضرت فاطمه زهرا(س) بماند.

حجاب واجب شده تا هویت و انسانیت زن در جامعه تحت الشعاع جنسیت او قرار نگیرد.

قرآن کریم می فرماید : چه مرد و چه زن اگر مؤمن باشند، ایمان داشته باشند ما حیات طیبه را به آن ها می دهیم و حجاب ضامن حفظ کرامت زنان است، اسلام مخالف است با نوع نگاه غرب چرا که غرب زن را به عنوان یک انسان و شخصیت انسانی قبول ندارد، زن را به عنوان جنس زن قبول دارد و لذا می بینیم که این طور سوء استفاده می شود و حقوق زنان پایمال می شود.

امروز تمرکز رسانه های غربی و دشمنان انقلاب بر مبارزه با جایگاه مقدس مادر است. وقتی نگاه می کنیم به سخنان دشمنان انقلاب و اسلام، می بینیم آن ها متمرکز شده اند بر جایگاه مادر  و راه آن را هم مقابله با حیاء و عفاف و حجاب می دانند. هزینه هایی که دارند انجام می دهند، شبکه های ماهواره ای که مرتباً دارند ترویج می کنند بدحجابی، بی حیایی و بی عفتی را . این نشان می دهد که حجاب هم مسأله و ضرورت دینی است و هم فرهنگی و هم اجتماعی و هم سیاسی است.

وقتی دشمن دارد این طور برنامه ریزی می کند و هزینه می کند، این نشان می دهد ما هم باید بیاییم و از این جایگاه دفاع کنیم، عموم مردم طبق دستورات اسلام مکلف و موظف هستند به امر به معروف و نهی از منکر لسانی و زبانی. این وظفه و رسالت را نه کسی می تواند به مردم بدهد و نه می تواند از مردم بگیرد و این دستور اسلام است و امر به معروف و نهی از منکر زبانی بر همه واجب است و نظر به تأکید رئیس محترم قوه قضائیه می بایست آمرین به معروف و ناهین از منکر باید کاملاً مورد حمایت قرار بگیرند، آمرین به معروف و ناهین از منکر باید باید توسط دستگاه قضا باید بطور کامل مورد عنایت و حمایت و توجه قرار بگیرند.

دستگاه ها و نهادها هم نسبت به بحث عفاف و حجاب وظایف و مسئولیت هایی دارند. خوب، بستر قانونی آن فراهم است، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه هر نهاد و دستگاه و مجموعه ای را مشخص کرده و تنها می ماند عمل و نظارت به این مصوبات در نهادها و دستگاه های مربوطه.

نکته دیگر توقیف نفتکش ایرانی توسط دزدان دریایی ملکه انگلیس است. امروز هیچ کشوری منفور تر از آمریکا و انگلیس در ایران اسلامی نیست، امروز هیچ کشوری منفور تر از آمریکا و انگلیس در استان ولایتمدار بوشهر نیست، به ویژه انگلیس که شاهد آن گورستان متجاوزان انگلیسی در بوشهر است.

این ها مدتی در قالب برجام آن چهره واقعی خودشان را می خواستند پنهان کنند که خوب روز به روز آشکار تر می شود آن نیات و اهدافشان که داشتند.

از جهت دشمنی با انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی هیچ فرقی بین آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان و مانند آن نیست.

آن ها کار را بین خودشان را ترسیم کردند، از همان اول که برنامه برجام شروع شد تا امروز . امروز هم یک سناریو و نگاه جدید را نسبت به این مسأله دارند. آمریکا از برجام خارج می شود و آزادانه تحریم های خود را انجام می دهد، اروپا هم در ظاهر در برجام باقی مانده و با وعده ایران را پای تعهدات خود نگه می دارد و این یک تقسیم کاری است که این ها بین خود انجام داده اند وگر نه هیچ تفاوتی وجود ندارد ، انگلیس با آمریکا، فرانسه با آمریکا هیچ فرقی ندارد ولی این ها آمریکا خارج شد که هر چه می خواهد تحریم کند چون می گوید من دیگر در برجام نیستم، اروپا هم با وعده های در حقیقت پوچ و بی ارزش سعی دارد که ایران اسلامی را پای تعهدات برجامی خودش نگه دارد.

حضرت امام (ره) فرمودند ما از اول هم امیدمان به ملت و جوان های برومند بود آن چیزی که امروز هم مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارند.

مگر فتح المبین ها و پیروزی های زمان جنگ در شرایط تحریم اتفاق نیافتاد، اگر دیروز شهدایی بودند مثل شهید صیاد شیرازی و امثال آن، شهدای بزرگواری که بودند، امروز هم هستند هزاران هزار جوان ولایی، کسانی که حاضر هستند به امر ولی خود مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای حاضرند جان خود را فد ا کنند.

ان ها که جنگ نظامی را پیروز شدند ، عزتمندانه جنگ اقتصادی را همین جوانان می توانند پیروز شوند، فقط کافی است به آن ها اعتماد شود و میدان به آن ها سپرده شود.

مگر دنیا همین چند کشوری است که ما این سال های اخیر تمام همتمان را گذاشته ایم که آن ها چه می گویند، چه تصمیم می گیرند؟، کنگره آن ها چه می گوید؟، رئیس جمهورشان چه می گوید؟، ما کشورهای دوستی داریم که می شود با آن ها رابطه تجاری و اقتصادی داشت. هم عزت ها محفوظ است و هم می شود از ظرفیت های موجود استفاده کرد..

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.