نمازجمعه ۲۰ اردیبهشت ماه ۹۸

خطبه اول

تبریک عرض می کنم حلول ماه مبارک رمضان و شکرگزار خداوند هستیم که به ما توفیق و عمر داد که این ماه ضیافت اللهی را درک کنیم و از مواهب آن استفاده کنیم.

به این خاطر در خطبه اول در باره جایگاه ارزشی و تربیتی ماه مبارک رمضان نکاتی عرض می کنم.

این قدر ماه مبارک رمضان در دو عنصر نجات انسان و کمال انسان نقش آفرین است که حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) فرموده اند:« لَوْ یَعْلَمُ الْعَبْدُ ما فِی رَمَضانِ لَوَدَّ اَنْ یَکُونَ رَمَضانُ السَّنَه» اگر انسان می دانست در ماه مبارک رمضان چه مزایا و ارزش هایی وجود دارد دوست می داشت کل سال ماه مبارک رمضان بود.

این قدر این ماه برای انسان سرنوشت ساز است.

والاترین ماه است، روزهایش بهترین روزها، شب هایش بهترین شب ها است، ساعاتش بهترین ساعت هاست.

آن حضرت فرمود: همه روزه داران، مؤمنان مهمان خدا هستند. در این ماه تمامی مؤمنان روزه دار را خداوند اهل کرامت الهی و عرشی خود قرار داده، این نفس های انسان ذکر تسبیح است، خواب با زبان روزه عبادت است، دعا مستجاب است و اعمال مقبول است.

ماه مبارک رمضان ماه بخشش گناهان است، یکی از ابعاد وجودی ماه مبارک رمضان بخشش گناهان است.

انسان وجودش مثل یک گوهر است که گناه زنگاره های نامطلوبی است که بر وجودش عارض می شود و این گوهر گران پوشیده می شود، طلای نابی است که توسط این خاک ها و دیگر فلزات نا مطلوب پوشانده می شود و ماه مبارک رمضان می آید این طلای ناب را خالص می کند و این زنگاره های گناه را از بین می برد، همان طور که طلا را در کوره می گذارند و با حرارت زوائد آن را حذف می کند و طلای ناب باقی می گذارد، ماه مبارک رمضان نیر این چنین است و می آید گوهر ناب الهی انسان را پاک و تمامی گناهان که زنگاره های معصیت هستند بر وجود انسان ذوب می کند و از بین می برد و به این خاطر است که نام این ماه رمضان است. رمضان یعنی ذوب کننده شیء و به همین خاطر در حدیث از حضرت ختمی مرتبت محمد بن عبد الله (ص): این ماه ماه رمضان نامیده شده چون گناهان را ذوب و بر طرف و محو می کند .

به همین جهت است که ماه مبارک رمضان بعد از اسلام و نبوت خاتم الانبیاء و ائمه اطهار بالاترین هدیه خداوند به انسان است.

ماهی که آمده انسان را نجات، گناهانش را پاک و با تربیت تقوایی که علت وضع ماه مبارک رمضان است انسان را به کمال برساند و محبوب خداوند بگرداند.« ان الله یحب المتقین».

در این رابطه نکاتی قابل توجه است. ماه مبارک رمضان حیثیت های مختلف دارد.

اولین آن ها رفع گناهان سابق است. انسان گناه کرده، طبیعی است، نباید نا امید باشد. در این ماه که توبه کرد خداوند گناهانش را می بخشد. بعد دوم ماه مبارک رمضان این است که به انسان اوج ثواب را می دهد. یک آیه ثواب ختم قرآن، یک نماز مستحب آن قدر ثواب، یک صدقه آن همه ثواب، ثواب ها را ارزان می کند.

حیث دوم ، انسان در این ماه تربیت می شود، اراده ی قوی پیدا می کند و پرورشی الهی پیدا می کند که به سمت گناه نرود، همان طور که خود را کنترل می کند و آب نمی آشامد، غذا نمی خورد و مفطرات را انجام نمی دهد اقتدار پیدا می کند که به سمت گناه نرود و اگر گناه به سمت او آمد مقاومت می کند یعنی انسان دارای تقوا می شود. اما با همین نخوردن و نیاشامیدن و این مفطرات عادی است رسیدن به اوج اقتدار کنترل نفس و صاحب اراده عرشی شدن؟، خیر باید ورع داشته باشد.

امیر مؤمنان امام علی بن ابی طالب (ع) سؤال کردند از حضرت ختمی مرتبت (ص) «مَا أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِی هَذَا الشَّهْرِ»؟ برترین عمل در این ماه چیست؟ فرمودند:« الورع عن محارم الله» گرد گناه نرود انسان، یعنی تمام وجودش روزه دار باشد در این ماه و اگر انسان در این ماه تمام وجودش روزه بود آن تربیت تقوایی پیدا می کند. زبانش، چشمش، گوشش، اقتصادش، قضاوتش، داد و دهشش، همه امور طبق ضابطه دین و قاعده تقوا بود، این انسان تربیت تقوایی در این ماه پیدا می کند. آن وقت گناهانش بخشوده، ثواب های فراوان در دست و از آن طرف یک شخصیت تقوایی پیدا کرده که در دیگر ماه ها بر اساس تقوا زندگی می کند و گناه نمی کند.

این فلسفه ماه مبارک رمضان است. تنها همین ثواب جمع کردن و از آن طرف توبه کردن و گناهان بخشوده شدن نیست، مهم در ماه مبارک رمضان تربیت یافتن الهی است، انسان متقی شود.

لذا فرمود:« یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا کُتِبَ عَلَیکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِن قَبلِکُم لَعَلَّکُم تَتَّقونَ» ماه مبارک رمضان واجب شده که شما به درجه تقوا برسید.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با مسئولان آموزش و پرورش کشور نکات بسیار مهمی ایراد فرمودند که به برخی از فرازهای مهم آن اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند ملت اگر متحد باشد تمام توطئه های دشمن به ضرر او تمام می شود. اتحاد ملی عنصر اساسی شکست دشمنان است. اتحاد حول محور ولایت، حول محور اطاعت از فرامین ولی فقیه، این اساس پسروزی یک کشور است.

فرمودند اجرای سند ۲۰۳۰ طرح برنامه ریزان جهان غرب است که می خواهند فرهنگ اسلامی و حویت ملی و دینی ما را از بین ببرند و تبدیل کنند به فرهنگ غرب. باید مسئولان آموزش و پرورش کاملاً هوشیار باشند، دقیقاً هوشیار باشند که این سند مایه اضمحلال آموزش و پرورش ایران است و از آن طرف سند تحول بنیادینی که مصوب است را اجرا کنند و تلاش کنند در این زمینه.

فرمودند گاهی به اسم نشاط و شادابی جوانان و نوجوانان در آموزش و پرورش و برخی از مدارس اموری مشاهده می شود که نامطلوب است و این بیشتر با آن سند هماهنگ است و فرمودند این هوشیاری را داشته باشند.

بار دیگر چهره واقعی اروپاییان برای تاریخ بشری هویدا شد. آموریکا یک کشور جنایتکار، خائن که به هیچ پیمانی وفا نکرده و نمی کند و به دنبال منافع خود و صهیونیسم بین الملل است ، برجام را نقض کرد و از آن طرف اروپاییها آمدند با یک برنامه ریزی دقیق مدیریت زمان کنند مثل آمریکا ، فکر این بود که ایران را مهار کنند و نگذارند پیشرفت کنند اما آمریکا خارج شد، آن ها در داخل برجام می خواستند همان اهداف آمریکا را دنبال کنند که بارها بنده از این تریبون عرض کردم.

دولت نباید به آمریکا و اروپا به جز روسیه ای که همگام است اعتماد کند. تاریخ اروپا سراسر جنایت  و خیانت است. به استان بوشهر همین انگلیس فقط چهار بار حمله کرده است، گمرکات استان تمام اقتصاد این استان بارها مورد تعرض اروپایی ها در طول تاریخ قرار گرفته.

تنها می توان به خدا توکل کرد و اتکا و به اقتدار و قدرت این مردم در درون و این جوان ها، همان اقتصاد مقاومتی. بارها مقام معظم رهبری فرمودند که تنها راه نجات اتکا به خود است نه اینکه ما فکر کنیم آمریکا کاری برای ما می کند و دیدید که نکرد، اروپا کاری برای ما می کند، دیدید که نکرد. حتی شما مهلت دادید، الآن ضرب العجل برای آن مشخص کردید ، صریحاً گفتند ما زیر با شما نمی رویم، زیر با ضرب العجل شما. برجام را پایبند هستیم ولی حرف شما را قبول نمی کنیم  و از آن طرف اجرا هم نمی کنند.

هیچ امیدی به بیگانگان نباید بست و این شش سالی هم که بستیم همه ضرر کردیم. باید به نیروی خود اتکا کرد، به این مردم عزیز باید اتکا کرد که انقلاب کردند ۸ سال دفاع مقدس کردند، این همه اختراع می کنند، این همه رشد علمی است، این همه جوانان این مملکت توان دارند، باید به این ملت اتکا کرد و با برناه ریزی های دقیق، دانش بنیان، انقلابی این کشور را به پیشرفت و توسعه رساند.

اگر شما ۱۰ سال دیگر به اروپا مهلت دهید اروپا زیر بار برجام نمی روند. آن ها به دنبال براندازی ایران هستند، نه تنها مدیریت عرصه هسته ای، آن ها به دنبال  براندازی هستند. انگلستان خیر ما می خواهد؟، فرانسه خیر ما می خواهد؟، این ها سابقه ی استعماری و جنایت در تمام جهان دارند، می آیند خیر ما بخواهند و با ما همراه شود و آمریکا را رها کنند و با ما همراه شوند؟. اگر کسی این طور فکر کند باید در عقل سیاسی خود شک کند.

امیدوارم ان شاءالله با رویکرد نوینی که پیدا شده ما به سمتی برویم که به هدایت های مقام معظم رهبری ، تلاش مسئولان، وحدت ملی و اتکا به مردم. شما دیدید که در عرصه سیل این مردم بودند که جمع کردند مسأله را، با اتکا به مردم به ویژه جوانان دانشمند و نخبه خود ان شاءالله کار خود را پیش ببریم.

روز دهم ماه مبارک رمضان روز وفات حضرت خدیجه کبری را تسلیت عرض می کنم. ام المؤمنین، بزرگ بانویی که باعث افتخار جهان اسلام است و یکی از بانوانی است که بهشت مشتاق است به حضور آن در بهشت.

زکات یکی از مهمترین فریضه های عبادی اجتماعی و اقتصادی است. تقاضا دارم در عرصه ملی و استانی پیرامون آن دقت لازم عنایت شود.

چند نکته استانی است که عرض می کنم.

یکی نظارت و کنترل قیمت ها در بازار است. مردم از اینکه می بینند نظارتی نسیت و قیمت ها افسار گسیخته بالا می رود و به شکل کاذب رشد قیمت پیدا می کنند گله جدی دارند. مسئولان عزیز در رابطه با کنترل قیمت و بازار عنایت داشته باشید. اگر مدیریت نشود هر روز شما خواهید دید قیمت ها متغیر و به سمت بالا خواهد رفت و آن وقت این مردم عزیز و بی نظیر در تاریخ دچار بحران اقتصادی در زندگی و بحران های جانبی خواهند شدو عنایت بفرمایید در رابطه با گرانی دقت بفرمایید.

نکته دوم این است که از مسئولان محترم مدیریت آب شرب استان، سال ها است بنده تقاضا کردم، ابتدای پاییز هم صحبت شد، ابتدای امسال هم صحبت شد آب شرب استان دچار اشکال است، در همین ماه مبارک رمضان هم شنیدم و بررسی کردیم در برخی از جاها آب آن ها دچار افت فشار شده است و آب ندارند. الآن بهار است وای به حال تابستان. جهادی عمل کنید که مردم دچار مشکل آب نشوند. این پیام هر ساله بنده بوده است. الحمدلله امسال هم که بارش خوب بوده و مردم توقع ندارند به بهانه کمی بارش در محیط خانه آب نداشته باشند، عنایت کنید و پیگیری کنید.برخی از مراکز که مشخص هم می باشد دچار کمبود آب هستند.

نکته آخر که عرض می کنم. اخیراً تعدادی از جوانان تحصیل کرده استان از کارشان بر کنار شده اند. جوان های تحصیل کرده، فهمیده، چند سال هم مشغول به کار بوده اند در منطقه عسلویه اما علتی عذر آن ها را خواسته اند. این ها ازدواج کرده اند، تشکیل زندگی داده اند، توقع این است که وزارت محترم نفت عنایت کند از این تصمیم صرف نظر کند و این عزیزان به کار خود برگردند. این تقاضای ما می باشد.

اگر به این عزیزان توجه نشود و این ها بیکار شوند، ۱۲۴ نفر هستند آن وقت این جوانان با خانواده خود چه کنند؟. آن وقت می گویید آمار طلاق بالا رفته، آمار مشکلات خانوادگی بالا رفته . یکی از عوامل آن همین مسأله بیکاری است. عنایت کنید این مسأله را دنبال و حل کنید.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.