نمازجمعه ۲ دی ماه ۹۰

 

خطبـه اول

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

شما عزیزان نمازگزار به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا بهترین زاد و توشه برای سعادت اخروی و برترین راه برای جلب محبت الهی در حیات دنیوی است.

در خطبه اول بنابراین گزارده‌ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راه خدایی زندگی کردن، راهی که خدا با ماست و ما هم با خدا هستیم، راهی که خود خدا رهرو این راه را در بحران‌ها، شدائد و مشکلات نجات می‌دهد و در فضای اخروی، خود خداوند شفیع این شخص است و در بهشت برین جای می‌دهد. راهی که راه قرآن است، راه خاتم الانبیاء محمد مصطفی (صلی‌الله علیه‌وآله‌وسلم) و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) است.

راه خدا تجلی در راه حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) دارد، راه حسین(علیه السلام) همان راه خدا است و به مناسبت ماه محرم و صفر، موضوع بحثمان که راه خدا است را منطبق کرده‌ایم با راه حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) و ویژگی‌های این راه را از سیره حضرت ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) بیان می‌کنیم.

یکی از ویژگی های راه خدا در کلام حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) این است که انسان رهرو راه خدا، هیچ گاه از آخرت غافل نیست، از مرگ غافل نیست، فریب دنیا را نمی‌خورد و خود را به امور دنیوی و زودگذر دنیایِ فانی نمی‌بازد. حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) در یکی از احادیث مهم خود این گونه فرموده‌اند: روزی آن حضرت کنار قبور می‌گذشتند، قبرهای بسیار زیبایی بود با سنگ‌های بسیار رنگارنگ و با خطاطی بسیار منظم، آن حضرت فرمودند: «ما احسن ظواهرها» چه زیبا است ظاهر این قبور، «و انما الدواحی فی بتونها» اما سختی‌ها و مشکلات در زیر این سنگ است، «فالله عبادالله» ای بندگان خدا، ای مردم، خدا را پاس بدارید، «و لا تشغلوا با الدنیا»به ‌امورات دنیایی و امورات زودگذر و فانی خود را مشغول نسازید چرا که «فَإنَّ الْقَبْرَ بَیْتُ الْعَمَلِ» این قبور خانه‌ی عمل انسان است. در عالم برزخ بعد از مرگ عمل است که تعیین‌کننده سعادت یا شقاوت انسان است، «فَإنَّ الْقَبْرَ بَیْتُ الْعَمَلِ، فَاعْمَلُوا وَ لا تَغْعُلُوا» اهل عمل باشید، اهل دین و دیانت باشید، اهل تقوا باشید، غافل از مرگ، عالم برزخ و آخرت نباشید. هیچ انسان عاقلی نمی‌آید تمامِ هم و غم و سرمایه‌ی زندگی خود را در مسیر تلف کند، آذوقه زندگی خود را در مسیر سفر خرج کند، اما برای جایی که می‌رود و می‌ماند و جاودانه است دست را خالی بدارد.

 

زندگی انسان در دنیا بسیار پر ارزش است اما برای زاد و توشه اندونزی برای عالم بعد از مرگ و آخرت، نکند انسان این دنیای مجازی را بگیرد، زندگی خود را تمام معطوف دنیا کند و دنیاگرا شود که در نتیجه اهل گناه می‌شود و مرگ و آخرت را فراموش کند. خداوند در قرآن می‌فرماید: «اقْتَرَبَ لِلنَّاسِ حِسَابُهُمْ وَهُمْ فِی غَفْلَهٍ مَّعْرِضُونَ» حسابرسی و بررسی اعمال انسان بسیار نزدیک است  در حالی که انسان غافل است، آگاه نیست و توجهی ندارد، « یَعْلَمُونَ ظاهِراً مِنَ الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ هُمْ عَنِ الْآخِرَهِ هُمْ غافِلُونَ» انسان به دنبال مسائل ساده، ظاهری و بی‌ارزش دنیا است، اما از آخرت، غافل است. جایی که اساس است با گناه، با بی‌توجهی و با غفلت تمام به دنبال مسائل دنیایی است  و نگاهی به آخرت ندارد، همان‌ جایی که انسان جاودانه می‌ماند و از او حسابرسی می‌شود، «أَینََما تَکونُوا یدْرِککمُ الْمَوْتُ وَلَوْ کنتُمْ فِی بُرُوجٍ مُشَیدَهٍ» انسان هر جا که باشد، به وقت مرگ، مرگ به سراغ انسان می آید هر چند در قلعه‌های بسیار بلند باشد که نفوذناپذیر است.

روزی شخصی خدمت حضرت سلیمان آمد، گفت: یا رسول‌الله، در بازار که بودم شخصی عجیب مرا نظاره می‌کرد، با حالت خاصی تمام وجودم را ترس گرفت، آن شخص چه کسی بوده است؟ حضرت سلیمان گفت: مواظب باشید مرگ شما نزدیک است او عزرائیل بوده است. این شخص اسب‌های رهوار بسیاری تهیه کرد، درشکه‌ای هم آماده کرد و از سرزمین حضرت سلیمان به طرف هند حرکت کرد که از دست عزرائیل فرار کند، مسافت زیادی که طی کرد خسته ‌شد، اسب‌ها را هم چند بار عوض کرده بود، در یک خانه‌ی خرابه‌ای در بین راه استراحت کرد، یک باره همان شخص را در آنجا دید، آن شخص که عزرائیل بود گفت تعجب می‌کنم، شما کجا اینجا کجا؟ آن هم همین حرف را به او زد، گفت: شما اینجا چه کار می‌کنید؟ عزراییل گفت: من رفته بودم هند برخی را قبض روح بکنم می‌خواستم بیایم کشور حضرت سلیمان شما را قبض روح کنم شما خودت پیش‌قدم شدی و آمدی وسط راه. «وَلَوْ کنتُمْ فِی بُرُوجٍ مُشَیدَهٍ» وقت مرگ که آمد دیگر هیچ‌کس نمی‌تواند از مرگ فرار کند. انتهای دنیا مرگ است ولی آخرت مرگی ندارد، جاودانه‌ایم، ما از این دنیا باید استفاده کنیم برای جایی که جاودانه می‌مانیم و بهترین استفاده در این دنیا، دین‌مداری است، ایمان، تقوا، اخلاق، پرهیز از گناه. چه موقع انسان متوجه می‌شود که چه کار کرده و باید چه کار می‌کرده؟ آن گاه که لحظات آخر عمر است، «حَتَّى إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمْ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِی، لَعَلِّی أَعْمَلُ صَالِحاً فِیمَا تَرَکْتُ» انسان وقتی که مرگ به سراغش آمد، فریاد می‌زند: خدایا،  ما را برگردان که جبران کنم، به او گفته می شود: «کَلاَّ» تمام شد، «إِنَّهَا کَلِمَهٌ هُوَ قَائِلُهَا » این حرفی است که شما می زنید، «وَمِنْ وَرَائِهِمْ» در پشت این زندگیِ شما، «بَرْزَخٌ إِلَى یَوْمِ یُبْعَثُونَ» برزخ و اتاق انتظاری است قبر، برای این که مبعوث شوید و حساب از شما کشیده شود. عزیزان، این کلام حضرت اباعبدالله الحسین (روحی فداه) است که دل به زندگی نبندیم، دل به دنیا نبندیم، دل‌بستگی به دنیا ایجاد گناه می‌کند، فکر آخرت باشیم، راه حسین فکر آخرت بودن است، راه خدا غفلت نورزیدن و فکر آخرت بودن است. فکر آخرت این است که ببینیم خداوند در آخرت خریدار چه چیزهایی است؟ ۱- ایمان، ۲- تقوا، ۳- اخلاق، ۴- مجاهدت در راه خدا. این است که انسان باید غافل نباشد و گناه نکند بلکه این چهار عنصر و عامل اصلیِ سعادت اخروی را برای خود تهیه کند.

 

خدایا در ظهور آقا امام زمان(عج) تعجیل بفرما …

 

خطبـه دوم

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

 

شما عزیزان نمازگزار به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا کلید رستگاری و طریق و راه جلب عنایات الهی است.

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می‌گوییم.

روز یکشنبه، سالروز میلاد حضرت مسیح، عیسی بن مریم است. «علی نبینا و علی آله و علیه آلاف التحیه و الثناء» به تمام مسیحیانِ واقعی، خداپرست و عدالت‌خواه تبریک عرض می‌کنم و دو نکته را به جامعه مسیحیت تذکر می‌دهم: اولین آن‌ها به رهبر مسیحیان جهان پاپ و دومین آن‌ها به مردم مسیحی جهان.

به رهبر مسیحیان جهان عرض می‌کنم که سکوت در برابر ظلم، ستم، جنایت، استعمار و استثمار دولت‌هایی که ادعا می‌کنند مسیحی هستند مثل آمریکا و انگلیس، شیوه و روش حضرت مسیح نیست. الان به اسم مسیحیت، دولت‌های مسیحی به کشورهای مظلوم جهان ستم روا می‌دارند و مرکز رهبر مسیحی های جهان، واتیکان ساکت است، سکوت در مقابل ظلم و جنایتِ دولت‌های مسیحی، تأیید آن ظلم است و شما پاپ باید در این زمینه برخورد قاطع داشته باشید. آیا اگر حضرت مسیح بود سکوت می‌کرد؟

دوم، به مردان مسیحی جهان است. دولت‌های شما به ویژه دولت‌های انگلیس و آمریکا، هم به شما ظلم‌های فراوان روا می‌دارند و هم به جامعه جهانی. باید شما در قبال این ظلم‌ها و ستم‌هایی که هم به شما روا می‌دارد و هم به مردم جهان، و حمایت‌هایی که از رژیم‌های جنایت‌کار مثل رژیم اشغالگر قدس و سر سپرده‌های خودِ آن‌ها در سرزمین‌های اسلامی، به پا بخیزید، تذکر بگوئید، نهضت‌های عدالت‌خواهی و جلوگیری از ظلم و ستمِ جهانی که سران شما در جهان انجام می‌دهند، به پا بدارید و آمادگی در سطح جهان برای تغییر اساسی ایجاد کنید.

 

روز چهارشنبه، فرخنده میلاد حضرت امام باقر (علیه‌السلام) است، به همه شیعیان حضرت بقیه‌الله الاعظم و مقام معظم رهبری تبریک عرض می‌کنیم. امام باقر(ع) نقش عظیمی در احیاء و بیداری اسلامی در تاریخ اسلام ایفا کرده‌اند، اسلامی که می‌رفت دچار تحریف و انحراف شود امام باقر(ع) با یک نهضت احیاگرانه معرفتی، مدیریتی و اجرایی چنان کردند که دوباره اسلام به طلوع کامل خود رسید و جهان تشیّع و اسلام که هم‌اینک می‌بینید این‌چنین موفق است ثمره‌ی احیاگری امام باقر (علیه‌السلام) است.

در همین روز، سالروز سوادآموزی و تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان حضرت امام راحل (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) است که خدمات شایسته و موفق به نظام جمهوری اسلامی ایران، این عزیزان و تلاشگران عرصه‌ی سوادآموزی داشته‌اند. از زحمات این عزیزان جداً تشکر می‌کنیم و درصد موفقیت آن‌ها بسیار است به ویژه در استان ولایت‌مدار بوشهر که تقریباً به مرز ریشه‌کنیِ بی‌سوادی رسیده‌ایم.

از یگانِ حفاظت سپاه پاسداران مستقر در فرودگاه‌های ایران تشکر و قدردانی می‌کنیم که این عزیزان با دانش بسیار قویِ حفاظتی، توانسته‌اند امنیت پرواز را ایجاد کنند و طرح‌های تروریستیِ بسیاری از دشمنان ایران اسلامی را خنثی کنند، خداوند همه‌ی این عزیزان را موفق بدارد.

جمعه هفته آینده، نهم دی است، روز حماسه‌ی بصیرت و میثاق امت با ولایت. روزی که تاریخ ایران و اسلام هیچ‌گاه آن را فراموش نخواهد کرد. مردم نشان دادند که با بصیرت، توطئه‌های مختلف دشمنان داخلی و خارجی را خنثی کرده، افشا می‌کنند و در کنار مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای با تمام وجود حتی با شهادت ایستاده‌اند و هم‌اینک نیز آماده هستند که نهم دی های بسیاری را ایجاد کنند و اگر جریانی، خطی یا خطوطی بخواهد کوچک‌ترین خدشه‌ای به ولایت‌مداری و حریم ولایت داشته باشند با تمام وجود در مقابل آن خواهند ایستاد و آن توطئه را محو خواهند کرد.

خداوند همه شما را حفظ کند که در تاریخ و ایران اسلامی، مردم ولایت مدار بوشهر مشهور هستند به ولایت مداری و جان نثاری در صیانت و حمایت از حریم ولایت. دعوت می‌کنم از تمام مردم ایران به ویژه استان ولایت مدار بوشهر که حماسه نهم دی را که هفته آینده سالروز آن است با شکوه تمام برگزار کنند و نشان دهند که نهم دی همیشه باقی است و کسانی‌که آن حماسه‌ را آفریده‌اند همیشه حماسه آفرین باقی خواهند ماند.

 

هفته آینده آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی است. مجلس شورای اسلامی یکی از ارکان مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در عرصه قانون‌گذاری دارای ویژگی‌های بسیار، و جایگاه بسیار مهمی است در همه عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و حتی در برخی از مواقع در عرصه قضایی، لذا نقش مجلس بسیار مهم است و مردم ما باید نسبت به انتخابات مجلس شورای اسلامی با بصیرت و با دقتِ تمام، پرشور و پر شعور ورود پیدا کنند و افرادی اصلح و شایسته به مجلس بفرستند.

قطعاً دشمنان ایران اسلامی برای این انتخابات خواب‌هایی دیده‌اند، هم در قبل از انتخابات ایجاد دلسردی در مردم که با حضوری کم‌رنگ این انتخابات برگزار شود و هم در حین انتخابات با توطئه‌هایی که می‌کنند و هم بعد از انتخابات که ما این‌ها را تجربه کرده‌ایم، در جریان فتنه شما ملاحظه کرده‌اید. مردان ولایت مدار با تعصی به هدایت‌های مقام معظم رهبری با بصیرت پر شور و پر شعور در این انتخابات حضور پیدا خواهند کرد.

چند نکته است که به داوطلبان تذکر می‌دهم و امیدوارم موجب این ‌شود که این عزیزان با اجرای آن بتوانند فضایی مناسب برای انتخابات ایجادکنند. اولین آن‌ها قانون‌مداری است، تمام داوطلبان باید قانون مدار باشند و احترام به قانون انتخابات بگذارد چه در امر تأیید صلاحیت‌ها، چه رأی‌گیری و چه شمارش آرا، ملاک قانون است و فصل‌الخطاب در این عرصه، شورای محترم نگهبان است. شورای محترم نگهبان هر حکمی که کرد همه باید قبول کنند، تضعیف شورای نگهبان خلاف شرع است و تقویت آن لازم است. میزان تأیید صلاحیت‌ها، تأیید شمارش آرا، تأیید فرد منتخب، شورای نگهبان است و شما دیدید در طول انقلاب چه فشارهایی بر شورای نگهبان ایجاد کردند که این‌ نهاد حافظ سلامت نظام، دچار خدشه شود. باید همه قانون‌مداری باشند و اگر شما دیدید گروهی، جنایی یا فردی تضعیف شورای نگهبان کرد، قانون ستیزی کرد و قانون گریزی کرد، بدانید که از اصحاب فتنه و انحراف است. و شورای محترم نگهبان هم همان طور که همواره نشان داده این چنین است با قدرت تمام و پشت‌گرمی به این ملت، هر کسی که صلاحیت ندارد که در عرصه انتخابات شرکت کند قاطعانه آن را رد کند.

به تمامی این عزیزان، داوطلبان و کاندیداها عرض می‌کنم که باید تقوا و اخلاق انتخاباتی را مراعات کنند، پرهیز کنند از ارتباط با کانون‌های ثروت و قدرت، مردمی باشند، مردم به کسی رأی خواهند داد که ولایت مدار، مطیع مقام معظم رهبری و خادم مردم باشد، و این داوطلبان باید بکوشند که آرایش سیاسی کشور و آرامش سیاسی مناطق انتخاباتی را حفظ کنند، دشمن به دنبال بحران انتخاباتی است، نباید داوطلبان و کاندیداها خود موجب این بحران شوند و باید آرامش را حفظ کنند. ان‌شاءالله در هفته‌های آینده پیرامون ملاک گزینش و معیار گزینش نماینده‌ی شایسته و اصلح مطالبی عرض خواهم کرد اما مهم ترین آن این است که هر کس با ولایت است مردم با او هستند و هر کس از ولایت دور است یا ستیز با ولایت دارد، مردودِ مردم است.

 

خدایا در ظهور آقا امام زمان تعجیل بفرما …

 

 

«والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته»

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.