نمازجمعه ۲ تیرماه ۹۶

 

در این ماه خدایی شویم و بعد از این خدایی زندگی کنیم.

خطبه اول

در این ماه خدایی شویم و بعد از این خدایی زندگی کنیم.

 

ماه مبارک رمضان سید الشهور است و جمعه سید الایام، بنابراین این ساعت و این مجتمع دارای ارزش بسیار بالایی است. ماه مبارک رمضان والاترین ماه و روز جمعه والاترین روز و جمعه ی آخرین ماه مبارک رمضان سرآمد این ایام است. خدا را قسم می دهم به مقربان درگاهش تمامی اعمال، طاعات، عبادات مقبول درگاه احدیت قرار گرفته شده باشد و دعای خیر حضرت بقیه الله الاعظم مشمول حال شما عزیزان باشد با صلوات بر محمد و آل محمد.

حضرت ختمی مرتبت، خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) در اعمال ویژه ی این ماه مطالبی ایراد فرموده اند که در خطبه های نمازهای جمعه قبل پیرامون آن سخن گفتیم و امروز آخرین بخش از آن سخنان مطالبی عرض می کنم. فرمودند: ای مردمهر کس در این ماه اخلاق خود را نیکو کند، رذائل را از باطن خود پاک کند و خود را آراسته کند به فضائل اخلاقی در منزل، در جامعه، در محیط کار دارای یک اخلاق نیکو باشد و این کار را در این ماه انجام دهد در قیامت به راحتی از سراط عبور می کند و به بهشت در می آید. و باز فرمودند: اگر در این ماه انسان به زیر دستان کمک کند، کارهای سنگین واگذار نکند، مثل منزل، در محیط کار، در عرصه جامعه مدد کار دیگران باشد، بال باشد، بار نباشد روز قیامت به ایشان حسابرسی را تخفیف می دهند و هر کس در این ماه بدی خو را کنترل کند، روز قیامت خداوند غذب خود را از او نگه می دارد. کسی که در این ماه به یتیم خدمت کند، خداوند تکریم می کند این شخص را در روز قیامت. هر کس در این ماه صله رحم انجام دهد خداوند هم رحمتش را با او پیوند می دهد در روز قیامت همان طور که او پیوندخویشی را حفظ کرد در دنیا. اما اگر کسی در این ماه قطع رحم کرد و قهر کرد با خویشان خداوند هم روز قیامت رحمتش را از او قطع می کند. هر کس یک نماز مستحبی بخواند خداوند تصویب و امضا می کند که او از آتش دوزخ نجات پیدا کند. اما یک نفر نماز واجب خواند، به اندازه ی هفتاد نماز برای او ثواب می نویسند. هر کس در این ماه بسیار صلوات بر محمد و آل محمد بفرستد. خداوند در روز قیامت صواب او را افزون می کند و هر کس در این ماه یک آیه بخواند ثواب یک ختم قرآن برای او محسوب می شود. این کلام رسول خدا است. چرا خداوند در این ماه اینگونه با بندگانش برخورد می کند؟، چون همه میهمان خدا هستیم و خداوند این گونه میزبانی می کند و رحمتش را نسیب بنده اش می کند. بیاییم در این ماه خدایی شویم و بعد از این ماه خدایی زندگی کنیم.

تروریست ها و جهان استکبار بدانند اگر بار دیگر اقدامی کنند به شدت پاسخ خواهیم داد.

خطبه دوم

تروریست ها و جهان استکبار بدانند اگر بار دیگر اقدامی کنند به شدت پاسخ خواهیم داد.

 

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با اساتید، نخبگان دانشگاه های ایران سخنان بسیار مهم و راهبردی ایراد فرمودند که در این فضای نورانی به برخی از فرازهای مهم سخنان معظم له اشاره ی تحلیلی می کنم. فرمودند اساتید مؤثر بر روح، فکر و عمل دانشجویان هستند. باید اساتید محترم احساس مسئولیت کنند و به هویت دینی ، ملی خود وفادار و نگاه آن ها به خارج از مرزهای نظام نباشد، مثبت اندیش، امیدوار و عزم نیتی قاطع و انقلابی داشته باشند برای پیشرفت نظام. فرمودند اگر این طور نباشد قطعاً عرصه ی پیشرفت و اضلاع هندسه ی انقلاب دچار اشکال خواهد شد. فرمودند اساتید باید نقش خود را در ایجاد بالندگی در دانشگاه از یک سو و حراست از ارزش های انقلاب و اسلام از سوی دیگر به خوبی ایفا کنند، دانشگاه نقش مهمی تا کنون در نظام و انقلاب ما ایفا کرده است. همچنین اساتید نقش اساسی در این عرصه دارند.

فرمودند سند ۲۰۳۰ یک سند بالادستی و با عبارت و واژه های الزام آور است. طراحی یک منظومه ی فکری، فرهنگی و رفتاری برای تمام دنیا توسط تئورسین ها و متفکران جهان استکبار است و به خاطر آن این اسناد نوشته می شود، یکسان سازی حرکت جوامع بر قطاری که جهان استکبار ساخته و به پیش می برد که در ایستگاه وابستگی همه را پیاده کند. چه در عرصه ی اقتصاد، چه فرهنگ، چه علم و فن آوری و چه در عرصه های سیاست. ایران اسلامی با این همه شخصیت های فرهیخته ی علمی، با عمق و نگرش دقیق در عرصه های مختلف طراحی خود می تواند بلکه گذشته از فضای ملی برای جغرافیای فراملی و جهان برنامه ریزی کنند. اینکه ما متأثر شویم از برنامه ریزی های خارج از فضای انقلاب، این آغازی است برای پروژه نفوذ و همین جا از شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکر می کنم که این سند را ملغی کردند.

فرمودند امروز دفاع از فلسطین دفاع از حقیقت است، مبارزه با رژیم صهیونیستی مبارزه با نظام ظالمانه ی جهان استکبار است. اوج تجلی ظلم جهان استکبار اشغال فلسطین است. هم ظلم به جهان بشریت و هم ظلم به جهان اسلام، لذا روز قدس روز فریاد مسلمانان و آزادی خواهان جهان علیه نظام استکباری است که امیدواریم هرچه زودتر این نظام استکباری و رژیم صهیونیستی ان شاءالله منهدم شوند و جهان آزاد و در فضای اسلامی زندگی کنند.

گرامی می داریم روز قدس، روز مبارزه با جهان استکبار و رژیم صهیونیستی است. روز قدس نماد اوج استقامت، مقاومت، بیداری، ولایتمداری، اسلامیت و مبارزه با استکبار و رژیم اشغالگر قدس است. الآن جهان بشریت به ویژه سرزمین های اسلامی مواجه است به دو فتنه. یکی فتنه ی جهان استکبار و در منطقه رژیم صهیونیستی که یک منظومه ای شدند برای طراحی نظم جهانی به سود خود و از طرف دیگر فتنه ی کسانی که ادعای حکومت در کشورهای اسلامی دارند مثل آل خلیفه و آل سعود که این ها در اصل مزدوران جهان استکبار هستند، هم پیمان هستند. تمامی برنامه های استعمار را آن ها به عهده گرفته اند. در همین نشست اخیر در ریاض ملاحظه کردید و در این عملیات تروریستی که در ایران دارند انجام می دهند و در کشورهای خط مقاومت و از آن طرف پیام فرستادن برای سران رژیم صهیونیستی. هم امام راحل عظیم الشأن و هم مقام معظم رهبری فرمودند تنها راه مبارزه با جهان استکبار و رژیم صهیونیستی مبارزه ی قاطع در تمامی عرصه ها است. مذاکره، کنار هم نشستن، این ها قبل جنبش فتح انجام داد و شما دیدید به کجا سرانجامید. اتحاد مسلمین، اتحاد آزادی خواهان جهان و مبارزه قاطه با رژیم صهیونیستی تنها راه نجات است. و شما می بینید در ایران عملیات تروریستی انجام می دهند، شخصیت های ما را از بین می برند، دانشمندان ما را از بین می برند، گروه های تروریستی اعزام می کنند، این ها در حقیقت پروژه ی جهان استکبار به رهبری و سرکردگی آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی است که به دست این مزدورانش در منطقه صورت می گیرد. همینجا صمیمانه تشکر می کنم از سپاه پاسداران عزیز که با یک عملیات موشکی جوابی دندان شکن به این مزدوران دادند و نشان دادند که اگر بار دیگر تکرار کنند ،هم سپاه است، هم موشک است، هم شما در برد این موشک ها هستید و اگر اقدامی کنید به شدت جواب خواهیم داد.

ما تحریم های جهان استکبار را برای خود یک فرصت می دانیم

محکوم می کنیم توسعه و تجدید تحریم ها توسط سنای آمریکا نسبت به ایران و همچنین روسیه و این خوی امریکا است. هر مقدار که یک کشور در مقابل آمریکا کوتاه بیاید ، آن پر فشار حمله می کند. هر چه انسان اقتدار از خود نشان دهد آمریکا عقب نشینی می کند. شما در رابطه با کره ی شمالی دیدید. این چنین است اندیشه ی آمریکا. تحریم را محکوم می کنیم و برای خود یک فرصت می دانیم که نخبگان و مردم ایران بتوانند بیش از این خودکفا بشوند، تولید کنند و حتی به مرجعیت در عرصه های تولید دست پیدا کنند.

گرامی می داریم هفته ی قوه ی قضاییه و یاد و خاطره ی شهدای گرانقدر این قوه به ویژه شهید بهشتی و از تلاش های این عزیزان تشکر و قدردانی می کنیم.

ما با یک سری جنایتکار از نصل جاهلیت قرون وسطی روبرو هستیم.

محکوم می کنیم عملیات اخیر مزدوران سعودی در کشتن یک صیاد بوشهری و دستگیری سه نفر. این ها مردمان مستضعف و ماهیگیری بودند که رفته بودند برای ماهیگیری و این ها مورد تعرض این مزدوران قرار گرفتند و از همه ی مسئولان به ویژه وزارت امور خارجه تقاضا دارم که این مسئله را به طور جدی پیگیری کند. عربستان هم متوجه باشد که بارها ماهیگیرهای ان کشور به آب های ایران وارد شدند و مسئولان محترم همین استان با آن ها برخورد بسیار خوب و انسانی داشتند و به خود کشور عربستان با احترام برگرداندند که هنوز تشکر می کنند. این روحیه ی ایران اسلامی است، روحیه ی استان بوشهر است اما ما با یک سری جنایتکار تاریخی روبرو هستیم که از نصل جاهلیت قرون وسطی هستند که هیچ حقوق بشر و حقوق اسلامی را نمی دانند. به همین خاطر نیاز است پیگیری های جدی بشود.

صمیمانه تشکر می کنم از شما عزیزان در کل ایران و استان ولایتمدار بوشهر به خاطر حضور حماسی در این راهپیمایی قدس عزیز.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.