نمازجمعه ۲ اسفند ماه ۹۸

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، سبک زندگی اسلامی که طریق نجات و راه رسیدن به کمال است، سعادت و رستگاری در پی دارد.

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی خدمت و خدمت گذاری به مردم است.

اگر جامعه در کنار هم نباشد و دست هم نگیرند و روحیه خدمت به هم نداشته باشند یک مجموعه پر آشوب، پر طلب، پر توقع و تجاوزگر به حقوق هم می شود.

اگر دریک خانه همسر، شوهر، فرزندان، پدر و مادر نسبت به فرزندان، این مجموعه روحیه خدمت به همدیگر را نداشته باشند این خانواده دچار هرج و مرج می شود، جامعه هم به همین شکل و اگر در یک محل، در یک شهر، در یک اداره فضا فضای خدمتگذاری نباشد، آن محیط یک مجموعه ای انسانی خواهد بود که جز به خودش فکر دیگری نمی کند و انسان شخصیتی دارد که در محیط اجتماعی زندگی می کند و اگر دیگران به او خدمت نکنند زندگی او دچار مشکل خواهد شد و لازمه اینکه دیگران به او خدمت کنند که خودش خدمتگذار دیگران شود، یعنی خدمتگذاری فرهنگ شود.

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمایند:« خِدْمَـهُ المؤمنِ لأخیهِ المؤمنِ دَرَجهٌ لا یُدْرَکُ فَضْلُها إلّا بمِثْلِها  » خدمت کردن انسان مؤمنی به یک مؤمن دیگر مقامی است که ارزشش هیچ کس نمی تواند بفهمد ، این خدمت این قدر ارزش دارد و مقام برای انسان ایجاد می کند که هیچ کس نمی تواند این ارزش را درک کند مگر یک خدمتی مشابه آن.

باز می فرماید:«  أیُّما مُسلمٍ خَـدَمَ قَوما مِن المُسلمینَ إلّا أعْطاهُ اللّه ُ مِثْلَ عَدَدِهِم خُدّاما فی الجَنّهِ» هر مسلمانی که خدمت کند به مسلمان دیگر خداوند عطا می کند به آن شخص به عدد افرادی که به او خدمت کرده است.یعنی اگر انسانی به ده نفر خدمت کرد، خداوند در بهشت ده نفر را وامی دارد که به او خدمت کنند.یعنی اگر انسان به ده نفر خدمت کرد خداوند او را بهشتی می کند و ده خدمتکار به او هدیه می دهد.این قدر خدمت کردن مهم است.

امام صادق (ع) فرمودند:«  الْمُؤْمِنُونَ خَدَمٌ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ» انسان های با ایمان برخی در خدمت دیگری هستند و به هم کمک می کنند، سؤال شد ای فرزند رسول الله چگونه به هم خدمت کنند؟، فرمودند:« یُفِیدُ بَعْضُهُمْ بَعْضاً» برخی از آن ها برای برخی دیگر مفید هستند، مضر نیستند، دست می گیرند، کمک می کنند، چالش های زندگی را برطرف می کنند، اگر کسی کمکی خواست کمکش می کنند، در مسائل مالی، در مسائل مشورتی، در مسائل مختلف زندگی. لذا می فرمایند:« الْمُؤْمِنُونَ خَدَمٌ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ » این چنین خصوصیت دارد اهل ایمان.

ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین فرمودند:« مَنْ نَفّسَ کُرْبَهَ مُؤْمِنٍ فَرّجَ اللّهُ عَنْهُ کُرَبَ الدّنیَا وَ الاخِرَهِ » هر شخصی گرفتاری یک مؤمن را بر طرف کرد خداوند تمام گرفتاری های دنیا و آخرتش را بر می دارد . این قدر خدمت کردن مهم است.

برخی مواقع انسان خودش مستقیم نمی تواند خدمت کند، می تواند زبان خیر بگذارد، گاهی انسان می تواند خودش مستقیم خدمت کند و این خدمت کردن فرصتی است که خداوند به جامعه انسانی دارد که به هم کمک کنند، یاری هم بکنند، مشکلات یکدیگر را بر طرف کنند.

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

انتخابات در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نماد مردم سالاری دینی است. در رژیم های گذشته و حتی در بسیاری از کشورهایی که رأی کیری می شود آراء مردم یا لحاظ نمی شود و یا اگر هم لحاظ می شود سوری و شکلی است.

مثلاً در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس اصلاً انتخاباتی نیست یا در برخی از کشورها که انتخابات می شود مثل آمریکا دو حزب استکباری، صهیونیستی افرادی را معرفی می کنند و می گویند از این دو حزب یکی را انتخاب کنید و غیر از این مقدور نیست اما شما می بینید در ایران اسلامی در پرتو انقلاب شکوهمند ایران مردم آزادانه فرد مورد نظر را انتخاب می کنند، بررسی می کنند، انتخاب می کنند و همان فرد اگر رأی آورد بخش مهمی از سیاستگذاری و مدیریت نظام و مملکت به دست او است. چه ریاست جمهور باشد، چه مجالس مختلف باشد و چه شورا ها باشد.

الآن و امروز انتخابات مجلس بوده، شما می بینید کاندیداها خود را معرفی کردند، آن ها که دارای شرایط بودند آمدند در صحنه، شما هم با بررسی ها و مشورت ها خودتان انتخاب کردید و این نشان از مردم سالاری می باشد که اسلام و انقلاب این حق مردم را لحاظ کرده اما در رژیم سابق انتخابات اصلاً معنا نداشت، آن ها که دیده اند متوجه می شوند. لذا مردم هستند که معماری قوه مقننهریال مجلس و قوه مجریه، دولت می کنند.

با بررسی هایی که کرده اند و به نتایجی که رسیده اند. اگر خوب بود مردم اساس هستند و اگر جایی هم خراب کردند مردم متوجه هستند که به آن ها رأی داده اند، الآن آنجا رفته اند و مقداری دچار مشکل کردهاند. این است که انتخابات یکی از مؤلفه های مهم نظام جمهوری اسلامی ایران است.

من صمیمانه تشکر می کنم از مردم ایران به ویژه استان بوشهر که گزارش هایی که الآن ارائه شد به ما حماسه ی دیگری مردم در عرصه انتخابات ایجاد کرده اند و با حضور حماسی برگ زرین دیگری بر کتاب تاریخ انقلاب و استان بوشهر رقم زدند و مایه امید برای نیروهای انقلابی و ناامیدی ضد انقلاب و جهان استکبار است.

دشمنان همیشه نگاه می کنند، اگر مردم در صحنه حضور داشتند عقب نشینی می کنند اما اگر دیدند مردم در یک جا کمرنگ حضور داشتند از همان جا ضربه می زنند. ان شاءالله این حضور حماسی موجب اقتدار در تمامی ارکان نظام و مقاومت سیاسی در مقابل جهان استکبار خواهد شد.

توصیه می کنم به همه مجریان، ناظران و تمام اصحاب برگزاری این انتخابات که کاملاً مسیر قانونی طی بفرمایند که الحمدلله این چنین است و به همه عزیزانی که نامزد حضور در مجلس محترم شورای اسلامی هستند توصیه می کنم که تا آخرین مرحله با حلم، صبر، اخلاق، قانون مداری این حرکت انقلابی را ادامه دهند و اگر اعتراضی دارند و اشکالی دیدند از مجاری قانونی خودش اقدام کنند که همان شورای محترم نگهبان است.

توصیه می کنم ان شاءالله این زمانی که باقی مانده مردم شریف استان حضوری فعال داشته باشند و ان شاءالله فردی را به مجلس بفرستند که در تراز مجلس شورای اسلامی نظام باشد، فردی باشد که بتواند هم برای نظام و هم برای استان ان شاءالله با سواد کار، دلسوزی مفید باشد.

تشکر و قدردانی می کنم از همه مردم استان به ویژه کشاورزان که یک حماسه ای رقم زده اند برای استان بوشهر که در تاریخ باید ثبت شود و آن پرداخت زکات است. با اینکه استان بوشهر نسبت به عرصه جغرافیای کشاورزی به استان های دیگر شاید رتبه پایین تر داشته باشد ولی استان بوشهر در پرداخت زکات استان اول ایران است و این مایه افتخار ما می باشد که کشاورزانی این چنین مؤمن، متدین داریم و آثار و برکاتش الآن شما مشاهده می کنید، الحمدلله سلامت استان، پر رونقی کشاورزی و سلامت.

از ستاد عالی زکات استان و از مؤدیان زکات صمیمانه تشکر می کنم و از همه مسئولین این تقاضا دارم که تمام وجوه زکات خرج مردم این استان شود، خرج پیشرفت و توسعه و رفع فقر این استان کنیم، یک ریال جایی فرستاده نشود و تا می توانید خدمت به مردم کنید. وجوه زکات باید در همان منطقه ای که زکات داده شده است خرج شود و از مسئولان استانی هم تقاضا دارم حسب قانونی که بوده و خود دولت هم به همان مقداری که زکات داده شده کمک می کند کمک کند به پیشرفت و آبادانی روستاهای ما. برای ما عزت و افتخار است که در این سال های اخیر هر جایی که استان بوشهر وارد شده مقام اول آورده و در زکات هم با بررسی و آماری که صورت گرفت و امروز به بنده اطلاع داده شد استان بوشهر در پرداخت زکات استان اول ایران است.

دو تقاضا از مسئولان و مردم دارم.

عید نزدیک است، مسئولان محترم حقوق معوقه کارگران، کارمندان پرداخت کنید. محضر مبارک مقام معظم رهبری هم بنده اطلاع دادم، ایشان هم بارها تأکید کردند که ای کارفرما ها و مسئولان عید است،مشکلات است، حقوق مردم  را پرداخت کنید. اولاً شما باید به موقع پرداخت کنید، قانون است و بر شما واجب است، هم قانوناً و هم شرعاً، و از آن طرف عید نزدیک است و شما می دانید در این شرایط زندگی یک مقدار خصوصیتی پیدا می کند که نیاز دارد پدر آن خانواده، مادر آن خانواده از جهت هزینه بتواند خوب مدیریت کند و اگر شما حقوق ها را پرداخت نکنید واقعاً خانواده دچار مشکل می شوند.

من بارها از این تریبون عرض کرده ام که معوقات حقوق کارگاران در برخی از جاها، اسم نمی آورم، گاهی سه ماه، گاهی چهار ماه و گاهی شش ماه تعویق افتاده. مسئول اگر حقوق خودت ۱۵ روز تأخیر بیافتد راضی هستی، شمایی که مدیر هستی می توانی زندگی کنی که به نیروی زیر دستت سه ماه حقوق نمی دهی، به هر علت. آن کارگران و کارمندانی که آن جا هستند چه کاری انجام دهند؟، اگر از آنجا بروند خوب بیکار می شوند و مجبورند که بسوزند و بسازند.نباید در استان بوشهر و کل ایران این چنین باشد و در استان ما به شکل جدی، این همه درآمد.

لذا عید نزدیک است و من از مسئولان بازرسی استان و مسئولان نظارت تقاضا دارم در این رابطه کار ویژه کنند و هر جایی که تخطی کرده اند و حقوق کارگران را پرداخت نمی کنند یا به تعویق می اندازند، در این رابطه تذکرات ویژه و پرداخت قانونی کنند.

نکته دوم. مردم استان بوشهر از دیرباز این گونه بوده اند که به گاه گرفتاری به هم کمک می کردند و الآن عید است، خویشان، همسایگان انسان، هم محلی ها، همشهری ها گرفتار مشکلات مادی و مالی هستند، هر کس می تواند به هر شکل ممکن خدمت کند به هم نوع خودش. نکند خدایی ناکرده عید بیاید پدر و مادر شرمنده فرزندانشان شوند. اول از خویشان شروع کنید، بعد همسایه ها، هم محل ها، فضای شهر و عنایت داشته باشید کمک کنید. به هر شکل که کمک کنید که پدر و مادر آبرومند جلو فرزندان باشند خداوند آبروی شما را حفظ می کند.

این روحیه خدمت که الحمدلله در این استان وجود دارد هر روز باید تجلی بیشتری پیدا کند و نگوییم که وضع خودمان هم خراب است. حضرات معصومین و بزرگان می گفتند آقا وضعمان خراب است چه کاری کنیم، می فرمودند صدقه دهید، به دیگران کمک کنید چون انسان یک به دیگران کمک کنید خداوند ده برابر به انسان کمک می کند.

همین آغاز اسفند که داریم به عید نزدیک می شویم این عنایت ویژه داشته باشید که عید خوبی بر خانواده ها باشد.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.