نمازجمعه ۲ آذر ماه ۹۷

خطبه اول

به مناسبت میلاد آسمانی حضرت ختمی مرتبت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) این راه خدا را از زبان آسمانی آن حضرت بیان می کنم.

آن حضرت در حدیثی برخی از آموزه های اساسی راه خدا را بیان کرده اند.

فرموده اند:« من نقله اللّه من ذلّ المعاصی إلی عزّ الطّاعه، أغناه بلا مال و أعزّه بلا عشیره وَ آنَسَهُ بِلَا أَنِیسٍ » ای مردم گناه ذلت آور است در هر عرصه ای، چه عرصه اقتصادی، سیاسی، فکری و فرهنگی، شخصی و اجتماعی، چه خانوادگی و اداری گناه ذلت آفرین است.

می فرماید اگر خداوند به کسی توفیق دهد ، عنایت کند و او را از خاری وذلت وعاصی و گناه نجات دهد و به سوی اوج طاعت خدا و بندگی خدا برساند، یعنی گناه را ترک و یک زندگی سراسر ایمانی و حلال داشته باشد خداوند او را بزرگ می کند، غنی می کند، بی نیاز می کند از امور مالی و هم غیر مای، به او عزت می دهد ، او را عزیز می کند، سربلند می کند بدون اینکه کسی بخواهد به او کمک کند و در فضای غربت کده دنیا که واقعاً انسان غریب است خداوند انیس او می شود، همراه او می شود و او را تنها نخواهد گذاشت در بحران ها و صحنه های سرنوشت ساز.

این پیام رسول خدا است که گناه ذلت آفرین است و راه اقتدار و عزت انسانی ترک گناه و انجام طاعت الهی است، یعنی تقوا.

اگر ما می خواهیم راه رسول خدا را ادامه دهیم و در سراط مستقیم عبودیت الهی باشیم ترک گناه و مقاومت در قبال گناه راه آن است و تنها مسیر کمال و نجات انسانی ترک گناه و مراعات تقوا است.

بعد می فرمایند:« وَ مَنْ خَافَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَخَافَ اللَّهُ مِنْهُ کُلَّ شَیْ‏ءٍ » ای مردم اگر کسی خوف خدا در دل داشته باشد به گاه هجوم گناه ار ارتکابش در محضر خدا بترسد، این ترس الهی و مقدس در وجودش حاکم باشد خداوند چنان او را بزرگ می کند که همه موجودات عالم وجود از هیبت این شخص خداترس خائف هستند، ترسانند.

یعنی انسان خداترس چنان بزرگ می شود که از هیبتش تمام موجودات عالم وجود ترسان و در قبالش سر تعظیم فرود می آورند.

و بعد می فرماید :« وَ مَنْ لَمْ یَخَفِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَخَافَهُ اللَّهُ مِنْ کُلِّ شَیْ‏ءٍ » اما اگر کسی خدا ترس نبود او را از همه امور در دنیا می ترساند. این شخصی که خداترس نیست ترس همه چیز در دل خواهد داشت اما اگر بالعکس اگر انسان خداترس باشد تمام موجودات از او می ترسند، تمام موجودات حریم او را پاس می دارند.

سپس می فرمایند:« وَ مَنْ رَضِیَ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ بِالْیَسِیرِ مِنَ الرِّزْقِ رَضِیَ اللَّهُ مِنْهُ بِالْیَسِیرِ مِنَ الْعَمَلِ » ای انسان ها اگر به همان اندکی که در زندگی دارید از دارایی و امور مالی راضی باشید خداوند از عمل کوچک شما راضی خواهد بود، یعنی اگر راضی باشید از همین اندکی که خدا به شما داده خدا نیز راضی خواهد بود به اندک عملی که شما انجام داده اید.

می فرمایند:« وَ مَنْ لَمْ یَسْتَحِ مِنْ طَلَبِ الْمَعَاشِ خَفَّتْ مَئُونَتُهُ وَ نَعَّمَ أَهْلَهُ » ای مردم از طلب حلال حیا نکنید. برخی ها هستند وقتی دچار مشکل مالی می شوند می توانند کار کنند ورزق حلال داشته باشند، می توانند شغلی داشته باشند خجالت می کشند و می گویند این در شأن ما نیست . پیامبر گرامی می فرماید اگر کسی در راه کسب حلال و مدیریت اقتصاد زندگی اش و خدمت به خانواده اش برود شغل هایی که برای خودش نامناسب می داند انجام دهد و مال حلال کسب کند خدا زندگی اش را به آسایش می رساند.

خداوند خاطرش را آسوده و مشکلاتش را کم و نعمت به خانواده اش ارزانی می فرماید.

در آخر می فرماید:« وَ مَنْ زَهِدَ فِی الدُّنْیَا أَثْبَتَ اللَّهُ الْحِکْمَهَ فِی قَلْبِهِ وَ أَنْطَقَ بِهَا لِسَانَهُ وَ بَصَّرَهُ عُیُوبَ الدُّنْیَا دَاءَهَا وَ دَوَاءَهَا وَ أَخْرَجَهُ مِنَ الدُّنْیَا سَالِماً إِلَى دَارِ القرار» کسی که در دنیا اهل زهد بود، زیاده خواه نبود، زیاده طلب نبود، در همه امور چه امورات اقتصادی و چه امورات سیاسی، یک پست داشت و به دنبال ده پست دیگر نبود، یک پست داشت و به دنبال این نبود که فردا به پست بالاتر رود، زهد سیاسی و اقتصادی داشت. خداوند در قلبش حکمت قرار می دهد. حکمت یعنی دانش، دانشی صحیح و محکم. و زبانش به حکمت خدا می گشاید و حرف های خوب می زند. دنیا را برای او خوب نشان می دهد، درد ها و درمان هایش را خوب نشان می دهد و انسانی که در دنیا زهد داشته در آخرت به سلامت عبور می کند و به سلامت می رسد.

این پیام رسول خدا است در عرصه هدایت انسان ها که ای انسان ها اگر شما می خواهید در عرصه دنیا سالم بمانید، نجات پیدا کنید و به کمال برسید این راه و سراط مستقیم بزرگی است.

اسلام هر چند به گفتن شهادتین است ولی مهم عمل است ، نجات و کمال و سعادت و رستگاری در عمل خالصانه است و این نکاتی است که پیامبر گرامی اسلام به همه ما نشان داد.

 

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

میلاد گهربار حضرت ختمی مرتبت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و همچنین احیاگر اسلام ناب محمدی (ص) حضرت امام صادق (ع) به همگان تبریک عرض می کنم.

همچنین هفته وحدت به جامعه اسلامی، شیعیان، اهل سنت نیز تبریک و تهنیت دارم.

پیامبر گرامی اسلام، پیامبر هدایت، رحمت، تمدن آفرینی، صلح و مبارزه با استکبار است، پیامبری است که عصاره تمامی فضائل الهی است که می تواند تجسم داشته باشد در وجود یک انسان. بزرگواری است یگانه در نظام آفرینش که خداوند می فرماید:«  یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا » ذات اقدس الهی و جمیع فرشتگان بر او درود می فرستند.

بعد می فرماید ای مؤمنان شایسته این سرود و این دعا نظام انسانی نیست، نظام ایمانی است چون می خواهند هم نوا شوند با « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا ».

چنان بزرگ است که خداوند می فرماید:«َلقد مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ».

پیامبران قبل بشارتش را داده اند، بشارت حضورش و این قدر مهم است که در حدیثی حضرت موسی از خداوند تقاضا کرد که ای خدا من را جزء امت پیامبر خاتم قرار بده، این چنین بزرگ است و در قیامت شفاعتش چنان است که امت واقعی او اهل نجات خواهند بود.

همچنین میلاد امام صادق (ع) که آن امام احیا کرد اسلامی که بعد از سال ها درستخوش تحریف و انحراف شده بود و تمام ادیان الهی بعد از رحلت پیامبرشان دچار این بلا می شد، تحریف و انحراف اما پیامبر ما پیامبر خاتم بود احیایش به دست اهل بیت (ع) بوده و می باشد که امام صادق اولین احیاء گر اسلام ناب است.

هفته وحدت گرامی می داریم. این موضوع مهم، بنیادی و استراتژیک و امیدواریم هر روز این وحدت مقتدر تر ، عمیق تر و گسترده تر شود.

دشمنان اسلام از همان روز اول به دنبال تفرقه در جامعه اسلامی بودند و شما می بینید از صدر اسلام این توطئه های تفرقه آمیز ایجاد کردند، اسلام را تکه تکه و فرقه فرقه کردند مثل ادیان دیگر و پیامبر خاتم و آیه های الهی دستور دادند به اسلام، به پیامبر، به قرآن ، به ولایت و نبوت و رسالت اعتصام کنید، چنگ بزنید همگان و تفرقه نداشته باشید.

الآن جهان استکبار به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم بین الملل به دنبال تفرقه در جهان اسلام و تولید اسلام های تقلبی هستند مثل این افکار داعش، باید هوشمند توطئه ها را بشناسیم و خنثی کنیم و از آن طرف وحدتمان را حفظ کنیم و این خواست امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری است.

هفته بسیج قهرمان را گرامی می داریم. بسیجی که با تولدش و آفرینشش در انقلاب در تمامی عرصه های سرنوشت ساز نظام سربلند بیرون آمد. در عرصه دفاع مقدس، پیشرفت و عمران، پزشکی، بازسازی، چه بازسازی بعد از جنگ چه حوادث غیر مترقبه، چه در امنیت و حراست و حفاظت از نظام بسیج قهرمان مقتدر و افتخار آفرین بوده است. تبریک عرض می کنیم این هفته را به تمام ملت ایران، به مقام معظم رهبری ، به ویژه بسیجیان عزیز که مایه افتخار و اقتدار ایران اسلامی و انقلابی و جهان اسلام اند.

الآن بسیاری از کشورهایی که می خواهند در قبال توطئه های آمریکا و صهیونیسم مقاومت کنند راه و رسم بسیج را پیشه کرده اند. حشدشعبی در عراق، حزب الله در لبنان و همچنین حماس در غزه و این راه مقاومت در قبال توطئه های جهان ستکبار است.

راه ، راه پیشرفت، راه مقاومت، راه ماندگاری در شرایط کنونی جهان، راه بسیج است در همه عرصه ها، همیشه در صحنه، پیشتاز به شکل سازماندهی شده و جمعی، ولایتمدار، جان بر کف در عرصه بوده اند.

استان ولایتمدار و دارالحماسه بوشهر همواره در طول تاریخ چنین بوده و انقلاب بسیج آن ، سپاه آن، نیروهای مسلح آن مایه افتخار و اقتدار ایران هستند و بسیج مستضعفان در استان، سپاه امام صادق و دیگر نهادها و دستگاه ها  و مراکز نظامی و انتظامی ما و مردم دلاور این استان، مردم شریف و کم نظیر و حماسی این استان حماسه ها آفریدند که شما ملاحظه کردید تفنگداران آمریکایی اندکی به آب های ایران حمله کردند، سپاه عزیز ما صریحاً آن ها را دستگیر کرد، به ایران آورد، فشارهای مختلف نظامی و سیاسی بین المللی هم نتوانست جلوگیری از این امر کند و این اقتدار سپاه و نیروهای نظامی ما  و بسیج عزیز ما در استان ما است.

استان بوشهر خط مقدم مقاومت ولایی، اسلامی و انقلابی ایران است و تحت فرمان مقام معظم رهبری با تمام توان از حریم ایران و ولایت دفاع خواهیم کرد.

نکته ای که در آخر عرض می کنم. عنایت کنند مسئولان برنامه ریز و اجرایی استان و تمام مردم در کنار هم جهت خدمت و حمایت از نظام بکوشند که حمایت از نظام و خدمت به مردم توسط مسئولان یک توفیق، مایه افتخار و وظیفه است. مردم عزیز ایران وظیفه خود را به خوبی ادا کرده اند  و این وظیفه مسئولان است که جبران و شکرانه این موفقیت مردم خدمت به این مردم کنند صادقانه و با تمام توان.

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.