نمازجمعه ۱۹ بهمن ماه ۹۷

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راهی که خدا با ما است و ما هم با خدا هستیم.

راهی که رهرو آن بهشت برین سرانجامش است و پیش آهنگش ، رهبرش خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) است.

به مناسبت ایام فاطمیه آموزه ای از سبک زندگی اسلامی از زبان آسمانی حضرت صدیقه طاهره (س) نکاتی خدمت شما عرض می کنم و آن آموزه روحیه استقامت در برابر سختی های زندگی است، به ویژه در خانواده.

زندگی مشترک انسان از همان ابتدا دارای یک سری مشکلات خاص خود است، مشکلات ارتباطی و روحی و روانی، همفکری، هم سلیقگی، گاهی بین زن و شوهر اختلاف سلیقه است، اختلاف انتخاب است، اختلاف در عرصه نوع زندگی است، گاهی مشکلات عدیده ای در زندگی پیش می آید، مشکل اقتصادی، مشکل در رابطه با از وطن خود دور شدن، گاهی مشکلات دیگری مثل مداخله دیگران در زندگی که مشکلی می شود برای زن و شوهر، بد برخوردی شوهر، بی تجربگی همسر، مشکلاتی که برای بچه ها رخ می دهد، در عرصه انتخاب عروس یا داماد مشکلاتی پیش می آید، زندگی انسان در کنار کانون گرم خانواده و محبت هایی که در این مجموعه است در این محیط مشکلات طبیعی است که پیش می آید.

اینجا همسران، زن و شوهر باید اینقدر دارای فکر، تدبیر، خونسردی، خوش برخوردی، عجله نکردن و مدیریت باشند که در مقابل تمامی این چالش ها و بحران ها صبر و مقاومت کنند، به ویژه گاهی مشکل اقتصادی خانه را دچار بحران می کند، مسائل بیرونی مسائل درون خانه را تحت شعاع مشکلات قرار می دهد و درون خانه مشکلات ایجاد می کند، این زن و شوهر باید این قدر بزرگ باشند که نگذارند مشکلات از بیرون به درون خانه بیاید، مشکلات اقتصادی این پیوند را کم رنگ نکند نه اینکه از بین ببرد.

این پیام حضرت زهرا است به خانواده های مسلمان ، لذا فرمودند شوهرم، علی بن ابی طالب تو در هر حالی که باشی من با تو هستم چه در رفاه و چه در مشکلات من با تو هستم، یعنی وقتی من به همسری تو در آمدم تمام وجودم در پشتیبانی از تو هستم چنان که تو وقتی من را به همسری گرفتی تمام وجودت خدمت به من است.

فرموده اند یا علی :« اِن کُنْتَ فی خیرٍ کُنْتُ مَعَکَ» یا علی اگر در رفاه باشی من با تو هستم «و  اِنْ کُنْتَ فی شَرٍّ کُنْتُ مَعَک» اگر در سختی باشی رهایت نمی کنم و با تو هستم.

یک همسر بزرگوار، یک زن با شخصیت این چنین است که وقتی به همسری در آمد با تمام وجود در خدمت خانواده است.

برخی مواقع شنیده می شود که خانمی به خاطر مشکل اقتصادی که برای شوهرش پیش آمده تقاضای طلاق کرده است، این معلوم می شود که این خانم با این آقا ازدواج نکرده و با مسائل اقتصادی او ازدواج کرده و نباید این طور باشد.

شنیده می شود وقتی شوهرش منتقل می شود به جایی و مجبور می شود خانم وطن خود را ترک کند می گوید همراهی نمی کند، این خوب نیست.

شیوه حضرت زهرا و سبک زندگی اسلامی این است که زن با تمام وجود چون اصل  و ریشه خانواده است در کنار خانواده می ماند، ایثار و مدیریت می کند، با تمام سختی ها در کنار خانواده می ماند چون بعد از سختی آسانی است.

در عوض شوهر هم قدردان و سپاسگزار این نعمت که همسرش است باید باشد.

این که می بینیم که آمار طلاق این روزها بالا رفته است این نشان از این دارد که ما سبک زندگی اسلامی در خانواده و مهارت مدیریت زندگی در خانواده بلد نیستیم و یاد نگرفته ایم. اینجا است که جامعه ما باید این آموزش ها را به ویژه در دوران دبیرستان و آموزش عالی این مهارت ها آموزش داده شود ، بیان گردد.

روزی حضرت زهرا (س) در خانه بودند و علی بن ابی طالب وارد شدند و بیان داشتند که غذایی موجود است برای خوردن ، گفتند یا علی که ما دو روز است که غذا در منزل نداریم. بسیار ناراحت شدند علی بن ابی طالب و گفتند که چرا به من نگفتید؟، که شما غذایی در خانه ندارید.

ببینید چه جوابی می دهند حضرت زهرا (س) ، من حیا می کنم از خدایم که به تو چیزی بگویم که تو نمی توانی انجامش دهی، مجبور می شوی بروی مثلاً قرض کنی، مجبور می شوی به کسی مطلبی بگویی برای تأمین کار. ما گرسنگی تحمل می کنیم اما نمی خواهیم شما به سختی بیفتید.

این سبک زندگی فاطمی و اسلامی است و از آن طرف شوهر نیز تکالیفی دارد که باید با تمام وجود و تمام توان در خدمت خانه و تأمین امور خانه باشد و چنان باشد که همسرش را گرامی بدارد و محبت و عشق و احترام و تکریم همسر و فرزندانش روحیه و رویه ی زندگی او باشد.

این خانه ، خانه ای آسمانی می شود، خانه ای می شود که حضرت بقیه الله الاعظم دعا می کند و از دیدن چنین خانه و خانواده ای خوشحال می شود.

هیچ مرد و زنی خانواده ای تشکیل نمی دهد برای مشکلات و ناراحتی و قهر و اختلاف، همه برای این خانواده تشکیل می دهند که آرامش و آسایش داشته باشند و این مقدور نیست مگر به سبک زندگی فاطمی که مرد با تمام وجود در خدمت خانواده و شکرکذار نعمت همسر و فرزندان و از آن طرف همسر و فرزندان نیز با تمام توان این محبت پدر را پاسخ بگویند و در مشکلات صبر و تحمل داشته باشند.

بسیاری از کسانی که طلاق می گیرند بعد از یک سال پشیمان می شوند و می گویند کاش صبر می کردیم و مشکلاتی که در زندگی بود صبر و استقامت می کردیم، بر طرف می شد و اساساً زن و شوهر که ازدواج کردند که پشتیبان و پناه هم باشند و این کاری است که باید مراعات کنیم.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

دهه فجر پیروزی انقلاب و چهلمین سال پیروزی الهی انقلاب اسلامی ایران را گرامی می داریم و یاد و خاطره شهدا و امام شهدا هیچ گاه از صفحه  ذهن، قلب و تاریخ این مملکت فراموش نخواهد شد.

چهل سال مقاومت در برابر تمامی دشمنی های جهان استکبار از بیرون و مزدوران در درون. بزرگ ترین پیروزی انقلاب اسلامی ایران این است که دشمنان با تمام قوا چهل سال آمدند این انقلاب را شکست دهند اما این انقلاب ماند، مقاومت کرد، چهل سال تا کنون سرافراز در برابر این هجمه ها ایستاده است و تمامی توطئه های دشمنان را شکست داده است.

جهان استکبار وقتی ایران را از دست داد، رژیم ستم شاهی، رژیم وابسطه، رژیم مستبد، رژیمی که تمامی ظلم و ستم و انحراف، ابتذال و انحطاط بود. این رژیمی که ژاندارم جهان غرب در منطقه بود را از دست داد و انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را ملاحظه کرد دانست که این انقلاب با جوهره اسلامیت، روح انقلابی گری، استقلال طلبی، مردم سالاری دینی، بر اساس مدیریت برای مدیریت دانش بنیان اسلامی برای توسعه و پیشرفت و تمدن سازی دانست که عمر او رو به زوال است چون او به دنبال چپاول ثروت ها در کل جهان و تسلط بر مراکز قدرت ها است و اگر ایران پیروز شود ، به حیات انقلابی خود ادامه دهد قطعاً این حرکت جهانی خواهد شد و طومار استکبار و جهان سرمایه داری به هم خواهد پیچید و به همین خاطر نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس گفت که انقلاب اسلامی ایران زلزله در منطقه است. تمام تئورسین ها و متفکران غرب بیان داشتند که انقلاب اسلامی ایران مرگ تدریجی تفکرات سرمایه داری غرب و مارکسیسم در شرق است.

انقلابی برخواسته از اسلام با رأی و حمایت تمامی مردم. هیچ گاه ایران به این شکل استقلال نداشته، آزادی نداشته است ، سرعت پیشرفت هیچ گاه این چنین تجربه نکرده است با وجود هشت سال جنگ تحمیلی، این همه دشمنی های بین المللی ، تحریم ها، تهدید ها و این همه پروژه های تخریب در تصمیم سازی و تصمیم گیری و اخلال در مدیریت کشور توسط جهان غرب و عناصر داخلی آن ها و در این چهل سال شما می بینید چقدر همه مسئولان ، امام راحل عظیم الشأن، مقام معظم رهبری و دیگر مسئولان چقدر تلاش کردند  و توانسته اند این چنین مملکت مقاوم در قبال تهاجمات آمریکا و صهیونیسم بین الملل نگه بدارند ، امنیت به بار بیاورند، پیشرفت به بار بیاورند.

شما الآن هر جایی از ایران را ملاحظه بکنید پروژه ای دارد افتتاح می شود. شاید در استانی ۵۰۰ پروژه دارد افتتاح می شود. آغاز می شود با بهره برداری می شود با اینکه ما در تحریم هستیم، با اینکه این همه فشار های بین المللی بر ما است. این نشان می دهد که این انقلاب یک مشت بر بیرون دارد ، جلو تهاجم استکبار را گرفته و یک دست در مسیر توسعه و پیشرفت دارد و این نگاه مقام معظم رهبری است.

می خواستند امنیت این مملکت را به هم بریزند اما این مملکت با هدایت های مقام معظم رهبری و تلاش های همه نیروها و مردم عزیز چنان شد که امنیت چنان پایدار و نا امنی به خودشان برگشت، می خواستند مملکت را دچار بحران ها کنند که مردم چهلمین سال پیروزی انقلاب را نبینند اما شما ملاحظه کردید که مردم حماسه آفریدند و ان شاءالله در راهپیمایی ۲۲ بهمن بار دیگر مشت محکمی به دهان استکبار جهانی خواهند زد.

این عظمت ایران که الآن دیگر کشورها که تحریم می شونهد از ایران الگو می گیرند، کشورهای خط مقاومت منطقه از ایران مشورت می گیرند، بیداری اسلامی جهان را فرا گرفته و این چنین می شود که ایران در پیشرفت های آماری در عرصه علم و توسعه و دیگر امور از حد متوسط  جهانی نیز بالاتر است. این طبیعی است که وقتی دشمن دشمنی می کند مشکلات ایجاد می شود و این مقاومت است که باعث می شود از این عقبه نیز عبور کنیم.

همیشه دهه پنجم یک انقلاب و اساساً زندگی آغازی است برای قوام شخصیت فردی و اجتماعی. الآن چهل سال از انقلاب می گذرد و همه چیز تجربه شده. قبلاً برخی فکر می کردند که آمریکا می تواند با ما کنار بیاید، حتی با مذاکره، الآن کشف شد که آمریکا با هیچ کس کنار نمی آید جز با کسانی که تسلیم او هستند.

فکر می شد که اروپا می تواند با ما مذاکره کند و با یک زست روشنفکری به پیمانش متعهد باشد و شما ملاحظه کردید که اروپا نیز عمل برجام را گره زد به FITF ، مداخله در کشور می کند.

تجربه شد و عبرت گرفتیم که تنها راه مدیریت در ایران مدیریت جهادی و اسلامی است، تجربه شد که تنها راه پیشرفت و سرافرازی پیروی و تابعیت از فرامین مقام معظم رهبری است، اقتصاد مقاومتی تنها راه پیشرفت اقتصادی است، وحدت در سایه ولایت ، در کنار هم بدن آزمودیم که یکی از راه برد های مهم سیاسی مملکت است همان طور که امام فرمودند وحدت کلمه ، وحدت، با هم بودن بر اساس معیار های انقلابی و ولایی.

دهه پنجم باید دهه تحقق بسیاری از آرمان ها و ارزش های انقلاب باشد و این مقدور نیست مگر بر اساس برنامه های دانش بنیان، اسلامی با مدیریت جهادی و انقلابی و نظارت کارآمد و برخورد قاطع با تمام کسانی که علیه این مردم و این انقلاب اخلال می کنند.

دهه پنجم دهه عدالت، خدمت، پیشرفت، رشد عقلانیت مدیریتی و بصرت سیاسی در عرصه داخلی و خارجی بر اساس آموزه های اسلامی و جدیت در عرصه ولایتمداری و توجه ویژه و تحول مدیریت با رویکرد مدیریت جوانان با انگیزه و انقلابی است. رویش های این انقلاب باید وارد عرصه شوند بدون هیچ انگیزه شخصی در خدمت جامعه باشند.

عزیزان ما باید خود را هزینه اسلام، انقلاب و مردم کنیم نه اسلام و انقلاب و مردم را هزینه خود کنیم. مسئولان باید این شعار شما باشد که پست و مدیریت من چنان است که خداوند به من توفیق داده است که خود را هزینه این کشور، انقلاب، اسلام  و این مردم عزیز کنم نه این مردم و اسلام و انقلاب و ایران را هزینه خود کنم. مسئولان نباید هزینه ای برای این انقلاب داشته باشند بلکه خود هزینه برای نظام شوند و این اساس کار است.

همگان را دعوت می کنم به حضور پر شور و حماسی در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال که فوق العاده مهم است، آنان فکر می کنند و طراحی کرده اند که چهلمین سال انقلاب مردم از انقلاب خود فاصله بگیرند، این گونه نیست و مردم با حضورشان، همه اقشار حضور پیدا خواهند کرد و برگ زرین دیگری برای این انقلاب خواهند آفرید.

تبریک عرض می کنم روز نیروی هوایی عزیز که مایه اقتدار و افتخار ایران اسلامی است و همه نیروهای مسلح. نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران با پیشرفت فوق العاده در عرصه های نرم افزاری و سخت افزاری ، قدرت بالای حوزه عملیات شکوهی از اقتدار ایران را به بار آورده که صمیمانه از این نیروی عزیز تشکر و قدردانی می کنم و یاد و خاطره شهدا و شهدای نیروی هوایی را گرامی می داریم.

مرثیه حضرت فاطمه زهرا (س).

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.