نمازجمعه ۱۸ مرداد ماه ۹۸

خطبه اول

تسلیت عرض می کنم سالروز شهادت امام باقر (ع) و به این جهت آموزه هایی از مکتب آن امام عرشی در رابطه با سبک زندگی اسلامی محضر مبارک شما تقدیم می کنم.

آن حضرت در دوره ای زندگی می کردند که بسیار ادعای اسلامیت داشتند، ادعای تشیع داشتند و بدین خاطر آن حضرت این نکته را به همگان بیان کردند که اسلامیت و تشیع به ادعا و حرف نیست و به عمل بر اساس ایمان است.

فرمودند:« أَ یَکْتَفِی مَنِ اِنْتَحَلَ اَلتَّشَیُّعَ أَنْ یَقُولَ بِحُبِّنَا أَهْلَ اَلْبَیْتِ» آیا همین که فردی ادعا کند که محبت و مودت به اهل بیت دارند کفایت می کند که او عنوان شیعه به خود بگیرد و دارای این عنوان بشود، فرمودند به خدا شیعیان ما نیستند مگر این افراد که تقوای الهی دارند و اطاعت از خدا می کنند. تقوای الهی یعنی زندگی حلال و بدون گناه ، رندگی مطابق با فرمان خدا، پرهیز از مخالفت اعتقادی و رفتاری از دستورات دین.

بعد فرمودند اگر شما می خواهید بدانید چه کسی تقوا دارد و از خدا اطاعت می کند و ویژگی های این افراد کیست، حضرت معیار داده اند.

این افراد شناخته نمی شوند مگر به چند ویژگی : انسان های مسلمان و متقی و مشیعی بسیار فروتن و متواضع هستند و اهل تکبر، اهل فخر فروشی نیستند. هر مقدار به ارجمندی و شوکت آن ها اضافه می شود این ها متواضع تر می شوند مثل درختی پرباری که هرمقدار ثمرش بیشتر می شود به خاک نزدیک تر هستند.

در برابر خدا متواضع هستند و استکبار ندارند، مطیع فرمان خدا هستند، در مقابل امام فروتن هستند و مطیع فرمان امام هستند، در شرایط کن.نی که ولایت از آن ولی فقیه است متواضع هستند و مطیع فرمان ولایت هستند و این ها ویژگی های فرد شیعه است.

دارای روح و باطنی بسیار آرام و در مقابل ذات اقدس بسیار دارای خشوع و روح اطاعت هستند.

امانت دار هستند، چه امانت مادی و چه معنوی، چه حرفی انسان پیش آن ها بزند جایی نمی گوید، آبروی مردم را حفظ می کند و چه امانت مادی، پولی ، چیزی نزد آن گذاشته شده باشد به شدت حفاظت می کنند و امانت را به صاحبش باز می گردانند.

و بسیار اهل ذکر خدا هستند ، چه ذکر باطنی و همیشه خود را در محضر خدا می دانند و چه ذکر رفتاری و انسان هر گاه رفتارشان را می بیند یاد خدا می افتد و چه ذکر زبانی، اهل ذکر خدا هستند که مهمترین ذکر خدا نماز و تلاوت قرآن است.پ

اهل روزه داری است.

اهل نماز هستند.

خدمتگذار پدر و مادر هستند و ایشان را احترام می کنند و در خدمت او هستند همان طور که این بزرگان هم واسطه آفرینش انسان بوده اند و هم در کودکی انسان را خدمتکار بودند الآن این فرزند ادای وظیفه می کند و نه برای جبران که مقدور نیست برای شکرگزاری از وجود مبارک والدین.

و نسبت به همسایه متعهد هستند. خوب آن ها را به خوبی پاسخ می دهند و بدی آن ها را می بخشند و به بدی جواب نمی دهند. اگر فقرند به آن ها کمک می کنند.

نسبت به کسانی که دارای دارایی نیستند عنایت ویژه دارند.

کسانی که بدهکار هستند و این بدهکاری برای آن ها زندگی را سخت کرده، این ها کمک می کنند و بن درخواست می کنم در شرایط کنونی اقتصادی به ویژه در عرصه ی مشکلات درون منزل که بسیاری از مردم گرفتاری دارند به عزیزان و خانواده خود، به اقوام و خویشان بروید سر بزنید و ملاحظه کنید اگر گرفتار هستند تا آن جا که می توانید رفع گرفتاری کنید.

مسلمان و شیعه یتیم نواز است و کمک می کند به حل مشکلات زندگی او.

راست گو است.

اهل تلاوت قرآن است.

زبان او قلب ها را جریحه دار نمی کند بلکه زبان و حرکتش به سمت خیرخواهی به سمت مردم است. نمی رنجاند بلکه مایه آرامش است زبان انسان مسلمان و شیعه.

و در بین مردم به امانت داری مشهور است و معتمد و نقطه اتکا مردم است.

لذا امام باقر (ع) می فرماید این که ما بگوییم ما محبت به اهل بیت داریم این موجب نمی شود که یک انسان شیعه باشد نه شیعه و مسلمان بود به ایمان و عمل است. باید عمل باشد کنار این ایمان.

و بعد می فرماید این ویژگی های آن است. این درسی است مکتب امام باقر (ع) در میزان اسلام و تشیع یک انسان.

امیوارم ان شاءالله همه ما توفیق عمل و اعتقاد به این امور برایمان حاصل بشود.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با مدال آوران المپیاد دانش آموزی و علمی و نخبگان علمی و همچنین جوانان قهرمان رشته والیبال در جهان مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند که به فرازهای مهمی از سخنان معظم له اشاره می کنم.

فرمودند به نخبگی قانع نباشید بلکه باید مرزهای دانش و فن آوری را به پیش ببرید. علم ودانش و توسعه فن آوری و تبدیل آن به محصول یکی از مهمترین عوامل پیشرفت، تمدن سازی و ایجاد اقتدار ملی و فراملی و استقلال واقعی یک کشور است.

اگر ما در عرصه علم و فن آوری وابسته باشیم قطعاً استقلال واقعی در کشور حاصل نخواهد شد. وقتی یک کشور در مسائل دانش کشاورزی و دانش تولید انرژی و دانش تولید سخت افزار های نظامی خود، دانش عرصه های عمران و زیرساخت های استراتژیک محتاج یک کشور باشد آن کشور کاملاً کشور ما و دیگر کشورها که نیازمند دانش هستند تحریم می کنند و از این طریق کشور را وابسته می کنند.

به همین جهت است مقام معظم رهبری بارها بر جنبش نرم افزاری و تولید علم و توسعه فن آوری به ویژه در علوم نوپیدا و استراتژیک اهمیت فوق العاده و تأکید دارند.

الحمدلله استان بوشهر هم با تلاش هایی که شد و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان منطقه ویژه علم و فن آوری ایران معرفی شده و این افتخاری است برای استان بوشهر که این انتخاب صورت گرفته و کارهای بزرگی مسئولان استانی دارند انجام می دهند و من تشکر می کند از شورای انقلاب فرهنگی که ان شاءالله با برنامه ریزی دقیق ما بتوانیم استان بوشهر را مرکز تولید علم و منطقه ویژه تولید دانش و محصولات دانش بنیان کنیم و جوانان ما همه در عرصه های تولید علم فعالیت کنند و قدرت رقابت ما در فضای بین المللی پیدا کنیم و محصولات دانش بنیان در این استان تولید شود.

فرمودند قهرمانی جوانان ما در عرصه والیبال با مدیریت تمام ایرانی کار بسیار خرسند کنند و مایه افتخار است. جامعه متخصص ایرانی هیچ کم از دیگران ندارد و نیازمند توجه و عنایت است. جوانان ما ، نخبگان ما الآن در رقابت های مهم بین المللی می درخشند، در عرصه های مختلفی که شما فرض کنید و باید مسئولان به این متخصصین و این دانشمندان که مایه افتخار ما هستند توجه ویژه ای کنند و اعتماد کنند به جوان و نخبه داخلی و اعتماد کنند به حرکت های پیشرفت زای داخلی.

فرمودند بنده جزء منتقدین اجرای نا درست سیاست های اصل ۴۴ در دولت ها هستم ، در این زمینه خوب عمل نکردند. دولت های مختلفی آمدند و این را اجرا کردند، مراکز تولیدی داخلی را که دولتی بودند واگذار کردند و متأسفانه گذشته از اینکه کار پیش نرفت در برخی از امور کار متوقف شد و مقام معظم رهبری در این رابطه گله مند هستند و من تقاضا دارم از رئیس قوه قضائیه ، برادر بسیار عزیز بنده حضرت آیت الله رئیسی در این رابطه عنایت ویژه داشته باشند و تمامی مراکز تولیدی که خصوصی سازی شده و نادرست است به خزانه مملکت و این مردم برگردانند و این کار بزرگی است.

فرمودند همگان به ویژه نخبگان باید تفکر انقلابی و اسلامی و بصیرت داشته و آن را تقویت کنند. مملکت ما یک مملکت مترقی، انقلابی است و باید بصیرت عمومی و تفکر انقلابی در این رابطه فوق العاده گسترش پیدا کند، بصیرت عمومی در عرصه های مختلف برای مردم ضرورت دارد، تفکر انقلابی، عدالت خواهی یک عنصر مهم در عرصه حفظ و پیشرفت انقلاب است.

تبریک عرض می کنم عید سعید قربان و روز عرفه به همه مؤمنان به ویژه شما حضار. روز عرفه روز دعا و عرفان انسانی در طریق سلوک الهی است.

دعا بال پرواز انسان از حضیض دنیا به اوج ارتباط با خدا است. ان شاءالله در این مراسم شرکت ویژه داشته باشید ، روز عرفه و امیدوارم عنایت ویژه به همگان کند و روز عید قربان هم نماد خدامحوری و ایثار انسان در طریق بندگی خدا است. جون حضرت ابراهیم که فرزندش را قربانی کرد.

روز ۱۶ مرداد به نقل دیگر ۱۷ مرداد در سال ۱۲۹۴ شمسی مطابق با اوایل ماه رمضان ۱۳۳۳ قمری سالروز حمله متجاوزان پلید و خبیث انگلیس به بوشهر است.

آن ها به دلایل واهی و همان دلایلی که الآن کشتی ما را توقیف می کنند، برجام را این چنین ضایع می کنند و در جهان سیاست ظلم ها و ستم ها می کنند به بوشهر حمله کردند، مقداری از سرزمین این استان را اشغال کردند اما چند روز بعد حماسه مقاومت ، پایداری در این استان به فرمان مجتهدین به وجوب دفاع و سرداری سردار رشید اسلام، شهید والا مقام رئیس علی دلواری و مردم تمامی استان بوشهر به ویژه مردم قهرمان دلوار و بوشهر چنان حرکتی ایجاد کرد که انگلیس مجبور شد نیروی دریایی خود را به دلوار اعزام کند و در ۲۴ مرداد وقتی که این حمله صورت گرفت و مقاومت مردم دلوار این ها دیدند مجبور شدند شکست خورده در این روز عقب نشینی کنند و تعداد زیادی افسر و تعداد زیادی تفنگدار دریای ی آن ها کشته شدند و این چند روز حمله انگلیس به دلوار و این چند روز مقاومت که از روز ۱۹ شروع شد و ۲۴ پایان یافت با شکست انگلیس در تاریخ برای انگلیس درج شد.

که اگر بخواهد در حوزه خلیج فارس، در عرصه تجاوز به ایران حمله دیگر کنند رئیس علی ها ایستاده اند، بوشهری ها و دلواری ها ایستاده اند و مجدد او را شکست خواهند داد.

تهدید کردند در نامه ای که نوشتند به مجتهد برازجانی که اگر جلو این مجاهدین و مبارزین، رئیس علی دلواری گرفته نشود ما یک سوم از خاک ایران را اشغال خواهیم کرد.

مجتهد برازجانی به او جواب داد شما هیچ گاه نخواهید توانست این کار کنید و از آن طرف رئیس علی دلواری با بزرگان استان و مردم و رزمندگان این خطه چنان درسی به انگلیس دادند و الآن شما می بینید یک وجب از خاک این استان دست انگلیس نیست و تنها اثری از انگلیس که در استان است قبرستان ننگ آن ها است و این عظمت استان بوشهر است.

الآن نیز عرض می کنیم حسب فرمان مقام معظم رهبری چه انگلیس و چه آمریکا و هر بیگانه ای بخواهد کوچکترین تعرضی از خاک بوشهر به ایران داشته باشد همچون رئیس علی و مردمان آن زمان انگلیس را نابود خواهیم کرد.

بصیرت، اسلام خواهی، مقاومت، پایداری و استکبار ستیزی، وحدت بین اقشار، تابعیت از فتوا و مرجعیت عواملی بود که آن زمان این حماسه را آفرید و الآن نیز باید این گونه باشیم، مطیع مقام معظم رهبری، در خط ولایت و ولایتمداری با بصیرت، اقتدار و پایداری و وحدت ولایی باید آن حماسه را اگر بخواهند در عرصه های مختلف علیه ما ایجاد کنند آن حماسه تکرار شود.

من تقاضا دارم از عزیزان استان، نخبگان استان پیرامون تدوین تقویم تاریخ استان بوشهر برنامه ریزی کنند، کارهایی شده و برای بنده آورده اند ولی هنوز جامع نیست و ما نیاز به یک تقویم تاریخ استان بوشهر داریم که نسل جدید و آیندگان بدانند هر روز در بوشهر چه عظمتی در فرهنگ و مقاومت در عرصه های مختلف ایجاد شده و این ها فراموش نشود.

مرثیه امام محمد باقر (ع).

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.