نمازجمعه ۱۸ آبان ماه ۹۷

خطبه اول

آغاز ماه ربیع الاول و ربیع المولود هستیم، ماه با برکتی که ماه شادهی اهل بیت است و ماه میلاد با برکت پیامبر اکرم، خاتم انبیاء محمد (ص) و همچنین ولادت با سعادت امام باقر (ع) است.

خوب طبیعتاً بعد از دو ماه عزاداری برای سید و سالار شهیدان کربلا حضرت الاعبدالله الحسین ، ماه ربیع که ماه ولادت پیامبر و امام صادق است، ماه شادی شیعیان و پیروان و رهروان پیامبر اکرم و ائمه هدی است.

اما من به همین مناسبت و دلیل چگونگی و آداب شادی در اسلام را بیان خواهم کرد با توجه به قرآن کریم، آیات قرآن کریم و روایات و سنت اهل بیت عصمت و طهارت.

آن چه که مسلم است عزیزان از علائم مهم سلامت و سلامت روانی یک جامعه بستگی به میزان نشاط و شادی افراد آن جامعه است، مفهوم شادی و شادی ها با واژه های مختلفی در قرآن کریم بیان شده است و حدود ۲۵ بار تأبیرهای شادی و مشتقات آن، فرح، تفرج، تفرح و امثال آن ، یا به شکل مثبت آن یا به شکل قالب های منفی آن به هر شکل بیان شده و این نشان دهنده اهمیت شادی و شادابی است چون شادی و شادابی یک امر ضروری است برای انسان، در سایه شادابی و نشاط است که زندگی انسان معنا پیدا می کند، حتی عبودیت پروردگار عالم هم در صورتی به خوبی انجام می شود که انسان با نشاط باشد ، انسان آمادگی و نشاط روحی داشته باشد لذا در معارف اسلام و در معارف دینی در خصوص چگونگی ایجادنشاط و شادابی در جامعه و القای شادی و شادابی و به نوعی تزریق آن به جامعه شود.

راه کارهایی را دین مقدس اسلام که اکثر آن ها در قالب آداب معاشرت است بیان کرده است.

از جمله تبسم بر دیگران ، مؤمن باید برادر مؤمنش را که ملاقات می کند ولو اینکه غمگین باشد و گرفتاری داشته باشد باید با خوش رویی و شاداب با برادر دینی خود برخورد کند، پوشیدن لباس های شاد البته نه افراطی، همه این ها کمک کننده است به شادابی.

استعمال بوی خوش که در سیره ائمه هدی و خصوصاً پیامبر اکرم (ص) بوده است، دیدار دوستان و اقوام ، خود این دبد و بازدید ها باعث شادابی انسان می شود.

نظافت و پاکیزگی که اسلام این قدر تأکید می کند یکی دیگر از عوامل شادی و شادابی انسان می تواند باشد.

مسافرت و شوخ طبعی و مزاح البته به شرطی که به شکل افراطی نباشد، حضور در طبیعت به شکل سالم، همه این ها در شادابی انسان و به طبع آن جامعه تأثیرگذار است .

لذا در سخنی که از سوی امام رضا (ع) نقل شده و مشابه این را حضرت امام موسی جعفر (ع) هم دارند «اجْتَهِدُوا فِی أَنْ یکونَ زَمَانُکمْ أَرْبَعَ سَاعَاتٍ» سعی کنید زمان زندگیتان را به چهار قسمت تبدیل کنید.

یک وقت را برای ارتباط با خدا، برای عبادت، بندگی، نماز خواندن، عبودیت پروردگار عالم، یک بخش از زمان باید حتماً برای بندگی خدا باشد. اگر ارتباط با خدا نباشد همه چیزهای دیگر دردی از ما دوا نمی کند و حتی شادی های دیگر ممکن است ما را به گناه و معصیت وا دارد لذا یک بخش از زندگی را اختصاص بدهید به ارتباط با خدا .

یک بخش هم انسان اختصاص می دهد به امرار معاش که آن هم لازم است.

وقتی هم بگذارید برای دید و بازدید اقوام و خویشان و اقارب.

یک بخش هم بگذارید برای تفریح و گردش و مسافرت.

یک بخش از زندگی را انسان باید برای رسیدگی و به خود و تنوع در زندگی قرار دهد البته همه این ها در کنار همان بخش اول باشد البته اگر انسان بخواهد بندگی خدا بکند در طبیعت و جنگل و دریا هم که می رود باید خدا را فراموش نکند. لذا انسان دینی است که می خواهد جامعه شاد و شاداب باشد اما خود اسلام قلمرو این شادی را مشخص کرده، شادی به هر قیمت و هر جهت و هر زمان نه، لذا پرهیز از گناه ، شادی ، تفرج، تفریح بدون گناه.

انسان می تواند به جنگل برود و طبیعت، گشت و گزار هم کند و گناه هم نکند بدون اذیت و آزار دیگران.

شادی را اسلام می خواهد اما به قیمت بردن آبروی دیگران نه ، به قیمت مسخره دیگران و این قوم و آن زبان نه، باعث اذیت مردم نشود، باعث نکوهش مردم نشود این شادی. بالاخره یک معیار را خداوند قرار داده برای شادی در دنیا.

حالا چه کنیم که در زندگی شاد و شاداب باشیم؟. راهکار های متعددی را اسلام بیان کرده که از جمله آن ها راضی بودن به قضای الهی، اگر انسان تسلیم قضا و قدر الهی باشد، اگر خدایی ناکرده بلا و مشکلی به او روی بیاورد باز شاکر خدا است و غم به دل راه نمی دهد و شاکی درگاه خدا نمی شود.

این یکی از عوامل شادی انسان است که گرفتاری ها را تحمل می کند البته در کنار راهکار پیدا کردن برای برون رفت از این گرفتاری ها.

یکی دیگر از عوامل شادی ایمان به خدا است. اگر انسان به خدا اعتماد داشته باشد خدا یک آرامش به انسان می دهد.

«أَلا بِذِکرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ» یاد خدا و ذکر خدا انسان را آرامش می دهد.

گره گشایی از کار مردم، چقدر انسان خوشحال می شود وقتی گره از کار برادر مسلمانی باز می کند، این طبیعت انسان است که وقتی مشکل مؤمن و مسلمانی را بر طرف می کند در روح و روان انسان شاد می شود. لذا این همه  روایت داریم که مشکل گشایی از کار مردم چقدر ثواب دارد .

در برخی از روایات اگر انسان خالصانه مشکلی از مؤمن و مسلمانی بر طرف کند خداوند ده ها مشکل او را بر طرف می کند.

این ها نشانه این است که اگر انسان می خواهد شاد باشد توکل به خدا کند و از آن طرف اگر انسان همه چیز را واگزار به پروردگار عالم بکند دیگر غم و غصه های انسان کم می شود.

امیدواریم ان شاءالله  همیشه زندگی ما با نشاط باشیم که بتوانیم با این نشاط عبادت شایسته ای برای خدا کنیم و با این نشاط خدمتی به خلق پروردگار عالم کنیم.

 

خطبه دوم

تقدیر و تشکر صمیمانه دارم از همه عزاداران سید و سالار شهیدان کربلا که در این دو ماه محرم و صفر انصافاً امسال هم عشق و محبت و ارادت خود را نسبت به ساهت مقدس سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین و ائمه معصومین نشان دادند با همه گرفتاری ها و سختی ها و گرفتاری ها مردم امسال بهتر از سال های قبل  الحمدلله مراسمات را برگزار کردند لذا تشکر می کنم از همه مردم، هیئات، دسته جات، موکب ها، مساجد و همه عزیزانی که دست اندرکار برنامه های محرم بودند، صدا و سیما، کسانی که امنیت این مراسمات را ایجاد کردند، نهادهای فرهنگی که تلاش کردند در این راستا برای برگزاری هرچه بهتر عزاداری اهل بیت در این دو ماه محرم و صفر صمیمانه تقدیر و تشکر می کنیم به ویژه حماسه بزرگ اربعین که امسال الحمدلله باشکوه تر از سال قبل برگزار شده که این واقعاً نفطه آغاز حرکت جهان اسلام برای گسترش دین اسلام و جهانی شدن دین و ان شاءالله پایه گزاری حکومت جهانی مهدی آل محمد (ص) خواهد بود.

در دهه ارزشمند وقف قرار گرفته ایم، این سنت ماندگار و این حسنه جاریه در حدیثی که از پیامبر اکر بیان شده است، انسان بعضی وقت ها حتی بعد از مرگش هم می تواند کاری بکند که همچنان نامه عمل او سرشار از خیرات، نیکی ها و برکات باشد.

یکی از این ها فرزند صالحی است که انسان به جایی می گذارد و چند مورد دیگر از جمله صدقه جاریه  که یکی از مصادیق بسیار مهم و روشن صدقه جاریه همین وقف است، سنت ارزشمند وقف اگر در جامعه گسترش پیدا بکند خیلی از مشکلات بر طرف می شود. کمک به مباحث و برنامه ها و جلسات فرهنگی و مذهبی و موارد دیگر مثل ازدواج جوانان ، همه این ها در راستای وقف عملی است به شرطی که فرهنگ وقف در میان ما بیشتر گسترش پیدا بکند.

اولین واقفان خود پیغمبر، خود امیر المؤمنین، اهل بیت عصمت و طهارت بودند و این سنت جاریه از زمان پیغمبر جاری بوده و ان شاءالله تا آخر هم جاری خواهد بود و ما هم ان شاءالله سعی کنیم در این سنت حسنه در حد توانمان هر کسی بتواند تلاشی کند ان شاءالله معجور باشند عزیزان دستت اندرکاران اوقاف، برادران و خواهران و بزرگواران و عزیزانی که در دستگاه بزرگ اوقاف چه در سازمان مرکزی استان ها و به ویژه در استان ما در این راستا تلاش می کنند از زحمات این عزیزان تلاش می کنم و طبیعتاً اوقاف با حمایت و کمک و عنایت و با خیرخواهی من و شما گسترش پیدا می کند که همه در این راستا تلاش کنیم.

امروز آغاز ماه ربیع الاول و یا ربیع المولود است. حادثه بسیار مهم و سرنوشت سازی که امروز رقم می خورد در تاریخ اسلام هجرت نورانی محمد مصطفی (ص) از مکه به مدینه است که این خود آغاز یک حرکت جدید است و یکی از اتفاقات مهمی که در قالب هجرت پیغمبر اتفاق می افتد شب هجرت است که لیله المبیت است که امیرالمؤمنین با کمال افتخار و با کمال شجاعت و در عین حال اخلاص و ایثارگری شب به جای پیغمبر می خوابد، آن جایی که قرار است ۴۰ نفر خنجر به دست بیایند به بستر پیغمبر حمله کنند ولی پیغمبر به فرمان خدا هجرت می کند از مکه، آن شب مثل دیشب خارج می شود و هیچ کس شایستگی این که جای پیغمبر بخوابد را جز علی بن ابی طالب ندارد و علی خوابید و لذا خداوند عالم به این یک شبی خوابیدن علی که لیله المبیت نام گرفت به فرشتگان خودش مباهات می کند «وَمِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ» خدا نزد فرشتگانش مباهات می کند ببینید بنده من علی را که شطور جان خود را در طبق اخلاص می گزارد برای خدا و برای پیغمبر خدا.

اما پنجشنبه آینده روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار است و در این راستا من هم تشکر می کنم از عزیزانی که در این راستا تلاش کردند و در حال تلاش هستند و البته متأسفانه آمار کتاب و کتابخوانی در کشور ما بسیار پایین است و این را انشاءالله ارتقاع دهیم، تلاش کنیم و سعی کنیم در این راستا تلاش بیشتری کنیم .

بزرگداشت مفسر کبیر قرآن مرحوم آیت الله طباطبایی است که یاد این مفسر گرانقدر و ارزشمند را هم گرامی می داریم.

اما نکته بعد بیانات راهگشا، راهبردی و بسیار ارزشمند مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه (حفظ الله) در روز ۱۲ آبان است که به مناسبت ۱۳ آبان که هزاران نفر از دانشجویان و دانش آموزان و اقشار دیگر به محضر معظم له شرف یاب شده بودند نکاتی را بیان کردند از جمله تقدیر و تشکر کردند از این حماسه بزرگ اربعین، از پذیرایی و مهمان نوازی مردم عراق و از اخلاص و بزرگواری مردم ایران که واقعاً جای تقدیر و تشکر بود.

اما نکته بعد اشاره فرمودند به حوادث ۱۳ آبان و فرمودند که حوادث ۱۳ آبان نشان می دهد که یک چالش بزرگ و عمیق میان ایران و آمریکا وجود دارد و نتیجه ۴۰ ساله این چالش و این دشمنی آمریکا که از هیچ تلاشی برای ضربه زدن و از بین بردن نظام جمهوری اسلامی فروگذار نکرد نتیجه تمام این چالش ها در این ۴۰ سال عزت و پیروزی مردم ایران و مغلوب شدن و سرافکندگی آمریکا بوده است.

بعد مقام معظم رهبری از جمله دلایل مغلوب شدن و شکست آمریکا نکاتی را بیان کردند از جمله عدم دستیابی به مقاصدی که آمریکایی ها داشتند، نتیجه معکوس گرفتن از تحریم ها، افول و زوال قدرت آمریکا، از بین رفتن قدرت نرم آمریکا، ضربه خوردن سخت به آمریکا در این مدت ها و سال ها و افزایش بدهی اقتصادی و کسری بودجه بیش از ۸۰۰ میلیارد دلاری آمریکا و این ها نشان دهنده افول و تاریک شدن چراغ آمریکا است.

بعد معظم له فرمودند نه فقط اقتدار معنوی و قدرت نرم خود آمریکا رو به افول است بلکه حتی لیبرال دموکراسی که پایه و اساس تمدن غرب بوده است و تا الآن بوده این ها بی آبرو کردند، دارند بی آبرو می کنند. این رئیس جمهور فعلی عجیب و غریب آمریکا که دیگر به همه این ها چوب حراج زد و در واقع تتمه آبروی هم آمریکا و هم لیبرال دموکراسی را هم از بین برد و برادران و خواهران این نشان دهند این است افول آمریکا که واقعاً حضرت آقا فرمودند آمریکا دیگر آمریکای ۴۰ سال قبل نیست و به مراتب قدرتش افول کرده و به مراتب ما و مردم ایران قدرت پیدا کردیم و این نتیجه همان شعار مرگ بر آمریکا بوده و می باشد.

نکته بعد ، تیم جدید اقتصادی دولت است که اخیراً از مجلس رأی اعتماد گرفتند، خوب حق هم همین بود که تغییراتی در بدنه دولت ایجاد شود با این مشکلاتی که برای مردم به وجود آمده. لذا از مطالبات فوری مردم ایران از تیم اقتصادی و به ویژه از مقام محترم ریاست جمهوری این است و به ویژه وزیر اقتصاد از مطالبات فوری مردم کنترل تورم است، جلوگیری از بی ثباتی در بازار سکه و ارز و همچنین مهار نقدینگی به عنوان عوامل مؤثر بر قیمت کالا های اساسی و مورد نیاز مردم است.

ایرانی که این همه مردم جان خود را فدا می کنند برای اهل بیت، برای انقلاب، برای نظام مقدس جمهوری اسلامی، در همین ۱۳ آبان امسال با اینکه بیشتر چهره دانشجویی و دانش آموزی دارد اما دیدیم که امسال مردم چه کردند.

این نشانه پایبندی مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی است بنابراین مسئولیت مسئولین را سنگین تر و سخت تر خواهد کرد.

نکته آخر هم باتلاق یمن و تلاش دیرهنگام غرب برای نجات آل سعود. آن چه که مسلم است غرب و به ویژه آمریکا به عنوان حامیان عربستان در این جنایت و در این تجاوز ددمنشانه به مردم مظلوم یمن بالاخره خودشان به شکست خودشان در یمن اعتراف کردند و مشخص شد ائتلاف عبری، عربی در یمن شکست خورد و مردم فقیر یمن، آن هم مردمی که میلیون ها کودک هستند که در آنجا مشکل بهداشت و تغذیه دارند اما در عین حال مردم یمن استقامت کردند و این نشان داد که ائلاف عبری و عربستانی و حمایت غربی ها به ویژه آمریکا باز هم نتوانست آمریکا را از این باتلاق نجات دهد.

لذا یکی از پیامدهای جنگ یمن برای کشور عربستان این است که آشکار شده ضعف این کشور، بیچارگی و بدبختی کشور عربستان تا هیچ وقت دیگر آمریکا و عربستان روی عربستان برای جنگ نیابتی چون این ها داشتند برنامه ریزی می کردند از این کشور مرتجع برای ضربه زدن به ایران استفاده کنند اما با این وضعیت که عربستان در یمن مانده قطعاً دیگر نمی توانند روی عربستان در جنگ های نیابتی دیگر استفاده کنند.

مهم ترین سؤال این است که چرا آمریکایی ها الآن به یاد صلح افتاده اند؟. سه ، چهار سال است مردم مظلوم یمن زیر بمباران سعودی ها و مزدوران آن ها چه از آسمان و زمین محاصره هستند. الآن که به فکر صلح افتاده اند چون به فکر عربستان است و می خواهد عربستان را از این باتلاق نجات دهد و آن چه مسلم است برای ما و مسلمانان جهان که این درخواست آمریکا برای صلح بین یمنی ها و گروه های درگیر درخواستش با نیت انسان دوستانه نیست و قطعاً برای نجات مردم یمن نیست و برای نجات سعودی ها است و ان شاءالله همه آمال و اندیشه های آمریکایی ها در منطقه از بین رفته و دچار شکست شده و در این نبرد حق و باطل در یمن هم حق پیروز خواهد بود.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.