نمازجمعه ۱۷ خرداد ماه ۹۸

خطبه اول

در آیات متعددی ما را توصیه به تقوا کرده است و در بعضی از آیات تأبیر « لَعَلَّکُم تَتَّقونَ» مانند سوره مبارکه بقره، اعراف به این امید که تقوا پیشه کنید و اهل تقوا باشید، تأبیر های مختلف آمده است یعنی تقوا امری عقلانی است و هم نجات بخش بشریت است و هم برای مؤمنین تمام ایمان آن ها است پس تقوا روش زندگی است و نه برای مؤمنین تنها است و برای تمام بشریت است.

این نشان از اهمیت تقوا دارد، نشان از جایگاه تقوا در زندگی ما دارد.

ایجاد امید برای رسیدن به آن حوزه و حصاری که انسان مسئولیت خود را بیابد، مسئولیت خود را نسبت به خود و خانواده، جامعه، یک خودجوشی درونی که باعث می شود عیار ارزش انسانی بالا برود، میزان شخصیت فرد و جامعه بالا برود.

یکی از این آیات شرفه سوره مبارکه انعام آیه ۱۵۱، ۱۵۲ و ۱۵۳ است که ما را توصیه می کند به ۱۰ فرمان و دستور جاویدان.

خداوند متعال در این آیات شریفه می فرماید اولین توصیه و اولین دستور این است که برای خداوند متعال شریک قرار ندهید و چقدر زیباست زندگی موحدانه و مسیر زندگی مسیر توحیه باشد و چقدر زیباست زندگی که رنگ خدا دارد.

دوم احسان و احترام به پدر و مادر. ممکن بود کلمه احسان در این آیه شریفه با الی بیاید در عربی اما خداوند متعال راضی به این قدر احترام نیست  و خداوند متعال می فرماید بالوالدین احتراما یعنی بدون هیچ واسطه ای انسان باید دست پدر و مادر را ببوسد و نه باسفارش و از راه دور.حق پدر و مادر این نیست که بعد از عمری دور از خانواده و چشم انتظار عزیزانشان بر تخت خانه سالمندان از دنیا بروند. پدر و مادری که جوانی و عمر خود را گذاشته اند. ممکن است پدر و مادر به فراموشی مبتلا شده باشند اما آیا ما هم می توانیم اشک های پدر و مادر را فراموش کنیم، بیداری آن ها بر بالین بیماری خود فراموش کنیم. با احترام به پدر و مادر به فرزندان خود بیاموزیم که چگونه با ما رفتار کنند.

جالب این است که احترام به پدر و مادر بلافاصله بعد از توصیه به توحید آمده است .

سومین توصیه این که فرزندان خود را از ترس فقر نکشید، مگر چه کسی روزی شما را می دهد و مایی که روزی شما را می دهیم روزی فرزندانتان را هم می دهیم اما متأسفانه می بینیم در این قرن مدرنیته جاهلیت سایه افکنده ، سخت جنین هایی که بعضاً دیده می شود از ترس فقر یا بهانه فقر و این جاهلیت است.

قرآن کریم در همان صدر اسلام می فرماید ما روزی شما را می دهیم  و نگران چه هستید.

و توصیه های دیگری که مجال نیست و دوستان می توانند مراجعه کنند به آیات ۱۵۱ تا ۱۵۳ سوره مبارکه انعام و مطالعه بفرمایند.

 

خطبه دوم

هفته آینده سالروز تخریب قبور ائمه بقیع را در پیش داریم که تسلیت عرض می کنم به محضر مبارک و نورانی امام زمان (عج). آن روز روزی بود که وهابیت خبیث به گمان خود نابودی اسلام و مظاهر اسلام را آغاز کرد. برای آن ها این آغاز کار بود و امروز هم می توان از مواضع آن ها فهمید که آن ها به دنبال نابودی اسلام و مسلمین هستند با حمایتی که از اسرائیل و آمریکا دارند و با خیانت هایی که به جبهه مقاومت فلسطین دارند.

فرمایشات مقام معظم رهبری را در سی اُمین سالگرد  رحلت امام عزیز و بزرگوار داشتیم.

ایشان تأکید داشتند بر راه مقاومت، آن مسیری که حضرت امام به ما آموختند، راهی که باعث پیروزی انقلاب اسلامی شد و زنده ماندن انقلاب هم به زنده ماندن این راه بستگی دارد.

مقاومت یعنی اینکه دشمن نتواند دز اصول و مبانی ما رخنه کند. هر جایی دیدیم که ارزش های و خط قرمزهای انقلاب دارد تضعیف می شود باید حساس شد، هر جا دیدیم که کم توجهی می شود به ارزش های انقلاب و یادگارهای حضرت امام باید حساس شد، باید دست های دشمن را دید و نباید خط قرمزهای انقلاب و نظام جابجا بشود، این معنای انقلاب است، نباید دشمن بتواند محاسبات ما را دچار تغییر کند و جای دوست و دشمن را برای ما تغییر دهد و خدایی ناکرده باعث توقف ما شود، این معنای مقاومت است.

مقاومتی که مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای فرمودند که باید شجاعانه و امیدوارانه و خردمندانه و مبتکرانه باشد.

مقاومت تنها یک توصیه نیست، مقاومت یک واجب شرعی و قرآنی است . وقتی ما نگاه می کنیم به آیات شریفه قرآن کریم خداوند متعال دستور می دهد این در حد یک توصیه نیست و دستور مأکد است خطاب به پیامبر اسلام که ای رسول خدا استقامت کن ، هم خود و هم یارانت. در مقابل دسیسه های دشمن.

مقاومت تنها نظامی نیست و مقاومت فرهنگی، سیاسی، اقتصادی هم می باشد و در تمام عرصه ها باید با حساسیت تمام آن هایی که دل در گرو نظام و انقلاب دارند باید نآ

حضور داشته باشند. هیچ کس این اجازه را ندارد که میدان را برای غیر خالی بگذارد چرا که فضا رابرای حضور نامحرمان خالی می گذارد ، برای کسانی که حضرت امام آن ها را بر حذر داشتند.

ما هر جا ایستادیم، هر جا مقاومت کردیم پیروز شدیم، هر جا پافشاری کردیم پیروز شدیم چون این وعده الهی است.

آمریکا یک روز اعلام کرد ما ۱۲ پیش شرط برای مذاکره با ایران داریم، بعد از مدتی گذشت مقام معظم رهبری در آن دیداری که مردم شریف و ولایتمدار بوشهر این توفیق را داشتند و در خدمت مقام معظم رهبری بودند ایشان صراحتاً اعلام کرد که نه جنگی می شود و نه مذاکره ای صورت خواهد پذیرفت. دشمن این ها را شنید ، این ها را دید و بعد از مدتی اعلام کردند ما بدون هیچ پیش شرطی با شما مذاکره می کنیم ، دیدند باز خبری نیست و خودشان افتادند دنبال میانجی تا بالاخره فضایی که بر علیه آمریکا است برای آن ها ترمیم کند.

چه شده؟، آیا آمریکا انسانیت نداشته اش را بدست آورده؟، خیر، آمریکا سرشته او ظلم است، سرشته او استکبار است، خونریزی است، چه اتفاقی افتاده است این اثرو برکت مقاومت و ایستادگی است در برابر دشمن.

نکته ای دیگر در مورد بحث ساماندهی وضعیت ساحل است.

با توجه به شروع فصل گرم سال و استفاده مردم از دریا برای شنا چند نکته را خدمت مسئولین بزرگوار عرض کنیم.

حق مردم است استفاده از این ساحل امنا از نظر بهداشتی، جانی و فرهنگی باید تأمین بشود. غرق شدن یک نفر در ساحل بخاطر نبود امکانات نجات غریق، پلاژ مناسب برای برادران و خواهران جبران ناپذیر است، جان یک انسان است. این امکانات حداقلی باید در اختیار مردم قرار بگیرد.

درخواست بنده از استانداری محترم، شهرداری محترم بعنوان متولیان این امر این است که امکانات مناسب در شأن مردم شریف بوشهر ایجاد کنند. این ساحل با یک پلاژ و آن هم پلاژی که در دسترس بانوان نیست این بسیار ناکافی است.

باید هم از جهت جانی امنیت ایجاد شود و هم از نظر فرهنگی آن زیرساخت ها ایجاد شود. ما که نمی توانیم هر سال این توصیه ها را داشته باشیم و بعد از مدتی آب آب ها از آسیاب بیافتد و کار تمام شود، نه الآن که آغاز فصل گرما است و مردم نیاز دارند مسئولین واقعاً به میدان بیایند و زیرساخت های لازم را فراهم کنند.

تشکر و قدردانی از نیروی محترم انتظامی را هم  به جهت برخورد با برخی از تعداد معدودی از سرنشینانی که کشف حجاب می کردند در وسیله نقلیه الحمدلله برنامه های خوبی را نیروی انتظامی آغاز کرده  و البته این آغاز راه است و جدیت دو چندان مطالبه مردم مؤمن و انقلابی بوشهر است. البته برای بازار هم، برای ساحل و سطح شهر هم باید توجه ویژه ای شود.

بنده قبلاً هم عرض کردم که بانوان بوشهر از نجیب ترین و عفیف ترین و انقلابی ترین بانوان کشور هستند و این آمار رسمی است.

لذا ما نباید چهره این سرمایه ارزشمند خدایی ناخواسته با حضور تعداد کمی از افراد هنجار شکن آسیب ببیند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.