نمازجمعه ۱۶ دی ماه ۹۰

 

خطبـه اول

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

شما عزیزان نمازگزار به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا بهترین زاد و توشه برای سعادت اخروی و برترین راه برای جلب محبت الهی در حیاط دنیوی است.

در خطبه اول بنابر این گزارده ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راه خدایی زندگی کردن، راهی که راه قرآن است و ثمره‌ی آن بهشت برین است، راه انبیاء، راه اولیاء، راه خاتم الانبیاء محمد مصطفی(ص) و راه اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) است. راه خدا در مکتب اباعبدالله الحسین(ع) تجلی دارد. راه حسین (علیه‌السلام) همان راه خدا است و به خاطر ماه محرم و صفر، ما راه خدا را با نگاه مکتب حسینی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مکتب اباعبدالله الحسین (علیهم‌السلام) و قیام اباعبدالله حسین(علیهم‌السلام) و سیره‌ی حضرت، همگی نشان از راه خدا دارد بلکه عین و متن راه خدا است، صراط مستقیم کمال انسان و انسانیت است، «مصباح الهدی و سفینه النجاه» است. بدین خاطر راه خدا را با بیان حضرت اباعبدالله حسین (علیهم‌السلام) امروز می‌پردازیم و پیرامون آن سخن می‌گوییم.

مردی خدمت حضرت اباعبدالله الحسین(علیهم‌السلام) رسید، عرض کرد: یابن رسول‌الله، من مردی گنهکار هستم هنگام معصیت می‌لغزم و شکیبایی در ارتکاب معصیت ندارم، مرتکب معصیت می‌شوم و قدرت مقاومت در قبال میل به گناه ندارم، مرا نصیحتی کنید که بتوانم گناه نکنم و در راه خدا باشم. حضرت مطالبی فرمودند که انسان را با راه خدا آشنا می‌کند، فرمودند: اگر می‌توانی پنج کار انجام بده اگر در اختیار و در قدرت تو است آنگاه نیازی نیست که در راه خدا باشی و اگر توانایی نداری باید بندگی خدا را کنی و در صراط مستقیم عبودیت الهی گام برداری. حضرت فرمودند: «لاَ تَأْکُلْ رِزْقَ اللَهِ، وَأَذْنِبْ مَاشِئْتَ» اگر می‌توانی رزق خدا نخوری، در فضای دنیا از رزق خدا خود را بی‌نیاز بدانی، رزق معنوی، رزق مادی، رزق‌های غذایی، رزق های  تنفسی و همه این امور، اگر می‌توانی رزق خدا را نخوری و خود از جای دیگری زندگیِ خود را تأمین کنی، هر چه دلت می‌خواهد گناه کن و شما می‌دانید که تمام عالم وجود، رزق خدا است، در قرآن است «قُلْ مَن یَرْزُقُکُم مِّنَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ» در آسمان و زمین چه کسی به شمار رزق می‌دهد؟ «قل الله» خداوند. در آیه دیگر می‌فرماید: «هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ» آیا خالق و خدای دیگری غیر از ذات اقدس باری‌تعالی است که به شما «یَرْزُقُکُم مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ» که در آسمان و زمین به شمار رزق دهد؟ «أَمّنْ هَـَذَا الّذِی یَرْزُقُکُمْ إِنْ أَمْسَکَ رِزْقَهُ» ‌‌‌‌‌‌‌اگر خداوند رزقش را بر شما قطع کند چه کسی می‌تواند به شما روزی دهد در این فضای زندگی؟ لذا حضرت اباعبدالله الحسین (علیهم‌السلام) می‌فرماید: ای انسانی که می‌گویی من در راه خدا نمی‌توانم باشم و اهل گناه هستم اگر می‌توانی رزق خدا را نخوری و از جای دیگری رزق تهیه کنی برو و گناه کن اما اگر رزق تو به دست خدا است این‌قدر ناسپاسی و قدر انسان باید جهالت داشته باشد که نمک سفره خدا را بخورد و نمکدان بشکند. همه ما از ابتدای زندگی تا انتهای زندگی قبل از حیاتمان و بعد از مماتمان همه پای سفره خدا هستیم، چرا انسان باید گناه کند درحالی‌که رازق او خدا است.

سپس فرمودند: «اخْرُجْ مِنْ وِلاَیَه اللَهِ؛ وَأَذْنِبْ مَاشِئْتَ» اگر می‌توانی از حوزه قدرت، سلطنت و عظمت خدا خارج شو بعد هر چقدر می خواهی گناه کن، در حالی که ما می‌دانیم همه ما تحت ولایت خدا و تحت حکومت و سلطنت خداوند هستیم «مَا لَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ وَلِیٍّ وَلا نَصِیرٍ» در جهان جز خداوند، ولی، سلطان و قاهری نیست، «إنّ الله علی کلّ شیءٍ قدیرٌ» «لا یمکن الفرار من حکومتی» لذا شما می‌بینید انسانی که دارای معرفت و بینش است همیشه خود را تحت ولایت الهی و سلطنت خداوندی می‌داند، چگونه ما می‌توانیم تحت ولایت الهی نباشیم؟ حضرت می‌فرماید: اگر می‌توانی تحت ولایت، سلطنت و سلطه خداوند نباشی هر چه می‌خواهی گناه کن.

سوم، «اطْلُبْ مَوْضِعـًا لاَ یَرَاکَ اللَهُ فیه، وَأَذْنِبْ مَا شِئْتَ» یک جایی پیدا کن که خداوند تو را نبیند، اگر می‌توانی همچین جایی پیدا کن که خداوند ترا نبیند، بعد هر چه که می‌خواهی گناه کن، در حالی که «إنّ الله بصیرٌ بالعباد» «إِنَّ الله یَعْلَمُ الْجَهْرَ وَمَا یَخْفَى» «أَینََما تکونوا فَثَمَّ وَجْهُ اللّه» هر جایی که باشید تحت نظارت خداوند هستید. لذا حضرت می‌فرماید: اگر توانستی جایی پیدا کنی که خداوند تو را نبیند برو و گناه کن.

چهار، «إذَا جَآءَ مَلَکُ الْمَوْتِ لِیَقْبِضَ رُوحَکَ فَادْفَعْهُ عَنْ نَفْسِکَ، وَأَذْنِبْ مَا شِئْتَ» زمانی که ملک‌الموت می آید، آنجا اگر مالک‌الموت آمد و تو توانایی این را داشتی که او را دفع کنی و بگویی تشریف ببرید و مثلا بیست سال یا صد سال دیگر بیایید، اگر این چنین توانایی داری، برو و گناه کن. در حالی که خداوند در قرآن می‌فرماید: «أَینََما تَکونُوا یدْرِککمُ الْمَوْتُ» هرجا که باشید مرگ شما را فرا می‌گیرد، «وَلَوْ کُنتُمْ فِی بُرُوجٍ مُّشَیَّدَهٍ» هر چند در برج‌های و باروهای بلند و تسخیرناپذیر باشید. در آیه دیگر می‌فرماید: «فَادْرَءُوا عَنْ أَنْفُسِکُمُ الْمَوْتَ اِنْ کُنْتُمْ صادِقینَ» اگر شما قدرت دارید مرگ را وقتی می‌آید از خود دور کنید، اگر این‌چنین است و انسان توانایی ندارد که مرگ را از خودش دور کند چرا مرتکب گناه شود که بعد از مرگ پاسخ‌گوی آن باشد؟

پنجم، «إذَا أَدْخَلَکَ مَالِکٌ ان‌ النَّارِ فَلاَ تَدْخُل النَّارِ، وَأَذْنِبْ مَاشِئْتَ» زمانی که فرشته‌ی جهنم شما را به طرف جهنم می برد، شما بگویید من نمی خواهم داخل جهنم شوم و مقاومت کنید اگر راست می‌گویید، اگر این چنین توانایی دارید که انسان در مقابل فرشته‌ی جهنم مقاومت کند که به جهنم نرود و خود تعیین‌کننده آخرت باشد، بروید و هر چه می‌خواهید گناه کنید. در حالی که در آنجا « الملک الیوم لله الواحد القهار» در آنجا انسان نمی‌تواند جا و مکان را تعیین کند بلکه آنجا عمل است، عمل، «لَّیْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى» لذا راه خدا عبودیت و بندگی است، راه ابا عبدالله الحسین(ع) که تجسم عینیِ راه خدا است این چنین است که انسان باید در زندگی، خود را در محضر خدا بداند و به هیچ صورت گناه نکند.

اللهم صل علی محمد و آل محمد.

 

خطبـه دوم

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

 

شما عزیزان نمازگزار به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا کلید گنج رستگاری و طریق جلب عنایات الهی در حیات دنیوی و اخروی است.

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به ‌اختصار سخن می‌گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای در دیداری که با نخبگان و پژوهشگران عرصه‌ی پیشرفت ایران اسلامی در افق ۱۴۰۴ داشتند در رابطه با نقش زنان، سخنان مهمی ایراد نمودند که دو نکته مهم را معظم ‌له بیان کردند که قابل توجه است:

اولین نکته، فرمودند که امور اجتماعی و اشتغال و کار نباید نقش بانوان را در جهت تربیت فرزندان و مدیریت خانه در منزل تحت‌الشعاع قرار دهد که این مهم‌ترین بخش و نقش زنان در جامعه است.

دومین نکته ای که آن حضرت فرمودند این است که حریم پاسداشت مقام زن در جامعه به ویژه محیط‌های کاری باید حفظ شود و فضای محرم و نامحرم باید دقیقاً مراعات شود. امیدوارم ان‌شاءالله مسئولین در این رابطه اقدام‌های مفید و جدی در سطح کلان ایران اسلامی داشته باشند.

افتتاح دانشکده گاز و پتروشیمی در دانشگاه خلیج‌فارس را تبریک می‌گویم و از وزارت محترم نفت به ویژه وزیر محترم سابق، دکتر میر کاظمی و وزیر کنونی سردارِ گرانقدر مهندس قاسمی، تقدیر و تشکر می‌کنم. استان ولایتمدار بوشهر با شرایط جدید خود در عرصه نفت و صنایع اقماری آن نیازمند توسعه زیرساخت‌های آموزشی مانند: مراکز آموزش عالی، فنی و حرفه‌ای مرتبط با انرژی هیدروکربوری است.

از مسئولین گرامیِ وزارت نفت ضمن اینکه تشکر جدی و قدردانی می‌کنم، می‌خواهم و تقاضا دارم که در رابطه با آموزش جوانان برای استخدام و استخدام نیروهای بومی، تلاش بیشتری داشته باشند و جوانان عزیز ما که همگی با استعداد هستند را گذشته از اینکه آموزش می‌بینند برای استخدام در مراکز نفت، عزیزانی که تحصیل کرده هستند و نیروهای عادی، ان‌شاءالله همین مصوبات دولت اجرا شود و حداقل استخدام ۵۰% است، ۵۰% حداقل استخدام است، این که عزیزان می‌فرماید ان‌شاءالله به ۵۰% برسیم یعنی ما هنوز زیر حداقل هستیم تا صددر صد باید نیروهای بومی ان‌شاءالله استخدام شوند و آماری که الان این عزیزان ارائه می‌کنند هنوز به ۵۰% نرسیده، مطلوب نیست بلکه گاهی هم نگران کننده است.

 

رزمایش دریایی ولایت ۹۰ توسط نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران، نشان از اقتدار و توانمندیِ نیروهای مسلح در عرصه آب‌های سرزمینی و بین‌المللی داشت، و نشان داد که ایران اسلامی دارای قدرت بالای برنامه‌ریزیِ عملیاتی، منابع انسانیِ نخبه در عرصه رزمایش و عملیات و توانمندی بالا و اقتدار جدی در عرصه سخت‌افزارِ دریایی به ویژه در حوزه الکترونیک و رزمندگانی قوی در ساحت اجرای برنامه‌ها هستند.

تهدیدهای نظامی غرب با این رزمایش که خود فرصتی بود برای نشان دادن قدرت نظامی ایران در دریا که ناظرین بین‌المللی هم حاضر بودند یک مشت محکمی بود بر دهان یاوه گویان و تهدید‌کنندگان که اگر بخواهند کوچک‌ترین تعرضی به جمهوری اسلامی انجام دهند با مقاومت دانش بنیان و عملیات قویِ نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و سپاه، روبرو خواهند شد و مرگ آنها در خلیج‌فارس رقم خواهد خورد، تقدیر و تشکر جدی از این عزیزان داریم.

در آینده نزدیک، عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم. من پیشنهاد می‌کنم و از همه مسئولین در همه رده‌ها به ویژه داوطلبین و کاندیداها تقاضا دارم که با ولایتمداری که یعنی مراعات تمام نکاتی که مقام معظم رهبری می‌گوید در عرصه انتخابات، قانون‌مداری مراعات تقوا و اخلاق انتخاباتی، حفظ آرامش سیاسیِ محیط، ان‌شاءالله یک فضایی پر از محبت، مهربانی و قانون‌مداری ان‌شاءالله در فضا داشته باشیم که مردم با بصیرت و آرامش بتوانند رأیِ مؤثر خود را بدهند و از همگان تقاضا می‌کنم که فصل‌الخطاب در عرصه انتخابات شورای محترم نگهبان است، ان‌شاءالله با حمایت از شورای محترم نگهبان و مراعات قانون در این عرصه، ان‌شاءالله انتخابات خوبی پیش رو داشته باشیم چون دشمن همیشه برای انتخابات برنامه‌هایی جهت کم‌رنگ کردن حضور مردم، ایجاد اغتشاش و آشوب دارد و ما با برگزاری انتخابات خوب می‌توانیم یک دفاع مقدس در عرصه سیاسی در مقابل تهاجم نرم سیاسی دشمن داشته باشیم.

 

تقدیر و تشکر می‌کنم از مردم عزیز گران‌قدر و با بصیرت تنگستان و دلوار که در روز ۱۳ دی آمدند و نشان‌دادن که در عمقِ جان، ولایتمدار هستند و پیمان ولایت با رهبری را با حضورشان تجدید کردند.

افتخار استان بوشهر همواره یاد و خاطره رئیسعلی دلواری ها است، بزرگان عرصه معرفتِ دینی است، این عزیزان همیشه باعث افتخار هستند و من پیشنهاد می‌کنم که روز ۱۳ دی که روز حضور مقام معظم رهبری در استان بوشهر و دلوار است به عنوان روز ولایت مداری در استان بوشهر نام گذارده شود و آن روز تمام استان ان‌شاءالله با شعار حمایت از ولایت و مقام معظم رهبری سرزمینی پر از آفتاب ولایت مداری داشته باشیم.

از خداوند می خواهیم که باران رحمتش را بر ما ببارد و استان ما را به زودی مشمول رحمت خود قرار دهد و بدین خاطر پنج بار این دعا با هم می خوانیم: «اَمَّن یُّجیبُ المُضطَرَّ اِذا دَعاهُ وَ یَکشِفُ السُّوءَ»

اللهم صل علی محمد و آل محمد

خدایا در ظهور آقا امام زمان تعجیل بفرما.

 

 

«والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته»

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.