نمازجمعه ۱۵ شهریور ماه ۹۸

خطبه اول

ماه محرم ماه شناخت حقیقت اسلام از افق قیام اباعبدالله الحسین در کربلا است.

اسلام مثل ادیان دیگر الهی بعد از فوت پیامبرش دچار انحراف، تحریف، کهنگی، اندراس، تأثیر پذیری جامعه از مذاهب و مکاتب دیگر، انحراف بسیاری از خواص جامعه اسلام را دچار یک شرایطی کرده بود که ساهت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین در خطبه هایی که از مدینه تا کربلا بیان کردند نشان از عمق فاجعه بود.

فرمود از اسلام جز اسم دیگر باقی نمانده و به همین خاطر قیام کربلا طلوع خورشید حقیقت نمای اسلام ناب محمدی (ص) است.

به همین جهت است که خداوند سراط مستقیم اسلام را در سراط الحسین قرار داده است و محب الحسین محبوب خود قرار داده است و محب الحسین کسی است که راه و رسم حسین را ایمان دارد و به آن عمل می کند و در این خطبه پیرامون آموزه هایی از زندگی حسینی محضر مبارک شما نکاتی عرض می کنم.

حضرت فرمودند راه حسین، راه اسلام است و محب الحسین راه حسین را طی می کند و فرمود آموزه های راه حسین این چنین است ، صدق، راستی و درستی، یعنی ای مردم اگر می خواهی حسینی باشید در زندگی با صداقت عمل کنید، راست گفتار و درست کردار باشید، زبانتان با قلب یکی باشد، در صحنه اجتماع درست کار باشید، حقوق مردم را پاس بدارید «والصدق عز» و کسی که صداقت داشته باشد دارای عزت و عزیز می شود.

«والکذب عجز» دروغگویی، نا درستی در رفتار و گفتار نشانه عاجزی انسان است و انسانی که دروغ می گوید چون عاجز است از یک کار درست خود را مبتلا می کند به دروغ.

«والسر امانه» اسرار مردم و آبروی مردم نزد شما امانت است ، به ویژه اگر مؤ من باشد  که حرمت انسان مؤمن از حرمت خانه خدا هم بالاتر است، آبروی کسی را نبرید.

«والجوار قرابه» همسایگی همانند خویشاوندی است و حریم همسایه را حفظ کنید.

«والمعون صداقه» کمک و یاری به دیگران نشانه صداقت انسان در زندگی است.

«والعمل تجربه» عمل انسان مایه تجربه است و هر عملی که انسان می کند باید بررسی کند که خوب بود، بد بود. اگر بد بود کجا اشتباه کرده ایم دیگر مرتکب نشویم، اگر خوب بوده در چه موازینی خوب بوده و همین راه و رس را ادامه دهیم.

«الخلق حسن عباده» اخلاق نیکو، خوش برخوردی با خانواده ، زن و بچه، پدر و مادر، خویشان، جامعه ، این عبادت است.

«والسمت زین» سکوت، کم حرفی مایه زینت شخصیت انسان است، انسان های پر حرف نوعاً دچار بحران شخصیت می شوند.

بخل نشانه فقر انسان است. اگر شما دیدید یک سرمایه دار میلیاردها سرمایه دارد اما به هم محلش، به خویشش که نیاز دارد کمک نکند بدانید که این فقیر و گدا است، دارای شخصیتی در حد گدایان سر کوچه است. انسان فقیر ، کسی که دستش باز نیست و به کسی کمک نمی کند این نشان از فقر و فلاکت و بدبختی او است.

«والسخا غنی» اما انسانی که به دیگران کمک می کند ولو فقیر باشد نشان بلندا و والایی شخصیت او است، این بی نیاز است.

«والرفع لپ»مدارا کردن با همسر، فرزندان،پدر و مادر، خویشان، با جامعه، در محیط کاری نشان از خردمندی انسان است. انسان در محیط خانه نباید به هم بریزد، مشکلی پیش آمد نباید انسان عصبانی شود و مشکلی به مشکل اضافه کند بلکه مدیریت کند اول آرامش ایجاد کند و بعد مسأله را حل کند. این مدارا کردن نشانه خردمندی انسان است.

این راه حسین است. حب الحسین طریق النجات است اما حب الحسین که صادق باشد و نشانه صداقت حب الحسین سلوک در طریق مکتب الحسین است و این کلمات این یگانه عالم بود که فرمودند.

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

یکی از آموزه های فرهنگ سیاسی اسلام و مکتب حضرت اباعبدالله الحسین مقاومت همه جانبه در برابر تهاجم گوناگون دشمن است.

دشمن اسلام، دشمن یک کشور اندیشه اش چپاول ثروت و تسلط بر مراکز قدرت، تغییر فرهنگ ، هویت دینی و ملی یک کشور، دگر دیسی فکر و اندیشه فردی و اجتماعی جامعه و بعد رسیدن به اهداف خود به شکل همه جانبه است.

دشمن اگر بتواند در یک عملیات یک کشور را وابسطه کند به هر طریق ممکن این کار را می کند.

اگر با تهاجم فرهنگی شود این کار را می کند، اگر نه تهاجم اقتصادی شد، تهاجم سیاسی شد، تهاجم علم و فن آوری شد، تهاجم اجتماعی شد، نبرد نیابتی شد، عملیات تروریستی شد، حمله نظامی شد، هر چه که از دستش بیاید برای اینکه تسلط پیدا بکند بر ثروت و موقعیت یک کشور انجام می دهد به ویژه در شرایط کنونی و تنها راه حفظ استقلال و هویت دینی و ملی خود راه حسین و مقاومت است.

شما دیدید در جریان تهاجم رژیم اشغالگر قدس آقایان رفتند مذاکره کردند، مقاومت را کنار گذاشتند و مذاکره کردند، تمام منطقه فلسطین تحت سلطه اسرائیل قرار گرفت.

هر جا ما مقاومت کردیم مثل لبنان، حزب الله اسلام پیروز شد و هر جا از خط مقاومت جدا شدیم و به سمت کارهای نرم رفتیم مثل مذاکره شکست خوردیم.

الآن هم راه و رسم مقابله با آمریکا و تمامی جهان استکبار مقاومت همه جانبه است، مقاومت فرهنگی، مقاومت سیاسی، مقاومت اقتصادی، مقاومت اجتماعی، مقاومت حتی در حوزه علمی و فن آوری و از آن طرف مقاومت دفاعی و نظامی، تنها راه مقاومت است.

اما مقاومت یعنی دفع شرع و از آن طرف پیشرفت بر پایه موازین علمی و اسلامی. به همین جهت است که حضرت اباعبدالله الحسین اولین فریادکش مقاومت بود. فریاد زد راه ، راه مقاومت است و اگر حسین مقاومت نمی کرد الآن از اسلام هیچ وجود نداشت، اگر کربلا نبود، نهضت حضرت اباعبدالله الحسین نبود هیچ کس از اسلام اطلاعی نداشت به همین خاطر شما می بینید هر جای تاریخ و جهان که نگاه می کنید با نام حسین اسلام ناب محمدی (ص) شناخته می شود.

حتی گاندی در هند قیام می کند و می گوید قیامم متأثر از قیام حضرت اباعبدالله الحسین است.

جهان آینده به نام حسین رقم خواهد خورد، راهخ راه حسین و مقاومت است، همان راهی که مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای بر آن تأکید می کند.

اگر خط مقاومت کنار گذاشته شود می شود مذاکره، می شود برجام و شما دیدید طرف های این مذاکره چکار کردند. راه راه مقاومت است و این راه حسین است.

تشکر و قدردانی می کنم از همه هیئات مذهبی، مساجد، حسینیه ها، مراکز دینی، مجالس کوچک و بزرگ حسینی، روحانیت معزز، مداحان، بانیان که الحمدلله این چراغ راه حسین و مقاومت را در طول تاریخ روشن نگاه داشته اند و از همگان ، مردم و مسئولین تقاضا دارم به این هیئت های مذهبی جوان کمک کنند.اگر می خواهیم اسلام باقی بماند باید به ابزار بقاء اسلام که همین جوان ها ، همین هیئات مذهبی، همین مساجد، منابر و مراسم است کمک کرد و یکی از موارد مهم احسان به برگزاری این مراسم الهی، بنیادین و راهبردی است.

در ادامه …مرثیه حضرت اباعبدالله الحسین.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.