نمازجمعه ۱۴ دی ماه ۹۷

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، سبک زندگی اسلامی و الهی، روشی که سعادت انسان در بر دارد، نجات بخش است و کمال آفرین، راه انبیاء و اولیاء خدا است، سفارش قرآن و خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) است.

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی و الهی پرهیز از خدا فراموشی است و این موضوع فوق العاده در قرآن و روایات به آن سفارش شده است.

پرهیز از خدا فراموشی فوق العاده نجات بخش است، کمال آفرین است و بالعکس خدا فراموشی نظام زندگی انسان را دچار آشوب و شکست در دنیا و عذاب در آخرت خواهد کرد.

انسانی که خدا را فراموش می کند، خدا را در زندگی خود حاکم نمی کند در تمام فرازهای سخت زندگی این فراز و نشیب های مهم خدا را نمی بیند، خدا را در محاسبه خود و در تصمیم خود لحاظ نمی کند یعنی خدا را فراموش می کند، زندگی اش می کند اما در تصمیم گیری و عمل و رفتارش در تمامی مسائل زندگی خود خدا را لحاظ نمی کند خداوند می فرماید اگر کسی این چنین بود من هم او را فراموش می کنم و این بزرگترین خطر است که خداوند انسان را فراموش کند و عنایت و توجهی به او نداشته باشد.

خداوند در سوره حشر می فرماید: «وَ لا تَکُونُوا کَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ» ای مردم همانند کسی نباشید که خدا را فراموش کردند، خداوند هم کاری کرد که این انسان هایی که خدا را فراموش کردند خود را نیز فراموش کند، کسی که به فکر خدا نبود و خدا را فراموش کرد پر واضح است که به فکر خود نیز نخواهد بود، این ها همان کسانی هستند که به بی راهه می روند.

انسان وقتی در زندگی خدا را فراموش کرد در تصمیم برای ازدواج خود، فرزندانش، در زندگی خود، روابطش با همسر و فرزندانش، در تعامل با جامعه، در محیط کاری، در معامله و اقتصاد، در تأیید و تکذیب خدا را فراموش کرد، خداوند کاری می کند که او نیز خود را فراموش کند، تصمیمات اشتباه بگیرد، بحرانی و خود و جامعه و خانواده اش دچار بحران کند.

بعنوان نمونه عرض می کنم در مسأله اقتصاد وقتی که فردی زندگی اش دچار یک مقدار کمبود های اقتصادی شود و او بیاید برای رفع بحران اقتصادی اش تصمیمی بگیرد که آن تصمیم خدا در آن لحاظ نشده باشد، دین خدا و نظر خدا در آن لحاط نشود، رشوه بگیرد، بد بفروشد، کم بفروشد، احتکار کند، ربا بگیرد، ربا بدهد، این ها خدا فراموشی است در حوزه اقتصاد . آن وقت این انسانی که خداوند را فراموش کرده و زندگی اقتصادی خود را مبتلا به امور گناه کرده خود را هم نیز فراموش کرده چون تمامی این امور آتشی خواهد شد به حوزه اقتصاد زندگی او.

کدام انسان است که با ربا زندگی او نجات پیدا کرده، کدام انسان با کم فروشی، احتکار، بد فروشی و رشوه  و سرقت می کند و زندگی او به جایی رسیده باشد.

تمام زندگی این ها از هم خواهد پاشید. یک لقمه حرام که انسان در خانه بیاورد یا استفاده کند آتشی است به زندگی خود .

چه کسی می تواند ادعا کند که با اقتصاد حرام اشخاص به جایی می رسند. شاید چند روی پولی در دست آن ها باشد اما همین پول برای آن ها مشکلات جدی در دنیا و در آخرت عذاب خواهد شد.

در مسأله تأیید، در مسأله رد، در مسأله قضاوت، در مسأله ارتباطات اجتماعی انسان خدا را فراموش کند مبتلا می شود به اندیشه و عقل غلط و اشتباه.

اگر کسی به انسان بدی کرده و انسان بخواهد در قبالش چه عملی انجام دهد، وقتی خدا را لحاظ می کند، یاد خدا باشد می داند خداوند چه چیزی دویت دارد در قبال کسی که به او بدی کرده و خداوند می فرماید مؤمنین این ویژگی دارند که وقتی انسانی به کسی بد کرد انسان مؤمن خدا یاد او را می بخشد. وقتی که حرف جاهلانه ای به او می زنند او مؤدبانه برخورد می کند در ارتباطات شخصی، خدا را در نظر می گیرد در مسائلی که پیرامون شخص خودش است و کسی به او بدی کرده می بخشد. بد با او سخن گفته اند، او خوب سخن می گوید و این نشانه یاد خدا است، وقتی گناه به سمت او می آید یا خودش میل به گناه پیدا می کند یاد خدا او را نگه می دارد و باز می دارد که به سمت گناه برود و می گوید که در محضر خدا من گناه کنم.

به همین خاطر امیر مؤمنان امام علی بن ابی طالب (علیه آلاف تحیً و الثناء) می فرماید:« مَن نَسِیَ اللّه سبحانَهُ أنساهُ اللّه نفسَهُ و أعمى قَلبَهُ» کسی که خداوند سبحان را فراموش کرد او را مبتلا می کند به خود فراموشی و قلب او را کور می کند، دیگر باطنی کور دارد، قلب بی بصیرتی دارد، دیگر خوب مسائل را درک نمی کند، متوجه نیست ، هر کاری می کند دچار اشتباه می شود.

کسی که خدا را فراموش کرد دچار خود فراموشی می شود، دیگر به فکر خود نیست و پول جمع می کند برای ورثه، پول جمع می کند برای عذاب خود در دنیا و آخرت.

به همین خاطر است که یکی از آموزه های زندگی اسلامی پرهیز از خدا فراموشی است. انسان همیشه یاد خدا باشد.

لذا می فرماید : « یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثِیراً» ای مردم همیشه به یاد خدا باشید «وَ سَبِّحُوهُ بُکْرَهً وَ أَصِیلًا» و مدام تسبیح خدا کنید.

این که نماز را پنج وعده گفته اند، این قدر نافله گفته اند، این قدر ذکر و تسبیح گفته اند به این خاطر است که این ذکرها ما را مدام به یاد خدا بیاندازد، خدا در زندگی حاکم باشد و نقش اساسی داشته باشد، تمام امورمان الهی باشد و کسی که به یاد خدا باشد گناه نمی کند چون خود را در محضر خدا می داند. می داند فردای این دنیا که مرگ است، حساب است و باید به خدا حساب پس بدهد. امروز عملی است که حساب نمی شود اما فردا که مرگ می آید حساب است و دست انسان از عمل کوتاه است.

کسی که خدا را فراموش کرد، قلبش کور شد و خود را فراموش کرد دیگر برای خود و به سود خود کار نمی کند و هر چه در می آورد برای دیگران است و هر عملی که انجام می دهد برای عذاب است.

برای دیگران جمع می کند، برای دیگران آماده می کند. انسان در این دنیا حلال نمی تواند بخورد تا چه برسد به حرام . برای خود جمع نمی کند و برای دیگران جمع می کند، برای خود ثواب جمع نمی کند، عذاب جمع می کند.

در حدیث است که انسان در زندگی سه همراه دارد. یک همراه تا مرگ همراهی می کند انسان را و بعد از مرگ دیگر همراهی نمی کند و این مال انسان است. انسانی که مرد اولین چیزی که از دست می دهد مال است و آن مال به دیگران می رسد.

یک همراه دیگر تا لب قبر می آید و آن خانواده و دوستان هستند، در تشییع جنازه شرکت می کنند تا لب قبر و انسان را که دفن کردند می روند.

همراه دیگر در قبر هم با انسان می آید و آن عمل انسان است که اگر این عمل خیر باشد، نور در قبر است و اگر شر و گناه باشد، عذاب است.

قبل از همین آیه سوره حشر می فرماید ای مؤمنان تقوا داشته باشید و ملاحظه کار فردایتان را بکنید یعنی مرگ و آخرت فردا است و فکر آنجا باشید و تقوا داشته باشید که خداوند به همه کارهای ریز و درشت شما آگاه است.

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

از این خطبه چون خطبه دوم باید نکات سیاسی نیز بیان شود کوشش می کنم که قوائد و قوانین سیاسی اسلامی به طور خیلی مختصر محضر شما عرض کنم.

یکی از قوانین و قواعد سیاست اسلامی عدم سلطه پذیری است. به هیچ صورت در احکام سیاسی اسلام جایز ندانسته اند که یک کشور اسلامی توسط دیگر کشورهایی که اهل کفر و شرک هستند مثل آمریکا و رژیم اشغالگر قدس تحت سلطه آن ها باشد. «لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلً» خداوند اجازه نداده است که یک کشوری اهل کفر، اهل شرک، اهل خیانت و جنایت بر یک کشوری اهل ایمان سلطه پیدا کند و این یک قانون مهم سیاسی اسلامی است و لذا اگر کسی ، شخصیتی، گروهی ، حزبی به دنبال این بود که مثلاً آمریکا در ایران و سرزمین های اسلامی جا پا باز کند و سلطه داشته باشد مرتکب حرام سیاسی شده است، گناه سیاسی مرتکب شده و شما می دانید گناه سیاسی از گناه عادی بدتر است چون شخصی نمازش قضا شود گناه شخصی است اما اگر کسی گناه سیاسی کند و جامعه را مبتلا کند به یک سلطه ای مثل آمریکا آن گاه کل مردم را دچار بحران کرده و این یک قانون لایتغیر هم می باشد و خداوند فرموده هرگز جایز نیست.

این یک آموزه سیاسی است که از این خطبه به بعد کوشش می کنم احکام سیاسی  را بیان کنم چون کمتر گفته می شود از قرآن و اهل بیت که ان شاءالله از این خطبه این قوانین و قواعدی که متخذ از قرآن و روایات متواتر و صحیح اهل بیت است عرض می کنم.

روز دوشنبه روز حجاب و عفاف است. روزی که رضاخان وابسته و مزدور انگلیس در سال ۱۳۱۴ به دستور انگلیس ها دستور کشف حجاب داد و ابتداً آتاترک در ترکیه این کار کرد، این ها دست نشانده انگلیس ها بودند و بعد از سفری که رضا خان به ترکیه رفت به او دستور دادند همین کار را شما در ایران انجام دهید، آمد و در ایران این کار را کرد.

عفاف یعنی خویشتن داری و حفظ خود ار ارتکاب حرام به ویژه حرام  جنسی. حجاب یعنی پوشیدگی انسان بر اساس موازین الهی و انسانی. زن در جامعه اسلامی و در جامعه انسانی فوق العاده نقش مهمی دارد. اساس جامعه است و چنان مهم است که وقتی واسطه فیض آفرینش انسان می شود، مادر واسطه فیض آفرینش انسان است.

خداوند وقتی می خواست حضرت عیسی را بیافریند به معجزه پدر به او نداد ولی مادر داد ، این قدر زن مهم است و به همین خاطر اسم او گذاشته می شود «اُم» یعنی اساس، مادر و زن اساس یک جامعه هستند و این نگاه اسلام است و به همین خاطر این شخصیت باید دارای یک  حریم باشد، یک حرمت باشد وحافظ حریم حرمت زن عفاف و حجاب او است.

شما نگاه کنید خانه خدا نیز حجاب دارد، حضرت مریم حجاب دارد، ساحت مقدس حضرت فاطمه زهرا (س) حجاب دارد، شخصیت های بزرگ تاریخ جهان می بینید که این ها دارای شخصیتی هستند که حریم دارد و حافظ این حریم حجاب است.

به همین جهت است که در قوانین و فقه اسلامی برای زن حریمی ویژه قائل شده اند و حجاب و عفاف آن حریم است.

رضا خان به دستور انگلیس ها آمدند این حجاب را بشکنند، این حریم را بشکنند و به حقوق بانوان جامعه متعرض شوند و شخصیتی چون زن دارای حریم نباشد تا به هر شکل ممکن بتوان به او تعرض کرد و  به همین خاطر عفاف و حجاب در جامعه بشری در محیط های اسلامی یک ضرورت است و جزء ضروریات دین است و همه فقه ها ، همه مذاهب اسلامی بر آن تکیه دارند و تمامی شخصیت هایی که در جامعه شناسی و روان شناسی دقت کرده اند گفتند اگر زن در جامعه مصونیت داشته باشد و دارای حریم باشد آن جامعه یک  جامعه بالنده، رشد یافته و دارای تمدن است.

به همین خاطر باید عفاف و حجاب در جامعه نهادینه شود و طوری باشد که جامعه ما که جامعه ما دارای حریمی برای بانوان باشد و بانوان نیز خود حریمشان را حفظ کنند که آن جامعه یک جامعه الهی ، در خور، شایسته و دارای فضایی پر از اطمینان و امنیت برای اجتماع به ویژه بانوان عزیز باشد.

حجاب ضامن تحکیم خانواده است ، سلامت اخلاقی جامعه است و به همین دلیل بانوان باید خود این موضوع را مراعات کنند اگر می خواهند خانواده های این بانوان دچار آسیب نشود.

امیر مؤمنان (ع) می فرماید:« صیانَهُ المَراَهِ اَنـعَمُ لِحالِها وَ اَدوَمُ لِجَمالِها» وقتی زنان خود را در حریم عفاف و حجاب نگه دارند این باعث آرامش خود آن ها و زیبایی و نشاط خانوادگی آن ها خواهد شد.

خداوند ان شاءالله به همه ما توفیق ادب، اخلاق و احترام به مادر و همسر و به زنان ما این نکته را عنایت بفرماید که همه در حریم غفاف و حجاب زندگی کنیم.

تشکر و قدردانی می کنم و از حضور پر شور و سراسر شعور مردم عزیز ایران و استان ولایتمدار بوشهر در روز ۹ دی که واقعاً شکوه دیگری آفریدند و به ویژه از شورای هماهنگی تبلیغات و ستاد برگزاری این مراسم، صدا و سیما، سپاه، نیروهای مسلح، نیروهای نظامی و انتظامی، مردم عزیز، بسیج، روحانیت ، همه تشکر و قدردانی می کنم.

نکته ای که قابل توجه . جای قدردانی دارد ، کار بزرگی است که نیروهای مسلح مستقر در استان دارند انجام می دهند. نیروی هوایی عزیز ما تنها حافظ حریم آسمان و مرزهای ما نیست، الآن کار بزرگی کرده اند و تمام امکانات پزشکی خود را به روستاها می فرستد. دو روستا را انتخاب کرده اند، میلیون ها دارو به مردم داده اند، طبابت و جراحی کرده اند و این خدمت بزرگ و کار بسیار پسندیده ای است، اطلاع هم دارم که دیگر نیروهای مسلح در این کار قبلاً کارهای خوبی انجام داده اند و در این کار الآن تصمیم جدی دارند مثل سپاه که مدت ها است این کار را می کند.

این مردم داری و خدمت به مردم، تا می توانید انجام دهید، هر چه داریم از این مردم است و خدمت به مردم یکی از بزرگترین عبادات است. مسئولان و مدیران تا می توانید خدمت به مردم کنید، نگویید این مدت زمان وقت کارم و بود و تمام شد، کار شما وقتی تمام می شود که خدمت به مردم تمام شود و افتخار کنید که خادم این مردم هستید، مردم ایران و این استان نمونه هستند و با افتخار سجده شکر کنید که خداوند به شما پستی داده که خدمتگذار مردم باشید. این توفیق را عنایت داشته باشید و خدمتگذار باشید.

نکته دیگر که عرض می کنم ظرفیت کارآفرینی در استان است. استان بوشهر فوق العاده ظرفیت اشتغال دارد، جمعیت کم، فرضت های بی شمار چه در روستا و چه در شهر یک برنامه ریزی، بانک اطلاعات ، سند چشم انداز اشتغال روستایی وشهری، تسهیلات بدون بهره های آنچنانی که بیش از آنی که این جوان بخواهد کار کند و درآمد داشته باشد و به خانواده برسد به این بانک ها بدهد، تسهیلات با بهره کم، ۲ درصد، ۳ درصد، ۴ درصد و اگر هم هیچ نگیرند که حق هم همان است ، به این جوانان و مردم کمک کنید.

۴۰ سال از انقلاب گذشته و نباید در استان بوشهر بیکار داشته باشیم. این همه فضاهای کاری هست و الحمدلله کارهای خوبی دارد می شود. اخیراً معاون روستایی دولت اینجا بودند و برنامه هایی ریختند و تقاضا هم دارم با جدیت روستاهای ما را کمک کنید.

الحمدلله آستان قدس رضوی که تشکر هم از این عزیزان می کنم جدی در صحنه آمدند و کار می کنند، محرومیت زدایی سپاه و کمیته امداد دارند کار می کنند.

یک سند چشم انداز کارآفرینی استان چه در روستا و چه در شهر، بانک اطلاعات، ایجاد تعاونی ها، ایجاد تسهیلات صحیح ، درست، نه اسمش این باشد با درصد پایین اما به وقت گرفتن این جوانان را دچار بحران می کنند و حمایت شود از کالاهای تولیدی آن ها در استان ، این نیاز است که این امورات به شکل صحیح صورت بگیرد.

در آخر این نکته را به مسئولان استخدامی عرض کنم که عزیزان و مسئولان استخدامی چه دولتی و چه نیمه خصوصی عنایت کنید به جوان های استان، به مردم این استان، به پسران و دختران این استان، این ها تحصیل کرده هستند و جوان هستند و امیدهای آینده ما هستند، عنایت کنید و حداقل ۵۰ درصد اشتغال استانی را که باید باشد مراعات کنید که الآن خبرهای خوبی به ما نمی رسد. این طور نیست که حداقل ۵۰ درصد باشد، این را عنایت کهنید که مردم از شما توقع دارند ، پدرها و مادر ها نگران هستند، خود این جوان ها نگران هستند، نگران آینده هستند که اگر اشتغال نداشته باشند تحصیلشان ثمر نداده و آینده آن ها در خطر است.

چقدر بنده از پشت این تریبون بگویم ، چقدر در جلسات به مسئولین متذکر شویم، خصوصی و عمومی، مراعات کنید، این ها فرزندان شما هستند.

اگر فرزند خود شما بود این طور معامله می کردید. والله شما مسئول هستید نسبت به تک تک جوانان این استان که اگر یک جوان استان شما بتوانید استخدام کنید و نکنید زندگی او به خطر افتاد شما مسئول هستید و شما باید دست این مردم را بگیرید، باید عنایت کنید و حمایت کنید از این جوان ها، این وظیفه شما است و این مطالبه مردمی است و اگر این کار نکنید مسئول هستید.

عنایت داشته باشید در استخدام به جوان ها و مردم این استان  و آن درصدی که حداقل است ۵۰ درصد به بالا. جایی ۲۸ در صد است، جایی ۳۲ درصد و کمتر و بیشتر. عنایت کنید که یک جوان این استان بیکار نباشد.

اگر شما این کار کردید شما موفق هستید و اگر نکردید بدانید در این بخش دچار ضعف های ویژه هستید.

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.