نمازجمعه ۱۳ مهر ماه ۹۷

 

خطبه اول

همه انسان ها به دنبال این هستند که بزرگ و بزرگوار باشند، هم در جامعه و هم از جهت ذات اقدس باری تعالی و هم آن عامل بزرگی و برزگواریشان واقعاً ارزش باشد و نه ارزش نما. همه انسان ها به دنبال فضل و کرامت و بزرگی هستند.

حضرت سید الشهدا دو عامل را عامل بزرگی انسان می داند.

می فرماید که دو عامل است که باعث بزرگی انسان می شود. اول  انسان سلطنت بر زبانش داشته باشد، او بر زبانش مدیریت کند نه زبانش سلطنت بر او داشته باشد و زبان انسان را مدیریت کند.

انسان وقتی که سخنش سنجیده، بعد از تفکر و مناسب محیط باشد سخن در بند او است، سخن مطیع او است اما اگر سخن انسان نسنجیده، غیر عقلایی، مناسب با محیط نباشد این سخن است که انسان را به بردگی می کشد به همین جهت گفته اند انسان که می خواهد سخن بگوید اول تعقل و تفکر کند و بعد سخن بگوید.

انسان تا سخن نگفته سخن اسیر او است اما سخن که گفت این انسان است که اسیر سخن است ، که این سخن چه با او خواهد کرد.

گاهی با یک غیبت، یک تهمت، یک دروغ چنان انسانی که مرتکب شده است دچار بحران روحی می شود که نکند دیگران بفهمند و با من برخورد کنند و دیگران نیز عملی مقابل من همچون عمل من انجام دهند که تمام وجودش در اضطراب است.

انسانی که زبانش در اختیار او است، زبانش بعد از عقل و تفکر او است انسانی موفق است .

گفته اند انسان کم خرد انسانی است که زبانش پیش از عقل او است و انسان خردمند انسانی است که عقلش پیش از زبان او است.

انسان عاقل و آگاه و مؤمن و متدین، انسانی که به فکر آخرت است و خود را در محضر خدا می داند با زبانش گناه نمی کند.

اکثر خطاهای انسان از زبان سرچشمه می گیرد و فعال ترین بخش از جسم انسان که انسان را می تواند به جهنم را ببرد و در دنیا آبروی او ببرد زبان است.

گفتند بزرگی انسان یکی از عوامل آن ملک اللسان است و دوم انسان اهل نیکوکاری و خیر باشد.

چه احسان معنوی، دیگران را هدایت کند، چه احسان مالی، چالش های زندگی دیگران را بر طرف کند به ویژه اگر در شرایطی باشد که فشار اقتصادی و مشکلات است.

یکی از محبوبان خدا که خداوند در قرآن گفته است که این گروه محبوب من هستند محسنین هستند یعنی نیکوکاران، کسانی که در خدمت مردم هستند به ویژه فقرا و رفع مشکلات آن ها می کنند.

احسان کنید که خداوند نیکوکاران را دوست دارد و این یک مقام بزرگ است برای احسان کنندگان که فعلی خدایی انجام می دهند و وصفی خدایی پیدا می کنند چون یکی از افعال خداوند احسان است و یکی از صفات خداوند محسن.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در جمع بزرگ بسیجیان تهران و در کلان جغرافیای ایران مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند که باید برای همگان سرلوحه اندیشه و عمل باشد، به فرازهایی از سخنان معظم له اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند انقلاب ازآن جوانان است و این جوانان هستند که آینده انقلاب را رقم خواهند زد. جوانا مؤمن ، متدین، انقلابی، تحصیل کرده، حاضر در صحنه، هر چند دشمن بسیار کوشیده که جوانان را از ایران و انقلاب بگیرد اما شکست خورده و جوانان بسیاری همچون دفاع مقدس در کنار انقلاب هستند و با تمام وجود از حریم اسلام و انقلاب و ایران و ولایت دفاع می کنند.

بیان داشتند که آمریکا بداند که هر چه می خواهد علیه این مملکت توطئه کند، دسیسه کند، تهاجم سخت و نرم کند، سرانجامش شکست است و سالهاست که می گوید به زودی نظام جمهوری اسلامی ایران از بین خواهد رفت، ۴۰ سال است همین ادعا را تکرار می کند و شکست می خورد و بداند از این به بعد نیز شکست او قطعی است و به زودی شکست دیگری در عرصه اقتصادی تجربه خواهد کرد.

خیال خامی است که آمریکا و کشورهای استکباری در سر می گذرانند، حکایت شتر و پنبه دانه است و باید در خواب این امور را ببیند، این انقلاب انقلاب الهی، اهل بیت، انقلاب مهدی آل محمد(ص) است.

فرمودند آمریکا و جهان استکبار به دنبال شکست عناصر اقتدار آفرین برای ایران هستند، به دنبال این هستند که این عوامل وجود و ارتقاء سطح پیدا نکنند، آن عوامل بر شماردند، استقرار و ثبات اجتماعی، امنیت و وحدت ملی، پایبندی به اصول و مبانی انقلاب، ادامه حرکت رو به پیشرفت توسعه علمی، گسترش و تعمیق فرهنگ انقلابی و اسلامی، پیشرفت دفاعی و موشکی، حضور در منطقه ، اینان عناصر اقتدار آفرین ایران هستند و دشمن به دنبال از بین بردن این مؤلفه ها است.

فرمودند بسیجیان در صحنه هستند و هیچ گاه انقلاب را تنها نخواهند گذاشت چون انقلاب از آن مردم ایران است، چه کسی می خواهد استقلال نداشته باشد؟، چه کسی می خواهد آزادی نداشته باشد؟، چه کسی می خواهد بر اساس آموزه های فرهنگ علی بن ابی طالب حکومت داری نداشته باشد؟، این انقلاب آمده  است که این چنین باشد و مقام معظم رهبری امام بسیجیان و بسیجی تر از هر بسیجی است و پیشگامی مقام معظم رهبری در صحنه های مختلف جهان اسلام، استکبار ستیزی، هدایت ملی در عرصه های پیشرفت دانش بنیان و انقلابی و اسلامی، نظارت کارآمد، بیدارگری و الهام بخشی به مسلمانان و مردم جهان در تاریخ ایران بی نظیر بوده است که مقام معظم رهبری این چنین دارد عمل می کند و این افتخار و نعمتی است برای ما که این چنین رهبر عظیم الشأنی داریم.

رزمایش بزرگ بسیجیان در ایران و استان نشان از آمادگی و حضور در صحنه بسیجیان عزیز برای دفاع از انقلاب در همه عرصه های خدمت رسانی، پیشرفت و دفاع است. صمیمانه تشکر می کنم از سازمان بسیج مستضعفان، سپاه پاسداران در کل ایران و استان و تمامی نهاد هایی که همکاری کردند، خداوند سپاه و بسیج عزیز را هر روز بر اقتدارشان بیافزاید و بسیج ما بسیج مهدی آل محمد (ص) باشد.

همچنین گرامی می داریم یاد و خاطره حماسه مبارزه عزیزان نیروی دریایی سپاه با نیروی دریایی آمریکا و شهادت شهید مهدوی، گرد،محمدی ها، آبسالان، مبارکی و شفیعی و بازماندگان این نبرد تقدیر و تشکر می کنیم.

هفته نیروی انتظامی را گرامی می داریم و به روح شهدای این نیروی فداکار درود می فرستیم.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران متکلف یکی از بزرگترین مؤلفه ها و ارکانه توسعه و پیشرفت نظام است و آن امنیت، آسایش و بسترسازی برای پیشرفت همه جانبه نظام می باشد.

الحمدلله در سال های اخیر ارتقاء سطح امنیت در ایران و همچنین استان نشان از کارآمدی این نیروی فداکار است، صمیمانه از فرماندهی محترم در فضای ملی و استان، معاونین، پرسنل، خانواده های شریف نیروی انتظامی و دریابانی تشکر و قدردانی می کنم و امیدوارم همواره موفق و مؤید باشند.

تذکری هم در مورد اوضاع اقتصادی بیان می کنم. گرانی و کمبود و تورم در برخی از مایحتاج مردم باعث شده که مردم عزیز گلایه مند باشند به همین جهت لازم است مسئولان اجرایی کشور تدابیر جدی در عرصه تولید انبوه، تعیین قیمت مناسب، نظارت بر توزیع و فروش داشته باشند، نکند خدایی ناکرده با قیمت های کاذب فضای زندگی مردم را سخت کنند.

چرا باید ارزی مثل دلار به یکباره به ۱۷ الی ۱۸ هزار تومان برسد؟، آیا کنترل نمی توان کرد؟، چنان که مقداری کنترل شد و قیمت ها پایین آمد، در بازار و تولید و توزیع متأسفانه عدم تدبیر و ناکارآمدی ملاحظه می شود.

باید مسئولان به فکر این مردم باشند، تلاش و کوشش کنند، این مردمی که در تاریخ بی نظیر هستند، پای انقلاب ایستاده اند، جان داده اند، الآن هم حاضر هستند تمام فداکاری ها نسبت به انقلاب داشته باشند، نباید این چنین مدیریت شود، باید اقتصاد ما با این همه ظرفیت های بالایی که در ایران است این گونه نباشد، مردم در راحتی باشند، بله آمریکا کشورهای غرب، کشورهای مرتجع منطقه فشار می آورند اما این تا ۱۰ تا ۲۰ درصد تأثیر دارد و ۸۰ درصد آن مدیریت داخلی است.

این بیان مقام معظم رهبری است، این آمار دقیقی است که نخبگان ارائه می کنند.

مسئولین به فکر اقتصاد مردم باشید، اقتصاد تمام فضای روزمره انسان ها است، تلاش جهادی کنید، همه وحدت داشته باشید، مردم نیز همکاری کنید که ان شاءالله از این بحران خارج شویم.

در ادامه مرثیه حضرت زین العابدین (ع).

 

آن

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.