نمازجمعه ۱۳ دی ماه ۹۸

خطبه اول

در خطبه اول به مناسبت شهادت سردار والا مقام ، سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و جمعی از مجاهدان در راه خدا پیرامون یکی از آموزه های رفتاری اسلام در این خطبه سخن می گوییم و آن روحیه و رفتار صداقت است.

خداوند در قرآن می فرماید:« مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‌ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدِیلًا» یعنی از میان مؤمنان که تمام وجودشان ایمان به خدا است، روحیه آن ها، رویه آن ها، خود در محضر خدا دیدن، طبق دین خدا زندگی کردن و برای خدا زندگی کردن است، از این گروه جمعیتی پیدا می شود، ظهور می کند که اینان به عهد و پیمانشان با خدا با صداقت برخورد کرده اند و می کنند.

صداقت یعنی راستی، درستی، در دل قول و عمل. وقتی قلب و دل انسان واقعاً حاکم بر آن خدا باشد، بر ساختار وجودی درونی انسان ایمان به خدا باشد، بر زبان کلام ، کلام خدایی باشد و بر عمل تمام رفتارهای خدا پسند حاکم باشد.این شخص که دارای این ویژگی است، انسان مؤمنی که به عهد و پیمانش قلباً، قولاً و عملاً پایبند است انسان صادقی است.

اما اگر قلب انسان در درونش ایمان به خدا نباشد، بر زبان کلام الهی جاری نباشد و عمل ، عمل خدا پسند نباشد این انسان صادق نیست و نشانه این صدق این چنین است که به گاه اعتلای دین خدا این انسان صادق وجودش این طور متجلی می شود که در راه خدا مجاهدت می کند، یا به شهادت می رسد و یا در انتظار شهادت باقی می ماند.

« مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ » مردانی هستند از اهل ایمان که اینان پایبند عهد و پیمانشان با خدا هستند« فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‌ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ » گروهی به شهادت می رسند و گروهی در انتظار هستند .« یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدِیلًا» تمامی فشارهای زندگی خودشان را، فشارها و توطئه های دشمنان اینان را از راه خدا جدا نمی کند.

انسان صادق یک چنین انسانی است که زندگی اش از خدا سرچشمه می گیرد و انتهای آن برای خدا است.

به همین خاطر خداوند می فرماید:« یا أَیُّها الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقوا اللّه وَ کُونُوا مَعَ الصّادقین» ای مردم اهل تقوا باشید و همواره در کنار اهل صدق باشید.

اوج صدق انسان در تاریخ امیر مؤمنان علی بن ابی طالب(ع) است و بعد از آن ائمه اطهار و یاران صدیق آن ها، مالک اشتر، قیس بن سعد، عماربن یاسر، شهدای کربلا و در صدر آن اباالفضل العباس. خداوند می فرماید با اهل صدق باشید، مردم همراه اینان باشید ، در این مسیر باشید.

اهل صدق در دنیا سرفراز هستند و در آخرت صدقشان به آنان نفع می دهد و آنان را سربلند می کند.

خداوند در دنیا اهل صدق می خواهد ، امتحان انسان امتحان صدق است. بسیاری بودند در صدر اسلام که در صدقشان مردود شدند. برخی بودند که ادعای اسلامیت می کردند اما به گاه سختی ها خود را باختند و منحرف شدند، حتی در مقابل امیر مؤمنان قرار گرفتند و جنگیدند. برخی ادعای صحابت می کردند که یا علی ، رهبرم ما با تو هستیم اما به وقت امیر مؤمنان را تنها گذاشتند و صدق نداشتند. به همین خاطر امیر مؤمنان در رنج نامه ای که در نهج البلاغه دارند فرمودند:« أُرِیدُ أَنْ أُدَاوِیَ بِکُم  وَأَنْتُمْ دَائِی»من می خواست با شما دردها را درمان کنم ولی خود درد من شدید. چون صدق نداشتند، من می خواستم با شما مشکلات را حل کنم ولی خود مشکل شدید. مثل اینکه در پایی خار رود و با خاری دیگر انسان بخواهد آن خار را بیرون آورد و آن خار نیز در پا اثر کند و پا را دچار مشکل کند، آن وقت دو خار در پا می شود.

امیر مؤمنان گفتند برخی این گونه هستند و صدق ندارند اما سردار والا مقام، این انسان آسمانی، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی نماد صدق بود، در تمامی امور قلب او صدق داشت، زبان او صدق داشت، عمل او صدق داشت و به همین خاطر چون ایمان در وجودش بود و در عملش صلاح محبوب قلوب جامعه شد در تمام سرزمین های اسلامی. « إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَٰنُ وُدًّا» کسی که ایمان بر نهادش باشد و بر عملش راستی و درستی خداوند او را محبوب قلوب همه می کند و شما می بینید امروز تمام ایران، تمام مردم مسلمان بصیر در جهان اسلام داغدار یک شخصیتی هستند که واقعاً می توان گفت بی نظیر بود.

در خطبه دوم پیرامون سجایای ایشان سخن خواهم گفت ولی واقعاً مصداق این آیه شریفه بود.

«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‌ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدِیلًا » از میان مؤمنان مردانی هستند مثل حاج قاسم سلیمانی وفا کردند به آن پیمانی که با خدا بسته بودند، گروهی شهید شدند، این سردار شهید شد و مدت ها در انتظار شهادت بود، تمام مصائل و مصائب، سختی ها ذره ای روحیه و رویه ایشان را تغییر نداد، مصداق این آیه شریفه بود.

انسان وقتی در کنار این سردار عزیز می نشست هر چه که می دید خدایی بود، کلامش، رفتارش، سکوتش، برخوردش، تأییدش سراسر خدایی. وقتی که در کنارش می نشستی گویا در کنار شخصیتی نشسته ای که نماد واقعی اسلام راستین است، اسلام ناب محمدی (ص) است.

تسلیت عرض می کنم به همگان به ویژه حضرت بقیه الله الاعظم روحی فداء و مقام معظم رهبری و خانواده محترم و مردم عزیز این مصیبت را و به خود ایشان تبریک عرض می کنم.

خود ایشان از همان ابتدای دفاع مقدس آرزوی شهادت داشت، بعد از اتمام جنگ خود را متضرر می دانست که شهید نشده است و بعد از شهادت شهید کاظمی اوج این ناراحتی برای ایشان بود که همه هم رزمانم رفتند و من باقی ماندم. فرموده بودند در سوریه به دوستانشان که من شهید خواهم شد اما نه در سوریه در کنار حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، « صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ ».

سردار سلیمانی الگو هستند برای همه شخصیت های ایران ، سیاستمداران، نیروهای مسلح، جوانان، همه در اینکه تمام وجودش خدا بود« صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ » و خداوند می فرمایند:« کُونُوا مَعَ الصّادقین » ای مردم این ها الگوی شما باشند.

من شهادت می دهم که سردار سلیمانی ذره ای حب دنیا در وجودش نبود، من ندیدم، ذره ای حب دنیا در وجود این آدم نبود. ذره ای نگاه به دنیا نمی کرد و تمام وجودش اسلام بود، انقلاب بود، مردم مسلمان بود، رهبریت بود و کارهایی کرد بزرگ که آثارش هم اینک هویدا است و هم در آینده.

هر چه فضائل بود این انسان داشت و در وجودش ذره ای رذائل نبود.

هزار مرتبه شویم دهان به مشک گلاب ای شهید والا مقام ***  هنوز نام تو بردن کمال بی ادبی است.

مردم ایران شما چنین شهیدی دارید، چنین شخصیتی دارید، به خود ببالید و راه این شهید را ادامه دهید و او الگویی الهی و آسمانی است برای همگان.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون دو موضوع سخن می گوییم.

در ابتدا مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در پیامی که برای رزمندگان استان اصفهان ارسال داشتند مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند، فرمودند که هر چند جنگ تمام شده اما روحیه و رویه مجاهدت در راه خدا و انقلاب باقی است. گاهی در فراز و نشیب های یک انقلاب مسائل سختی رخ می دهد مثل جنگ و وقتی پایان می پذیرد نه یعنی اینکه دیگر جنگ تمام شده و وقت آسایش است بلکه همواره در یک انقلاب تا رسیدن به پیروزی نهایی باید تلاش کرد، مجاهدت کرد و جنگید. گاهی  نظامی است، گاهی سیاسی است، گاهی فرهنگی است، گاهی اقتصادی است و گاهی هم در عرصه های اجتماعی و علم و فن آوری است، گاهی در فضای سخت و نبرد های میدانی است و گاهی در فضای نرم است، جنگ در فضای مجازی و حوزه سایبر و این نکته مهمی است که حضرت آقا در تمامی پیام ها و سخنانش بر آن تأکید دارد.

تسلیت عرض می کنم شهادت آسمانی فخر ایران و فخر رزمندگان مسلمان سردار عزیز، سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همچنین ابو مهدی المهندس معاون حشد الشعبی و جمعی از یارانشان.

در رابطه با سردار سلیمانی صحبت کردن زمان بسیار واسعی می خواهد اما در این خطبه به شکل بسیار کوتاه از یک منظر من سخن عرض می کنم و آن ویژگی های سردار سلیمانی و نقشی که در خط مقاومت و حفظ امنیت ایران داشت.

سردار سلیمانی یک شخصیتی بودند که دارای تمامی کمالات یک انسان والا بود و این را در مکتب رهبر عظیم الشأن انقلاب حضرت امام خمینی (ره) و رهروی از مقام معظم رهبری داشتند، خودساخته، وجودی نورانی و سراسر ایمان و مجاهدت. در عرصه ایمان، تقوا، اخلاق، بصیرت، تدبیر سیاسی و نظامی، مدیریت میدان، قدرت بالای عملیات ، روحیه استکبار ستیزی، نترسی، به خط زدن و اوج آن ولایتمداری نسبت به مقام معظم رهبری ، فوق العاده بودند، مطیع فرامین مقام معظم رهبری بودند، پر افتخار در صحنه های مختلف در دفاع مقدس و بعد از آن، جهان اسلام را از تروریسم نجات داد، سوریه و عراق را نجات داد، دشمنان ایران ستیز را هزاران کیلومتر به دور از مرزهای ایران نگه داشت و نگذاشت داعش و گروه های تروریستی که به دنبال ناامنی ایران بودند نزدیک مرزهای ایران شوند. شخصیتی که برای ایران و جهان اسلام واقعاً در شرایط کنونی بی نظیر بودند.

مالک اشتر زمان بودند. امیر مؤمنان وقتی که مالک اشتر شهید شد و سردار سلیمانی هم همچنین شدند ، امیر مؤمنان این کلام را گفتند:« مَالِکٌ وَ مَا مَالِکٌ » مردم اگر شما بخواهید مالک اشتر را بشناسید نمی شود،« مَالِکٌ وَ مَا مَالِکٌ وَ اللَّهِ لَوْ کَانَ جَبَلًا لَکَانَ فِنْداً » امیر مؤمنان (ع) قسم می خورند به خدا قسم اگر او کوه بود یک کوه سرفراز و بدون رخنه بود« وَ لَوْ کَانَ حَجَراً لَکَانَ صَلْداً » اگر یک تخته سنگ بود، صخره بود«  لَا یَرْتَقِیهِ الْحَافِرُ » هیچ کوهنوردی به قله اش نمی رسید« و لا یوفی علیه الطّائر » و هیچ پرنده ای به آشیانه اش نمی توانست پرواز بکند. امیر مؤمنان می فرماید مالک اشتر این گونه بود، قاسم سلیمانی هم این گونه بود، اگر بگوییم کوه است سرفراز ترین کوه بود و اگر بگفتیم یک تخته سنگ سهمگین است، او صخره بود.هیچ کس نمی تواند به مرتبه اش دست پیدا بکند، نه کسی که کوهی می پیماید و نه پرنده ای که بخواهد پرواز بکند، مرتبه او این چنین است.

اما دشمنان بدانند که اگر سردار قاسم سلیمانی را ترور کردند ایران هزاران هزار سردار سلیمانی دارد. شما عبرت نگرفته اید آمریکا، انگلیس، رژیم اشغالگر قدس، مزدوران مرتجع منطقه که در ایران اگر سرداری شهید شد کلمیه طیبه می شود.« أَلَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا کَلِمَهً طَیِّبَهً » آیا شما ندیده اید و ملاحظه نکرده اید که خداوند کلمه طیبه یعنی یک انسان الهی را چطور مثال می زند؟، « کَشَجَرَهٍ طَیِّبَهٍ » او مانند یک درخت طیبه است که از وجودش «  أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِی السَّماءِ  » او مانا است، ماندگار است و هزاران شاخ و برگ از خود تولید می کند«و تُؤتی أُکُلَها کُلَّ حینٍ بِإِذنِ رَبِّها » و هر وقت خدا بخواهد سلیمانی های دیگر طلوع می کنند و طومار آمریکا را به هم خواهند پیچید.

آمریکا فکر می کنید، رژیم اشغالگر قدس، انسان هایی که در عربستان نشسته اید و مزدور کفار هستید فکر می کنید با شهادت سردار سلیمانی خط مقاومت عقب می نشیند، انتقام او به موقع خواهید دید و پیروزی های بسیار قوی در پرتو خون این شهید خط شما شهدای بدر و احد و صفین و جمل و نهروان ، این شهدا را و این رزمندگان را شهید کردید و دیدید که چطور شد، ابالفضل ها تولید شدند. شما فکر می کنید ایران اسلامی، خط مقاومت با شهادت شهید سلیمانی و یارانش ذره ای تزلزل پیدا می کند؟. تمام جوانان ایران، تمام بسیجیان سلیمانی های ما هستند، تمام این مردان برادران و خواهران سردار سلیمانی هستند و اگر شما بخواهید رهبر عظیم الشأن انقلاب را تنها بگذارید مطمئناً در خیال خام هستید  و این مردم چون مردم کوفه نیستند و علی زمان را تنها نخواهند گذاشت.

به زودی آمریکا، رژیم اشغالگر قدس، اروپای خائن، مرتجعین منطقه خواهید دید آن چه کار خواهد کرد. بی تردید این معنا محقق شد ، این معنا از هم اینک محقق شده است که دشمن هم چون حیوانی درنده به لانه های خود خزیده، الآن تمام منطقه متأثر از شهادت سردار سلیمانی هستند و همه در اندیشه انتقام هستند و به موقع این معنا حاصل می شود.

نکته ای که مهم است که چرا باید در یک کشور اسلامی آمریکا حضور پیدا بکند و بدون حفظ حاکمیت یک کشور عملیات نظامی انجام دهد و سردار حامی مردم عراق ترور کنند، سرداری از حشد الشعبی را ترور کنند و نقض حاکمیت کنند، کجای قانون در جهان این چنین است؟، مزدوران عربی منطقه بدانید که آمریکا این است و رحم به شما نخواهد کرد و اعتماد به آمریکا سفاهت است، حماقت سیاسی است، اعتماد به انگلیس، اروپا سفاهت سیاسی است و تنها یک راه است  و آن اتکا به اسلام و مردم سرفراز ایران، همان نکته ای که مقام معظم رهبری بارها  تکرار کرده و دستور داده.

سردار سلیمانی به آرزویش رسید، مرگ برای سردار سلیمانی بسیار کوچک بود و شهادت هدیه الهی به این سردار والامقام بود، تاریخ ایران، تاریخ اسلام، تاریخ منطقه هیچ گاه تدابیر، مدیریت، عملیات و شجاعت سردار سلیمانی را فراموش نخواهد کرد .

او چون مالک بود، او چون اباالفضل العباس در کنار مقام معظم رهبری بود و تا جان داشت از حریم ولایت چون قمر بنی هاشم دفاع کرد. اسلام علیک یا اباالفضل العباس، مثل کوه از حریم ولایت حضرت اباعبدالله الحسین دفاع کرد و سرفراز در تاریخ ماند، جانش را داد در راه ولایتمداری اما قرب الهی، اوج کمال انسانی را برای خود به ارمغان آورد.

ما در ایران نماد ها داریم و الآن یک نماد و یک الگوی دیگر به آن ها اضافه شد و آن سردار والامقام آسمانی سردار حاج قاسم سلیمانی است.

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.