نمازجمعه ۱۳ بهمن ماه ۹۶

خطبه اول

در خطبه اول بنا بر این گذاشته ایم که از راه خدا و سبک زندگی اسلامی سخن بگوییم، طریقی که موجب نجات انسان و کمال انسان می شود و بخاطر ایام فاطمیه از لسان عرشی حضرت صدیقه ی طاهره (س) آموزه هایی از شیوه ی زندگی اسلامی به محضر مبارک شما مطالبی تقدیم می دارم.

آن حضرت فرموده اند:« حُبّبَ الىَّ مِن دنیاکم ثلاثٌ » فرمودند: در دنیای شما ای مردم سه چیز محبوب من است، سه چیز است که مورد توجه، عنایت و قلباً و از عمق جان من نسبت به این سه عنایت دارم. این نشان از اهمیت، قدرت بالای تأثیر الهی در عرصه ی تربیت انسانی پیرامون این سه امر است.

اول، «تِلاوَهُ کِتابِ اللّهِ» خواندن کتاب خدا، قرآن.دوم،«وَالنَّظَرُ فی وَجْهِ رَسُولِ اللّهِ» نگاه به صورت مبارک پیامبر گرامی اسلام. و سوم«وَالاْنْفاقُ فی سَبیلِ اللّهِ» انفاق و پرداخت امور مالی جهت رفع چالش اقتصادی دیگران در راه خدا.

حضرت سه نکته ی مهم برای یک زندگی موفق بیان کرده اند:

اولین آن فهم و معرفت دین است که منشأ اصلی آن قرآن است، تلاوت و قرائت قرآن دریچه ای است برای فهم و درک مفاد هدایت های وحیانی الهی. چون اگر قرائت نباشد، تلاوت نباشد که به شکل مستقیم انسان خود بخواند یا بشنود، به شکل غیر مستقیم این دریچه ای است برای فهم مفاد و مضامین عرشی کتاب خدا، کتابی که به انسان شناخت حقایق عالم وجود در دنیا و فرادنیا می دهد و از آن طرف رفتارهای صحیح در عرصه ی زندگی فردی و اجتماعی در تمامی امور از نگاه خدا به جامعه ی بشری ارائه می کند. کتاب خدا آمده است تنزل پیدا کرده از عرش به حوزه عمومی جامعه که توسط پیامبر و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) انسان را از ظلمات به اوج نور برساند.«  کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ» «إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ » این قرآن کتابی است که شما را هدایت می کند به صحیح ترین راه زندگی و فهم حقایق عالم وجود.« وَ نَزَّلْنا عَلَیْکَ الْکِتابَ تِبْیاناً لِکُلِّ شَیْ‌ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَهًوَ بُشْرى‌ لِلْمُسْلِمِینَ» این کتابی است که ما نازل کردیم بر تو ای پیامبر که بیانگر تمامی اموری است که انسان در جهت کسب سعادت در دنیا و رستگاری اخروی در بر دارد. رحمت است، هدایت است و یک عامل بشارت برای مسلمین است.

به همین خواطر تلاوت قرآن یک آغازی است برای فهم.

لذا بعد از تلاوت فهم است، سپس ایمان به مفاد قرآن است و سپس عمل.

«وإ ن ﻟﯾس ﻟﻼﻧﺳﺎن إﻻ ﻣﺎ ﺳﻌﻰ» اگر قرائت و فهم منجر به ایمان و عمل نشود یعنی انسان قرآن را مهجور گذاشته است و در عرصه ی عمل آن را کنار گذاشته است.

شاید تنها گلایه ی پیامبر در قیامت مهجوریت قرآن است. «وَقالَ الرَّسولُ یا رَبِّ إِنَّ قَومِی اتَّخَذوا هٰذَا القُرآنَ مَهجورًا» می فرماید: ای خدا از امت من برخی قرآن را به کار نبسته اند، توجه نکرده اند و به همین خاطر حضرت صدیقه طاهره (س) می فرماید: محبوب من ، یکی از محبوبان من در دنیا تلاوت کلام الله است چون مایه ی معرفت و بصیرت و آگاهی و حقایق عالم وجود است.

انسان بدون قرآن یعنی انسانی که محدود است به جغرافیای وجود خود و با قرآن اوج می گیرد و تسلط پیدا می کند به حقایق دنیایی و فرا دنیایی.

دومین محبوبی که حضرت زهرا (س) می فرمایند: «وَالنَّظَرُ فی وَجْهِ رَسُولِ اللّهِ» نگاه کردن به روی مبارک خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) .

نظر نه یعنی دیدن و رؤیت، نظر یعنی نگاهی از صمیم جان با دقت تمام.

لذا می فرماید:« فَسِیرُواْ فِی الأَرْضِ فَانظُرُواْ کَیْفَ کَانَ عَاقِبَهُ الْمُکَذِّبِینَ» می گوید مطالعه کنید در تاریخ و عمیق و دقیق سرگذشت تلخ شخصیت ها و اقوام ضد دین را کشف کنید.

نظر گاهی عاطفی است، دوستی است ، مودت است و گاهی نیز نظر به وجه فردی است که در عین اینکه این نظر بر بال محبت است عنصر کشف خواسته ها و اراده ی منظور نیز می باشد، آن شخصی که انسان به او نگاه می کند لذا نظر گاهی عاطفی است و گاهی ولایی است.

نظر ولایی معرفت آفرین است، مودت بخش است و ولایت ساز.

«النَّظَرُ فی وَجْهِ رَسُولِ اللّهِ» یعنی نظری که از عمق معرفت و مودت است و برآیند آن تابعیت و ولایتمداری است.

سومین چیزی که حضرت می فرماید محبوب من است:« وَالاْنْفاقُ فی سَبیلِ اللّه» انفاق یعنی رفع چالش و گرفتاری از دیگران کردن که آن چیزی که فوراً به ذهن می آید چالش های اقتصادی و گرفتاری های اقتصادی است اما انفاق گذشته از مسائل اقتصادی در تمامی ان اموری که در زندگی موجب گرفتاری می شود معنا و مفهوم پیدا می کند.

گرفتاری های مادی، گرفتاری های معنوی، گرفتاری های شغلی، اداری، مشاوره ای، این ها چالش هستند.

انسان در زندگی اگر بتواند شخصیتی باشد که بال جامعه باشد و بتواند مشکلات مردم را برطرف بکند، مشکلات اقتصادی مردم، مشکلات خانوادگی مردم را برطرف بکند فردی می شود که در جامعه همچون خورشید می درخشد، باعث گرمی بخشی جامعه می شود.

به همین جهت است که شما می بینید سیره ی رسول خدا و اهل بیت عصمت و طهارت این است که مدام در خدمت جامعه و مردم و رافع گرفتاری مردم بوده اند.

لذا می فرماید:« فَالَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ أَنْفَقُوا لَهُمْ أَجْرٌ کَبیر» کسانی که ایمان دارند و انفاق می کنند برای اینان پاداشی بس بزرگ است.

«إِنَّ الَّذِینَ یَتْلُونَ کِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُواْ الصَّلاهَ وَأَنفَقُواْ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرّاً وَعَلَانِیَهً یَرْجُونَ تِجَارَهً لَّن تَبُورَ» کسانی که اهل تلاوت قرآن هستند که باعث رشد معرفتی و ایمانی آنان می شود و اهل عمل به عبادت هستند و آشکار و نهان انفاق می کنند، خدمت به مردم می کنند باید این ها امید داشته باشند که با خدا تجارتی کرده اند که به هیچ صورت ضرر نخواهند کرد.

پس بیاییم اهل قرآن باشیم، بخوانیم، بفهمیم، ایمان داشته باشیم و عمل کنیم، ولایتمدار باشیم و نسبت به رهبران دینی خود نگاهی پر از مودت و ولایت داشته باشیم و در عرصه ی خدمات اجتماعی اهل انفاق باشیم.

قرآن حوزه ی معرفت را درست می کند، نظر به وجه رسول الله حوزه ی اتکا و پیروی از رهبریت و انفاق حوزه ی خدمت به جامعه و مردم.

 

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی ایران و یاد و خاطره ی شهدا و امام شهدا را گرامی می داریم.

هیچ گاه امام عزیز راحل و شهدای قبل از انقلاب و هنگام تحقق انقلاب از صفحه ی ذهن و کتاب زرین تاریخ انقلاب شکوهمند اسلامی ایران زدوده نخواهد شد.

انقلاب اسلامی ایران تجلی و احیای مجدد اسلام ناب محمدی (ص) است، اسلامی که در اندیشه ی تحقق ایمان، تقوا ، اخلاق، عدالت، کرامت انسانی و پیشرفت جامع جوامع و سعادت و رستگاری دنیوی و اخروی انسان است. اسلام نسخه ی آخرین الهی جهت سعادت انسان در همه ی ابعاد است و این انقلاب آمده است که این نسخه ی الهی را در جامعه اجرا کند که تمامی دردهای تاریخی بشریت درمان گردد، چنانی که رسول خدا، اهل بیت عصمت و طهارت همواره بر این معنا تأکید داشته اند.

بی تردید همان جبهه ی دین ستیز که در صدر اسلام بوده اند به شکل جدید در مقابل این انقلاب خواهند ایستاد. جبهه ی استکبار با نگاه چپاول ثروت های جهانی و مصادره ی قدرت ها در جغرافیای سیاسی جهان به دنبال این است که تمام جهان را ببلعد و برای خود کنار بگذارد.

به طبع در مقابل این انقلاب که در اندیشه ی استقلال است، در اندیشه ی تحقق عدالت است، در اندیشه ی این است که ابر قدرت ها بر مملکت ایران استیلا نداشته باشند و از آن طرف جامعه ی اسلامی جهان به بیداری اسلامی دست پیدا بکنند، قدرت از آن مردم ایران در ایران باشد، ثروت ایران از آن مردم ایران باشد، در سایه ی اسلام و ولایت ولی فقیه، خوب کاملاً مقابله خواهند کرد و شما می بینید از آغاز انقلاب این افراد توطئه ها کردند ، مشکلات برای انقلاب درست کردند، ترورها، ۸ سال جنگ تحمیلی، تهدید ها، تحریم ها، جو سازی های بین المللی، ایجاد اتحادیه های شوم منطقه ای و جهانی علیه این انقلاب اما شما می بینید که در تاریخ هیچ گاه به اندازه ی انقلاب اسلامی ایران جهان استکبار جمع نشده است که با تمام امکاناتش علیه آن انقلاب فعالیت کند و بعد از چندی آن انقلاب شکست نخورد اما این انقلاب چون الهی است و خدا دارد و بر یک ساختار فقه حکومتی و نظام سیاسی اسلامی است و خون شهدا و این مردم ولایتمدار ، تلاش مسئولان و در صدر این نظام امام راحل عظیم الشأن و هم اینک مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای است از همه ی بحران ها عبور کرده و در فضای چهل سالانه ی انقلاب در این آستانه است و این خود یک پیروزی انقلابی است برای ایران در مقابل جبهه ی وضیع استکبار و این نشان از اقتدار ایران دارد.

ایران الآن نه تنها در جغرافیای ملی خود بلکه شما می بینید در معادلات سیاسی منطقه بعنوان قدرت مطرح است و در نظام بین الملل ایران بعنوان یک کشوری که باید نگاه به آن کرد و قدرت بالای تأثیر دارد محسوب می شود و این افتخار ایران است که در پرتو نظام جمهوری اسلامی ایران به چنین اقتداری دست یافته است و شما می بینید که جبهه ی استکبار به دنبال تخریب این انقلاب بوده به ویژه در صدر آن اسلامیت و ولایت. چه کارها که نکردند ولی هیچ گاه نتوانستند اسلامیت از این انقلاب بگیرند، منحرف کنند و از آن طرف مردم را از ولایت جدا کنند.

مردم ایران با صدای بلند برخواسته از معرفت و ایمان فریاد می زنند تا جان داریم در طریق ولایت خواهیم ماند.

بی تردید در این فضا که بسیار سخت و پیچیده است مشکلات خواهد بود لذا در این فشار بین المللی با هدایت های مقام معظم رهبری و تلاش همه به ویژه مردم عزیز ما آرام آرام به سمت پیشرفت نیز گام برداشتیم. در عرصه ی علم و فن آوری، در عرصه ی توسعه ی سرزمینی، در عرصه های مختلف اما مشکلاتی هنوز می باشد که مسئولان باید توجه ویژه کنند که به اندکی از آن ها اشاره می کنم.

اولین آن ها رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است. بیکاری، گرانی، رکود، تورم و این لازم است مسئولان گرامی همت کنند و بر همان اندیشه ی مقام معظم رهبری که اقتصاد مقاومتی است رفع این امور کنند. جوانان ایران نمونه در جهان هستند و لازم است توجه ویژه ای به امور اقتصادی و معیشتی مردم به ویژه جوانان شود.

عدالت محوری و مبارزه با فساد در همه ی امور، این درخواست مردم است. مردم همواره تقاضا کرده اند. امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری بر این مسأله تأکید داشته اند که باید با حوزه ی فساد، چه فساد اقتصادی و چه غیر آن مبارزه ی جدی و ریشه ای شود. این تقاضای مردم است، این تأکید مقام معظم رهبری است. پیشرفت و توسعه ی متوازن در همه ی امور. رشد علمی و فرهنگی و اسلامی کردن در تمامی زوایا و لوایای زندگی فردی و اجتماعی، خدمتگذاری هرچه بیشتر مسئولان به مردم عزیز، استکبار ستیزی و ولایتمداری نسبت به فرامین و هدایت های مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای.

بی تردید مردمی که ایران را در عرصه ی تجاوز نظامی بیگانگان از شر اشرار نجات دادند، این مردم این مشکلات نیز اگر مسئولان در طریق حل آن جهادی و دانش بنیان عمل کنند کمک خواهند کرد چنانکه تا الآن هم چنین بوده است. ولی این مردم از مسئولان در آستانه ی چهلمین سال پیروزی انقلاب این توقع را دارند عدالت، پیشرفت، اسلامی شدن در همه ی ابعاد در زندگی.

محکوم می کنیم حملات تروریستی گروه ضد اسلامی داعش در افغانستان و شهادت جمعی از مسلمانان . امید داریم ان شاءالله شر این گروه های این چنینی که محصول جهان استکبار هستند به زودی پایان یابد و ریشه کن شوند.

روز پنجشنبه روز نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران است. یاد و خاطره ی شهدا، امام شهدا، شهدای این نیرو و این روز را گرامی می داریم.

در آخر تذکری خدمت مسئولان عزیز استان دارم و حتی در فضای ملی و آن این نکته است.

تمامی مسئولان بدون هیچ تشریفات، مانع، صادقانه باید خدمتگذار و پاسخگوی مردم عزیز باشند. عزیزان، مسئولان در محیطی صمیمی و بدون تشریفات و هیچ مانع، صادقانه خدمتگذار مردم باشند، مردم راحت به آن ها مراجعه کنند و صادقانه پاسخگو و جهادی رفع مشکل مردم کنند به همین خاطر بنده تقاضا کرده ام از مسئولان استان که در مصلای جمعه ی بوشهر روز جمعه حضور داشته باشند و به راحتی مردم به آن ها مراجعه کنند. مدیر کل، مسئولان، معاونان آن نهاد و مردم به راحتی مراجعه کنند و مسئولان در خدمت آن ها باشند که من در اینجا تشکر می کنم از مدیر کل دادگستری استان و معاونین ایشان که امروز در مصلای جمعه بوشهر حضور پیدا کردند و مردم به راحتی خدمت آن ها رسیدند.

ان شاءالله هفته ی آینده هم تقاضا شده که نیروی محترم انتظامی حضور داشته باشد، با استاندار محترم هم بنده صحبت کرده ام، ایشان هم اعلام آمادگی کرده اند که حضور داشته باشند با تمام معاونین و سپاه امام صادق (ع) و تمامی نهادها در این مصلا حضور داشته باشند و مردم بدون هیچ تشریفاتی مراجعه کنند چون در ادارات یک سری ضوابط است، یک سری وقت گرفتن ها وجود دارد اما در یک فضای مصلای جمعه دیگر این مشکل وجود ندارد.

بزرگترین عبادت در عرصه ی اجتماعی خدمت به مردم و پاسخگویی صادقانه است به همین جهت من از تمامی مسئولان استان تقاضا دارم روزهای جمعه تشریف بیارند، مردم عزیز هم که نیاز است مراجعه کنند و بدون نوبت، بدون تشریفات، بدون مانع به این عزیزان مراجعه کنند و این عزیزان هم با شرح صدر، صادقانه و جهادی به این مردم خدمت بکنند. خدمت به دین و ساحت مقدس حضرت بقیه الله الاعظم  مهدی آل محمد (ص) است.

امیدوارم ان شاءالله این کار که در بوشهر صورت می گیرد در شهرستان های استان هم در شکل خاص خودش صورت بگیرد که این ارتباط مردم با مسئولان، مسئولان با مردم و رفع مشکلات مردم به شکل جدی تحقق پیدا کند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.